
Справа № 456/2380/17
Провадження № 2-а/456/142/2017
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2017 року
Стрийський міськрайонний суд Львівської області у складі:
головуючого-судді Гули Л. В.
з участю секретаря Куртої В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про визнання права на допомогу на дітей одиноким матерям та скасування рішення від 14.02.2017 року,
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом та просить визнати її право на допомогу на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів) для дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, при визначенні розміру якої до складу сім'ї одинокої матері включаються: одинока мати ОСОБА_1 та її рідна дитина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, але не включаються чоловік ОСОБА_3 та рідні діти подружжя : ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, і ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3; скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради від 14.02.2017 року, при прийнятті якого до складу сім'ї одинокої матері ОСОБА_1 включені рідні діти подружжя: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, і ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, щодо яких немає витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України.
В обґрунтування позовних вимог позивачка покликається на те, що вона як одинока мати має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та з 2003 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради як одержувач допомоги на дітей одиноким матерям. При цьому, в свідоцтві про народження дитини ОСОБА_2 запис про батька проведений в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини ОСОБА_2 із зазначенням, що відомості про її батька внесені до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. У 2006 році ОСОБА_6 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3, змінивши прізвище ОСОБА_6 на ОСОБА_3. Після реєстрації шлюбу її чоловік ОСОБА_3 не усиновив її рідну дитину ОСОБА_2, яка була народжена до шлюбу. Подружжя має рідних дітей : доньку ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3, щодо цих дітей немає витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян із зазначенням, що відомості про їх батька внесені до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. Відтак, всі діти є її рідними, але тільки донька ОСОБА_2 народжена одинокою матір'ю, яка не перебувала у шлюбі та після реєстрації шлюбу ця дитина не усиновлена чоловіком ОСОБА_3, що в силу норм ст. 18-1 ч. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» зумовлює збереження за ОСОБА_1 права на отримання для доньки ОСОБА_2 допомоги на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів). 27.01.2017 року вона звернулася до відповідача із заявою від 26.01.2017 року про перерахунок для доньки ОСОБА_2 допомоги на дітей одиноким матерям (з урахуванням доходів). До заяви додала декларацію про доходи сім'ї одинокої матері в складі ОСОБА_1 та її доньки ОСОБА_2. Рішенням від 14.02.2017 року Управління відмовило їй у праві на допомогу одиноким матерям, оскільки до складу її сім'ї входить вона та її діти: доньки ОСОБА_2, ОСОБА_4 та син ОСОБА_7, чоловік виключений зі складу сім'ї, так як вона отримує від нього аліменти на утримання дітей. Відповідно до норм Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» при визначенні розміру допомоги на дітей одиноким матерям до складу сім'ї одинокої матері не включаються чоловік та рідні діти, які народилися після шлюбу, тобто діти щодо яких немає витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. Відповідно до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року, при визначенні розміру допомоги на дітей одиноким матерям до складу сім'ї одинокої матері включаються чоловік та рідні діти, у тому числі діти, які народжені після шлюбу, тобто діти щодо яких немає витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України. На підставі вищенаведеного вважає, що її право на допомогу на дітей одиноким матерям порушено, тому звертається з даним позовом до суду.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, заявила клопотання про розгляд справи за її відсутності та подала письмові пояснення з приводу заперечення відповідача, де вказала, що в поданому запереченні Управління зазначає: «Посилання позивача на те, що правила абз. 2 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року, не відповідають нормам ст.ст. 18-1, 18-2, 18-3 Закону України «Про державну Допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-ХІІ, є надуманими». В обґрунтування вказаної «надуманості» у запереченні зазначено, що Законом № 2811-ХІІ передбачено перелік осіб, які мають право на отримання допомоги одиноким матерям, умови її призначення та розмір, а Порядком - порядок призначення (зокрема перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям). Отже, Управління вважає, що КМУ може встановлювати порядок призначення (зокрема перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям), не керуючись нормами ст.ст. 18-1, 18-2, 18-3 Закону № 2811-ХІІ. Проте, така позиція Управління суперечить принципам верховенства права та законності, які визначені Конституцією України. В силу верховенства права КМУ зобов'язаний при здійсненні права, визначеного ч. 4 ст. 1 Закону № 2811-XIІ, додержуватись конституційного принципу законності - ч. 2 ст. 19, п. 6 ч. 1 ст.92 та ч. 3 ст. 113 Конституції України. Відповідно, встановлюючи порядок призначення (зокрема, перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям) КМУ зобов'язаний керуватись цим Законом та іншими законами України, що визначають основи соціального захисту, засади регулювання шлюбу, сім'ї, охорони дитинства. Відповідно до умов Закону № 2811-ХІІ та інших зазначених законів у складі сім'ї одинокої матері, яка не перебуває у шлюбі, не можуть враховуватись чоловік та рідні діти до 18 років, щодо яких немає витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, відомості про батька якої внесені відповідно до абз. 1 ч. 1 ст.135 СК України. Проте, вказаним умовам Закону № 2811-ХІІ та інших законів не відповідають затверджені постановою КМУ правила абз. 2 п. 34 Порядку, за яким до складу сім'ї одинокої матері враховуються чоловік та рідні діти до 18 років (незалежно від умови наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, відомості про батька якої внесені відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 135 СК України). Відтак, при розгляді даної справи є обов'язковим застосування норм ст.ст. 18-1, 18-2, 18-3 Закону № 2811-ХІІ та інших вказаних законів, оскільки таким не відповідають зазначені правила абз. 2 п. 34 Порядку, що затверджений постановою КМУ № 1751 від 27.12.2001 року.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради ОСОБА_8 в судове засідання не з'явилася, подала суду заперечення проти позову, в обґрунтування якого покликається на те, що відповідно до ст.1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям і дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затверджено постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року. В силу ч. 1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері, які не перебувають у шлюбі, одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентним органом іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішення про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною) (ч. 3 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»). Відповідно до вимог ч. 1 ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку), у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах І-ІV рівнів акредитації - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців перед місяцем звернення за призначенням допомоги. Перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, передбачено абз. 2 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням вказаної допомоги, включаються: чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства 1 та 2 групи, або інвалідами 1 групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними, перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні. Згідно зі свідоцтвами про народження ОСОБА_5 та ОСОБА_4, виданих відділом реєстрації актів цивільного стану м. Стрия Стрийського міськрайонного управління юстиції Львівської області, у графі ''Мати'' зазначена ОСОБА_1. Посилання позивачки не те, що правила абз. 2 п. 34 Порядку призначення виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ №1751 від 27.12.2001 року, не відповідають нормам ст.ст. 18-1, 18-2, 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21.11.1992 року № 2811-XII, є надуманими. Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено перелік осіб, що мають право на отримання допомоги одиноким матерям, умови призначення та розмір, а Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми - порядок призначення (зокрема перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям) і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї - це обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім'ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (абз. 6 ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»). Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи та декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (п. 34 Порядку призначення і виплаті державної допомоги сім'ям з дітьми). Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги затверджена наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкомсім'ї та молоді та зареєстрована в Мінюсті 07.02.2002 року за №112/6400. Згідно з п. 9 цієї Методики загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачено законодавством. Види доходів, які враховуються до сукупного доходу сімей (одержувачів), передбачено в п. 5 цієї Методики. Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги є безпідставними, а тому просить у їх задоволенні відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що у задоволенні даного позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 22.03.2013 року батьками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ОСОБА_9 та ОСОБА_6 /а.с. 18/.
Згідно з витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України від 21.01.2016 року відомості про батька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, записані за вказівкою матері дитини ОСОБА_1 /а.с. 21/.
Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 19.10.2006 року ОСОБА_3 та ОСОБА_6 зареєстрували шлюб 19.10.2006 року, після реєстрації шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_3 /а.с. 17/.
Батьками ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, є ОСОБА_1 та ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвами про народження від 19.11.2009 року, актовий запис № 619, та від 07.11.2006 року, актовий запис № 549 /а.с. 19-20/.
Відповідно до протоколу 650337 від 23.04.2007 року ОСОБА_1 отримує державну соціальну допомогу по догляду за дитиною-інвалідом ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, допомогу призначено з 17.04.2007 року по ІНФОРМАЦІЯ_4 року /а.с. 2 на звороті/.
Згідно з Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 26.01.2017 року, членами сім'ї одинокої матері ОСОБА_1 є її донька ОСОБА_2 /а.с. 23/.
Як вбачається із заяви ОСОБА_1, яка зареєстрована в Управлінні праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради 27.01.2017 року за № 55, ОСОБА_1 звернулася з такою з метою призначення їй державної допомоги на дітей одинокій матері (на дитину ОСОБА_11.). Заявницею в заяві обрано порядок перерахування допомоги - через національного оператора поштового зв'язку №ВПЗ Стрий-1 (м. Стрий вул. Поштова, 3) УДППЗ «Укрпошта» /а.с. 22/.
Згідно з рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 14.02.2017 року та повідомленням № 601 про відмову у наданні державної допомоги сім'ям з дітьми ОСОБА_1 не має права на допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) /а.с.14-15/.
Як вбачається з відповіді Управління праці та соціального захисту населення №112/04.20 від 28.02.2017 року на запит позивачки до складу сім'ї ОСОБА_1 входить вона та діти: доньки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, та син ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3. Чоловік виключений зі складу сім'ї, оскільки ОСОБА_1 отримує від нього аліменти на утримання дітей. До сукупного доходу сім'ї за період з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року входить: державна соціальна допомога на дитину інваліда (син ОСОБА_7) в сумі 9499,90 грн. - субвенція з Державного бюджету до місцевого бюджету через Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в сумі 9754,21 грн. - субвенція з Державного бюджету до місцевого бюджету через Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради; аліменти в сумі 21597,22 грн. - Шебелинське ВБР філії Бурового управління «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування» /а.с. 13, 16/.
Частина 2 статті 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Частиною 1 ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Допомога на дітей одиноким матерям є одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (21 листопада 1992 року № 2811-XII).
За змістом ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Згідно з положенням ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
Відповідно до вимог ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом.
Згідно зі ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків призначається на кожну дитину.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 34 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані інвалідами з дитинства I та II групи або інвалідами I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.
Зазначена допомога призначається на кожну дитину.
Розмір допомоги перераховується з дня досягнення дитиною відповідного віку без звернення одержувача допомоги до органу соціального захисту населення.
Розмір допомоги може бути перерахований з місяця подання отримувачем допомоги заяви до закінчення строку її призначення.
Пунктом 35 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» передбачено перелік документів, які подаються до органу соціального захисту населення для призначення допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідно до п. 36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно. Допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Відповідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 71 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, дослідженими у судовому засіданні обставинами справи встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради правомірно відмовило позивачці ОСОБА_1 у наданні державної допомоги як одинокій матері (з урахуванням доходів) на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, включивши до складу сім'ї ОСОБА_1 її дітей: доньку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, доньку ОСОБА_10, ІНФОРМАЦІЯ_2, та сина ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_3. Чоловік виключений зі складу сім'ї, оскільки ОСОБА_1 отримує від нього аліменти на утримання дітей. До сукупного доходу сім'ї за період з 01.07.2016 року по 31.12.2016 року входить: державна соціальна допомога на дитину інваліда (син ОСОБА_7) в сумі 9499,90 грн. - субвенція з Державного бюджету до місцевого бюджету через Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям в сумі 9754,21 грн. - субвенція з Державного бюджету до місцевого бюджету через Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради; аліменти в сумі 21597,22 грн. - Шебелинське ВБР філії Бурового управління «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування».
Закон України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-XII є спеціальним законом, який встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. На виконання статті 1 даного закону Кабінетом Міністрів України постановою від 27 грудня 2001 року № 1751 затверджено Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми.
Відповідно до ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Судом надано позивачці можливість надати докази на обґрунтування своїх вимог, проте остання, скориставшись такою, не довела факту порушення її права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій при прийнятті рішення від 14.02.2017 року про призначення допомоги сім'ям з дітьми, включивши до складу сім'ї ОСОБА_1 її дітей : ОСОБА_2, ОСОБА_5 та ОСОБА_10, оскільки саме абз. 2 п. 34 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, що прийнятий на виконання Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та не суперечить йому, визначено перелік осіб, що входять до складу сім'ї особи, що звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, а ст.ст.18-1, 18-2, 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено перелік осіб, що мають право на таку допомогу, умови її призначення та розмір.
Таким чином, аналізуючи всі зібрані по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що відповідач діяв у межах наданих йому законом повноважень, права та інтереси позивачки порушені не були, а тому адміністративний позов ОСОБА_1 є безпідставним і задоволенню не підлягає.
Не підлягає до задоволення клопотання позивачки про постановлення окремої ухвали відповідно до ч. 1 ст. 166 КАС України, оскільки порушення відповідачем закону під час розгляду справи судом не встановлено.
Керуючись ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст. 3, 5, 18-1, 18-2, 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 11, 86, 99, 159, 161, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про визнання права на допомогу на дітей одиноким матерям та скасування рішення від 14.02.2017 року відмовити.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, а у разі якщо постанову було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 10-ти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Суддя Л.В.Гула