Постанова № 70545826, 27.11.2017, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
826/7984/17
Номер документу
70545826
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2017 року № 826/7984/17

Суддя Окружного адміністративного суду м.Києва Смолій І.В. розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в

особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання

електричної і теплової енергії у Київській області

до публічного акціонерного товариства «Київпассервіс»

про стягнення штрафних санкцій в розмірі 5 100,00 грн.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м.Києва звернулось з позовом Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (надалі – ДП «НЕК «Укренерго», позивач) в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області (надалі – Державна інспекція) до державного підприємства «Київпассервіс» (надалі- ДП «Київпассервіс») про стягнення заборгованості у розмірі 5 100, 00 грн.

Ухвалою від 10.08.2017р. було замінено первинного відповідача – державне підприємство «Київпассервіс» належним відповідачем – публічним акціонерним товариством «Київпассервіс» (надалі – відповідач).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у відповідача перед бюджетом виникла заборгованість у розмірі 5100,00 грн., яка станом на момент звернення до суду у добровільному порядку не сплачена.

Відповідач подав письмові заперечення на позов, в яких просить відмовити у задоволенні позовних вимог з обґрунтуванням таких підстав.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст.9 Закону України «Про електроенергетику», ст.14 Закону України «Про теплопостачання» та Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 07.08.1996 № 929 (зі змінами та доповненнями) у період з 22.12.2016р. по 23.12.2016р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Київській області вжито заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об’єкті державного підприємства «Київпассервіс» (автобусна станція «Богуслав»,м.Богуслав, вул.Острів,1).

Під час проведення перевірки Державною інспекцією електрогосподарства відповідача було встановлено порушення Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, Правил улаштування електроустановок, що підтверджується актом від 23.12.2016р. №08/20-07-082.

Вимоги припису від 23.09.2016р. № 08/20-07-063 про надання затвердженої проектної документації (креслення, пояснювальні записки тощо) з усіма змінами зробленими в процесі експлуатації (ПТЕЕС (грудень 2012) Розділ IVпункт:3.1.) відповідачем не виконані, тому за ухилення від виконання припису на останнього накладено штраф у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100,00 грн., який підлягає сплаті до державного бюджету України. З огляду на зазначене позивачі просили суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Закон України «Про електроенергетику» визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до ст.9 Закон України «Про електроенергетику» та п.1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 року № 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2006 р. № 131 зі змінами та доповненнями), з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Міністерству палива та енергетики України, в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії - метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

З матеріалів справи вбачається, що Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної енергії і теплової енергії у Київській області, керуючись ст.ст. 26,27 Закону України «Про електроенергетику», за ухилення від виконання припису від 23.09.2016 р. № 08/20-07-063 постановою від 18.01.2017 р. наклала штраф у розмірі 5 100 грн.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладання на суб’єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання - суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. Штраф сплачується до державного бюджету України.

З матеріалів справи вбачається, що заборгованість перед бюджетом відповідачем самостійно не погашена і на момент розгляду даної справи складає 5 100 грн.

При цьому, в письмових запереченнях, які містяться в матеріалах справи, відповідач посилається лише на неправомірність проведення позапланової перевірки Державною інспекцією, оскільки інспектором не було надано працівникам автостанції «Богуслав» згоди центрального органу виконавчої влади на проведення перевірки, а така згода є обов’язковою.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007р. 877-V (надалі - 877-V) підставою для проведення позапланових заходів є: перевірка виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю) (ч.3 п.1).

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов’язані пред’явити керівнику чи уповноваженій особі суб’єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб’єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред’явили документи, передбачені цим абзацом.

П.11 ст.4 Закон №877-V плановий чи позаплановий захід щодо суб’єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

П. 6 ст.7 Закон №877-V якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис. Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб’єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Як вбачається з наявних у матеріалах справах копій припису, акта та постанови, всі примірники були отримані належними представниками відповідача без заперечень та подальшого адміністративного чи судового оскарження.

Суд вважає за необхідне зазначити, що акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства суб’єктами господарювання, тобто документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому оцінка акта, в тому числі й оцінка дій службових осіб контролюючого органу щодо його складання, викладення в ньому висновків перевірки, може бути надана судом при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта, або у випадку можливого використання такого акта як доказу вчинення правопорушення при розгляді відповідного спору.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що процедурні порушення –ненадання працівникам автобусної станції «Богуслав» згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення - допущені перевіряючим, не спростовують факту порушення електроенергетичного законодавства відповідачем.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно положень статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, беручи до уваги те, що суму штрафних (фінансових) санкцій до Державного бюджету у розмірі 5 100 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується наявними у матеріалах справи документами, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно ч. 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 69-71, 160-162 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Київпассервіс» (04071, м.Київ, вул.Нижній Вал, 15-а, код ЄДРПОУ 33348385) в дохід Державного бюджету України (р/р № 31114106700080, банк ГУ ДКСУ в Київській області, МФО 821018, код ЄДРПОУ 37556042, отримувач –УДКСУ у Богуславському районі, код бюджетної класифікації 21081100, символ звітності 106) штраф у сумі 5 100 грн. (п’ять тисяч сто грн. 00 коп.)

Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст.185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.В. Смолій