Постанова № 70521559, 22.11.2017, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
22.11.2017
Номер справи
415/602/17
Номер документу
70521559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 415/602/17

Провадження № 2-а/415/69/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.17 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Калмикової Ю.О.,

за участю секретарів Гуртової К.О., Кравченко О.В.,

Нікульнікової І.В.,

за участю позивача ОСОБА_2,

за участю представника позивача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_2 до Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області Матвейчука Артема Валерійовича про визнання дій незаконними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Лисичанського міського суду з адміністративним позовом до Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області Матвейчука Артема Валерійовича про визнання дій незаконними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що постановою Донецького апеляційного суду від 11 серпня 2009 р. у справі № 2-а71 /06/1214 постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 25 травня 2006 року скасовано та зобов'язано УПФУ в м. Лисичанську Луганської області здійснити йому перерахунок пенсії з 01.01.2004 року з застосуванням середньомісячної плани працівників зайнятих у галузях національної економіки за 2002 рік, що визначено Постановою КМУ № 1783 від 20.11.2003 року в розмірі 376,38 гривень, коефіцієнту заробітної плати, який дорівнює 5,6 та коефіцієнт страхового стажу який дорівнює 0,85. Але, до даного часу постанова суду не виконана.

12 січня 2017 року він отримав постанову про закінчення вищезазначеного виконавчого провадження ВП № 31666662, винесену Головним державним виконавцем відділу Примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управлінні юстиції Луганській області Матвейчуком А.В., винесеної на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 та ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження».

Дії відповідача щодо винесення постанови про закінчення виконавчого провадження він вважає протиправними, виходячи з наступного: при вирішенні питання про закінчення виконавчого провадження держаний виконавець керувався п. 11 ч. 1 ст. 49. та ст. 50 Закону України «Про виконавче провадження», але вказана норма визначає наступне: «повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 нього Закону», але суд не просив державного виконавця повернути виконавчий документ, тому державний виконавець не діяв в межах та у спосіб визначений законом, крім того не переконався, що постанова суду не виконана, що підтверджено відповіддю з УПІФУ в м Лисичанську Луганської області, з якої вбачається, що математичні показники коефіцієнтів не збігають з показниками визначених у постанові суду.

Після зменшення позовних вимог, просив суд визнати дії Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області Матвейчука Артема Валерійовича щодо ухвалення постанови про закінчення виконавчого провадження № 31666662 від 05.07.2012 року протиправними та скасувати постанову про закінчення виконавчого провадження № 31666662 від 05.07.2012 року, ухвалену Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області Матвейчуком Артемом Валерійовичем.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_2 надав пояснення аналогічні, викладеним в позовній заяві, та просив зменшені позовні вимоги задовольнити повністю.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 підтвердив обставини, викладені в адміністративному позові, та просив суд зменшені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача - Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області - в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких позов не визнав та просив суд відмовити в його задоволенні та розглядати справу за відсутності представника відповідача. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що згідно з даними Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень встановлено, що 06.03.2012 на виконання до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області надійшов виконавчий лист Лисичанського міського суду Луганської області від 14.09.2009 № 2-а-71 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2004 р. з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2002 рік, що визначено постановою КМУ №1783 від 12.11.2003 р. в розмірі 376,38 коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_2, який дорівнює - 5,6 та коефіцієнту страхового стажу, який дорівнює - 0,85.

07.03.202 державним виконавцем на підставі вимог ст.ст. 17, 19, 20, 25 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. Копії постанов направлено боржнику для виконання, стягувану - для відома.

12.03.2012 на адресу Лисичанського міського суду Луганської області направлено заву про роз'яснення рішення суду.

12.03.2012 держаним виконавцем на підставі п. 8 ч. 1 ст. 38 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанову про зупинення виконавчого провадження.

На адресу відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області надійшов лист Лисичанського міського суду Луганської області, з якого встановлено, що Лисичанський міський суд Луганської області не має права надавати роз'яснення стосовно виконання рішення суду.

26.03.2012 державним виконавцем на підставі ч. 5 ст. 39 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанову про поновлення виконавчого провадження.

25.04.2012 державним виконавцем на підставі ст.ст. 11, 89 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 680 грн.

28.05.2012 державним виконавцем на підставі ст.ст. 11, 89 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанову про накладення штрафу в розмірі 1360 грн.

03.07.2012 у зв'язку з тим, що боржником рішення суду не виконано, державним виконавцем, відповідно до вимог ст.ст. 75, 89, 90 ЗУ «Про виконавче провадження» направлено до прокуратури Луганської області подання про притягнення посадових осіб Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області до кримінальної відповідальності згідно ст.. 382 КК України.

