
Справа № 164/2011/17
п/с 2-а/164/953/2017
Категорія: 10.2.4
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2017 року Маневицький районний суд Волинської області
в складі: головуючого - судді Невара О.В.,
при секретарі Оліферчук І.В.,
з участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Римарчук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маневичі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги обґрунтував тим, що він являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_2 (категорії 3). 12.06.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подав необхідні документи. Повідомленням Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 1178/Б-01 від 16.06.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії. На думку позивача, дії відповідача щодо відмови йому у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не відповідають вимогам чинного законодавства. ОСОБА_1 з 9.12.1992 року зареєстрований та постійно проживає в с. Прилісне Маневицького району Волинської області. З 25.01.1985 року по 22.04.1989 року позивач працював в Маневицькому міжгосподарському лісгоспі. З 6.06.1989 року по 22.03.1992 року ОСОБА_1 працював в Маневицькій ремонтно-будівельній дільниці ПМК „Волиньрембудпобут", яка була реорганізована в Маневицьку госпрозрахункову орендну ремонтно-будівельну дільницю № 10 ПМК „Волиньрембудпобут". Населений пункт - с. Прилісне Маневицького районуВолинської області з 26.04.1986 року по 1.01.2006 року відносилося до зони безумовного обов'язкового відселення, а з 1.01.2006 року - відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Населений пункт - смт. Маневичі, де працював позивач, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Стверджує, що станом на 1.01.1993 року він постійно прожив та відпрацював в зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років, а тому має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посилаючись на зазначені обставини, просив суд визнати дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови йому у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними та зобов'язати призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12.06.2017 року.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, представник позивача ОСОБА_2 позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав, викладених у поданій до суду заяві, просили визнати дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними та зобов'язати призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 12.06.2017 року.
Представник відповідача Римарчук Н.А. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, проти задоволення позову заперечує, оскільки вважає, що позивачу ОСОБА_1 було правомірно відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Представлені позивачем до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документи не підтверджують, що позивач станом на 1.01.1993 року постійно прожив чи відпрацював в зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років, а тому має право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Посилаючись на зазначені обставини, в задоволенні позову просила відмовити за безпідставністю. Підтвердила, що позивач має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3.
Заслухавши пояснення сторін, показання свідків, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов є підставним і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Згідно ст. 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 вказаного Закону пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 14 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи: потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються у зонах безумовного (обов'язкового) та гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а у зоні гарантованого добровільного відселення - не менше трьох років…
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 55 вказаного Закону особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 3 років - пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання, роботи, але не більше 6 років.
Згідно ст. 65 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Посвідчення „Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та „Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 являється потерпілим від Чорнобильської катастрофи категорії 3. Зазначена обставина не оспорюється відповідачем та представником відповідача в судовому засіданні, підтверджується дослідженим судом посвідченням потерпілого від Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_2 (категорії 3), виданим Волинською облдержадміністрацією 17.02.2006 року. Враховуючи положення ст. 65 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3 надає позивачу право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 9.12.1992 року зареєстрований та постійно проживає в с. Прилісне Маневицького району Волинської області. З 25.01.1985 року по 22.04.1989 року позивач працював в Маневицькому міжгосподарському лісгоспі. З 6.06.1989 року по 22.03.1992 року ОСОБА_1 працював в Маневицькій ремонтно-будівельній дільниці ПМК „Волиньрембудпобут", яка була реорганізована в Маневицьку госпрозрахункову орендну ремонтно-будівельну дільницю № 10 ПМК „Волиньрембудпобут". Населений пункт - с. Прилісне Маневицького районуВолинської області з 26.04.1986 року по 1.01.2006 року відносилося до зони безумовного обов'язкового відселення, а з 1.01.2006 року - відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. Населений пункт - смт. Маневичі, де працював позивач, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. 12.06.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подав необхідні документи. Повідомленням Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 1178/Б-01 від 16.06.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії. Зазначені обставини підтвердили позивач, представник позивача, свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5 в судовому засіданні, а також це встановлено з досліджених судом письмових доказів, зокрема, трудової книжки серії НОМЕР_3, трудової книжки серії НОМЕР_4, повідомленняКамінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області № 1178/Б-01 від 16.06.2017 року, заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 12.06.2017 року, довідки Прилісненської сільської ради Маневицького районуВолинської області № 1249 від 15.03.2017 року, довідок дочірнього підприємства „Комунальне спеціалізоване лісопідприємство „Маневичіліс" комунального підприємства „Волинське обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство „Волиньоблагроліс" № 13 - № 15 від 27.03.2017 року, № 20 від 28.03.2017 року, архівних довідок комунальної установи „Луцький міський трудовий архів" Луцької міської ради № 1142/1-11 та № 1143/1-11 від 26.05.2017 року, № 1612/1-11 від 5.07.2017 року.
