
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв
01 листопада 2017 року Справа № 814/2020/17
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мельника О.М. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомЗаступник прокурора Одеської області, вуо. Пушкінська, 3, м. Одеса, Одеська область, 65026
в інтересах держави в особіДержавної служби України з безпеки на транспорті, пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135
доТовариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Нікспецтранс"", вул. Велика Морська, 67, кв. 15, м. Миколаїв, 54001
простягнення коштів в сумі 150350,56 грн.,ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Одеської області в інтересах держави в особі Державнлї служби України з безпеки на транспорті звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Нікспецтранс" про стягнення плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування на загальну суму 5177,45 євро, що еквівалентно150350,56 грн.
Позов обґрунтовано тим, що 18.06.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області в м. Одеса на території Одеського морського торгівельного порту проведено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки RENAULT, модель MAGNUM AE 440.19, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки STL модель НЦПХ 40/3, реєстраційний номер НОМЕР_2 (акт зважування № 66156 від 18.06.2017). За результатами проведеної перевірки складено акт № 0150815 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень і вантажів автомобільним транспортом від 18.06.2017, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.06.2017та акт серії № ВН 015063) про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 18.06.2017, на підставі яких проведено розрахунок № 0150815 від 18.06.2017 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нарахована плата за проїзд перевізнику ТОВ "НВП "Нікспецтранс" в сумі 5177,45 євро.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Ухвала про відкриття провадження та повістка повідомлення направлені на адресу, вказану позивачем, повернулись на адресу суду з зазначенням поштової установи "за закінченням терміну зберігання" (арк. спр. 38-40, 49-50).
Згідно ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Дослідив матеріали справи, вислухав представника позивача, суд встановив таке.
18.06.2017 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області в м. Одеса на території Одеського морського торгівельного порту здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки RENAULT, модель MAGNUM AE 440.19, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки STL модель НЦПХ 40/3, реєстраційний номер НОМЕР_2.
За результатами проведення контролю складено акт від 18.06.2017 № 0150631 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, а також акт від 18.06.2017 № 0150815 про ведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, яким виявлено порушення передбачені ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме надання послуг із перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 зазначеного Закону, а саме: відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України.
На підставі зафіксованих у акті порушень проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування від 18.06.2017 та виставлено відповідачу до сплати 5177,45 євро.
Крім того, керівника ТОВ "Нікспецтранс" було запрошено на 17.08.2017 для розгляду справи про допущення порушення законодавства про автомобільний транспорт. За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, начальником управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області було винесено постанову від 17.08.2017 № 0094156 про застосування адміністративно-господарського штрафу в розмірі 1700 грн.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 29 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається в порядку встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, за плату, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 №387/2011, Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті (далі за текстом - Укртрансінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури України. Укртрансінспекція входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, на перевезення яким видано ліцензію, міському електричному, залізничному транспорті, експлуатації автомобільних доріг загального користування.
Відповідно до пункту 3 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2006, органом державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансінспекція, її територіальні органи - управління в Автономній Республіці Крим, обласні, Київське та Севастопольське міські, районні управління.
Пунктом 3.4 даного Порядку визначено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів на інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 3 даного Порядку, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.
Підпунктом 4 пункту 2 Порядку №879 визначено, що габаритно-ваговий контроль - це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 18.01.2001 за №30, транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України 10.10.2001 №1306, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 38 тон, здійснюється за спеціальними правилами.
Статтею 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що рух транспортних засобів, навантажень на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини 3 статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом (окрім зазначених у частині 2 даної статті) є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до пункту 16 Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №198 від 30.03.1994, перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 №30, рух вагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Як вже встановлено судом, посадовими особами позивача 18.06.2017 року на території Одеського морського торгівельного порту здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного автомобіля марки RENAULT, модель MAGNUM AE 440.19, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки STL модель НЦПХ 40/3, реєстраційний номер НОМЕР_2.
За результатами проведення контролю складено акт від 18.06.2017 № 0150631 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
В ході проведення перевірки, водієм автомобіля марки RENAULT, модель MAGNUM AE 440.19, реєстраційний номер НОМЕР_1 з причепом марки STL модель НЦПХ 40/3, реєстраційний номер НОМЕР_2, не надано дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень.
Внаслідок виявлених порушень посадовою особою сформовано розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 0150815 від 18.06.2017 в розмірі 5177,45 євро.
Суд звертає увагу, що відповідно до матеріалів справи акти, довідки та розрахунки відповідачем оскаржені не були.
Відповідач своїм правом не скористався, заперечень на позов не надав.
Пунктом 26 Порядку № 879 встановлено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансінспекції (пункт 31-1 Порядку №879).
Однак, на час розгляду даної справи судом, відповідачем не подано суду доказів сплати плати за проїзд великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами загального користування у сумі 150350,56 грн.
Відповідно до ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються (ч. 4 ст. 94 КАС України).
Керуючись статтями 11, 71, 94, 128, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Нікспецтранс" 150350,56 грн. ( сто п'ятдесят тисяч триста п'ятдесят гривень 56 копійок) в дохід Державного бюджету України (р/р31315309700009 УК у м. Одесі Суворовського району, код ЄДРПОУ 38016923, МФО 828011, призначення платежу: 22160100)
Постанова набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня проголошення/отримання постанови, якщо протягом цього часу не буде подано апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постанови за наслідками апеляційного провадження.
Порядок та строки апеляційного оскарження визначені ст. 186 КАС України.
Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.М. Мельник