
u
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2017 р. Справа № 909/818/17 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Неверовської Л.М., секретар судового засідання Войцеховська Х.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ" в особі Івано-Франківського відділення, вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010;
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Сисака Юрія Романовича, АДРЕСА_1
про стягнення 282661 грн. 46 коп.
за участю:
від позивача: Данилюк Г. Й. - представник, довіреність (№ IF007-ск-112-0117 від 11.01.17);
від відповідача: Бекита І. Ю. - представник, довіреність (№ 1623 від 15.11.17).
ВСТАНОВИВ: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "ІВАНО-ФРАНКІВСЬКГАЗ" в особі Івано-Франківського відділення звернулося до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Фізичної особи-підприємця Сисака Юрія Романовича про стягнення 282661 грн. 46 коп.
В засіданнях суду 07.11.17 та 15.11.17 оголошувалися перерви.
20.11.17 розгляд справи продовжено.
Представник позивача позовні вимоги підтримав повністю. Позовні вимоги мотивовані тим, що під час здійснення перевірок на об"єкті відповідача виявлено порушення норм Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ). 28.12.16 комісією ПАТ «Івано-Франківськгаз» на засіданні з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, було прийнято рішення задовольнити Акт про порушення № 293-ІФ від 30.11.16 повністю. В зв'язку з несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу, встановленого в ресторані «Червона калина», що в с.Підлужжя по вул. Шевченка,27А., на виконання вимог пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості неопломбованим газовим обладнанням за період з 01 травня 2016 року по 01 листопада 2016 року, в загальному обсязі 30 396 м3 на суму 220 367,23 грн., про що було складено акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.12.2016 року. Також 31.01.17 комісією ПАТ «Івано-Франківськгаз», на засіданні з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, було прийнято рішення задовольнити повністю Акт про порушення № 23-ІФ від 13.01.17. В зв'язку з виявленням несанкціонованого відновлення газопостачання до ресторану «Червона калина», що в с.Підлужжя по вул. Шевченка,27А, на виконання вимог пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості неопломбованим газовим обладнанням за період з 30.11.16 по 13.01.17, в загальному обсязі 5 315 м3 на загальну суму 62 294 грн., про що було складено акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 31.01.17. Всього вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу становить 282661 грн. 46 коп.
Відповідач заперечував проти позову з тих підстав, що акти порушення ним не підписувалися, самовільне підключення до газопостачання та втручання в роботу лічильника ні ним, ні його працівниками не здійснювалося, припускає, що це могли бути сторонні особи. Будь-яких письмових доказів в спростування позовних вимог суду не надав.
Також в засіданні суду 15.11.17 відповідач заявив усне клопотання про розстрочку виконання рішення на три роки, в зв"язку з чим була оголошена перерва до 15.11.17.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
01.01.13 року між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського управління по експлуатації газового господарства (далі -Позивач) та фізичною особою - підприємцем Сисаком Юрієм Романовичем (далі - Відповідач) укладено договір на постачання природного газу за регульованим тарифом № 2013/ТП-ПР-к-ІФ-5050, який сторонами пролонгувався до 31.12.15.
16.04.15, на підставі поданої відповідачем заяви від 07.04.15 № 326/01-25 про відключення від системи газопостачання на літній період ресторану "Червона калина" (перебуває у власності відповідача і знаходиться за адресою: вул.Шевченка,27А в с.Підлужжя Тисменицького району Івано - Франківської області), представниками позивача припинено на неопалювальний період газопостачання до вищевказаного об'єкту на будинковому регуляторі тиску газу, шляхом перекриття вхідного крана діаметром 25см та встановлення черепашки і опломбуванням номерною пломбою R15163414 ПАТ ІФ ГАЗ, яку було передано відповідачу під відповідальне зберігання, про що свідчить підпис споживача в акті № 47а від 16.04.15 про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності).
Відповідно до вимог глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ, Оператором ГРМ має бути укладений Договір розподілу природного газу з усіма споживачами, в тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через газорозподільні мережі, що на законних підставах перебувають у власності чи користуванні Оператора ГРМ. Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем, за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається (пункт 1). Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст.ст.633,634,641,642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу. Редакція договору розподілу природного газу та роз'яснення щодо укладення та приєднання споживача до умов даного договору, розміщені на офіційному веб-сайті Оператора ГРМ, а також в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності та власних центрах обслуговування споживачів (пункт 3). Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (п. 4).
