Постанова № 70544658, 15.11.2017, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2017
Номер справи
808/2495/17
Номер документу
70544658
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 року о/об 11 год. 09 хв.Справа № 808/2495/17 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Гудименко Я.А., розглянувши у місті Запоріжжі у адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ"

до Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" (надалі - позивач або ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ") звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Запорізькій області (надалі - відповідач або ГУ ДФС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0001161200 від 31.05.2017 про збільшення грошового зобов'язання у вигляді штрафу на суму 104156 грн. 22 коп. за порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних.

В адміністративному позові (а.с.4-5) зазначено, що 25.04.2005 ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" зареєстровано як платник податку на додану вартість, Свідоцтво про реєстрацію платника ПДВ №11638637 від 25.04.2005. 14.04.2017 фахівцями відділення у Комунарському районі м.Запоріжжя Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області проведена камеральна перевірка податкової звітності ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" з податку на додану вартість за червень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень 2017 року з питання своєчасності подання податкової звітності. За результатами перевірки складений ОСОБА_1 №207/12/33273087 від 14.04.2017, в якому вказується на порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцю-платнику податку на додану вартість. На підставі висновків ОСОБА_1 перевірки винесено податкове повідомлення-рішення №00061200 від 31.05.2017, яким застосовано штрафні санкції в розмірі 10% у сумі - 104156 грн. 22 коп. Позивач вважає, що перевірку контролюючим органом здійснено з пропущенням строків, а тому вказане податкове повідомлення-рішення прийнято безпідставно. Згідно з п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України камеральні перевірки податкової звітності з ПДВ платників податку проводяться протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. Отже, камеральна перевірка декларації з податку на додану вартість проводиться протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації. Таким чином, проведення камеральної перевірки 31.05.2017 щодо зареєстрованих податкових накладних за звітний період червень, жовтень, листопад, грудень 2016 року та січень 2017 року здійснено контролюючим органом з порушенням законодавчо встановлених строків. Крім того, розрахунок штрафних санкцій, який є додатком до податкового повідомлення-рішення №0001161200 від 31.05.2017, містить помилки щодо кількості днів несвоєчасної реєстрації (червень 2016 року), місяця реєстрації (грудень 2016 року). З огляду на викладені обставини та норми чинного законодавства, в частині строків проведення камеральних перевірок, позивач вважає, що винесення податкового повідомлення-рішення є неправомірним та не узгоджуються з вимогами Податкового кодексу України.

Відповідачем подано до суду письмові заперечення (а.с.20-21), в яких зазначено, що ГУ ДФС у Запорізькій області проведено камеральну перевірку ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" за результатами якої складено ОСОБА_1 №207/12/33273087 від 14.04.2017, який направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення на юридичну адресу платника, отриманий згідно позначки в рекомендованому повідомленні 19.05.2017 уповноваженою особою підприємства. ОСОБА_1 перевірки встановлено порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме: несвоєчасно зареєстровані виписані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, що підлягають наданню покупцю - платнику податку на додану вартість за червень 2016 року, жовтень 2016 року, листопад 2016 року, грудень 2016 року, січень 2017 року по Податкових деклараціях з податку на додану вартість: №9117675189 від 12.07.2016, №9223418267 від 21.11.2016, №9246991406 від 20.12.2016, №9267637045 від 20.01.2017, №9024620961 від 20.02.2017. За результатами розгляду ОСОБА_1 складено податкове повідомлення-рішення форми "Н" від 31.05.2017 №0001161200, в якому визначено штрафні (фінансові) санкції у сумі 104156 грн. 22 коп. Посилаючись на приписи пп.14.1.39, пп.14.1.60 п.14.1 ст.14, ст.ст.75-76, ст.120-1, п.201.1, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України відповідач наполягає на тому, що камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу. Камеральна перевірка з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному державному реєстрі податкових відноситься до камеральних перевірок з інших питань.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.

14.04.2017 головним державним ревізором-інспектором сектору податків і зборів з юридичних осіб відділення у Комунарському районі м.Запоріжжя Запорізької ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області ОСОБА_2 проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" за червень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень 2017 року, за результатами якої складено ОСОБА_1 №207/12/33273087 від 14.04.2017 (а.с.6-7).

