Постанова № 70545392, 23.11.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
814/1899/17
Номер документу
70545392
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 листопада 2017 р. Справа № 814/1899/17

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Біоносенка В.В., суддів: Лісовської Н.В. та Птичкіної В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1, до за участю: позивача: ОСОБА_1 представника відповідача 1, 2: ОСОБА_2, ОСОБА_3Прем'єр-міністр України, Миколаївської обласної державної адміністрації, Секрітаріату Кабінету Міністрів України, провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Прем’єр-міністра України та Миколаївської обласної державної адміністрації з позовними вимогами визнати протиправною бездіяльність Прем’єр-міністра України щодо розгляду його звернення від 12.07.17 про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України для компенсації недоданих йому субсидій і пільг; зобов'язати Миколаївську обласну державну адміністрацію повернути його звернення від 12.07.17 про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України до Кабінету Міністрів України; зобов'язати Прем’єр-міністра України розглянути його звернення від 12.07.17 про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України для компенсації недоданих йому субсидій і пільг.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 12.07.17 звернувся до Прем’єр-міністра України з проханням виділити з резервного фонду Кабінету Міністрів України 1300 гривень для покриття боргу за водопостачання, що виник через недодання йому субсидій і пільг. Прем’єр-міністр не розглянув по суті звернення, а відправив його для розгляду і надання відповіді до Миколаївської обласної державної адміністрації. На думку позивача, відповідач-1 порушив його права, оскільки виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України не входить до повноважень Миколаївської обласної державної адміністрації.

Відповідач Прем’єр-міністр України проти позову заперечив, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію обґрунтував тим, що направлення за належністю звернення ОСОБА_1 було здійснено не безпосередньо Прем’єр-міністром України, а Секретаріатом Кабінету Міністрів України, який відповідно до ст.47 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» здійснює організаційне, експертне-аналітичне, правове, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України. Саме на Секретаріат КМУ покладено обов'язок опрацювання звернення громадян, підготовка їх для розгляду Прем’єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами, Державним секретарем Кабінету Міністрів, міністрами та ін., а також надсилає звернення за належністю відповідному органу чи посадовій особі.

Крім того, відповідач зазначив, що Секретаріат правомірно відправив звернення ОСОБА_1 за належністю до Миколаївської обласної державної адміністрації, оскільки відповідно до п.12 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.02 №415, звернення про виділення коштів з резервного фонду бюджету подаються - міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, обласними державними адміністраціями та ін. Громадяни не наділені законодавством правом звертатися до Кабінету Міністрів України або його посадових осіб з ініціативою щодо виділення коштів з резервного фонду державного бюджету. Відповідне право належить у цьому випадку - Миколаївській обласній державній адміністрації, у зв'язку з чим до неї і було направлено звернення позивача.

Відповідач - Миколаївська обласна державна адміністрація позов не визнала, просила в його задоволенні відмовити. Свою позицію обґрунтувала тим, що Миколаївською ОДА було належним чином розглянуто звернення ОСОБА_1 та надана відповідь по суті звернення у передбачені Законом строки.

З ініціативи суду, до участі у справі в якості відповідача залучено - Секретаріат Кабінету Міністрів України. Відповідач - Секретаріат Кабінету Міністрів України позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити. Свою позицію Секретаріат обґрунтував тим, що Секретаріат, як постійно діючий орган, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України, та його посадові особи законодавством не наділені будь-якими владними повноваженнями щодо громадян, які, не пов'язані із Секретаріатом трудовими або іншими персональними відносинами. Секретаріат Кабінету Міністрів лише виконує відповідно до його компетенції службові функції, покладені на ч.3 ст.7 Закону, не здійснюючи при цьому жодних владних управлінських функцій стосовно суб'єктів звернень.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

12.07.17 ОСОБА_1 направив на адресу Прем’єр-міністра України Гройсмана В.Б. звернення. У зазначеному зверненні ОСОБА_1 повідомив щодо недоліків існуючого механізму нарахування субсидії на водопостачання, внаслідок чого у нього збільшується заборгованість за цим комунальним платежем.

В своєму зверненні ОСОБА_1 просив, по-перше, виділити з Резервного фонду Кабінету Міністрів України 1300 гривень для покриття боргу, що виник у нього через недодання субсидій і пільг, по-друге, внести зміни до нормативно-правових актів, щоб пільга надавалась на всю норму споживання води та водовідведення, встановлену міськвиконкомом.

Зазначене звернення було зареєстровано у Секретаріаті Кабінету Міністрів України за №41-І-016854/14П.

17.07.17 звернення ОСОБА_1 №41-І-016854/14П направлено Секретаріатом Кабінету Міністрів України відповідно до вимог ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» для розгляду і надання відповіді Миколаївській обласній державній адміністрації.

02.08.17 Миколаївська обласна державна адміністрація, розглянув звернення ОСОБА_1 №41-І-016854/14П, повідомила йому порядок нарахування субсидій, а також неможливість надання матеріального допомоги на компенсацію заборгованості за водопостачання та водовідведення.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Стаття 3 Закону, розрізняє звернення громадян на пропозиції (зауваження), заяви (клопотання), скарги.

Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації, закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

За своїм змістом звернення ОСОБА_1 є заявою (клопотанням), оскільки він просить компетентний державний орган вчинити дії: 1) виділити з Резервного фонду Кабінету Міністрів України 1300 гривень на покриття його боргу за комунальні послуги; 2) внести зміни до нормативно-правових актів, що регулюють питання надання субсидій.

Питання розгляду заяв (клопотань) врегульовано ст.15 Закону, відповідно до якої органи державної влади, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Відповідно до ст.24 Бюджетного кодексу України резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені під час складання проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.

Рішення про виділення коштів з резервного фонду бюджету приймаються відповідно Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п.5 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, розподіл бюджетного призначення резервного фонду відповідного бюджету провадиться за рішенням Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої держадміністрації, виконавчого органу відповідної ради.

Таким чином, відповідно до ст.24 Бюджетного кодексу України, п.5 Порядку, саме Кабінет Міністрів України є розпорядником резервного фонду державного бюджету. Місцева державна адміністрації є розпорядником резервного фонду відповідного місцевого бюджету.

За таких обставин, направлення Секретаріатом Кабінету Міністрів України звернення позивача до Миколаївської обласної державної адміністрації для розгляду і надання відповіді, не відповідає вимогам ч.3 ст.7 Закону України «Про звернення громадян», оскільки до повноважень останньої не виходить питання розпорядження коштами резервного фонду державного бюджету.

Крім того, у зверненні ОСОБА_1 ставилося питання про внесення змін до нормативно-правових актів що регулюють питання надання субсидій.

Відповідно до ст.50 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» право ініціативи у прийнятті актів Кабінету Міністрів України мають члени Кабінету Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.

Проекти актів Кабінету Міністрів України готуються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.

Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на розгляд Кабінету Міністрів України міністерствами, центральними органами виконавчої влади (крім тих, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного члена Кабінету Міністрів України), державними колегіальними органами, місцевими державними адміністраціями.

Проекти актів Кабінету Міністрів України, внесені на його розгляд, реєструються Секретаріатом Кабінету Міністрів України. Зареєстровані проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться до бази даних електронної комп'ютерної мережі. Їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до §33 Регламенту Кабінету Міністрів України, головним розробником проекту акта Кабінету Міністрів є орган, який вносить проект акта до Кабінету Міністрів. Розробниками проектів актів Кабінету Міністрів є міністерства, інші центральні органи виконавчої влади, державні колегіальні органи, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації відповідно до своєї компетенції.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №423 від 17.06.15 центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення - Міністерство соціальної політики України.

Таким чином, на думку суду, питання, поставлені ОСОБА_1 у своєму зверненні від 12.07.17, не відносяться до компетенції Миколаївської обласної державної адміністрації, оскільки до сфери зазначеного відповідача не відноситься розпорядження коштами резервного фонду Державного бюджету України та розробка змін до загальнодержавних нормативно-правових актів з питань надання громадянам субсидій.

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

В задоволенні позову до Прем’єр-міністра України відмовити, оскільки він не здійснив жодних дій щодо розгляду звернення ОСОБА_1 від 12.07.17 №41-І-016854/14П, а виконання цієї функції відповідно до Закону України «Про Кабінет Міністрів України» покладено на Секретаріат.

Визнати протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо направлення звернення ОСОБА_1 від 12.07.17 №41-І-016854/14П для розгляду і надання відповіді до Миколаївської обласної державної адміністрації.

Зобов'язати Секретаріат Кабінету Міністрів України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 12.07.17 №41-І-016854/14П, відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про звернення громадян».

Зобов'язати Миколаївську обласну державну адміністрацію повернути звернення ОСОБА_1 від 12.07.17 про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України до Кабінету Міністрів України.

Судові витрати відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Секретаріату Кабінету Міністрів України щодо направлення звернення ОСОБА_1 від 12.07.17 №41-І-016854/14П для розгляду і надання відповіді до Миколаївської обласної державної адміністрації.

3. Зобов'язати Секретаріат Кабінету Міністрів України повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 12.07.17 №41-І-016854/14П, відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про звернення громадян».

4. Зобов'язати Миколаївську обласну державну адміністрацію повернути звернення ОСОБА_1 від 12.07.2017 про виділення коштів з резервного фонду Кабінету Міністрів України до Кабінету Міністрів України.

5. В решті позовних вимог відмовити.

6. Апеляційна скарга на цю постанову може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у повному обсязі.

Головуючий суддя В. В. Біоносенко

Судді Н.В.Лісовська

В.В.Птичкіна

Відповідно до ч.3 ст.160 КАС України постанова складена у повному обсязі 27.11.17

Суддя В.В. Біоносенко