Позивачем, як Оператором ГРМ, не укладався договір розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання із споживачем Сисаком Юрієм Романовичем, оскільки газопостачання до його ресторану "Червона калина" з 16.04.15 припинено і відповідач не звертався із заявою про його відновлення.
09.06.15 в результаті проведення контрольного огляду газового обладнання та його складових в ресторані "Червона калина" встановлено показник лічильника природного газу на час перевірки - 06543 м. куб., що додатково зафіксовано позивачем шляхом фотофіксації.
19.10.16 представниками позивача, під час проведення контрольного огляду на вищевказаному об'єкті газопостачання, виявлено наступні порушення: самовільне відновлення газопостачання, відсутня пломба R15163414 ПАТ ІФ ГАЗ, невідповідність пломби заводу-виробника на лічильнику типу ВІЗАР ВР G6 заводський № 0262320, 2013 р. в. та зменшений показник лічильника згідно останньої перевірки до 06386 м. куб. Вищевказані порушення зафіксовано в актах про порушення №№ 292ІФ,293ІФ від 19.10.16 та здійснено фотофіксацію. Від підписання вказаних актів представники відповідача відмовились.
01.11.16 представниками Оператора ГРМ, в зв'язку виявленням вищевказаних порушень, розподіл природного газу до ресторану «Червона калина», припинено шляхом перекриття вхідного крана діаметром 25см та встановлення черепашки і опломбування номерною пломбою R17714285 ПАТ ІФ ГАЗ, яку було передано Відповідачу під відповідальне зберігання про що свідчить його підпис акті № 87 від 01.11.16 про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності).
30.11.17 представниками Оператора ГРМ повторно складено акт № 293-ІФ про порушення, в якому зафіксовано невідповідність пломби заводу-виробника на лічильнику типу ВІЗАР ВР G6 заводський № 0262320, 2013 р.в. та порушення пломби «БАР'ЄР» № 6383853 ПАТ ІФГАЗ, а також показник лічильника 6 386 м. куб. газу (тобто менший від показника виявленого 09.06.15 в результаті контрольного огляду), що додатково зафіксовано позивачем шляхом фотофіксації.
Вказаний лічильник газу 30.11.17 за ініціативою представників Оператора ГРМ демонтовано, поміщено в пакет, який опломбовано у присутності представника відповідача пломбою № R18483896 і направлено в сервісний центр ПАТ Івано-Франківськгаз» для проведення експертизи, про що складено протокол-акт № 293ІФ від 30.11.17 про демонтаж та направлення ЗВТ (лічильника газу) для проведення експертизи. Від підписання вищевказаних документів представники Відповідача, як непобутового споживача відмовились, що додатково зафіксовано позивачем шляхом фотофіксації.
В акті експертизи лічильника газу № 1498 від 13.12.16 зазнасено наступне: «В результаті зовнішнього огляду лічильника газу пломба-наліпка «БАР'ЄР» № 6383853 частково пошкоджена. Мастичне пломбування викликає сумнів. Відсутнє покриття мастичного пломбування фарбою серебрянкою, відсутній відтиск букви повірника. Шліци гвинта кріплення відлікового механізму збиті. Пошкодження захисного пломбування дає доступ до відлікового механізму та можливість використовувати необлікований газ. Лічильник фукнціонує. Пошкодження на торцях скла корпуса відлікового механізму по периметру. Відповідні пошкод-ження на корпусі лічильника у місці встановлення скла корпусу відлікового механізму. Герметик навколо скла відлікового механізму пошкоджений. Корпус лічильника забруднений. Втрати тиску - в межах норми, лічильник герметичний, похибка лічильника за об'ємної витрати Qmax- 4,66%, 2Qmax-2,86%, Qmin-(-11,52%), показання лічильника газу після повірки 06386 м.куб. Відповідно до висновків комісії: до лічильника було несанкціоноване втручання. Дане втручання могло бути виявлено під час контрольного зняття показань лічильника. Лічильник до експлуатації не придатний. Лічильник поміщено в пакет та опломбовано пломбою R18203199. Експертиза лічильника ініційована Оператором ГРМ». Вказані порушення також зафіксовано шляхом фотофіксації.
