Постанова № 70546052, 28.11.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
826/9401/17
Номер документу
70546052
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 листопада 2017 року 09:10 год. №826/9401/17

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Централь-ного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - Центральне ОУПФУ в м. Києві) про зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У липні 2017р. представник позивача за договором ОСОБА_3 в інтересах пози-вача звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Центральне ОУПФУ в м. Києві сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 9709 грн.

Позов обґрунтовано тим, що позивач звільнена від сплати збору згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", як особа, яка придбала житло вперше, тому помилково сплачений збір підлягає поверненню.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та її представника. Відповідач явку свого представника не забезпечив, причин чого суду не повідомив, заперечень або інших матеріалів не надав. Згідно з ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи у письмовому провадженні.

До суду надійшли письмові заперечення відповідача, в яких він просить відмовити в позові з тих підстав, що Пенсійний фонд України не володіє інформацією відносно прав власності на нерухоме майно, а відомості з державного реєстру прав не можуть бути підставою для визначення позивача особою, яка придбала майно вперше.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.

Представник позивача ОСОБА_3 звернувся до Центрального ОУПФУ в м. Києві із заявою від 04.07.2017, копія якої наявна у справі, в якій просив повернути позивачу помилково сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 9709 грн. Заява обґрунтована тим, що згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звільнена від сплати збору як особа, яка придбала житло вперше.

Листом Центрального ОУПФУ в м. Києві від 26.07.2017 №37432/16, копія якого наявна у справі, відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для повернення збору у зв'язку з відсутності у органів Пенсійного фонду України інформації відносно прав власності на нерухоме майно та інформації про те, що майно особою придбавалося вперше.

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються правомірності відмови відповідача у поверненні позивачу сплаченого ним збору.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання визначено положеннями Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 9 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізич-ні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсій-не страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).

Згідно з п. 151 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, орга-нізаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Як стверджує позивач, 21.06.2017 нею придбано житло (квартира №29 у м. Києві, вул. Волошкова, 2) вперше. Факт придбання даної квартири не заперечується сторонами і під-тверджується наявними у справі копіями договору купівлі-продажу квартири від 21.06.2017, індексний номер 587; витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 90182394 від 21.06.2017; інформаційної довідки №91053945 від 04.07.2017 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому зроблено запис №21029767 від 21.06.2017 про право власності, внесений державним реєстра-тором - приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Стегостенко Н.Б. Сплата позивачем збору обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 9709 грн (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується сторонами і підтверджується наявною у справі копією квитанції від 21.06.2017 №ПН1948. Згідно з наявною у справі копією інформаційної довідки інформаційної довідки №91053945 від 04.07.2017 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявні відомості про те, що позивач є власником лише вказаної квартири і відсутні інші відомості щодо позивача у Реєстрі прав власності на нерухоме майно, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек.

Відповідач не надав заперечень і доказів, які б спростували вказані твердження пози-вача і наданих ним доказів на підтвердження відсутності у власності іншого житла на час придбання вищевказаної квартири. Посилання відповідача у наданій відповіді на відсутність офіційного джерела інформації, яке б підтверджувало, що житло придбавається вперше, суд вважає формальним і таким, що не спростовує можливість встановлення відповідних фактів.

Беручи до уваги твердження позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбав житло, тому на підставі п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне стра-хування" і п. 151 Порядку №1740 була звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності докумен-тального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з опера-цій купівлі-продажу нерухомого майна.

На час придбавання позивачем житла і звернення до відповідача із заявою чинне на-ціональне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав, свобод чи інте-ресів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.

Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).

Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).

Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.

Враховуючи, що позивач був звільнений від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатив цей збір у сумі 9709 грн, суд, погоджуючись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена позивачем помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу. За цих обставин суд вважає відмову відповідача у задоволенні заяви позивача, викладену у листі від 26.07.2017 №37432/16, за наявності законних підстав для підготовки відповідного подання, необґрунтованою і такою, що порушує майнові права та інтереси позивача на отримання помилково сплачених коштів.

З метою захисту порушених прав та інтересів позивача, суд дійшов висновку про наяв-ність підстав для зобов'язання відповідача подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві подання про повернення позивачу помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в сумі 9709 грн, у зв'язку з чим адміністративний позов підлягає задово-ленню.

Згідно з наявною у справі копією квитанції від 25.07.2017 №88349 позивачем сплачено судовий збір у сумі 640 грн, а згідно з наявною у справі копією квитанції від 25.07.2017 №0.0.814628505.1 позивачем сплачено 5120 грн. на користь представника за договором ОСОБА_3 вартості послуг правової допомоги, що підтверджується наявними у справі копіями договору про надання правової допомоги №7 від 04.07.2017, актом надання послуг від 24.07.2017. Сума витрат на правову допомогу не перевищує граничного розміру компен-сації в адміністративних справах, визначеного у ст. 1 Закону України від 20.12.2011 № 4191-VI "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адмініс-тративних справах".

З огляду на задоволення позову та згідно із ст. 94 КАС, суд дійшов висновку про присудження з відповідача на користь позивача судових витрат у сумі 5760 грн. Той факт, що органи Пенсійного фонду України звільнені від сплати судового збору згідно з п. 18 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" не суперечить ст. 94 КАС і не звільняє його від повернення (присудження, стягнення) судових витрат на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 69-71, 76, 79, 86, 94, 128, 158-163, 167 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

1. Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1.

2. Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві подання про повернення ОСОБА_1 помилково сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 9709,00 грн (дев'ять тисяч сімсот дев'ять гривень 00 коп.).

3. Присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві судові витрати у розмірі 5760 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання її копії повного тексту.

Суддя Д.А. Костенко