В судовому засіданні свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5 підтвердили, що позивач з 6.06.1989 року по 22.03.1992 року працював в Маневицькій ремонтно-будівельній дільниці ПМК „Волиньрембудпобут", яка була реорганізована в Маневицьку госпрозрахункову орендну ремонтно-будівельну дільницю № 10 ПМК „Волиньрембудпобут", знаходилася в смт. Маневичі, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення. ОСОБА_4, крім того, додала, що ОСОБА_1 з 25.01.1985 року по 22.04.1989 року працював в Маневицькому міжгосподарському лісгоспі, який знаходився в смт. Маневичі, що відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Рішенням Маневицького районного суду Волинської області від 13.12.2005 року, яке набрало законної сили та досліджувалось в судовому засіданні, підтверджується, що позивач спільно з ОСОБА_4 постійно проживали без реєстрації з серпня 1989 року по грудень 1992 року в с. Прилісне Маневицького районуВолинської області, яке з 26.04.1986 року по 1.01.2006 року відносилося до зони безумовного обов'язкового відселення, а з 1.01.2006 року - відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 9.12.1992 року зареєстрований та постійно проживає в с. Прилісне Маневицького району Волинської області. Дружині позивача - ОСОБА_4 відповідачем було призначено пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначені обставини не оспорюються відповідачем та представником відповідача в судовому засіданні, підтвердила свідок ОСОБА_4, а також це підтверджується довідкою Прилісненської сільської ради Маневицького районуВолинської області № 1249 від 15.03.2017 року.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що оскільки позивач ОСОБА_1 постійно працював з 25.01.1985 року по 22.04.1989 року та з 6.06.1989 року по 22.03.1992 року в смт. Маневичі, яке після Чорнобильської катастрофи відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, у вказаний період був зареєстрований в смт. Маневичі, тобто станом на 1 січня 1993 року постійно прожив та постійно працював у зоні гарантованого добровільного відселення не менше 3 років, має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 3, на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досяг відповідного віку, він набув право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому Камінь-Каширським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області йому протиправно було відмовлено у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Представником відповідача не враховано, що згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч зазначеним нормам КАС України представником відповідача не було подано відповідних доказів в обгрунтування заперечень на заявлені позивачем вимоги.
Відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; про пільгове оподаткування суб'єктів господарювання, що діють на територіях, які зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими Законом України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення „Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або „Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Згідно ст.ст. 105, 162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб?єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов?язання відповідача - суб?єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії… При вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб?єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов?язання відповідача вчинити певні дії… Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При вирішенні позовних вимог суд бере до уваги, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся за пенсією не пізніше трьох місяців з дня досягнення ним відповідного пенсійного віку, а тому пенсія йому має бути призначена з 15.04.2017 року.
Аналізуючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд вважає, що слід визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та зобов'язати призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15.04.2017 року.
Згідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ст. 94 КАС України на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області 640 гривень судового збору, сплаченого позивачем при поданні позову.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 7-14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 3, 6, 8, ч. 2 ст. 19, ст. 22, ч. 1 ст. 46, ст. 64 Конституції України, ППВС України № 9 від 1.11.1996 року „Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя", ППВС України № 8 від 13.06.2007 року „Про незалежність судової влади", ст.ст. 14, 55, 65 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року, ст.ст. 26, 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язатиКамінь-Каширське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області вирішити питання про призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15 квітня 2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Камінь-Каширського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області 640 (шістсот сорок) гривень судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Маневицький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі якщо постанову було проголошено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: О.В. Невар