Рішення № 70516466, 17.11.2017, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
17.11.2017
Номер справи
904/8454/17
Номер документу
70516466
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

17.11.2017 Справа № 904/8454/17За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс", с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область

до Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області,

с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область

про визнання недійсною окремої частини договору

та за зустрічним позовом Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області, с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс", с. Єлизаветівка, Петриківський район, Дніпропетровська область

про змінити деякі пункти договору

Суддя Суховаров А.В.

Представники:

від позивача за первісним позовом (відповідач - за зустрічним позовом) - Лещенко В.І., довіреність від 12.08.17р.;

від відповідач за первісним позовом ( позивача - за зустрічним позовом) - Шевченко Д.В., довіреність від 10.01.17р.

Суть спору:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс" (далі - позивач) звернулось до господарського суду з позовом до Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області (далі - відповідач), у якому просить суд визнати недійсним пункт 9 Договору оренди землі від 20 березня 2008 року, укладеного між Єлизаветівською сільською радою Петриківського району Дніпропетровської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс".

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем введено позивача в обману щодо розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та внесення в Договір завідомо неправдивих фактів.

Відповідач проти позову заперечує, у відзиві вказує, що позивачем не надано доказів в обґрунтування позовних вимог, оскільки позивач вказує на недійсність пункту 9 Договору, посилаючись на листування з невідомим суб'єктами господарювання, що не впливає на договірні відносини між позивачем та відповідачем. Разом з тим, відповідач просить суд застосувати позову давність до спірних вимог в порядку статті 267 ЦК України.

13.11.2017 року від ТОВ «Екомаркет Плюс» надійшли пояснення, за змістом яких останній вказує, що 15.01.2015 року ТОВ «Екомаркет Плюс» довідалось про порушення своїх прав, тому звернення з даним позовом до господарського суду відбулось в межах строку позовної давності, визначного приписами статті 257 ЦК України.

04.10.2017 року Єлизаветівська сільська рада Петриківського району Дніпропетровської області звернулась до господарського суду Дніпропетровської області із зустрічною позовною заявою, в якій, з урахуванням заяви про уточнення зустрічних позовних вимог від 17.11.2017 року, просить суд змінити пункти Договору від 20 березня 2008 року про оренду земельної ділянки, які пов'язані з нормативно-грошовою оцінкою, та викласти їх в наступній редакції:

- п.4 Договору: «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 38 112 545, 56 грн.»;

- п.9 Договору: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Річна орендна плата становить 3% від розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки», що в грошовій формі становить 1 143 376,37 грн.;

- п.11 Договору: «Орендна плата в розмірі 1/12 від Річної орендної плати що в грошовій формі становить 95 281, 36 грн. вноситься щомісячно до 05 числа, що настає за звітнім місяцем на рахунок Орендодавця».

Ухвалою суду від 09.10.2017р. вказану зустрічну позовну заяву прийнято до сумісного розгляду з первісним позовом.

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру нормативної грошової оцінки на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

ТОВ «Екомаркет Плюс» заперечує проти зустрічного позову, у відзиві вказує, що розрахунки, наведені позивачем за зустрічним позовом ґрунтуються на відомостях щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки саме станом на 02.10.2017 року. Також, ТОВ «Екомаркет Плюс» зазначає, що з огляду на те, що сторонами 20.11.2013 року укладено Угоду про зміну і доповнення договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008 року, зареєстрованого 26.03.2008 року за №040802300400, якою внесено зміни, зокрема, до п. 2 Договору, та зменшено розмір орендованої земельної ділянки до 1,0665 га, то повинні були бути змінені й інші пункти цього Договору, що безпосередньо пов'язані з нормативною грошовою оцінкою земельної ділянки. Таким чином, ТОВ «Екомаркет Плюс» зазначає, що Єлизаветівською сільською радою було приховано факт обізнаності щодо відповідної зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Клопотанням від 08.11.2017 року ТОВ «Екомаркет Плюс» просить суд призначити судову експертизу, на вирішення якої поставити питання: чи відповідає нормативна грошова оцінка земель, виконана на момент укладення договору оренди земельної ділянки від 20.03,2008 року, зареєстрованого 26.03.2008 року за № 040802300400, вимогам нормативно-правових актів станом на момент укладення Угоди про зміну і доповнення договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008 р., зареєстрованого 26.03.2008р. за №040802300400, від 20.11.2013 року?

