
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2017 року справа № 813/3965/17 Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Карпяк О.О.,
секретар судового засідання Єрмакова Х.Р.,
за участю:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення - рішення, рішення про опис майна в податкову заставу, податкової вимоги,-
в с т а н о в и в:
До суду надійшла позовна заява ОСОБА_3 до ГУ ДФС у Львівській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення рішення №1581-13 форми «Ф» від 12.07.2017, рішення про опис майна в податкову заставу №17525/10/13-01-17-04-09/26693 від 13.10.2017, податкової вимоги №26693-17 форми «Ф» від 10ю10.2017.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що транспортний засіб використовується з 2016 року, а тому підстави для нарахування транспортного податку, який використовується до 5 років відсутні. Також, зазначає про те, що у 2017 році автомобіль позивача вже не є об'єктом оподаткування, оскільки базовий податковий (звітний період) дорівнює одному року. Окрім того, автомобіль позивача не є об'єктом оподаткування у 2017 році, оскільки його середньоринкова вартість є меншою за визначену законом 1 200 000 грн. 00 коп. Вважає, що оскаржуване рішення винесено відповідачем неправомірно, чим порушено вимоги п.267.6.2 ПК України, а податкова вимога винесена з порушенням ст.56.15 ПК України.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечив, зазначив, що відповідно до відомостей, отриманих від органів внутрішніх справ, за позивачем рахується легковий автомобіль Volkswagen Touareg, обєм двигуна 2967 см.куб., рік випуску 2016. Вказаний автомобіль зазначений у переліку легкових автомобілів , які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку. Оскільки даний легковий автомобіль, є обєктом оподаткування, Головним управлінням ДФС у Львівській області було сформовано податкове повідомлення-рішення відповідно до норм чинного законодавства. Просить в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд робить висновок, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Згідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу СХО 659015, позивачем 29.09.2016 року було зареєстровано загальний легковий універсал-В Volkswagen Touareg з об'ємом двигуна 2967 куб. см. (а.с.35).
12.07.2017 року ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» №1581-13, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання за платежем «транспортний податок з фізичних осіб 18011000» у розмірі 25 000 грн. 00 коп. відповідно до п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового Кодексу України та відповідно до п.п.267.6.2 п.267.6 ст.267 Податкового Кодексу України.
Податковою вимогою від 10 жовтня 2017 року № 26693-17 форми «Ф» ГУ ДФС у Львівській області повідомлено ОСОБА_3 про те, що станом на 09 жовтня 2017 року сума податкового боргу платника податків становить 25 000 гривень.
13.10.2017 року ГУ ДФС у Львівській області прийнято рішення № 17525/10/13-01 - 17-04-09/26693 про опис майна платника податків ОСОБА_3 в податкову заставу.
Вирішуючи спір по суті суд встановив наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
У ст.265 Податкового кодексу України зазначено, що податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.
Отже, транспортний податок є складовим податку на майно.
Відповідно до пп.10.1.1 п.10.1 ст.10 Податкового кодексу України до місцевих податків належить податок на майно.
Як передбачено пп.267.1.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об`єктами оподаткування.
Відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об`єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.
Згідно з пп.267.3.1 п.267.3 ст.267 Податкового кодексу України базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
У п.267.4 ст.267 Податкового кодексу України зазначено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об`єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Як передбачено пп.267.5.1 п.267.5 ст.267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2017 визначена у розмірі 3200 гривень.
Таким чином, об'єктом оподаткування у 2017 році є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1200000 грн. 00 коп. (1200000 грн. 00 коп. = 3200 грн. 00 коп. х 375).
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений «Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №66 (надалі «Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів»).
Відповідно до п.2. «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів» середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, обєму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до «Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.04.2013 за №403 (Офіційний вісник України, 2013 рік, №44, ст.1576).
Як передбачено п.13 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів», Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна, тип пального. У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки обєкта оподаткування транспортним податком, Мінекономрозвитку за зверненням ДФС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.
Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (п.14 «Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів»).
Судом досліджено «Перелік легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році», розміщений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, в якому відсутній автомобіль марки Volkswagen, моделі Touareg, тип пального дизель, об`єм циліндрів двигуна 2967, 2016 року випуску.
При здійснені судом калькуляції (розрахунку) на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкової вартості автомобіля позивача марки Volkswagen, моделі Touareg, тип пального дизель, об`єм циліндрів двигуна 2967, 2016 року випуску, середньоринкова вартість даного автомобіля склала 1100805 грн. 75 коп.
Відтак, суд зазначає, що автомобіль марки Volkswagen, моделі Touareg, 2016 року випуску з технічними параметрами, зазначеними у Свідоцтві про реєстрацію транспортного засобу СХО 659015 не є об`єктом оподаткування у 2017 році.(а.с. 35).
Окрім того, згідно пункту 267.6.2 ПК України, податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Оскаржуване повідомлення рішення винесено відповідачем 12.07.2017 року. Таким чином, відповідачем порушено строк на винесення ППР, а відтак його винесення є незаконним.
З урахуванням викладеного, оскільки податкове повідомлення-рішення від 12.07.2017 р. №1581-13 не відповідає положенням податкового законодавства України, є протиправним та таким, що порушує охоронювані права та інтереси позивача, а тому підлягає скасуванню.
Відтак, рішення про опис майна в податкову заставу №17525/10/13-01-17-04-09/26693 від 13.10.2017 та податкова вимога №26693-17 форми «Ф» від 10.10.2017 теж підлягають скасуванню, оскільки винесені на підставі податкового повідомлення-рішення від 12.07.2017 р. №1581-13.
Враховуючи вищевикладене, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі належить присудити на користь позивача.
Керуючись статей 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 12.07.2017 року №1581-13 форми "Ф".
3.Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу від 10.10.2017 року №26693-17 форми "Ф".
4.Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДФС у Львівській області від 13.10.2017 року №17525/10/13-01-17-04-09/26693 про опис майна в податкову заставу.
5.Стягнути на користь ОСОБА_3 ( адреса: 79019, м.Львів, вул.Куліша,27/1, іден. номер НОМЕР_1) з ГУ ДФС у Львівській області (адреса:79003, м.Львів, вул.Стрийська,35, ЄДРПОУ 39462700) за рахунок бюджетних асигнувань сплачену суму судового збору в розмірі 1920 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складений та підписаний 28.11.2017 року.
Суддя Карп`як О.О.