Постанова № 70531304, 31.10.2017, Кагарлицький районний суд Київської області

Дата ухвалення
31.10.2017
Номер справи
368/1220/17
Номер документу
70531304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Кагарлицький районний суд Київської області

Справа № 368/1220/17

Провадження № 2-а/368/72/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.10.2017 року Кагарлицький районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Іван юти Т.Є.

при секретарі Вареник О.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кагарлику справу за позовом ОСОБА_1 до Київської обласної державної адміністрації, третя особа ОСОБА_2 соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації Київської області про визнання незаконною відмови та зобов”язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з метою надання статусу потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.

ОСОБА_3 соціального захисту населення Київської ОДА №05-59-1938 від 08.08.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у наданні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 у зв»язку з прийняттям ЗУ «про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, яким було виключено зону посиленого радіоактивного контролю. Також зазначено, що вирішення даного питання можливо лише за умови внесення відповідних змін до чинного законодавства.

Позивач дану відмову вважає незаконною та просить суд визнати протиправною відмову Київської обласної адміністрації в надання йому статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1.

Зобов’язати Київську обласну державну адміністрацію надати йому статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 з видачею відповідного посвідчення.

Позивач в судовому засіданні свій позов підтримав та просив його задоволити.

Представник відповідача надіслав письмові заперечення на позов в яких вказав, що відповідач є виконавцем розпоряджень ОСОБА_3 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації . З 01.01.2015 року вказаний департамент не приймає подання на оформлення громадянам посвідчень постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1-ої категорії із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4, так як Законом виключено зону посиленого радіологічного контролю. Судове засідання просив провести у відсутність представника відповідача.

Представнив третьої особи в судове засідання не з»явився будучи належним чином повідомленим про день, час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з слідуючих підстав.

Так в судовому засіданні встановлено, що позивач має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорія 4, оскільки належить до осіб, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням серія В-П №462330 від 12.08.1994 р.

Відповідно до довідки до Акту огляду МСЕК серія АВ №00206445 від 11.02.2015 р. ОСОБА_1 довічно було встановлено IІІ групу інвалідності та вказано причину інвалідності захворювання пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Даний факт також підтверджується Експертним висновком у Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України №126 від 30.01.2015 р. в якому зазначено, що захворювання позивача пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Отже, ОСОБА_1 відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 та п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1, оскільки має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та є інвалідом IІІ групи захворювання якого пов’язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Позивач звернувся до ОСОБА_2 соціального захисту населення Кагарлицької районної державної адміністрації з метою надання статусу потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорія 1. Однак йому було відмовлено у оформленні подання до Київської ОДА про надання статусу, оскільки у зв’язку із прийняття Закону Україні «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VІІІ було виключено зону посиленого радіоактивного контролю.

Не погоджуючись з такою відмовою позивач звернувся до Кагарлицького районного суду, який своєю постановою визнав незаконною відмову УПСЗН Кагарлицької РДА та зобов»язав оформити та направити подання до Київської ОДА щодо надання позивачці статуту потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1.

На виконання постанови суду УПСЗН Кагарлицької РДА направило до Київської ОДА відповідне подання щодо позивачки.

ОСОБА_3 соціального захисту населення Київської ОДА №05-59-1938 від 08.08.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у наданні статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 у зв»язку з прийняттям ЗУ «про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, яким було виключено зону посиленого радіоактивного контролю. Також зазначено, що вирішення даного питання можливо лише за умови внесення відповідних змін до чинного законодавства.

Однак суд вважає, що відмова відповідача є незаконною та порушує право позивача на отримання статусу потерпілого внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорія 1.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в редакції, що діяла станом на 06.01.1993р.) для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи особи, які постійно проживають або постійно працюють на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацював у цій зоні не менше чотирьох років, - категорія 4.

На підставі вказаної норми Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивачу було видано посвідчення серія В-П №462330 від 12.08.1994 р. згідно якого йому, було надано статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Отже, питання щодо надання позивачу статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 4 вже вирішено, про що видано вищевказане посвідчення.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно про живають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно приписів ч. 1 ст. 14 Закону України .«Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія. 1.

