
Провадження № 2-а/734/54/17 Справа № 734/3714/17
ПОСТАНОВА
іменем України
28 листопада 2017 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Іванюка Т.І.,
при секретарі Дідовець М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець Чернігівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в:
позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівської області, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача та зобов’язати Головне управляння Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати йому пенсію у зв’язку з відставкою в запас та зобов’язати Відповідача перерахувати йому пенсію за вислугою років у зв’язку з відставкою в запас у відповідності до с.64 Б-2 п та ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року у розмірі 50 % від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року згідно довідки від 04.10.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх надбавок, доплат, підвищень, які є у його пенсійній справі. Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що він звільнився з посади старшого оперуповноваженого групи ГСБОП Носівського РВ УМВС України в Чернігівській області, в званні капітан. З 07.01.200 року він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівської області, як отримувач пенсії в зв’язку із звільненням в запас, призначеної на підставі ст. 63 Б-2п Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року у розмірі 50 % грошового забезпечення. 03 жовтня 2017 року він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із прийнятими змінами до Закону України «Про національну поліцію України» № 901-VІІІ від 23 грудня 2015, додавши при цьому довідки УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 1 січня 2016 року. При цьому Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області, на його думку, безпідставно відмовило у перерахунку пенсії, тому він вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.
У судове засідання позивач не з’явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не з’явився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення проти позову, у яких зазначає, що рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було прийнято на підставі законодавства України. Позивачем у адміністративному позові не наведено законодавчо підкріпленого доводу для задоволення викладених в ньому вимог. Крім цього, відповідач вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
У судовому засіданні були встановлені такі факти і відповідні ним правовідносини:
ОСОБА_1 звільнився з посади старшого оперуповноваженого групи ГСБОП Носівського РВ УМВС України в Чернігівській області, в званні капітан та з 07.01.200 року він перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівської області, як отримувач пенсії в зв’язку із звільненням в запас, призначеної на підставі ст. 63 Б-2п Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року у розмірі 50 % грошового забезпечення.
27 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області з заявою про перерахунок пенсії у зв’язку із прийнятими змінами до Закону України «Про національну поліцію України» № 901-VІІІ від 23 грудня 2015, додавши при цьому довідки УМВС України в Чернігівській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними станом на 1 січня 2016 року;
відповідно до довідки УМВС України Чернігівській області № 101/8136 від 04.10.2017 року розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою, яку він обіймав на день звільнення зі служби, становить 6 455 грн. 11 коп.
листом від 03.10.2017 року № 1633/03/к-12 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області відмовило ОСОБА_1 у його заяві, мотивуючи тим, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії є обґрунтованим і підлягає задоволенню із наступних підстав:
відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 1 698, 51 грн.
27 вересня 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області із заявою про проведення перерахунку, проте отримав відповідь про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведена після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (у редакції Закону з 07.11.2015 р.).
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно з абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015р. №900-VIII), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону України "Про Національну поліцію" закріплено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Законом України №900-VIII від 23.12.2015р. ст.63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Враховуючи, що саме постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, суд дійшов висновку про те,що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 р. №8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист" (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
За приписами п.2 Порядку №45, у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, відповідач зобов'язаний був у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії осіб.
Пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за N135/13402, передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Посилання відповідача на те, що перерахунок пенсій на виконання постанови КМУ від 11.11.2015 №988 не здійснюється із-за відсутності фінансування з Державного бюджету України і неможливості фінансування пенсій, призначених згідно Закону №2262, за рахунок інших джерел, не обґрунтовано на законі і не є підставою для відмови в задоволенні позову. Оскільки, реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача законні, обґрунтовані, доведені в судовому засіданні і підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 87 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу.
Відповідно до Закону України «Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах» розмір компенсації витрат на правову допомогу в адміністративних справах, в яких така компенсація виплачується суб'єктом владних повноважень, не може перевищувати 40 відсотків встановленої законом мінімальної заробітної плати у місячному розмірі за годину участі особи, яка надавала правову допомогу, у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді, що визначається у відповідному судовому рішенні.
Таким чином, право на відшкодування витрат на правову допомогу передбачено лише за участь адвоката у судовому засіданні, під час вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням та під час ознайомлення з матеріалами справи в суді.
Крім цього, з наявної в матеріалах справи квитанції до прибуткового касового ордеру вбачається понесення позивачем витрат на правову допомогу в розмірі 1 000 грн. Дана квитанції не містить жодних даних про підприємство, організацію чи іншу особу, тому з її змісту не можливо встановити, кому саме було сплачено вищевказану суму.
Разом з тим, позивачем не надано доказів складання саме адвокатом ОСОБА_2 адміністративного позову в рамках договору б/н від 18 жовтня 2017 р. про надання юридичних послуг. При цьому суд звертає увагу на факт підписання позову саме позивачем. Також позивачем не долучено до позову будь-яких актів виконаних робіт за договором про надання правової допомоги. Відтак, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача про стягнення на його користь витрат на правову допомогу в розмірі 1 000 грн.
При цьому, суд вважає за необхідне стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області на користь позивача ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 1 280, 00 грн.
Керуючись ст.ст.19, 46 Конституції України, Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постановою КМ України №947 від 18.11.2015р. "Про внесення змін до постанови КМУ від 09.03.2006, №268", ст.ст. 2, 11, 17, 18, 71 158- 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов’язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії у зв’язку із звільненням у запас.
Зобов’язати Головне управляння Пенсійного фонду України в Чернігівській області перерахувати ОСОБА_1 пенсію за вислугою років у зв’язку з відставкою в запас у відповідності до с.64 Б-2 п та ч. 2 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» у розмірі 50 % від грошового забезпечення поліцейських Національної поліції та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 року, згідно довідки від 04.10.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням всіх надбавок, доплат, підвищень, які є у його пенсійній справі.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Козелецькому районі Чернігівської області за рахунок бюджетних асигнувань на сплату судового збору на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 1 280 грн.00 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Суддя: