
Справа № 457/459/17
провадження №2-а/457/22/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року м. Трускавець
Трускавецький міський суд Львівської області
в складі: головуючого судді Марчука В.І.,
при секретарі Болонній І.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Трускавці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в повному обсязі на підставі довідки прокуратури Чернігівської області,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії в повному обсязі на підставі довідки прокуратури Чернігівської області.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії) управлінням Пенсійного фонду України в Новозаводському районі м. Чернігова 09.07.2002 року йому призначена та нарахована пенсія за вислугою років у розмірі 90% заробітної плати працівника прокуратури. Починаючи з 2003 року він перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України у м. Трускавці та отримував пенсію, призначену йому раніше. 15.07.2002 року він був звільнений з органів прокуратури України з посади заступника Чернігівського природоохоронного міжрайонного прокурора за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років. Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури, згідно з якою відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників 27.03.2017 року він звернувся до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області з заявою про здійснення перерахунку розміру призначеної йому пенсії, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року № 18-40. Рішенням № 2 від 27.03.2017 року Дрогобицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Львівської області йому відмовлено у перерахунку пенсії за вислугу років, про що йому повідомлено листом від 29.03.2017 року. Вважає, що рішення, прийняте Дрогобицьким об'єднаним управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови йому у задоволенні заяви є таким, що не ґрунтується на вимогах Конституції та законів України, а подана ним заява 27.03.2017 року щодо здійснення перерахунку розміру призначеної йому пенсії, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плат, визначеної у довідці прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року № 18-40. Просить визнати неправомірними дії Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у здійснення перерахунку йому розміру призначеної у 2002 році пенсії, виходячи з розміру 9% від суми заробітної плати на час роботи на посаді працівника прокуратури визначеної у довідці прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року № 18-40 без обмеження суми пенсійної виплати, а також зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії в повному розмірі без обмежень суми пенсійної виплати на підстав ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року № 18-40 та здійснити відповідні виплати з 01.01.2016 року за 12 місяців.
Від відповідача на адресу суду надійшло заперечення, в якому зазначено, що розмір пенсії обчислений відповідно до норм чинного пенсійного законодавства і нормативно-правових актів. Вважають, що у позивача відсутнє право на перерахунок раніше призначеної пенсії, а тому просять у задоволенні позову відмовити.
У судовому засіданні позивач та представник позивача позов підтримали та просили його задовольнити з наведених у ньому підстав.
Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечили та просили у його задоволенні відмовити у зв'язку з безпідставністю.
Судом встановлено, що 09.07.2002 року ОСОБА_1 призначено пенсію управлінням Пенсійного фонду України в Новозаводському райні м. Чернігова Чернігівської області. 15.07.2002 року ОСОБА_1 звільнений з займаної посади заступника Чернігівського міжрайонного прокурора за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років /арк. справи 10/.
З матеріалів справи вбачається, що 27.03.2017 року позивач звертався до Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою щодо проведення перерахунку йому пенсії на підставі довідки прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року № 18-40 про заробітну плату на посаді заступника Чернігівського природоохоронного міжрайонного прокурора, з якої йому призначена пенсія, встановлена 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.
27.03.2017 року управлінням йому було прийнято рішення про відмову йому у здійсненні перерахунку пенсії та зазначено, що відповідно до п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень від 02.03.2015р. №213 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначається відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Тобто з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених цим Законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
На думку суду, дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу, виходячи з розміру 90 % від суми заробітної плати є неправомірними і такими, що порушують його гарантовані Конституційні соціальні права на пенсійне забезпечення.
Посилання відповідача на п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIIІ є безпідставним, так як у згаданій нормі Закону обумовлено лише призначення, а не перерахунок раніше призначених пенсій.
Згідно з ч. 1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі, зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Як встановлено судом, у 2002 році позивачу призначено пенсію за вислугу років на термін з 09.07.2002 року по вічно /арк. справи 9/.
Гарантовані законом підстави та порядок перерахунку призначених раніше пенсій прокурорам врегульовані частинами 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХII .
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 зазначеного Закону, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 цього ж Закону, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Як слідує із змісту ч.13 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично утримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день звільнення з роботи (частина вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ). Пунктом 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень «Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Таким чином, всі обмеження та зміни до законодавства, прийняті в наступні роки не стосуються пенсіонерів, які до 1 жовтня 2011 року вже отримували пенсію і мали гарантоване право на її перерахунок.