Враховуючи викладене та беручи до уваги допущені Відповідачем вищезазначені порушення норм Кодексу ГРМ, 28.12.16 комісією, на засіданні з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, прийнято рішення задовольнити Акт про порушення № 293-ІФ від 30.11.16 повністю та в зв'язку з несанкціонованим втручанням в роботу лічильника газу, встановленого в ресторані "Червона калина", що в с.Підлужжя по вул. Шевченка,27А, на виконання вимог пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості неопломбованим газовим обладнанням за період з 01.05.16 по 01.11.16, в загальному обсязі 30 396 м3 на загальну суму 220 367,23 грн., про що було складено акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.12.16 року.
13.01.17 представниками Оператора ГРМ (Позивача) повторно виявлено несанкціоноване відновлення газопостачання до ресторану "Червона калина", шляхом зміщення блокуючого пристрою, зняття заглушки та під'єднання надомного регулятора, про що зроблено записи в акті про порушення № 23-ІФ від 13.01.17 з використанням фотофіксації. Від підписання вказаного акту відповідач відмовився. Проте, 13.01.17 його направлено відповідачу рекомендованим поштовим відправленням, яке він отримав 14.01.17 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
Того ж дня, в зв`язку з виявленням несанкціонованого відновлення газопостачання Відповідачем до власного ресторану "Червона калина", на підставі підпункту 7 пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ) представниками Оператора ГРМ було припинено газопостачання до вказаного об'єкту, шляхом перекриття вхідного крану діаметром 100 мм., встановленням блінди (заглушки) та пережаттям на газопроводі-вводі діаметром 32мм. труби ПЕ до будинкового регулятора тиску газу, про що складено акт № 5 від 13.01.15 про припинення (обмеження) газопостачання та пломбування вхідної засувної арматури газопроводу або газорозподільного пункту (за його наявності), від підписання якого представник відповідач відмовився.
31.01.17 комісією ПАТ "Івано-Франківськгаз", на засіданні з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, було прийнято рішення задовольнити повністю Акт про порушення №23-ІФ від 13.01.17 та в зв'язку з виявленням несанкціонованого відновлення газопостачання до ресторану "Червона калина", що в с.Підлужжя по вул. Шевченка,27А, на виконання вимог пункту 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ проведено розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості неопломбованим газовим обладнанням за період з 30.11.16 по 13.01.17, в загальному обсязі 5 315 м3 на загальну суму 62 294 грн., про що було складено акт розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 31.01.17.
Акт експертизи лічильника газу, протоколи засідання комісії ПАТ "Івано-Франківськгаз" з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ від 28.12.16 та 31.01.17, а також акти - розрахунки необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.12.16 і від 31.01.17; акти надання послуг на відшкодування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за періоди: з 01.05.16 по 01.11.16 та з 30.11.16 по 13.01.17, а також рахунок на відшкодування завданих збитків, відповідачу направлено рекомендованим листом № IF-СЛ-891-0217 від 15.02.17, який він отримав 02.03.17, однак він їх не підписав і не надав обгрунтованої відмови від їх підписання.
Відносини між Оператором ГРМ та споживачами природного газу, в тому числі і непобутовими споживачами, регулюються нормами Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженого Постановою НКРЕКП 30.09.2015 року № 2494, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1379/27892.
Згідно пункту 4 глави 5 розділу Х Кодексу ГРМ при встановленні власних охоронних пломб, у тому числі магнітних індикаторів, Оператор ГРМ має зазначити в акті про пломбування або в іншому документі, який оформлюється при зазначених заходах, місця встановлення кожної пломби, реквізити кожної пломби, сторону, яка їх встановила, та сторону, відповідальну за їх збереження. Відповідний акт про пломбування чи інший документ має бути підписаний уповноваженими особами, які брали участь та були присутніми при пломбуванні.
В порядку, визначеному п.2 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ , протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
- контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
- перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу , зокрема контрольний огляд вузла обліку;
- монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт .
Згідно пункту 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
Відповідно до вимог пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Відповідачем, як непобутовим споживачем природного газу, в порушення вимог пункту 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ, завчасно не було повідомлено Оператора ГРМ про факт відсутності на будинковому регуляторі тиску газу (далі - БРТГ) пломби R15163414 ПАТ ІФ ГАЗ, якою була опломбована черепашка, встановлена на БРТГ та яку 16.04.17 йому було вручено під відповідальне зберігання, а також щодо невідповідності пломби заводу-виробника на лічильнику типу ВІЗАР ВР G6 заводський № 0262320, 2013 р. в. та зменшення показника лічильника газу.
