Постанова № 70531949, 28.11.2017, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
28.11.2017
Номер справи
591/6329/17
Номер документу
70531949
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Справа № 591/6329/17

Провадження № 2-а/591/651/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 листопада 2017 року м. Суми

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Кривцова Г.В., розглянувши матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

06 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернулася з позовом до СОУПФУ Сумської області про визнання дій протиправними, зобов'язати вчинити дії. В обґрунтування свого позову посилається на те, що з 17 жовтня 2014 року знаходиться на обліку як особа переміщена з району проведення антитерористичної операції, тому пенсію вона отримувала за місцем свого перебування в м. Суми. Із квітня 2017 року виплата пенсії позивачу була припинена. 03 листопада 2017 року Сумське об'єднане управління пенсійного фонду України Сумської області, на запит позивача, повідомило, що підставою припинення нарахування і виплати пенсії було рішення Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 25 травня 2017 року. У даному листі позивача повідомлялося, що 11 серпня 2017 року була скасована довідка внутрішньо переміщеної особи. Позивач просить суд визнати дії пенсійного органу щодо припинення нарахування пенсії протиправними та зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії, сплативши заборгованість, що виникла.

23 листопада 2017 року відповідачем направлено до суду письмові заперечення, в яких вказано, що підставою для нарахування та виплати пенсії внутрішньо переміщеним особам є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи - довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 року №509. Скасування вказаної довідки є підставою для відмови у виплати пенсії. Рішення про відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймає Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. На підставі вказаного рішення управління приймає своє рішення (п.п.13-15 Порядку).

Позивач перебуває на обліку в управлінні та отримувала пенсію по 01.04.2017 року як внутрішньо переміщена особа.

Рішенням Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 11.08.2017 року позивачу припинено всі види соціальних виплат з 01.09.2017 року. Відповідно до рішення Департаменту від 11.08.2017 року позивачу було скасовано дію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. У зв'язку з цим управління не має правових підстав для поновлення виплат раніше призначеної пенсії.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Частиною 1 ст. 71 КАС передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення покладається на відповідача.

Позивач ОСОБА_1 знаходиться на обліку у Департаменті соціального захисту населення Сумської міської ради як особа, переміщена з району проведення антитерористичної операції, що підтверджується довідкою (а.с.9).

ОСОБА_1 перебуває на обліку як пенсіонер з травня 1995 року, та отримує пенсію за віком, що підтверджується копією посвідчення (а.с. 10).

Листом від 03 листопада 2017 року відповідач повідомив, що на підставі п.п.5 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання затвердженого постановою КМУ №365 від 06.06.2016 року соціальні виплати припиняються в разі отримання інформації від Держприкордонслужби, МВС, СБУ, Національної поліції, ДМС, Держфінінспекції, Держаудит служби, інші органи виконавчої влади та органів місцевого самоврядування. В листі зазначено, що на підставі отриманої інформації виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена з 01 квітня 2017 року до отримання результатів додаткової перевірки. Як наслідок, 07 квітня 2017 року ДСЗН Сумської міської ради направлений запит на отримання вказаної інформації.

25 травня 2017 року рішенням Комісія з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам ухвалено припинити всі види соціальних виплат позивачу як внутрішньо переміщеній особі з 01.06.2017 року.

11 серпня 2017 року на адресу управління від Департаменту СЗН Сумської міської ради надійшов лист в якому повідомлялося, що позивачу з 11.08.2107 року скасовано дію довідки про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України (а.с.13).

Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014р. для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Відповідачем не виносилось рішення про припинення виплати пенсії позивачу з квітня 2017 року.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-VI або інший закон з питань пенсійного забезпечення не передбачає будь-яких підстав призупинення виплати пенсій, є тільки підстави припинення виплати відповідно до статті 49 цього Закону, але жоден з таких випадків управлінням не застосований та не доведений.

Питання виплати пенсій врегульовані статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за якою пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.

Так, у відповідності до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законах України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» та від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема, у стаття 1 і 8 відповідно.

Названими правовими нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення». Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Позивач є громадянкою України і у відповідності до частини 1 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності відповідного страхового стажу набула право на отримання пенсії за віком, яка була їй призначена в грудні 1991 року.

Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якими є: виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст. 22 Конституції звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, у тому числі і постанов Кабінету Міністрів, не допускається.

Згідно статті 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Відповідач не надав доказів у підтвердження своєї позиції.

Враховуючи, що пенсія за вислугою років - є виплатою постійною, а також встановлені судом протиправні дії щодо припинення виплати пенсії без прийняття відповідного рішення, суд вважає, що наявні підстави, для застосування положення ч. 2 ст. 11 КАС України шляхом визнання протиправними дій відповідача, зобов'язання Сумського об'єднаного управління пенсійного фонду України Сумської області поновити позивачу ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 01 квітня 2017 року, оскільки завдання адміністративного судочинства полягає не в забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, захисту передбачених Конституцією України гарантій, в тому числі гарантій передбачених ст. 43,46 Основного Закону.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 69, 71, 76, 86, 99, 102, 158-163, 167, 183-2, 186 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати пенсії з 01 квітня 2017 року.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії з 01 квітня 2017 року; сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії.

Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2 ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Г.В.Кривцова