30 вересня 2015 року Кабінетом Міністрів України видано постанову 763 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505», якою затверджено структуру й умови оплати та нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» визначено у п.3, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій з 01 грудня 2015р. підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
На підставі зазначених актів Кабінету Міністрів України у ОСОБА_1, як пенсіонера органів прокуратури, виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.
Відповідно до ст.8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу та має пріоритет над іншими нормативно-правовими актами. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Положення Конституції України є нормами прямої дії. Нею передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно з вимогами ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Таким чином, держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування, а й перерахунок пенсії працівникам прокуратури, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, підготовляють документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органом державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому, керуючись вимогами ст. 19 Конституції України, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Передбачена дефініція у п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до спеціальних законів, у тому числі, «Про прокуратуру», свідчить про те, що з 01 червня 2015 не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства, що не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".
Питання про застосування цього Закону у часі регулюється згідно з ст.ст. 21,22 Конституцією України, які гарантують людині, що її права і свободи, будучи невідчужуваними та непорушними, не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, ці закони, зміни до законів, не розповсюджуються на вже існуючі права і свободи людини, якщо вони звужують зміст та обсяг цих прав і свобод. Тому зазначена норма не може застосовуватися на раніше призначені пенсії під час їх перерахунку.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що при перерахунку пенсії ОСОБА_1, як працівнику прокуратури, має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках та порядок її перерахування, яка діяла на момент призначення пенсії.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, повязані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами, в тому числі і Законом України «Про прокуратуру».
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституція України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Як слідує із змісту вищевказаних рішень Конституційного Суду України, розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними у постановах від 10 грудня 2013 року (справа №21 -348а1 ) та від 17 грудня 2013 року (справа №21 -445а13 ).
Закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності» та «передбачуваності».
Відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не може бути підставою для позбавлення особи права на перерахунок пенсії, що гарантоване законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести н обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Посилання відповідача у своїх запереченнях на п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02 березня 2015 року № 213-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» є необґрунтованими, тому, що він застосував нові положення до правовідносин, які виникли до набрання ними чинності.
Разом з цим, таке застосування норм права суперечить вимогам ч.1 ст. 58 Конституції України щодо зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Таким чином, обсяг прав позивача не може бути звуженим .
За таких обставин, відповідач повинен був перерахувати позивачу пенсію, згідно довідки прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року №18-40 відповідно до ст.50-1 Закону України Про прокуратуру» в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, з розрахунку 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Суд вважає, що рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії позивачу за вислугу років є протиправним, а позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке повинно було перерахувати йому пенсію згідно з довідкою прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року №18-40, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції на час призначення пенсії, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити ОСОБА_1 виплати зазначених коштів.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що слід визнати незаконними дії Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу на підставі вищевказаної довідки прокуратури Ченігівської області; та зобов'язати Дрогобицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 відсотків від розміру його місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури .
Відповідно до ч. 1ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи наведене, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Дрогобицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Львівській області в користь позивача понесені і документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 138, 139, 160-163, 254, 256 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов ОСОБА_1 задоволити.
Визнати неправомірними дії Дрогобицького Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови у здійсненні перерахунку ОСОБА_1, розміру призначеної у 2002 році пенсії, виходячи з розміру 90% від суми заробітної плати чинної на час роботи на посаді працівника прокуратури, визначеної у довідці прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року, №18-40 без обмеження суми пенсійної виплати.
Зобов'язати Дрогобицьке Об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області здійснити перерахунок і виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 в повному розмірі без обмеження суми пенсійної виплати на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-ХІІ, яка діяла на момент призначення пенсії, виходячи із розміру 90% від суми заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Чернігівської області від 21.03.2017 року, №18-40 та здійснити відповідні виплати з 01.01.2016 року за 12 місяців.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений останнім судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) гривень.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня отримання копії постанови.
Суддя: В. І. МарчукСудове рішення № 70542496, Трускавецький міський суд Львівської області було прийнято 22.11.2017. Форма судочинства - Адміністративне, форма рішення - Постанова. На цій сторінці ви зможете знайти корисні відомості про це судове рішення. Ми пропонуємо зручний та швидкий доступ до поточних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам зручно знаходити корисні відомості.
Це рішення відноситься до справи № 457/459/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: