
Справа № 815/4571/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2017 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левчук О.А.,
за участю секретаря Тишкової Л.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті ОСОБА_1 справу за адміністративним позовом Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Бастіон» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій в розмірі 16 570,00 грн. та пені в розмірі 205,53 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Бастіон», 65070, м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27-Б, код ЄДРПОУ 37811845 суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у розмірі 16 570,00 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 205, 53 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем не виконано відповідно до чинного законодавства норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів протягом 2016 року, оскільки згідно «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2016 рік середньооблікова чисельність штатних працівників на ТОВ «БК Бастіон» склала 15 осіб та у відповідності з нормативом місць призначених для працевлаштування інвалідів відповідач повинен був створити 1 робочих місць, проте не створено жодного.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив задовольнити позов.
Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечував, надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні адміністративного позову Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в обґрунтування зазначив, що згідно з поданим звітом за формою №10-ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 2016 рік становить 15 працівників, кількість штатних працівників-інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону №875, становить 1 особа, фактично в ТОВ «БК Бастіон» в 2016 році працював 1 інвалід, отже, на думку відповідача, ним виконано вимоги Закону №875-ХІІ в повному обсязі.
Також, представник відповідача вказує, що до ТОВ «БК Бастіон», крім прийнятих на роботу, інваліди з метою працевлаштування не звертались, а обовязок здійснювати пошук інвалідів на підприємство не покладено, а позивачем не подано документальних підтверджень фактів відмови відповідачем у працевлаштуванні направлених на роботу інвалідів.
Крім того, відповідач зазначив, що при середньообліковій чисельності працівників 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій на робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, не може перевищувати половину середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, у даному випадку не може перевищувати 8285,00 грн.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, суд встановив наступне.
Позивач відповідно до Положення про Одеське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів є територіальним органом бюджетної установи - Фонду соціального захисту інвалідів. Одним із покладених на відділення Фонду завдань є збір сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Згідно до ч. 3 ст. 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст.19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до ч.4 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 цього Закону.
Судом встановлено, що відповідачем до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік форми № 10-ПІ, в якому зокрема зазначено, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) 15, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (осіб) 1, кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на місцях, створених відповідно до вимог ст.19 Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні - 1 (а.с. 7).
При цьому, відповідно до пункту 3.2.5 Інструкції середньооблікова чисельність працівників за період з початку року (в тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової чисельності працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно та діленням одержаної суми на кількість місяців 12 (тобто місяців).
Окрім того, відповідно до п. 3.4. Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 № 42, дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу (рядок 01), середньооблікової кількості штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність (рядок 02 ), та кількості інвалідів, які повинні працювати на робочих місцях (рядок 03), відображаються в цілих одиницях. Якщо при обчисленні виникає дробове число, його необхідно округлити до цілого (якщо після коми число 5 і більше, то воно округлюється в бік збільшення).
Судом встановлено, що згідно даних наданих ТОВ «БК БАСТІОН» до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, на підприємстві працювали інваліди-штатні працівники, які мали інвалідність у 2016 році, а саме - ОСОБА_1, якій встановлена інвалідність з 01.12.2016 року по 30.11.2017 року, відпрацювала на підприємстві 1 повний місяць на посаді діловода. Отже, середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність за 2016 рік склала 0 , з розрахунку - 1:12 = 0, 08 = 0.
Таким чином, відповідач не створив жодного робочого місця, а у відповідності до норм діючого законодавства норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів 1 робочі місця, тобто приписи нормативу протягом звітного 2016 року відповідачем не виконано.
Згідно із ч. 4, 9, 10 ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні від 21 березня 1991 року №875-XI та Порядку сплати підприємствами, установами організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007 року адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, самостійно у строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, а у разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Одеським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів на підставі звітів позивача наведено розрахунок суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, яку відповідач повинен був самостійно сплатити до бюджету (а.с. 9), проте відповідач суму адміністративно-господарських санкцій у строк до 15.04.2017 року позивачу не перерахував, у звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача суму несплачених адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів у 2016 році.
Згідно із ч. 2 ст. 20 Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні № 875-ХІІ від 21.03.1991 року порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня нараховується виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, яка діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Таким чином, відповідач крім санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів повинен сплатити пеню у розмірі 205,53 грн.
За приписами п.2.1 Порядку подання форми звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 р. №316, форма подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
Як вбачається з матеріалів справи, Одеський міський центр зайнятості листом від 28.04.2017 року №1100/19/02 повідомив на запит Директора Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів № 03-1/622 від 29.03.2017 року, надав список підприємств, які у 2016 році подавали звітність за формою №3-ПН «Інформацію про попит на робочу силу (вакансії)», серед яких стосовно ТОВ «БК Бастіон» в графі «наявність звіту 3-ПН» міститься запис «відсутній» (а.с. 38-40).
Також, листом від 27.09.2017 року №2202/19/02 Одеський міський центр зайнятості повідомило, що за період 2016 року ТОВ «БК БАСТІОН» (код ЄДРПОУ 37811845) звітність за формою №3-ПН «Інформацію про попит на робочу силу (вакансії)» було надано 19.07.2016 р. вх.. №1165, без зазначення відповідних категорій робочих місць, на яких може використовуватися праця інвалідів та за зазначений період часу, особи з інвалідністю для подальшого працевлаштування до ТОВ «БК БАСТІОН» не направлялись та працевлаштовані не були (а.с. 41-45).
Відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 Порядку подання форми звітності №3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)», у пункті 1 зазначається найменування професії (посади) вакансії, а також вказуються розряд, клас та категорія відповідно до галузевих та міжгалузевих випусків Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.
Так, як вбачається зі звітності за формою №3-ПН «Інформацію про попит на робочу силу (вакансії)» наданої ТОВ «БК БАСТІОН» до центру зайнятості, відповідачем хоч і подавалась звітність, проте неналежне заповнення розділу ІІ, а саме не зазначено категорії робочих місць, на яких може використовуватися праця інвалідів, свідчить про невиконання ТОВ «БК БАСТІОН» вимог щодо створення робочих місць відповідно до вимог, встановлених статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", неналежне інформування Одеського міського центру зайнятості про наявність вільних робочих місць на його підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування, що унеможливило направлення до ТОВ «БК БАСТІОН» осіб з інвалідністю для подальшого їх працевлаштування.
Доводи відповідача, що розмір адміністративно-господарських санкцій, у даному випадку не може перевищувати 8285,00 грн., суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до ст. 20 ЗУ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. У ТОВ «БК БАСТІОН», згідно звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2016 рік форми № 10-ПІ, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу (осіб) 15, а тому, відповідно, сума адміністративно-господарських санкцій визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на підприємстві та становить 16570,00 грн., з розрахунку 248,55х1000:15 = 16570,00 грн. (середньорічна заробітна плата).
Отже, ТОВ «БК БАСТІОН» не виконано вимоги Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні щодо прийняття заходів для працевлаштування інвалідів.
При прийнятті рішення суд враховує положення ст.244-2 КАС України щодо обов'язковості рішення Верховного Суду України, прийнятого за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, та, зокрема, постанови Верховного Суду України від 31 січня 2011 року (справа № 21-60а10), від 20 червня 2012 року (справа № 21-60а11), в яких зазначається, що обов'язок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування. Разом з тим суд зазначає, що відповідач повинен здійснити всі залежні від нього заходи щодо утворення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Таким чином вказаний висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідачем, не було вжито усі залежні від нього заходи щодо виконання обов'язку з надання відповідним державним органам необхідної для працевлаштування інвалідів інформації та дотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів визначених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд дійшов до висновку, що позивач довів суду ті обставини, на які він посилався в обґрунтування своїх позовних вимог і адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159 - 163, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Бастіон», 65070, м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27-Б, код ЄДРПОУ 37811845, р/р 26000145411 МФО 320478, банк АТ «Укргазбанк» м. Київ на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у розмірі 16 570,00 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 205, 53 грн., всього у розмірі 16 775, 53 грн. на рахунок управління Державної казначейської служби України в Одеській області/ банк ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м. Одесі/ Київському районі, МФО 828011, р/р 31217230700005, код ЄДРПОУ 38016923.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд у строки та в порядку встановлені ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 КАС України.
Повний текст постанови складено та підписано 27 листопада 2017 року.
Суддя О.А. Левчук
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «БК «Бастіон», 65070, м. Одеса, вул. Варненська, буд. 27-Б, код ЄДРПОУ 37811845, р/р 26000145411 МФО 320478, банк АТ «Укргазбанк» м. Київ на користь Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів у 2016 році у розмірі 16 570,00 грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 205, 53 грн., всього у розмірі 16 775, 53 грн. на рахунок управління Державної казначейської служби України в Одеській області/ банк ГУ ДКСУ в Одеській області, одержувач УК у м. Одесі/ Київському районі, МФО 828011, р/р 31217230700005, код ЄДРПОУ 38016923.
27 листопада 2017 року.