05.07.2012 державним виконавцем на підставі п. 11 ч. 1 ст. 49 ЗУ «Про виконавче провадження» винесено постанову про закінчення виконавчого провадження.

Надати більш детальну інформацію не є можливим, у зв'язку з тим, що всі виконавчі провадження, які перебували на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, перебувають на тимчасово окупованій території. Вважаємо, що жодних законних підстав для задоволення адміністративного позову - не існує.

Обставини, на які посилається ОСОБА_2 в обґрунтування своїх вимог, є необґрунтованими. На підставі викладеного, просили в задоволенні позову відмовити.

Вислухавши позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2009 р. № 2-а-71/06/1214 зобов'язано Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2004 року з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2002 рік, що визначено Постановою Кабінету Міністрів України № 1783 від 12.11.2003 року в розмірі 376,38 грн. коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_2, який дорівнює - 5,6 коефіцієнту страхового стажу, який дорівнює - 0,85.

Згідно з постановою про відкриття виконавчого провадження від 07.03.2012 р. ВП № 3166662, наданою головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Бакланом Андрієм Вікторовичем, відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа № 2-а-71/2006, виданого 14.09.2009 Лисичанським міським судом Луганської області про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2004 року з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2002 рік, що визначено Постановою Кабінету Міністрів України №1783 від 12.11.2003 року в розмірі 376,38 грн. коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_2, який дорівнює - 5,6 коефіцієнту страхового стажу, який дорівнює - 0,85.

Згідно з постановою про зупинення виконавчого провадження від 12.03.2012 р. ВП № 3166662, наданого головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Бакланом Андрієм Вікторовичем, зупинено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-71/2006, виданого 14.09.2009 Лисичанським міським судом Луганської області про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2004 року з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2002 рік, що визначено Постановою Кабінету Міністрів України № 1783 від 12.11.2003 року в розмірі 376,38 грн. коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_2, який дорівнює - 5,6 коефіцієнту страхового стажу, який дорівнює - 0,85.

Згідно з постановою про поновлення провадження від 26.03.2012 ВП № 31666662, уваленою головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Бакланом Андрієм Вікторовичем, поновлено виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а-71/2006, виданого 14.09.2009 року Лисичанським міським судом Луганської області про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2004 року з застосуванням середньомісячної заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки за 2002 рік, що визначено Постановою Кабінету Міністрів України №1783 від 12.11.2003 року в розмірі 376,38 грн. коефіцієнту заробітної плати ОСОБА_2, який дорівнює - 5,6 коефіцієнту страхового стажу, який дорівнює - 0,85.

Згідно з вимогою від 17.04.2012, наданою головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Матвейчуком Артемом Валерійовичем, рішення суду не виконано, вимагає Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області виконати рішення суду та надати до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області детальну інформацію щодо виконання вищевказаного рішення суду у триденний строк.

Згідно з постановою про накладення штрафу від 25.04.2012 р. ВП № 31666662, наданою заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Матвейчуком Артемом Валерійовичем, за невиконання рішення суду накладено на боржника Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області штраф в розмірі 680,00 грн.

Згідно з вимогою від 21.05.2012, наданою головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Матвейчуком Артемом Валерійовичем, рішення суду не виконано, вимагає Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області виконати рішення суду та надати до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області детальну інформацію щодо виконання вищевказаного рішення суду у строк до 24.05.2012.

Згідно з постановою про накладення штрафу від 28.05.2012 р. ВП №31666662, наданою заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Матвейчуком Артемом Валерійовичем, за невиконання рішення суду накласти на боржника - начальника Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області штраф в розмірі 1360,00 грн.

Згідно з поданням Прокурору Луганської області від 03.07.2012, наданого начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Попович Я.В., останній просить вирішити питання про притягнення посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області до кримінальної відповідальності за ухилення від виконання рішення суду.

Згідно з постановою про закінчення виконавчого провадження від 05.07.2012 р. ВП № 31666662, наданою головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Матвейчуком Артемом Валерійовичем, станом на 07.03.2012 рішення суду не виконано, державним виконавцем відповідно до вимог ст.ст. 75, 89, 90 Закону України «Про виконавче провадження» направлено до прокуратури Луганської області подання про притягнення посадових осіб Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області до кримінальної відповідальності згідно з ст. 382 КК України, постановляє виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 2-а/71/2006, виданого 14.09.2009 Лисичанським міським судом Луганської області.

Згідно з супроводжуваним листом № 5080/021-29/8 від 28.12.2016 р., наданим начальником відділу примусового виконанні рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області Лаптіновим В.В., останній направляє на адресу ОСОБА_2 копію постанови про закінчення виконавчого провадження від 05.07.2012 № 31666662.

