Постанова № 70545625, 27.11.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
816/1963/17
Номер документу
70545625
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1963/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Головка А.Б., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Чутівської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

07 листопада 2017 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Чутівської центральної районної лікарні у якій просить:

- застосувати до Чутівської центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999537) заходи реагування у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки експлуатації приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23;

- встановити Чутівській центральній районній лікарні (ідентифікаційний код 01999537) наступний порядок і спосіб виконання судового рішення – шляхом заборони на користування за призначенням та відключення від електропостачання приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23;

- покласти на Чутівський районний сектор Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (38800, Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 116-Б) обов'язок контролю за дотриманням до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки Чутівською центральною районною лікарнею (ідентифікаційний код 01999537) заборони на користування за призначенням та відключення від електропостачання приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що за результатами перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки суб’єктом господарювання виявлені порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, які мали місце у приміщеннях сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23, тому подальша його експлуатація створює загрозу життю та здоров’ю людей.

14 листопада 2017 року відповідач отримав копію ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2017 року про відкриття скороченого провадження, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Заперечень проти позову у строк, встановлений частиною третьою статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач не надав.

Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що на підставі наказу № 4 від 04.10.2017 /а.с. 17-18/ та посвідчення на проведення перевірки № 75 від 20.10.2017 /а.с. 16/ у період із 20.10.2017 по 24.10.2017 посадовою особою ДСНС Чутівського районного сектору Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області проведено позапланову перевірку відповідача на предмет додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

За результатами перевірки складено акт № 75 від 24.10.2017 /а.с. 21-37/, у якому зафіксовано, зокрема, порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, які мали місце у приміщеннях сауни в господарському комплексі з котельнею Чутівської ЦРЛ за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23, а саме:

- пункту 16 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, не всі посадові особи та працівники пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року N 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях";

- пункту 8 розділу ІІ Правил пожежної безпеки в Україні, територія лікарні, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки відповідно до ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности";

- пункту 1.2 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, будинки, приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту";

- пункту 1.17 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, в приміщенні сауни в господарському комплексі з котельнею електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати встановлені на горючій основі (конструкції);

- пункту 1.6 розділу ІV Правил пожежної безпеки в Україні, в приміщенні сауни в господарському комплексі з котельнею з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснюються за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

- пункту 3.6 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, приміщення сауни в господарському комплексі з котельнею не забезпечене необхідною кількістю первинних засобів пожежогасіння, які повинні використовуватися для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку;

- пункту 2.31 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, в приміщенні сауни в господарському комплексі з котельнею приходи та інші шляхи евакуації не забезпечені евакуаційним освітленням відповідно до ДБН В.1.1-7-2016 "Пожежна безпека об'єктів будівництва", ДБН В.2.5-23-2010 "Проектування електрообладнання об'єктів цивільного призначення" та Правил улаштування електроустановок;

- пункту 2.37 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні, в приміщенні сауни в господарському комплексі з котельнею допускається захаращування шляхів евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами.

Вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються ОСОБА_1 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі – ОСОБА_1 № 877-V).

Відповідно до статті 1 ОСОБА_1 № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (стаття 1 ОСОБА_1 № 877-V).

Відповідно до частини 1 статті 7 ОСОБА_1 № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Частиною сьомою статті 7 ОСОБА_1 України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Перевіркою встановлено, що у приміщеннях сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23, відповідачем порушено вимоги пунктів 8, 16 розділу ІІ, пунктів 2.31, 2.37 розділу ІІІ, пунктів 1.16, 1.17 розділу ІV, пунктів 1.2, 3.6 розділу V Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417.

Згідно з пунктами 1, 2 Розділу І "Загальні положення", ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відповідно до пунктів 8, 16 Розділу ІІ "Організаційні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки" Правил територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення мають бути забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Посадові особи та працівники проходять навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року N 444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях".

Відповідно до пунктів 2.31, 2.37 розділу ІІІ "Протипожежна техніка. Первинні засоби пожежогасіння" Правил сходові клітки, внутрішні відкриті та зовнішні сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації мають бути забезпечені евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей. Не допускається захаращування шляхів евакуації меблями, обладнанням, різними матеріалами.

Згідно з пунктами 1.6, 1.17 розділу ІV "Загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання" ППБУ з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів. Електророзетки, вимикачі, перемикачі та інші подібні апарати повинні встановлюватися на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра.

Відповідно до пунктів 1.2, 3.6 розділу V "Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту" Правил будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

Встановлено, що захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки є доцільним у разі допущення порушень, які реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідач заперечень щодо позовних вимог або доказів на підтвердження усунення порушень, наведених в акті перевірки від 24.10.2017 № 75, не надав.

Крім того перевірка проводилася в присутності головного лікаря Чутівської ЦРЛ ОСОБА_2, який не мав зауважень до перевірки та змісту акту від 24.10.2017 № 75, про що свідчить його підпис /а.с. 32/.

Оскільки відповідачем не усунуті вказані порушення, подальша експлуатація приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею Чутівської ЦРЛ за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23, створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У зв'язку із вищевикладеним суд приходить до висновку про необхідність застосувати до Чутівської центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999537) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки та встановити Чутівській центральній районній лікарні (ідентифікаційний код 01999537) заборону на користування за призначенням та відключення від електропостачання приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23 - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Водночас, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду цієї справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо вимог позивача про покладення на на Чутівський районний сектор Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (38800, Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 116-Б) обов'язок контролю за дотриманням Чутівською центральною районною лікарнею (ідентифікаційний код 01999537) заборони на користування за призначенням та відключення від електропостачання приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, то суд звертає увагу, що позивач не потребує покладення на нього такого обов"язку судовим рішенням, оскільки позивач наділений відповідними повноваженнями вживати у порядку та спосіб, визначений чинним законодавством, заходів реагування по відношенню до підконтрольних суб'єктів.

Таким чином, позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Чутівської центральної районної лікарні про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити частково.

Застосувати до Чутівської центральної районної лікарні (ідентифікаційний код 01999537) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23 до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Встановити Чутівській центральній районній лікарні (ідентифікаційний код 01999537) заборону на користування за призначенням та відключення від електропостачання приміщень сауни в господарському комплексі з котельнею за адресою: Полтавська область, Чутівський район, смт. Чутове, вул. Полтавський шлях, 23 - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.Б. Головко