Рішення № 70516774, 21.11.2017, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
21.11.2017
Номер справи
912/2784/17
Номер документу
70516774
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2017 рокуСправа № 912/2784/17 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В. розглянув у відкритому судовому засіданні справу №912/2784/16

за позовом: Керівника Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада

до відповідача: Фізичної особи-підприємця Сегіна Володимира Олексійовича

про стягнення 17 186,52 грн,

Представники сторін:

від прокуратури - Петров Т.І., посвідчення № 042584 від 30.03.16;

від позивача - Татарко Д.А., довіреність № 85-мр/з від 03.05.17;

від відповідача - участі не брали.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керівник Кіровоградської місцевої прокуратури в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградська міська рада, звернувся до господарського суду із позовною заявою про стягнення з Фізичної особи-підприємця Сегіна Володимира Олексійовича на користь Кіровоградської міської ради заборгованості по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 15.05.2015 № 71 в сумі 17 186,52 грн на розрахунковий рахунок 33218815700002 УДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, код платежу 18010900, з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Позовні вимоги прокурора обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором оренди земельної ділянки № 71 від 15.05.2017 щодо сплати орендних платежів.

Ухвалою від 27.09.2017 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та порушив провадження у справі № 912/2784/17.

В судовому засіданні 21.11.2017 господарський суд перейшов до розгляду справи по суті та заслухав пояснення представників прокурора та позивача; прокурор позовні вимоги підтримав повністю; позивач згідно письмових пояснень від 02.11.2017 та в судовому засіданні 21.11.2017 позовну заяву прокурора підтримав в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання 21.11.2017 не з'явився, відзив на позов не подав, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи (а.с. 64).

Зважаючи на те, що згідно ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, неявка представника відповідача у судове засідання, неподання ним відзиву на позов, не є перешкодою для розгляду справи за наявними у ній доказами.

Господарський суд не визнавав явку повноважного представника відповідача у судове засідання обов'язковою, а відтак відсутність представника у судовому засіданні не є перешкодою для розгляду справи.

Положення ст. 75 Господарського процесуального кодексу України передбачають, що якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

На підставі викладеного господарський суд вважає можливим розглянути справу по суті за відсутності представника відповідача та за наявними у справі матеріалами у даному судовому засіданні.

Розглянувши наявні у справі матеріали та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача господарський суд

ВСТАНОВИВ:

15.05.2015 між Кіровоградською міською радою (далі - Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Сегіним Володимиром Олексійовичем (далі - Орендар) укладено договір оренди землі №71 (далі - Договір, а.с. 12-14).

Відповідно до умов Договору, Орендодавець на підставі рішення Кіровоградської міської ради № 1381 від 06.11.2008 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Нижній П'ятихатській (біля зупинки міського транспорту)" надає, а Орендар приймає в строкове платне користування терміном на 10 років земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_2, загальною площею 0,0191 га для розміщення добудови до магазину-кафе за рахунок земель житлової та громадської забудови, розташовану по вул. Нижній П'ятихатській (біля зупинки міського транспорту) в м. Кіровограді (п. 1.1 Договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно з витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки, який видано управлінням Держземагентства у Кіровоградському районі Кіровоградської області від 20.03.2015 № 0585/04-24-15 становить 99 945,11 грн (п. 2.3. Договору)

Згідно акту прийому-передачі вказана земельна ділянка передана ФОП Сегіну В.О. (а.с. 16).

Пунктом 4.1. Договору передбачено, що орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки у сумі 11 993,40 грн у рік, або 999,45 грн на місяць згідно розрахунку, що додається до цього Договору (а.с.15), починаючи з моменту підписання Договору оренди землі. Орендна плата вноситься Орендарем не пізніше 28-го числа кожного місяця наступного за звітним, у розмірі, встановленому в п. 4.1. Договору (п. 4.3. Договору).

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення, коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. В разі зміни коефіцієнтів індексації, індексів інфляції, визначених законодавством, Орендар самостійно розраховує (індексує) нормативну грошову оцінку земельної ділянки на момент сплати орендної плати без укладання додаткової угоди з Орендодавцем (п. 4.4. Договору).

На наступний поточний рік орендна плата переглядається Орендодавцем протягом січня-лютого такого року з урахуванням індексів інфляції, збільшення розмірів ставки земельного податку, або інших змін щодо сплати за землю.

Договір укладено терміном на 10 років (п. 3.1. Договору).

Згідно п. 9.2. Договору Орендодавець має право вимагати від Орендаря: своєчасного внесення орендної плати.

Договір оренди землі № 71 від 15.05.2017 зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права за № 9755311 від 22.05.2015 та згідно п. 3.2 Договору він набирає чинності з моменту його підписання, а право оренди земельної ділянки з моменту державної реєстрації відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено відповідними печатками.

