Постанова № 70544758, 23.11.2017, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
805/1832/17-а
Номер документу
70544758
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 листопада 2017 р. Справа №805/1832/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В.,

за участю секретаря судового засідання Мангуш З.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної Служби України з питань праці

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС»

про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт, у звязку із загрозою життю людей

за участю представників:

від позивача: ОСОБА_1 за дов. від 18.07.2017р.

від відповідача: ОСОБА_2 за дов. від 22.05.2017р.

ВСТАНОВИВ:

Державна Служба України з питань праці звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» (код ЄДРПОУ 40873440, 87502, АДРЕСА_1) шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільної заправної станції та автомобільного газозаправного пункту встановленого на території автомобільної заправної станції і розташованих за адресою: Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Леніна, 1-а, у звязку із загрозою життю людей.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі наказу від 10 квітня 2017 року № 665 у період з 11 квітня 2017 року по 25 квітня 2017 року була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет дотримання Закону України «Про охорону праці», підзаконних нормативно-правових актів з охорони праці на багатопаливній АЗС № 8, яка на даний час експлуатується відповідачем. Так, під час перевірки виявлено 38 порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 2 створює загрозу життю людей.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, зазначає, що проведена позивачем позапланова перевірка є безпідставною та незаконною, а прийняті за результатами неї рішення такими, що підлягають скасуванню. Крім того, зазначає, що у звязку з цим відповідачем був поданий до Донецького адміністративного суду позов про визнання відсутності у Головного управління Держпраці у Донецькій області повноважень на проведення позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Транс» у період з 11 квітня 2017 року по 25 квітня 2017 року, визнання протиправними дій Головного управління Держпраці у Донецькій області щодо проведення позапланової виїзної перевірки, скасування рішень Головного управління Держпраці у Донецькій області, прийнятих за результатами позапланової виїзної перевірки, про зобов'язання Головного управління Держпраці у Донецькій області утриматися від вчинення дій щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до ТОВ «Енерджі Транс» шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт з експлуатації АЗС ТОВ «Енерджі Транс», перевірених Головним управлінням Держпраці у Донецькій області в результаті позапланової виїзної перевірки у період з 11 квітня 2017 року по 25 квітня 2017 року (справа № 805/1974/17-а).

Під час судового розгляду справи суд усною ухвалою відмовив представнику відповідача у зупиненні провадження по справі до прийняття остаточного судового рішення у справі № 805/1974/17-а, у звязку із поданням відповідачем касаційної скарги на постанова та ухвалу судів першої та апеляційної інстанції.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» (далі - Постанова № 442) утворено Державну службу з питань праці (далі Держпраці), шляхом злиття Державної інспекції з питань праці та Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України.

Державна служба України з питань праці України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до пункту 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 11 лютого 2015 року № 100 утворено Головне управління Держпраці у Донецькій області, реорганізувавши шляхом злиття Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області та Територіальної державної інспекції з питань праці у Донецькій області.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України «Питання державної служби праці» від 30 вересня 2015 року № 1021-р функції і повноваження Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки, що припиняється, покладені на Державну службу з питань праці.

Наказом Держпраці України від 7 травня 2015 року № 16 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області (далі Управління Держпраці), згідно пункту 1 якого, Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби України з питань праці у та їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Згідно з підпунктом 15 пункту 4 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області, Головне управління Держпраці у Донецькій області відповідно до покладених на нього завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань: забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів; організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Суд встановив, що у період з 11 квітня 2017 року по 24 квітня 2017 року на підставі наказу про проведення позапланової перевірки відповідача від 10 квітня 2017 року № 665 та направлення на перевірку від 10 квітня 2017 року № 05.4/404 позивачем була проведена позапланова перевірка відповідача в частині дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в частині ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя від 24 березня 2017 року по справі № 263/3918/17, за результатними якої було складено акт від 24 квітня 2017 року № 05.4-9/11.

Відповідно до акту перевірки субєкта господарювання від 24 квітня 2017 року зафіксовані 38 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 2 створюють загрозу життю людей, а саме: 1. Роботодавцем не отримано дозвіл органу Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки, повязаних з прийомом, зберіганням та реалізацією нафтопродуктів на багатопаливній автозаправній станції, розташованої за адресою: № 8 - м. Волноваха, вул. Леніна, 1- а. Додаток 2 Постанова КМУ від 26.10.2011р. № 1107 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки»; 2. Роботодавцем не отримано дозвіл органу Держпраці на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. На багатопаливній автозаправній станції, розташованої за адресою: № 8 - м. Волноваха, вул. Леніна, 1- а, експлуатуються резервуари для зберігання нафтопродуктів та паливороздавальні колонки. Додаток 3 Постанова КМУ від 26.10.2011р. № 1107 «Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки».

Крім того, судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року в адміністративній справі № 805/1974/17-а у задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Транс» до Головного управління Держпраці у Донецькій області про визнання відсутності повноважень на проведення позапланової виїзної перевірки, визнання протиправними дії, зобовязання утриматися від вчинення дій, скасування рішень відмовлено. Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2017 року № 805/1974/17-а постанова Донецького окружного адміністративного суду від 25 липня 2017 року № 805/1974/17-а залишена без змін. Отже, суд робить висновок, що підстави для проведення позивачем позапланової перевірки відповідача у період з 11 квітня 2017 року по 25 квітня 2017 року були законними.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом МНС України від 11 серпня 2011 року № 826 (далі - Положення), загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Пунктом 2.26 Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників, порушень вимог Кодексу України про надра, відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі Закон N 877-V ) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

На підставі пункту 2 частини 2 статті 18 КАСУ окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням.

Відповідачем суду у якості письмових доказів надані договір № 18В про надання послуг від 9 лютого 2017 року, укладений між ТОВ «НВП «ДОНТЕХЕКСПЕРТ» як виконавцем та відповідачем як замовником та відповідно до умов кого замовник доручає та сплачує, а виконавець приймає на себе зобовязання надати замовнику послугу роботи з організації проведення експертизи документації з питань охорони праці і промислової безпеки підприємства під час виконання робіт підвищеної небезпеки, лист ТОВ «НВП «ДОНТЕХЕКСПЕРТ» від 7 серпня 2017 року № 08/05-168 про виявлення зауважень на виконання умов договору від 9 лютого 2017 року, лист відповідача від 26 червня 2017 року № 405, лист Держпраці від 24 липня 2017 року № 7716/3/5.3-ДП-17 про розгляд звернення від 26 червня 2017 року. Суд зазначає, що надані відповідачем докази жодним чином не підтверджують усунення порушень, зазначених у акті перевірки від 24 квітня 2017 року та не свідчать про відсутність підстав для застосування заходів реагування. Під час судового засідання судом також були досліджені оригінали висновків експертизи, здійсненої ТОВ «НВП «ДОНТЕХЕКСПЕРТ», та наданих суду представником відповідача відповідно до яких було встановлено, що відповідач не дотримується правил безпеки підприємства під час виконання робіт підвищеної небезпеки. З пояснень представника відповідача під час судового засідання судом було встановлено, що відповідач не усунув порушення, які визначені в актах перевірки, та продовжує експлуатувати обєкти підвищеної небезпеки.

Стосовно посилання відповідача на відсутність у позивача права на подання такого позову суд зазначає наступне. Згідно з п.п. 1, 7 Положення про Держану службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб. Державна служба України з питань праці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Пунктом 1 Положення про Головне управління Держпраці у Донецькій області затвердженого Наказом Державної служби України з питань праці від 04.02.2016 року № 8 встановлено, що Головне управління Держпраці у Донецькій області територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Отже, суд зазначає, що зміст вищезазначених норм слід розуміти так, що Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, яка може здійснювати свої повноваження у тому числі через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 10 частини 1 статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі-будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Також, суд розяснює сторонам, що відповідно до частин 12, 13 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Враховуючи вищевикладене, та у звязку з тим, відповідачем до суду не надано жодних належних та допустимих доказів усунення порушень, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 185-186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної Служби України з питань праці до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільної заправної станції та автомобільного газозаправного пункту встановленого на території автомобільної заправної станції, у звязку із загрозою життю людей, задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІ ТРАНС» (код ЄДРПОУ 40873440, 87502, АДРЕСА_1) шляхом зобовязання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільної заправної станції та автомобільного газозаправного пункту встановленого на території автомобільної заправної станції і розташованих за адресою: Донецька область, Волноваський район, м. Волноваха, вул. Леніна, 1-а, у звязку із загрозою життю людей.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 23 листопада 2017 року. Постанова у повному обсязі складена 28 листопада 2017 року.

Постанова підлягає негайному виконанню.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Смагар С.В.