КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 вересня 2017 року № 810/1728/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Брагіна О.Є., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 доКиївської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
позивачка звернулась до суду з вимогами до Київської обласної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмови у видачі їй посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи першої категорії із числа постраждалих четвертої категорії та зобов'язання повторного розгляду подання управління соціального захисту населення Богуславської районної державної адміністрації про встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.
Даний позов обґрунтовано твердженням позивачки про наявність у неї законного права на отримання статусу постраждалої особи, у якому Департамент соціального захисту населення Київської ОДА, їй безпідставно відмовив.
Відповідачі, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилися, про причини своєї неявки, суд не повідомили.
15.08.2017 р., уповноваженим представником Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадмінітрації надані заперечення проти позову з проханням розглянути справи без участі їх представника.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАСУ, суд здійснив розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази та матеріали, встановивши фактичні обставини справи, з наданням їм відповідної правової оцінки, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення заявлених вимог, з огляду на таке:
як встановлено матеріалами адміністративної справи, позивачка визнана інвалідом другої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з впливом аварії на ЧАЕС, що підтверджується довідкою серії АВ №0206819.
Листом №05-49-874 від 20 квітня 2017 року, Департамент соціального захисту населення Київської ОДА відмовив їй у видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії , аргументуючи своє рішення внесенням змін до ст. 2 Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме виключенням зі ст.2 та ст.23 визначення категорії радіоактивного забруднення та пільг.
Вважаючи таку відмову протиправною, а свої права порушеними, ОСОБА_1 звернулась з даним адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
статтею 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-XII для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: 1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1; 2) особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.
Відповідно до статті 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, державними адміністраціями областей, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначеного Закону, постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі по тексту - Порядок).
Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-XII (п. 2 Порядку № 51).
Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення (п. 10 Порядку № 51).
Отже, інших вимог щодо надання документів вказаний Порядок не містить, а відтак до заяви додаються копії документів для встановлення особи, зокрема, паспорт та довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, копія виписки-довідки МСЕК із експертним висновком та посвідчення потерпілого 4 категорії.
З вищенаведених норм права вбачається, що посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи є документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом № 796-XII.
З аналізу змін у законодавстві, які внесені Законом України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», виключено із поля правового регулювання таку зону, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, як зона посиленого радіоекологічного контролю, що мало наслідком лише скасування компенсацій та пільг особам, віднесеним до категорії 4, які були гарантовані державою до 01 січня 2015 року. Таким чином, посилання відповідача на вищевказані зміни в законодавстві суд вважає необґрунтованими, оскільки жодних змін у правовому регулюванні статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи в Законі № 796-XII не відбулось.
Крім того, виключення законодавцем з 01 січня 2015 року поняття "зони посиленого радіоекологічного контролю" не позбавляє особу статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4, оскільки наявність такого статусу пов'язана, зокрема, з фактом постійного проживання або постійної роботи чи постійного навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови проживання або роботи чи постійного навчання станом на 01 січня 1993 року у цій зоні не менше чотирьох років, в той час як зона посиленого радіоекологічного контролю існувала до 01 січня 2015 року.
Відтак, посвідчення позивачки категорії 4 є діючим та зберігається за ним довічно, а тому на момент звернення із заявою про надання посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, остання мала статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що ОСОБА_1 має право на отримання статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, тому її вимоги щодо визнання протиправною відмови Департаменту соціального захисту населення у видачі посвідчення постраждалого від Чорнобильської катастрофи першої категорії та зобов'язання Департамент соціального захисту населення повторно розглянути подання Богуславської райдержадміністрації Київської області про встановлення їй статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні вимог щодо Київської обласної державної адміністрації, оскільки остання не є належним відповідачем у даній справі, будь-яких дій чи рішень відносно позивачки не вчиняла.
Крім того, суд не знаходить підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача видати ОСОБА_1 посвідчення постраждалої 4 категорії з урахуванням того, що це є дискреційні повноваження органу державної влади.
Як слідує з положень Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується та приймати замість нього будь-яке інше рішення, яке б відповідало закону або давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, що належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки ці дії виходять за межі наданих суду повноважень.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Київської облдержадміністрації у видачі ОСОБА_1 посвідчення постраждалої від Чорнобильської катастрофи першої категорії.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської облдержадміністрації повторно розглянути подання управління соціального захисту населення Богуславської райдержадміністрації в Київьскій області про встановлення ОСОБА_1 статусу постраждалої особи внаслідок Чорнобильської катастрофи та питання про видачу відповідного посвідчення.
У задоволенні решти позовних вимог, відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Брагіна О.Є.