
Справа № 640/16422/17
н/п 2-а/640/500/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.11.2017 року Київський районний суд м. Харкова в складі:
Головуючого судді Зуб Г.А.
при секретарі Шаповал Є.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
24 жовтня 2017 року до Київського районного суду м. Харкова надійшов адміністративний позов ОСОБА_1, в якому він просить визнати протиправним зменшення відповідачем допомоги за 2017 рік на 6 029 грн. (різниця між розміром допомоги який встановлено ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і перераховано позивачу відповідачем); зобов'язати відповідача протягом місяця з дня ухвалення рішення по справі перерахувати на почтове відділення позивача №33 Харківського поштампу 6029 00 грн.; допустити негайне виконання рішення, та зобов'язати відповідача надати суду звіт про виконання рішення. В обґрунтування зазначених підстав посилається на наступне. Позивач є інвалідом ІІІ групи, та відповідно до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам третьої групи щорічно до 5 травня надається разова грошова допомога в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком. Зміни, які в подальшому вносились до цієї норми ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» і «Про Державний бюджет на 2008 рік», та про внесення змін до деяких законодавчих актів України, якими КМУ надавалось право визначати розмір допомоги визнані неконституційними. Відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік», з 01.01. по 01.05.2017 року встановлений мінімальний розмір пенсії в Україні 1247 грн. Таким чином, до 1 травня 2017 року інвалідам війни третьої групи складала 8729 грн., а відповідач перерахував лише 2700 грн. Зменшення відповідачем розміру допомоги порушено гарантоване позивачу державою право на отримання допомоги в розмірі, передбаченому законодавством.
Відповідачем подані заперечення проти позову, у яких він просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що відповідач в межах своїх повноважень не може змінювати встановлені розміри разової грошової допомоги до 5 травня, оскільки 01.01.1999 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», де зазначено, що порядок виплати разової допомоги ветеранам війни, яким КМУ зобов'язано щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни. Постановою КМУ від 05.04.2017 року №223 визначено, що виплата разової грошової допомоги інвалідам війни ІІІ групи визначена у розмірі 2700,00 грн. На сьогодні вказана постанова є чинною.
Суд розглядає справу на підставі ст. 183-2 КАС України в порядку скороченого провадження.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є інвалідом ІІІ групи, та отримує щорічно разову грошову допомогу до 5 травня, тобто має право на пільги, встановлені ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Цього року було лише перераховано 2700 грн., що позивач вважає протиправним, та таким, що стало підставою звернення до суду з даним позовом у зв'язку з порушенням його прав гарантованих державою.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. №10-рп/2008, щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Разом з тим, 01 січня 2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 р. № 79-VІІІ, яким розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, згідно з яким норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, Кабінету Міністрів України були надані повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 05.04.2017 р. № 223 "Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".
Відповідно до п.п. 1 п. 1 вказаної постанови було установлено, що у 2017 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни ІІІ групи здійснюється у розмірі 2700,0 грн.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03 жовтня 1997 р. №4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Враховуючи те, що останнім в часі є Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28.12.2014 р, тому пріоритетними у спірних правовідносинах є положення саме цього Закону.
Вказані положення Закону України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 р. № 79-VІІІ неконституційними не визнавались, постанова Кабінету Міністрів України від 05.04.2017р. № 223 є також чинною.
Як раніше зазначалося, позивачу в 2017р. була виплачена щорічна разова допомога у розмірі 2700,0 грн.
Відтак, розмір нарахованої та виплаченої позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 році відповідає вимогам законодавства, що діяло на час виникнення спірних правовідносин.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до положень ч.2 ст.95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.
Нормативно-правові акти, які видані Кабінетом Міністрів України в межах своїх повноважень, підлягають обов'язковому застосуванню судами під час вирішення справ про соціальний захист громадян.
Так, у рішенні №3-рп від 25.01.2012р. Конституційний Суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Отже, Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розміру соціальних виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, внаслідок чого, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що виплата позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня правомірно здійснена відповідачем відповідно
до положень постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2017р. № 223.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку щодо відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог. Враховуючи, що вимоги позивача про зобов'язати надати до суду звіт про виконання рішення, та про негайне виконання рішення є похідними вимогами від первісних, в задоволенні яких суд відмовляє, тому за таких обставин, суд вважає за необхідне в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі, оскільки відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 6-14, 71, 72, 99-100, 122, 159-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці і соціального захисту населення адміністрації Київського району Харківської міської ради про визнання дій неправомірними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
Суддя: