8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 листопада 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1516/17
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чернявської Т.І.,
суддів Свергун І.О., Пляшкової К.О.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 14.11.2017 № 5)
ОСОБА_2 (довіреність від 11.10.2017 № 1)
від відповідача -ОСОБА_3 (довіреність від 31.10.2017 № 99-99-11-17/41)
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом
сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське»
до Державної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування рішення від 15 серпня 2017 року № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 липня 2017 року № 2 та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі за адміністративним позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» (далі позивач) до Державної фіскальної служби України (далі відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15.08.2017 № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В обґрунтування позовних вимог сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» зазначило, що відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі ПК України) позивачем виписано податкову накладну від 24.07.2017 № 2 на суму з ПДВ 3620403,36 грн та направлено до 25.07.2017 для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Реєстрацію податкової накладної від 24.07.2017 № 2 зупинено з поміткою: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена». На виконання підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України позивачем направлено на адресу відповідача повідомлення від 02.08.2017 № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, копії документів на підтвердження реальності здійснення операцій по податковій накладній від 24.07.2017 № 2 на суму з ПДВ 3620403,56 грн. 24.07.2017 позивачем подано додаток до критеріїв оцінки ступеня ризиків - таблицю даних платника податку. Отже, резюмує позивач, було надано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній від 24.07.2017 № 2.
Однак, рішенням комісії відповідача від 15.08.2017 № 72458/38817557 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних у звязку з наданням платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією відповідача рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Позивач з таким рішенням не згоден, оскільки сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» для ведення господарської діяльності використовує землі сільськогосподарського призначення (рілля) у кількості 5215 га, які знаходяться на території Марківського та Міловського районів Луганської області. Позивач мав посівні площі в 2017 році: озимої пшениці 2315 га, соняшнику 2821 га, кукурудзи 40 га, що підтверджується звітами до органів статистики у Марківському та Міловському районах Луганської області за формою 4-сг. Станом на 11.10.2017 позивач має 95 осіб працюючих. Для здійснення господарської діяльності позивач використовує як власну техніку, так і орендовану. Факт збирання врожаю пшениці підтверджено нарядами на зміну на комбайни, виписками з реєстру про намолот зерна та товарно-транспортними накладними на перевезення пшениці на елеватор. Всього позивачем за період з 14.07.2017 по 19.07.2017 на елеватор товариства з обмеженою відповідальністю «Куземівське» відвантажено 845,670 тон пшениці, яка прийнята на зберігання в кількості 843,400 тон по якісним показникам пшеницею 6 класу. 20.07.2017 між позивачем та товариством з обмеженою відповідальністю «Кофко агрі ресоріз Україна» укладено договір № 31443 на поставку пшениці 6 класу врожаю 2017 року у кількості товару в заліковій вазі 800 тон +/- 5 % за вибором покупця, в рамках якого складено податкову накладну від 24.07.2017 № 2. Реальність господарської операції у повній мірі підтверджена первинними документами.
Також позивач вказав, що згідно з підпунктом 56.23.1 пункту 56.23 статті 56 ПК України на адресу відповідача рекомендованим листом № 9240001988500 надіслано скаргу на рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15.08.2017 № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Скарга отримана 28.08.2017, 10 календарних днів з дня отримання скарги закінчуються 06.09.2017, станом на 17.10.2017 вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачем не надіслано, а тому згідно з підпунктом 56.23.4 пункту 56.23 статті 56 ПК України скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем 10-денного строку. Задоволення скарги є підставою для реєстрації податкової накладної, зазначеної у скарзі, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У судовому засіданні представники позивача адміністративний позов підтримали, просили задовольнити позовні вимоги повністю, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог, про що подала письмові заперечення проти позову від 14.11.2017 б/н (т. 2 арк. спр. 25-30), у яких зазначила, що реєстрацію податкової накладної від 24.07.2017 № 2 зупинено у звязку з виявленими помилками, а саме: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1001. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу». Позивачем 02.08.2017 через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» надано пояснення у вигляді повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація якої/го зупинена, 02.08.2017 та електронні документи на обґрунтування пояснень. За результатами опрацювання поданих платником податків пояснень та документів відповідачем прийнято оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки Державна фіскальна служба України дійшла висновку, що обсяг наданих платником податків документів не є достатнім для прийняття комісією Державної фіскальної служби України рішення про реєстрацію відповідної податкової накладної. Представник відповідача вважає, що відповідач діяв виключно у межах повноважень, визначених законом, у звязку з чим позовні вимоги сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечувала, просила відмовити у задоволенні позову повністю, надала пояснення, аналогічні викладеним у письмових запереченнях проти позову від 14.11.2017 б/н. Також, у судовому засіданні представник відповідача пояснила, що скаргу позивача від 23.08.2017 на рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15.08.2017 № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних Державна фіскальна служба України не отримувала.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд встановив таке.
Сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» (ідентифікаційний код 38817558) у встановленому законом порядку зареєстроване юридичною особою, здійснює господарську діяльність на підставі затвердженого статуту, основним видом діяльності є 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур, про що також свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.10.2017 за № НОМЕР_1 (том 1 арк. спр. 23-26, 27, 28; том 2 арк. спр. 1-4).
20.07.2017 між сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» (далі - Постачальник) та товариством з обмеженою відповідальністю «Кофко агрі ресоріз Україна» (далі - Покупець) укладено договір № 31443 на поставку серед іншого фуражної пшениці 6 класу врожаю 2017 року (далі - Товар) на умовах «EXW Франко-елеватор постачальника» Куземівське ТОВ 92620, Луганська область, с. Куземівка, вул. Залізнична, буд. 3, Інкотермс 2010» (далі - Елеватор). Загальна кількість Товару в заліковій вазі становить 800 тон +/- 5 % за вибором Покупця. Ціна Товару становить 4310 грн з ПДВ за 1 тону, ціна Товару без ПДВ 3591,67 грн за 1 тону. Загальна вартість Товару на дату укладання договору становить 3448003,20 грн з ПДВ та 2873336 грн без ПДВ. Строк поставки Товару з 20.07.2017 до 27.07.2017. Право власності на Товар у Покупця виникає з моменту його передачі Постачальником. Передача Постачальником Товару Покупцеві у власність підтверджується шляхом передачі Постачальником Покупцеві оригіналів складських квитанцій на Товар в повному обсязі, виданими на імя Покупця Елеватором. Постачальник зобовязаний передати Покупцеві також картки аналізу зерна Товару, що видані лабораторією Елеватора із зазначенням ваги Товару, назви Покупця та ПІБ посадових осіб Елеватора, які підписали картку аналізу зерна. Постачальник надає Покупцю оригінал видаткової накладної. Податкова накладна на Товар на повну суму оплати повинна бути видана у формі та у відповідності до вимог чинного законодавства України (т. 1 арк. спр. 242-243; т. 2 арк. спр. 45-46).
На виконання умов договору поставки від 20.07.2017 № 31443 сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» передало товариству з обмеженою відповідальністю «Кофко агрі ресоріз Україна» через торгівельного представника ОСОБА_4, який діяв на підставі виданої Покупцем довіреності від 20.07.2017 № 7800, фуражну пшеницю 6 класу врожаю 2017 року в кількості 840,0 тон (т. 1 арк. спр. 244; том 2 арк. спр. 47 зв.).
Передача позивачем товариству з обмеженою відповідальністю «Кофко агрі ресоріз Україна» у власність фуражної пшениці 6 класу врожаю 2017 року в кількості 840,0 тон підтверджується складською квитанцією на зерно від 24.07.2017 № 376 та карткою аналізу зерна від 24.07.2017 № 9, виданими товариством з обмеженою відповідальністю «Куземівське» (Елеватором) на імя Покупця (т. 1 арк. спр. 246; том 2 арк. спр. 53).
Позивачем на виконання умов договору поставки від 20.07.2017 № 31443 складено видаткову накладну від 24.07.2017 № 14 на пшеницю 6 класу врожаю 2017 року в кількості 840,0 тон за ціною 3591,67 грн без ПДВ, на суму без ПДВ 3017002,80 грн, сума ПДВ 603400,56 грн, всього з ПДВ 3620403,36 грн, та виписано рахунок на оплату від 24.07.2017 № 13 на суму 3620403,36 грн (т. 1 арк. спр. 245, 247; т. 2 арк. спр. 46 зв., 47).