Невід'ємними частинами договору є: розрахунок орендної плати; план меж землекористування; кадастровий план земельної ділянки; акт встановлення, погодження та перенесення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт про передачу та прийом земельної ділянки (в натурі); проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно даних Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зокрема, коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять 2015 рік - 1,433 (крім сільськогосподарських угідь), за 2016 рік - 1,0, для земель несільськогосподарського призначення - 1,06. При цьому, відповідно до листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 № 6-28-0.22-201/2/16 коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України, станом на 1 січня 2016 року становить 1,433 (а.с. 40-44).

Таким чином, розмір орендної плати за 2016 рік, який підлягав сплаті за місяць становить 1 432,21 грн.

Як повідомляє прокурор та позивач, відповідач в порушення умов Договору самоусунувся від виконання визначених Договором зобов'язань з оплати орендних платежів та починаючи з січня 2016 не сплачує орендну плату за відповідну земельну ділянку.

Вказане, за твердженням прокурора порушує майнові права Кіровоградської міської ради у зв'язку з чим прокурор звернувся до господарського суду з даним позовом.

При вирішенні спору господарський суд враховує наступне.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Однією з істотних умов договору оренди є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до змісту ст. 759 Цивільного кодексу, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується переди наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Згідно ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Частиною 1 ст. 93 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач свої зобов'язання за Договором виконав належним чином та в повному обсязі, передавши в строкове, платне користування Орендарю земельну ділянку.

Відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі статтею 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема, своєчасного внесення орендної плати.

Зі змісту наведених норм вбачається, що основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі.

З 1 січня 2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, який відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, - це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, Податковий кодекс України визначив обов'язок й орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Справляння плати за землю, в тому числі і орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХІІІ Податкового кодексу України.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни (пункт 288.1 статті 288 Податкового кодексу України).

У відповідності до статтею 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, його територіальні органи.

Згідно розрахунку, здійсненого Кіровоградською міською радою щодо заборгованості по орендній платі за землю ФОП Сегіним В.О., заборгованість відповідача у загальному розмірі за період січень - грудень 2016 складає 17 186,52 грн (а.с. 29).

Ст.ст. 286.2., 286.4. Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі; за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

Відповідно до ст. 288.1 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Згідно зі ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем і орендарем.

Наявність заборгованості ФОП Сегіна В.О. зі сплати орендної плати за період з 28.02.2016 по 30.01.2017 в розмірі 17 186,52 грн підтверджується інформацією, наданою Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області за № 82/10/11-28-52-04 від 16.11.2017 (а.с. 65).

Таким чином, матеріалами справи підтверджується невиконання Фізичною особою - підприємцем Сегіним Володимиром Олексійовичем умов Договору оренди землі від 15.05.2015 № 71 щодо сплати орендної плати.

Відповідач заявлених до нього вимог не спростував, доказів належного виконання ним зобов'язань щодо сплати орендних платежів за договором оренди землі від 16.03.2004 суду не надав.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря: своєчасного внесення орендної плати.

Отже, прокурором дотримано вимог норм процесуального законодавства і подано всі докази на підтвердження позовних вимог, в той час, як відповідачем не спростовано існування заборгованості перед Кіровоградською міською радою у розмірі 17 186,52 грн.

Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем на час прийняття рішення не погашена, розмір вказаної заборгованості відповідає матеріалам справи та нормам діючого законодавства, вимога прокурора про стягнення з відповідача 17 186,52 грн заборгованості по орендній платі підлягає задоволенню повністю.

Стосовно правомірності звернення з даним позовом до суду прокурором в інтересах держави в особі Кіровоградської міської ради суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 121 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно зі ст. 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до господарського суду прокурор зазначає про це в позовній заяві.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 р. у справі № 1-1/99 зазначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств. Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Згідно з ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Враховуючи викладене, керівник Кіровоградської місцевої прокуратури правомірно згідно діючого законодавства звернувся до суду з даною позовною заявою для захисту інтересів держави в особі Кіровоградської міської ради.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 22, 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82, 84, 85, 87, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Сегіна Володимира Олексійовича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь Кіровоградської міської ради (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41, ідентифікаційний код 26241020) заборгованість по сплаті орендної плати за договором оренди земельної ділянки від 15.05.2015 № 71 в сумі 17 186,52 грн на розрахунковий рахунок 33218815700002 УДКСУ в Кіровоградській області, МФО 823016, код 38037409, код платежу 18010900.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили за заявою стягувача.

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Сегіна Володимира Олексійовича (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь прокуратури Кіровоградської області (25006, м. Кропивницький, вул. В. Пермська, 4) р/р 35215073004600 в Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910025, код класифікації видатків бюджету 2800) - 1 600,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили за заявою стягувача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 27.11.2017.

Суддя В.В.Тимошевська