ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.11.2017 Справа № 904/8880/17
За позовом керівника Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області, м.Павлоград Дніпропетровської області
до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, м. Дніпро Дніпропетровської області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1, с.Миколаївка Петропавлівського району Дніпропетровської області
про визнання протиправним та скасування наказу № 4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017
Суддя Бондарєв Е.М.
Представники:
Від позивача: Спиридонова Є.О., службове посвідчення №036674 від 11.12.2015, прокурор відділу
Від відповідача: Чернишова Я.С., довіреність №9-4-0.61-13710/2-17 від 22.11.2017 року
Від третьої особи: Собко С.Ю., договір №б/н від 01.11.2017 року, адвокат
СУТЬ СПОРУ:
Керівник Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017 про поновлення договору оренди землі, укладеного 23.06.2006 між Петропавлівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1, факт державної реєстрації якого засвідчено в Миколаївській сільській раді Петропавлівського району 23.06.2006 та зареєстровано у Петропавлівському районному відділі центру державного земельного кадастру 24.02.2010 за № 041012900314.
Також позивач просить суд з метою забезпечення позову накласти заборону на укладення керівником відділу у Петропавлівському районі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області додаткової угоди про поновлення договору оренди землі з ОСОБА_5 та внесення змін до Державного реєстру речових прав відносно реєстрації права власності Держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області на нерухоме майно у державній реєстраційній службі за місцем знаходження земельної ділянки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зі спливом майже 6 місяців після закінчення строку дії Договору оренди, а саме 19.08.2015, ОСОБА_5 звертався до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із заявою про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 58,3 га в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. За результатами розгляду зазначеної заяви Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області ОСОБА_5 відмовлено в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та роз'яснено, що згідно із вимогами ст. 134 Земельного кодексу України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об'єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. 01.06.2017 ОСОБА_5 звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області із заявою про поновлення йому строку дії Договору оренди від 24.02.2010. За результатами розгляду вищевказаної заяви Головним управлінням Держгеокадастру у Дніпропетровській області видано наказ № 4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017, яким зазначений Договір оренди землі поновлено. На думку позивача наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області № 4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017 є протиправним та підлягає скасуванню оскільки строк дії Договору оренди сплив 24.02.2015, отже до договірних правовідносин слід застосовувати законодавство, у редакції чинній на момент закінчення строку дії Договору. ОСОБА_5 у визначений законом строк не звертався ні до Петропавлівської районної державної адміністрації, ні до Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровської області з проханням продовжити в порядку ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору, тому підстав для поновлення договору оренди немає. Додаткову угоду про поновлення договору оренди між сторонами, у законодавчо визначені строки не укладено. За таких обставин слід вважати договірні відносини припиненими, тому підстави для їх поновлення у Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області відсутні.
Згідно письмових пояснень, наданих третьою особою ОСОБА_5, останній вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки після закінчення строку дії договору оренди землі, орендодавцем не було повідомлено орендаря про припинення дії договору, через що ОСОБА_5 продовжив користуватися земельною ділянкою маючи переважне право на поновлення договору на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. Крім того, ОСОБА_5 у 2014 році звертався до Петропавлівської райдержадміністрації з питанням щодо продовження строку дії договору оренди, проте отримав відповідь, що відповідно до ст. 122 ЗК України, Петропавлівська райдержадміністрація у 2013 році втратила повноваження з розпорядження землями сільськогосподарського призначення.
У судовому засіданні 23.11.2017 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно Договору оренди землі від 23.06.2006р., укладеного між Петропавлівською райдержадміністрацією (орендодавець) та ОСОБА_5 (орендар) орендодавець надає на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 26.05.2006р. №283-р-06, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з земель резервного фонду Миколаївської сільської ради для товарного сільськогосподарського виробництва. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 58,3 га, в тому числі ріллі 58,3 га. Відповідно до п.3.1 договір укладено на 5 років. Після закінчення строку договору оренди орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар, повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію. Відповідно до п.12.1 цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації. Факт передачі земельної ділянки підтверджується Актом про передачу земельної ділянки від 23.06.2006р.
Даний договір зареєстрований Петропавлівським районним відділом центру державного земельного кадастру 24.02.2010 за №041012900314.
Отже, з урахуванням умов договору оренди землі, зокрема п.3.1, 12.1 Договору, строк дії договору складав 5 років від дня державної реєстрації. Тобто до 24.02.2015р.
Земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Стаття 14 Конституції України встановлює, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземцям і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними ст.122 Земельного кодексу України, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
До 2013 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності надавалися в оренду за рішенням районних державних адміністрацій (ст.122 Земельного кодексу України в редакції до 2013 року). Законом України від 6 вересня 2012 року № 5245-УІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності(який набрав чинності 01 січня 2013 року) внесено зміни до Земельного кодексу України відповідно до яких з 01 січня 2013 року повноваження щодо розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності перейшли до Центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів (Держземагентство України). Таким чином, з 1 січня 2013 року від імені та в інтересах держави України право власності земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності здійснював центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів та його територіальні органи, а отже, районні державні адміністрації з 2013 року позбавлені таких повноважень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2014 № 442 Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади постановлено утворити Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру реорганізувавши Державне агентство земельних ресурсів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 5 Про утворення територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру постановлено утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком. Реорганізувати територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру за переліком згідно з додатком 2 (п. 2). Установити, що територіальні органи Державного агентства земельних ресурсів, які реорганізуються, продовжують виконувати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру (п. 3).