У висновку ОСОБА_1 камеральної перевірки №207/12/33273087 від 14.04.2017 зазначено наступне: "Дані камеральної перевірки свідчать про порушення вимог, встановлених п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, а саме - перевищення 15-ти денного терміну реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю - платнику ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена абз.1,2 п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України та тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів".

За результатами розгляду ОСОБА_1 камеральної перевірки №207/12/33273087 від 14.04.2017 ГУ ДФС у Запорізькій області 31.05.2017 складено податкове повідомлення-рішення №0001161200, яким застосовано до позивача штраф у сумі 104156 грн. 22 коп. - 10% від суми 1041562 грн. 23 коп. податкових накладних зареєстрованих з перевищенням 15 денного терміну в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.8).

Згідно з пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Як зазначено у пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального. Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.

Згідно з п.76.3 ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання. Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

У п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України зазначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов'язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Таким чином, проведення відповідачем камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" за червень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень 2017 року, за результатами якої складено ОСОБА_1 №207/12/33273087 від 14.04.2017, - ґрунтується на нормах права.

Компетенція контролюючого органу, як і будь-якого іншого органу - це обсяг прав та обов'язків, які визначено законодавством, на вчинення тих чи інших дій (прийняття рішень), направлених на виконання цим органом функцій та завдань, які на нього покладено. Наявність будь-яких порушень, допущених контролюючим органом під час здійснення перевірки, звірки, оформлення та підписання довідки/акту перевірки, довідки звірки, не може свідчити про відсутність компетенції у цього органу щодо вчинення таких дій.

Термін "дискреційне повноваження" відповідно до Рекомендації Комітету ОСОБА_3 Європи №R(80)2, прийнятої 11.03.1980 на 316-му засіданні заступників міністрів означає повноваження, яке надає певний адміністративному органу ступінь свободи під час прийняття рішення, таким чином даючи йому змогу вибрати з кількох юридично допустимих рішень те, яке буде найбільш прийнятним.

Колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 14.03.2017 по справі №21-3063а16 висловило правову позицію про те, що: "… суд не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) відповідача поза межами перевірки за критеріями відповідності прийняття ним рішень (вчинення дій), передбаченими частиною третьою статті 2 КАС …".

У суду відсутні зауваження щодо виконання відповідачем власних дискреційних функцій по проведенню камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" за червень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень 2017 року, за результатами якої складено ОСОБА_1 №207/12/33273087 від 14.04.2017.

При цьому, суд зауважує, що день проведення відповідачем камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності, своєчасності подання податкової звітності, сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість, своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" за червень, жовтень, листопад, грудень 2016 року, січень 2017 року, за результатами якої складено ОСОБА_1 №207/12/33273087 від 14.04.2017, не впливає на суму штрафу. Звідси, у цій частині права та інтереси позивача не можуть бути порушені.

Згідно з п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції до 01.01.2017) реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції після 01.01.2017) Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Факти перевищення позивачем 15-ти денного терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцю - платнику ПДВ, в Єдиному реєстрі податкових накладних підтверджуються наданими до суду відповідачем даними Єдиного реєстру податкових накладних (а.с.35-38).

Позивачем не надано до суду копій квитанцій про реєстрацію податкових накладних, зазначених в ОСОБА_1 камеральної перевірки №207/12/33273087 від 14.04.2017, в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Наявність помилок у розрахунку штрафних санкцій, який є додатком до податкового повідомлення-рішення №0001161200 від 31.05.2017, про що зазначено позивачем у позові, на думку суду, з урахуванням матеріалів справи, не спростовує фактів несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та не впливає на визначену суму штрафу.

Згідно з п.120-1.1 ст.120-1 податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

У суду відсутні зауваження щодо визначення відповідачем позивачу штрафу у сумі 104156 грн. 22 коп.

З урахуванням приписів ч.3 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0001161200 прийнято 31.05.2017 відповідачем обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже є правомірними.

У ч.2 ст.71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи викладене, позовні вимоги ТОВ "ПРОМІНВЕСТЕКСКАВАЦІЯ" не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 17, 71, 94, 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.ст.167, 186, 254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.167, 186 КАС України.

Постанова виготовлена у повному обсязі 15.11.2017.

Суддя О.О. Прасов