Вищевказані втручання в систему газопостачання та засоби вимірювальної техніки давали можливість Відповідачу здійснювати несанкціонований відбір природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства і без його обліку та відповідно до положень п.7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ є порушення норм даного Кодексу, зокрема:
- пошкодження пломб;
- наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу засобу вимірювальної
техніки;
- наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу.
Згідно п.1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ, Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку, має право припинити/ обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об'єкт споживача з дотримання Правил безпеки систем газопостачання та нормативних документів, що визначають порядок обмежен-ня/припинення природного газу у таких випадках:
- несанкціонований відбір природного газу або втручання в роботу ЗВТ чи ГРМ (підпункт 6 пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ) ;
- несанкціоноване відновлення газопостачання (підпункт 7 пункту 1 глави 7 розділу VІ Кодексу ГРМ) .
Пунктом 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРМ надано визначення:
несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об'єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об'єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком;
несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або в конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства) та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.
Згідно положень абз.3 п.7 глави 9 розділу Х Кодексу ГРМ, при виявленні ознак пошкодження пломб (крім факту їх відсутності чи розірвання пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу) та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, що має бути зазначено в акті про порушення, за домовленістю сторін або за ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх експертиза у порядку, визначеному цим розділом.
Згідно п.1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу , належать:
- несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема
лічильника газу) ;
- несанкціоноване відновлення газопостачання;
- використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.
Отже, порушення споживача або несанкціонованого споживача, визначені у главі 2 розділу ХІ Кодексу, слід фіксувати у акті, який і має бути належним доказом вчинення правопорушення.
Відповідно до п. 5 глави 4 розділу ХІ Кодексу споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення.
Відповідно до ст. 59 Закону України "Про ринок природного газу" субєкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
З п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу вбачається, що наслідком порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу), є застосування до порушників нарахування не облікованих обємів (обсягів) природного газу.
В даному випадку позивачем складено акти про виявлені порушення, долучено до матеріалів справи докази фото та відеофіксації виявленого порушення.
В засіданні суду 15.11.17 представники позивача підтвердили несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та несанкціоноване відновлення газопостачання, а також до матеріалів справи долучено диск із фотознімками самовільного втручання в систему газопостачання об"єкту відповідача, який переглядався в судовому засіданні з поясненнями фахівців позивача у цій галузі, які підтвердили задокументовані факти у вищезгаданих актах, натомість відповідачем вказані факти не спростовані.
Відповідачем не подано доказів звернення до позивача чи інших компетентних органів щодо втручання в його систему газопостачання та засоби вимірювальної техніки сторонніми особами (пункт 6 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ), доказів оскарження актів про виявлені порушення чи їх скасування.
Відповідно до ст. 224 ГК України, учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані ним збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміється витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або одержання правил здійснення господарською діяльністю другою стороною.
Відповідно до ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитки у результаті порушення її цивільного права має право на їх відшкодуванн. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушено (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
За правилами ст. 225 ГК України, до складу збитків, що підлягають відшкодуванню особою, яка допустила господарське правопорушення, включаються: вартість втраченого, пошкодженого або знищеного майна, визначена відповідно до вимог законодавства; неодержаний прибуток (втрачена вигода), на який сторона, яка зазнала збитків, мала право розраховувати у разі належного виконання зобов'язання другою стороною.
Разом з тим, у разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом. Фізичні особи, фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які порушили законодавство з питань функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Положеннями ч. 4 ст. 12, ч. 3 ст.19, ч. 1 ст. 23 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" визначено, що несанкціонованим відбором природного газу вважається, крім іншого, відбір: з магістральних газопроводів, газорозподільних мереж або підземних сховищ газу за відсутності закуплених відповідно до договору обсягів природного газу; спричинений самовільним під'єднанням, споживанням природного газу поза охопленням приладами обліку. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом. Фізичні особи, фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які порушили законодавство з питань функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, крім інших, є: несанкціонований відбір природного газу; самовільне під'єднання до Єдиної газотранспортної системи України, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок, тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання; відмова у доступі працівників уповноважених газопостачальних, газорозподільних та газотранспортних підприємств до приміщень, житлових та підсобних приміщень, де розташовані газові прилади (пристрої), лічильники газу.
Як встановлено пунктом 1 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (несанкціонованого споживача) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за номінальною потужністю газового обладнання за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців (пункт 2 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ).
Згідно п. 8 гл. 5 Розділу XI Кодексу, акт про порушення має бути розглянутим комісією Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
Відповідно до п. 11 гл. 5 Розділу XI Кодексу, за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу і його вартості.
Такі акти розрахунки необлікованого (донарахованого) обєму та обсягу природного газу і його вартості містяться в матеріалах справи, а саме від 28.12.16 на суму 220367,23 грн. та від 31.01.17 на суму 62294,23 грн.
Отже, сума збитків, завданих Відповідачем за період з 01.05.16 по 01.11.16 та з 30.11.16 по 13.01.17 в результаті несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого відновлення газопостачання становить 282 661,46 грн.
Акт експертизи лічильника газу, протоколи засідання комісії ПАТ "Івано-Франківськгаз" з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ від 28.12.16 та 31.01.17, а також акти - розрахунки необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості від 28.12.16 і від 31.01.17; акти надання послуг на відшкодування необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за періоди: з 01.05.16 по 01.11.16 та з 30.11.16 по 13.01.17, а також рахунок на відшкодування завданих збитків, відповідачу направлено рекомендованим листом № IF-СЛ-891-0217 від 15.02.17, який він отримав 02.03.17, однак він їх не підписав і не надав обгрунтованої відмови від їх підписання.
З метою досудового врегулювання спору, позивач 09.08.17 направив відповідачу вимогу на суму 282 661, 46 грн., однак останній залишив її без відповіді та задоволення.
Заперечення відповідача не спростовують доводів позивача, враховуючи наступне.
Доводи відповідача не підтверджуються жодними документальними доказами. Відповідач не звертався до відповідних правоохоронних органів з приводу пошкодження лічильника або факту несанкціонованого відбору газу сторонніми особами. Такі звернення відсутні і після проведення відповідної експертизи. Споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб'єкта ринку природного газу, а саме, ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документи, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку. Під час здійснення перевірки комерційного ВОГ та його складових сторони мають право здійснювати фото- та відеозйомку. Диск з фото- та відеофіксації долучено позивачем до позовної заяви. З досліджених відеоматеріалів вбачається, що працівникам позивача чинилися перешкоди у виконанні ними посадових обов"язків щодо перевірки газового обладнання та зняття показників. Відповідачем не зазначено жодного чинного нормативно-правового акту, яким регулюється проведення перевірки та який був порушений позивачем, як і не доведено невідповідність змісту Актів про порушення № 293-ІФ від 30.11.16 та № 23-ІФ від 13.01.17 вимогам Кодексу ГРМ.
Згідно з ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Приписами ст. 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Пунктом 1 ст. 612 ЦК України визначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно з п. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Згідно із ч.1, 2 ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищенаведене, позовна вимога щодо стягнення 282 661, 46 грн. вартості не облікованого (дорахованого) об"єму та обсягу природного газу і його вартості в результаті несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та несанкціонованого відновлення газопостачання є обґрунтованою і такою, що підлягає до задоволення.
Враховуючи відсутність письмового клопотання фізичної особи-підприємця Сисака Юрія Романовича про розстрочку виконання рішення, обґрунтованості даного клопотання та належних доказів - суд відмовляє у задоволенні усного клопотання про розстрочку виконання рішення.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, на нього відповідно до приписів, встановлених ст.49 ГПК України, слід покласти судові витрати, а саме: 4239,92 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст.121, 124 Конституції України, ст.ст.16, 22, 610, 612, 614 ЦК України, ст.ст.224, 225 ГК України, ст.ст.33, 43, 49, ст. ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського відділення до фізичної особи-підприємця Сисака Юрія Романовича про стягнення 282661 грн. 46 коп. задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця Сисака Юрія Романовича (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Івано-Франківськгаз" в особі Івано-Франківського відділення (вул. Ленкавського, 20, м. Івано-Франківськ, 76010, код ЄДРПОУ 03361046) - 282661 (двісті вісімдесят дві тисячі шістсот шістдесят одну) грн. 46 коп. боргу, 4239 (чотири тисячі двісті тридцять дев'ять) грн. 92 коп. судового збору, про що видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
повне рішення підписано 27.11.17
Суддя Неверовська Л.М.