Згідно з відповіддю на запит суду № 02.1-34/1781 від 27.04.2017, наданою заступником начальника відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Луганській області Візлініним Д.В., на теперішній час всі виконавчі провадження, які перебували на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Луганській області, знаходяться за адресою: м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 9, на території не підконтрольній українській владі.

Згідно з листом № 201/Д-7 від 09.12.2016р., наданого Управлінням Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, ОСОБА_2 повідомлено, що здійснено перерахунок його пенсії з 01.12.2015 із застосуванням коефіцієнту заробітної плати - 5,6 і страхового стажу - 0,85. Перерахунок пенсії з 01.01.2004р. постановою не передбачено.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження», примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.

Відповідно до ст. 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, визначені Законом України «Про державну виконавчу службу».

Державний виконавець відповідно до вимог ч. 1 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.

Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Права і обов'язки державного виконавця визначені у ст. 11 Закону України «Про виконавче провадження». За змістом частини першої цієї норми державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Частиною другою передбачено, що державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення (далі - виконавчий документ), у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим законом.

Відповідно до ст. 30 Закону державний виконавець провадить виконавчі дії з виконання рішення до завершення виконавчого провадження у встановленому цим Законом порядку, а саме: закінчення виконавчого провадження - згідно із статтею 49 цього Закону; повернення виконавчого документа стягувачу - згідно із статтею 47 цього Закону; повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадовій особі), який його видав, - згідно із статтею 48 цього Закону.

Державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право, зокрема, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від органів, установ, організацій, посадових осіб, сторін та учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, у тому числі конфіденційну (ч. 3 ст. 11 вказаного Закону).

Відповідно до частини 1 статті 75 вищезазначеного Закону після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.

Згідно з вимогами п. 8 ч. 1 ст. 49 Закону України № 606-XIV «Про виконавче провадження» від 21.04.1999 року , виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.

Згідно з п. 4.9.1 Інструкції про проведення виконавчих дій 15.12.1999 № 74/5виконавче провадження підлягає закінченню державним виконавцем у випадках: визнання відмови стягувача від примусового виконання рішення суду; визнання судом мирової угоди між стягувачемі боржником про закінчення виконавчого провадження;смерті або оголошення померлим стягувача чи боржника; визнання безвісно відсутнім боржника або стягувача, ліквідації юридичної особи - сторони виконавчого провадження, якщо виконання їх обов'язків чи вимог у виконавчому провадженні не допускає правонаступництва; скасування рішення суду або іншого органу (посадової особи), яке підлягало виконанню на підставі виконавчого документа або визнання судом виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню; письмової відмови стягувача від одержання предметів, вилучених у боржника при виконанні рішення про передачу їх стягувачеві, або знищення речі, яка мала бути передана стягувачеві в натурі; закінчення передбаченого законом строку для даного виду стягнення; передачі виконавчого документа ліквідаційній комісії у разі ліквідації боржника - юридичної особи або арбітражному керуючому в разі визнання боржника банкрутом; фактичного повного виконання рішення згідно з виконавчим документом; повернення виконавчого документа без виконання на вимогу суду або іншого органу(посадової особи), які видали виконавчий документ, або на письмову вимогу стягувача; направлення виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), які видали виконавчий документ, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 76 Закону України «Про виконавче провадження».

Як вбачається з матеріалів справи перелічені підстави для закриття виконавчого провадження в даному випадку відсутні.

В судовому засіданні встановлено, що станом на час розгляду справи постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.08.2009 року, яке набрало законної сили, і відповідно до якого 14.09.2009 року Лисичанським міським судом Луганської області видано виконавчий лист, фактично не виконано.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, дії державного виконавця при ухваленні постанови про закінчення виконавчого провадження є протиправними, а постанова про закінчення виконавчого провадження ВП № 31666662 від 05.07.2012 року підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 11, 14, 159-162, 171-2 КАС України, ст. ст. 1, 6, 11, 30, 49, 75, 89 Закону України «Про виконавче провадження», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області Матвейчука Артема Валерійовича про визнання дій протиправними та скасування постанови про закінчення виконавчого провадження, задовольнити повністю.

Визнати дії Головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області Матвейчука Артема Валерійовича щодо ухвалення постанови про закінчення виконавчого провадження № 31666662 від 05.07.2012 року, протиправними.

Постанову про закінчення виконавчого провадження № 31666662 від 05.07.2012 року, ухвалену Головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Луганській області Матвейчуком Артемом Валерійовичем скасувати.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ Ю.О. КАЛМИКОВА