Оплата Товару (пшениці 6 класу врожаю 2017 року в кількості 840,0 тон) згідно рахунку на оплату від 24.07.2017 № 13 здійснена товариством з обмеженою відповідальністю «Кофко агрі ресоріз Україна» 24.07.2017 в сумі 2896322,69 грн та 10.08.2017 в сумі 724080,67 грн, всього в сумі 3620403,36 грн, що підтверджується виписками по рахунку та платіжним дорученням від 24.07.2017 № 6977 (т. 1 арк. спр. 248-249, 250-252; т. 2 арк. спр. 48).
Відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товару (фуражної пшениці 6 класу врожаю 2017 року в кількості 840,0 тон на суму 3620403,36 грн) сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» - продавець товару, склало податкову накладну від 24.07.2017 № 2 на загальну суму з ПДВ 3620403,36 грн, яку 25.07.2017 через автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (т. 1 арк. спр. 29).
Згідно з квитанцією № 1 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» від 24.07.2017 № 2 на загальну суму з ПДВ 3620403,36 грн прийнято, її реєстрацію зупинено. Виявлені помилки: «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 1001. Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до пункту «в» пп. 201.16.1 п. 201.16 ст. 201 ПКУ, вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 № 567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена пунктом 4 цього наказу» (т. 1 арк. спр. 30; т. 2 арк. спр. 33).
На виконання зазначених вимог позивачем 02.08.2017 за № 1 направлено повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК, в якому зазначені пояснення з підстав зупинення реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2. Подачу повідомлення підтверджено квитанцією № 1 (т. 1 арк. спр. 31, 32).
Також позивачем 24.07.2017 за № 1 подано Таблицю даних платника податку, яка є додатком до Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (пункт 3) (т. 1 арк. спр. 33). Подачу та прийняття таблиці підтверджено квитанціями №№ 1, 2 (т. 1 арк. спр. 34, 35).
Згідно з пунктом 9.6 Регламенту комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого наказом Державної фіскальної служби України від 26.06.2017 № 450, робоча група Головного управління ДФС у Луганській області розглянула письмові пояснення та копії документів, визначених у підпункті «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України, які надані платником податків, та надала пропозицію щодо реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що зазначено у висновку контролюючого органу з пропозицією щодо реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації від 04.08.2017 № 116/38817557 (т. 2 арк. спр. 31-32, 35-44).
Дослідженням цього висновку також встановлено, що позивачем контролюючому органу подано копії таких документів: договору поставки, договору складського зберігання, договору з елеватором № 3 від 10.07.2017, довіреності, звіту про посівні площі сільськогосподарських культур (4-СГ), складських квитанцій на зерно, видаткової накладної, картки аналізу зерна, квитанції, товарно-транспортної накладної, рахунку на оплату, платіжного доручення.
Комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення від 15.08.2017 за № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1 арк. спр. 36; т. 2 арк. спр. 34).
Дослідженням рішення від 15.08.2017 за № 72458/38817557 встановлено, що відповідно до підпункту 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією Державної фіскальної служби України рішення про реєстрацію податкової накладної.
На рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15.08.2017 за № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних позивачем відповідно до положень пункту 56.23 статті 56 ПК України та Порядку розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.07.2017 № 485, до Державної фіскальної служби України поштовим відправленням № 9240001988500 надіслано скаргу від 23.08.2017 № 59 (т. 1 арк. спр. 253-263, 265).
Скаргу сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» від 23.08.2017 № 59, надіслану поштовим відправленням № 9240001988500, Державна фіскальна служба України отримала 28.08.2017, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (т. 1 арк. спр. 264) та відомостями щодо відстеження поштового відправлення № 9240001988500, розміщеними на веб-сайті публічного акціонерного товариства «Укрпошта».
Станом на час розгляду справи вмотивоване рішення за скаргою позивача на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних Державною фіскальною службою України платнику податків не надіслано.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідача, суд виходить з таких положень нормативних документів.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
За приписами пункту 74.2 статті 74 ПК України в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Аналогічні приписи містить пункт 201.16 статті 201 ПК України, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.
Відповідно до підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 ПК України у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, та вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567 (далі ОСОБА_5 та Вичерпний перелік документів).
У пункті 6 Критеріїв (у редакції, чинній на час виникнення спірних праввідносин) зазначено, що моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:
1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);
2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.
З огляду на зазначене, суд вважає, що фіскальний орган зобов'язаний у квитанції № 1 чітко вказати на конкретний вид критерію, встановлений пунктом 6 Критеріїв.
Разом з тим, дослідженням квитанції № 1 встановлено, що відповідачем не зазначено конкретний вид критерію, з огляду на який зупинено реєстрацію податкової накладної (т. 1 арк. спр. 30; т. 2 арк. спр. 33).
Суд також зазначає, що такий критерій, як невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах з УКТ ЗЕД: 1001, пунктом 6 Критеріїв не передбачений.
Відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 ПК України письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно з підпунктом 201.16.3 пункту 201.16 статті 201 ПК України:
письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
зазначена комісія приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України;
рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних приймається та надсилається платнику податку протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та документів, поданих відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту;
рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Абзацом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.03.2017 № 190 «Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації» (далі Постанова № 190) встановлено, що комісія Державної фіскальної служби приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування.
Абзацом 2 Постанови № 190 визначено, що підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту «в» підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.
Таким чином суд дійшов висновку, що рішення комісії ДФС повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної, у даному випадку, або «надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства», або «надання платником податку копій документів, які не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування».
Проте в оскарженому рішенні комісії ДФС не зазначено, які саме документи складені з порушенням законодавства, якого законодавства, в чому полягає таке порушення, та/або яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Оскаржене рішення містить тільки загальну інформацію, що надані платником податку копії документів, складені з порушенням законодавства та/або є недостатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Тобто, судом встановлено, що рішення комісії є необґрунтованим, що є підставою для його скасування.
Більш того, дослідженням документів, поданих сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» до контролюючого органу на виконання вимог квитанції № 1, судом встановлено, що цих документів достатньо для реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 2 арк. спр. 45-76).
Під час судового розгляду справи сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» доведено реальність господарської операції з товариством з обмеженою відповідальністю «Кофко агрі ресоріз Україна» за договором від 20.07.2017 № 31443 на поставку фуражної пшениці 6 класу врожаю 2017 року у кількості 840,0 тон на загальну суму 3620403,36 грн.
Зокрема, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» для ведення господарської діяльності використовує землі сільськогосподарського призначення (рілля) у кількості 5216,2555 га, які знаходяться на території Марківського та Міловського районів Луганської області, про що свідчить податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи за 2017 рік, до якої доданий додаток «Відомості про наявність земельних ділянок» (т. 1 арк. спр. 37-39, 40, 41-77).
Позивач мав посівні площі в 2017 році: озимої пшениці 2355,00 га, соняшнику 2821,00 га, кукурудзи 40,00 га, що підтверджується звітами до органів статистики у Марківському та Міловському районах Луганської області за формою 4-сг (т. 1 арк. спр. 94-95, 96-97).
Використання праці найманих працівників підтверджено податковим розрахунком сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за 4 квартал 2016 року та звітом про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за липень 2017 року, до якого додані відомості про трудові відносини застрахованих осіб та відомості про нарахування заробітної плати (доходу застрахованим особам) щодо нарахування єдиного внеску (т. 1 арк. спр. 85-92, 93, 99-107).
Для здійснення господарської діяльності позивач використовує як власну техніку, так і орендовану, що підтверджено матеріалами справи (оборотно-сальдовими відомостями по рахунках 104, 105, свідоцтвами про реєстрацію машини, договором відповідального зберігання від 16.05.2016, актами приймання-передачі техніки та про використання техніки згідно договору відповідального зберігання від 16.05.2016) (т. 1 арк. спр. 108-110, 111, 112-113, 114-115, 116, 117-118).
Факт збирання врожаю пшениці підтверджено нарядами на зміну на комбайни, виписками з реєстру про намолот зерна, договорами про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, реєстрами на автотранспортні послуги, актами здачі-приймання робіт (надання) послуг, товарно-транспортними накладними на перевезення пшениці на елеватор, договором складського зберігання, приймання, сушки, очистки та відпуску зерна від 10.07.2017 № 3, реєстрами на прийняте зерно з визначенням якості по середньодобовому зразку, складськими квитанціями на зерно (т. 1 арк. спр. 120-241).
Зазначеними документами у повній мірі підтверджено, що сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» є виробником товару, що постачався товариству з обмеженою відповідальністю «Кофко агрі ресоріз Україна» за договором поставки від 20.07.2017 № 31443, позивачем за період з 14.07.2017 по 19.07.2017 на елеватор товариства з обмеженою відповідальністю «Куземівське» відвантажено пшеницю, яка прийнята на зберігання в кількості 843,400 тон по якісним показникам пшеницею 6 класу.
Зважаючи на вищевикладене, судом встановлено, що рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15.08.2017 № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» від 24.02.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних не відповідає критеріям правомірності, встановленим статтею 2 КАС України, відповідно, є протиправним та підлягає скасуванню.
Стосовно позовної вимоги про зобовязання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд зазначає таке.
Згідно з пунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 ПК України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:
а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктами 19, 20 Порядку № 1246 визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду). У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
З огляду на викладене позовна вимога про зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати податкову накладну від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних є також правомірною та підлягає задоволенню.
Також судом під час судового розгляду встановлено, що позивачем згідно з підпунктом 56.23.1 пункту 56.23 статті 56 ПК України на адресу відповідача рекомендованим листом № 9240001988500 надіслано скаргу на рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15.08.2017 № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Скарга отримана 28.08.2017, станом на 17.10.2017 вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідачем не надіслано.
Згідно з пунктом 56.23.1 пункту 56.23 статті 56 ПК України скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
Скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (підпункт 56.23.2 пункту 56.23статті 56 ПК України).
Відповідно до пунктів 56.23.3, 56.23.4 пункту 56.23 статті 56 ПК України скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим. Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Процедуру розгляду скарг на рішення комісії ДФС, яка приймає рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - комісія ДФС), визначає Порядок розгляду скарг на рішення комісії Державної фіскальної служби про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 липня 2017 року № 485 (далі Порядок № 485).
Пунктом 16 Порядку № 485 передбачено, якщо вмотивоване рішення щодо скарги не надсилається платнику податку протягом строку, визначеного пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податку з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 485 задоволення скарги є підставою для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування, зазначених у скарзі, з урахуванням вимог пункту 200-1.3 статті 200 Кодексу.
З огляду на викладене, скарга сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» від 23.08.2017 № 59 на рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15.08.2017 за № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до положень пункту 56.23.4 пункту 56.23 статті 56 ПК України та пункту 16 Порядку № 485 вважається повністю задоволеною на користь платника податків.
Зазначені обставини згідно з пунктом 18 Порядку № 485 є самостійною підставою для реєстрації податкової накладної від 24.07.2017 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на те, що дві позовні вимоги носять немайновий характер і позов підлягає повному задоволенню, на користь позивача необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 3200,00 грн.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України у судовому засіданні 23 листопада 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 28 листопада 2017 року, про що згідно вимог частини другої статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 24, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення від 15 серпня 2017 року № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної від 24 липня 2017 року № 2 та зобовязання вчинити певні дії задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Державної фіскальної служби України від 15 серпня 2017 року № 72458/38817557 про відмову у реєстрації податкової накладної сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» від 24 липня 2017 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобовязати Державну фіскальну службу України зареєструвати податкову накладну сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» від 24 липня 2017 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Стягнути на користь сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Агрофірма «Марківське» (ідентифікаційний код 38817557, місцезнаходження: 92400, Луганська область, Марківський район, селище міського типу Марківка, вулиця Центральна, будинок 121) за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (ідентифікаційний код 39292197, місцезнаходження: 04053, місто ОСОБА_5, Львівська площа, будинок 8) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3200,00 грн (три тисячі двісті грн 00 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно з частиною третьою статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 28 листопада 2017 року.
Головуючий суддя ОСОБА_6Суддя Суддя ОСОБА_7 ОСОБА_5