Виходячи з вказаних норм Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 відноситься інваліди з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Частиною першою статті 65 Закону №796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України

Відповідно до п. 3 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року №51 (далі - Порядок №51), інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, віднесеним до категорії 1, видаються посвідчення синього кольору, серія А.

Статтею 12 Закону №796-XII встановлено, що причинний зв'язок між захворюванням, пов'язаним з Чорнобильською катастрофою, частковою або повною втратою працездатності громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, і Чорнобильською катастрофою визнається встановленим (незалежно від наявності дозиметричних показників чи їх відсутності), якщо його підтверджено під час стаціонарного обстеження постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи уповноваженою медичною комісією не нижче обласного рівня або спеціалізованими медичними установами Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, які мають ліцензію центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю, віднесеної до 4 категорії, встановлено 3 групу інвалідності, причина інвалідності: захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.

Доводи відповідача про те, що у зв’язку із прийняття Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VІІІ було виключено зону посиленого радіоактивного контролю, а тому позивачка не має право на отримання статусу потерпілої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 спростовується наступним;

- у зв’язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VІІІ не втратили чинність п. 4 ч. 1 ст. 11 та п. 4 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус та соціальний захист, громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які дають право позивача на отримання статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- для отримання статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи позивач мав проживати на території зони посиленого радіоекологічного контролю у період 1986-1993 роки, а не в 2017 році, тобто до вступу Закону України «Про внесення уіін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VІІ; Позивач отримав статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорія 4 до вступу Закону України «Про внесення змін та визнання такими; що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 р. №76-VIII. ;

- а також виключення норм щодо «зони посиленого радіоекологічного контролю» не змінює наслідків шкідливого впливу радіоактивного опромінення, що особа зазнала внаслідок Чорнобильської катастрофи, у зв'язку з чим отримала інвалідність, і саме цей вплив є підставою для віднесення особи до категорії потерпілих.

Крім того, згідно із пунктом 1 Порядку видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року (далі - Порядок № 51), цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Видача посвідчень провадиться іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються: інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення (п. 10 Порядку № 51).

З вищенаведених норм права вбачається, що посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи є документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надає право користування пільгами й компенсаціями, встановленими Законом №796-XII. Потерпілим від Чорнобильської катастрофи щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, посвідчення видаються Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання на підставі рішення про видачу посвідчення у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. Вказані органи можуть у той же строк прийняти рішення про відмову у видачі посвідчення.

Аналізуючи зазначене, у даному випадку, рішення про видачу чи відмову у видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у тому числі категорії 1, віднесено до повноважень Київської обласної державної адміністрації.

Отже, Київська ОДА, відмовивши позивачу у прийнятті документів для переоформлення посвідчення як особі, постраждалій внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, вийшла за межі своїх повноважень та вирішила питання, яке належить до компетенції обласної державної адміністрації.

Суд звертає увагу, що місцеві органи виконавчої влади вносять лише подання з необхідними документами до обласної державної адміністрації, яка у місячний термін з дня надходження вказаного подання і приймає рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення, натомість відповідач не виконав покладених на нього функцій щодо оформлення та надіслання подання до обласної державної адміністрації.

Згідно з частинами першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, відмова відповідача в наданні ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 є незаконною та порушує права позивача на отримання такого статусу і зазначених законодавством соціальних пільг та гарантій.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються належними доказами, а тому підлягають задоволенню.

Керуючись ст.65 ч.4 ЗУ « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України №51 від 20.01.1997 року, ст.ст. 11, 71, 86, 161 КАС України, суд,-

постановив:

Позов задоволити.

Визнати протиправною відмову ОСОБА_3 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в наданні ОСОБА_1 статусу потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1.

Зобов”язати ОСОБА_3 соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації повторно розглянути заяву та надати ОСОБА_1 статус потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи категорія 1 з видачею відповідного посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 з вкладкою.

Постанова може бути оскаржена до апеляційного адміністративного суду Київської області через Кагарлицький райсуд протягом 10 днів.

Суддя : Т.Є. Іванюта