Отже, у зв'язку з набранням чинності зазначеного вище закону розпорядником земель за договором оренди землі від 23.06.2006 р. слід вважати Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області
Враховуючи наведене, після укладення між Петропавлівською районною державною адміністрацією (Орендодавцем) та ОСОБА_5 (Орендарем) договору оренди землі та станом на час закінчення терміну, на який його було укладено, відбулись зміни в чинному законодавстві. І, як наслідок, через таку зміну законодавчих та інших підзаконних нормативно-правових актів, змінився і Орендодавець земельної ділянки за договором оренди землі, яким на даний час є Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області.
Згідно частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017р., на підставі заяви ОСОБА_5 від 01.06.2017р., було поновлено договір оренди землі, укладений між Петропавлівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1, об'єктом якого є земельна ділянка загальною площею 58,3000 га, кадастровий номер НОМЕР_1 (01.01) - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Миколаївської сільської ради Петропавлівського район Дніпропетровської області.
Згідно з ч. 1ст. 29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступати за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави.
Частинами 1 та 2 статті 2 Господарського процесуального кодексу України визначено, що господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. У позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.
Керівник Павлоградської місцевої прокуратури Дніпропетровської області просить визнати протиправним та скасувати наказ Головного управляння Держгеокадастру у Дніпропетровській області №4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017р., оскільки договір оренди від 23.06.2006 р. припинив свою дію 24.02.2015р., тому передача спірної земельної ділянки в оренду можлива лише за умови проведення земельних торгів.
Відповідно до Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).
Згідно ч.ч. 1 - 4 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Відповідно до п.3.1 Договору після закінчення строку договору оренди орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар, повинен не пізніше ніж за 2 місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до ч. 5 ст. 33 Закону України "Про оренду землі" орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Разом з тим, в матеріали не надано, а відповідачем та третьою особою не спростовано, відсутність звернення для поновлення договору оренди та направлення проекту додаткової угоди, у визначений умовами договору строк.
Отже, орендар не скористався наданим йому правом на продовження дії договору оренди землі та своєчасно не повідомив орендодавця про наявність наміру в подальшому користуватися об'єктом оренди на тих самих умовах, в межах строків, визначених сторонами в договорі від 23.06.2006р.
Виходячи з того, що строк дії договору оренди землі від 23.06.2006р. починається після набрання ним чинності, тобто після державної реєстрації договору, то вказаний договір припинив свою дію 24.02.2015р.
Згідно ч.2 ст. 16 Закону України "Про оренду землі" укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
Відповідно до ст.. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Отже, враховуючи, що договір оренди землі від 23.06.2006р. припинив свою дію, для передачі земельної ділянки в оренду та укладення нового договору, законом встановлена певна процедура, суд приходить до висновку, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017р. не відповідає вимогам чинного законодавства, тому позовна вимога про скасування наказу є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
При цьому, клопотання про вжиття заходів до забезпечення позову судом відхиляється, так як відсутні підстави припустити, що їх невжиття може призвести до неможливості чи утруднення виконання судового рішення.
Клопотання третьої особи про припинення провадження у справі, у зв'язку з тим, що спір у даній справі підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
У разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду, оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Законом передбачена можливість оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади та місцевого самоврядування до суду, який має надати правову оцінку їх відповідності вимогам закону.
Особливістю земельних спорів, які підвідомчі господарським судам, є те, що вони виникають із земельних відносин приватноправового характеру, тобто з відносин, врегульованих нормами цивільного або господарського права і пов'язаних із здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності.
Отже, спір у даній справі підвідомчий господарському суду.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов'язані зі сплатою судового збору, підлягають стягненню з відповідача оскільки позов задоволено.
Керуючись ст.ст. 1, 22, 33, 34, 43, 44, 49, 78, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області №4-3640/15-17-СГ від 13.06.2017р. про поновлення договору оренди землі, укладеного 23.06.2006р. між Петропавлівською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1, факт державної реєстрації якого засвідчено в Миколаївській сільській раді Петропавлівського району 23.06.2006р. та зареєстровано у Петропавлівському районному відділі центру державного земельного кадастру 24.02.2010р. за №041012900314.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (49004, м.Дніпро, пр. Олександра Поля, 2; код 39835428) на користь Прокуратури Дніпропетровської області (49044, м.Дніпро, пр.Д.Яворницького, 38; МФО 820172, р/р35217020000291 в ДКСУ у м.Київ, код ЄДРПОУ 02909938, за кодом класифікації видатків бюджету - 2800) 1600,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 28.11.2017
Суддя Е.М. Бондарєв