Ухвалою суду від 13.11.2017 року строк вирішення спору продовжено на 15 днів згідно приписів статті 69 Господарського процесуального кодексу України.

17.11.2017 року від ТОВ «Екомаркет Плюс» надійшло клопотання та пояснення, згідно яких останній просить суд: призначити у справі № 904/8454/17 експертизу з питань землеустрою, проведення якої доручити експерту Дніпропетровського науково-дослідного інституту судових експертиз. На вирішення експертизи поставити наступні питання: 1) чи відповідає нормативна грошова оцінка земель, виконана на момент укладення Договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008 року, зареєстрованого 26.03.2008 року за № 040802300400, вимогам нормативно-правових актів станом на момент укладення Угоди про зміну і доповнення договору оренди земельної ділянки від 20.03.2008р., зареєстрованого 26.03.2008р. за № 040802300400, від 20.11.2013року?; 2) чи відповідає нормативно-грошова оцінка земель, виконана Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНСІТІ», та представлена в Технічній документації з нормативної грошової оцінки земель с.Єлизаветівка Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області, вимогам чинного на момент її розроблення законодавства та нормативних документів?

В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

встановив:

За первісним позовом

20.03.2008 року між позивачем (орендодавцем) та відповідачем (орендарем) укладено договір оренди землі (далі - Договір), за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для житлової та громадської забудови на підставі рішення шістнадцятої сесії V скликання від 19 березня 2008 року за № 498 за рахунок земель постійного користування Дніпровського металургійного комбіната імені Дзержинського, яка знаходиться в селі Єлизаветівка вул. Котовського 47а на території Єлизаветівської сільської ради (п.1 Договору)

Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки 2 776 670,00 грн. (п. 4 Договору).

Відповідно до п.9 Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати становить 4 081 704, 90 грн. Річна орендна плата становить 3% від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 83 300, 10 грн., з наступним урахуванням коефіцієнта інфляції до здачі об'єкту будівництва в експлуатацію.

Позивач просить суд визнати недійсним пункт 9 Договору з огляду на те, що в процесі здійснення господарської діяльності ТОВ «Єкомаркет Плюс» від представників інших суб'єктів господарювання, що здійснюють свою діяльність на території, орендодавцем якої є Єлизаветівська сільська рада, стало відомо, про інший розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що знаходиться в оренді у таких суб'єктів господарювання, отже такі дії відповідача вказують на введення позивача в оману та включення до умов Договору завідомо неправдивих фактів, що суперечить чинному законодавству та є підставою для визнання недійсним пункту 9 Договору.

За викладених обставин, позивач звернувся до суду з позовом про визнання недійсним пункту 9 Договору.

Суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (ч. 3 ст. 215 ЦК України).

За умовами ст. 7 Господарського кодексу України та ст. 4 Цивільного кодексу України відносини у сфері господарювання регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України, нормативно-правовими актами Президента України та Кабінету Міністрів України, нормативно-правовими актами інших органів державної влади та органів місцевого самоврядування, а також іншими нормативними актами.

Підставами виникнення, зміни та припинення земельних відносин є юридичні факти, юридично значимі обставини, які поділяються відповідно на правовстановлюючі, правозмінюючі та правоприпиняючі. До таких обставин відносяться: договори та інші угоди, передбачені законом, а також не передбачені законом але такі, що не суперечать йому; акти державних органів та органів місцевого самоврядування, які передбачені законом як підстави виникнення земельних прав та обов'язків; судові рішення, які встановлюють земельні права та обовязки; набуття земельних прав та обов'язків на підставах, які дозволені законом; заподіяння шкоди; інші дії фізичних та юридичних осіб; події, з якими закон або інший правовий акт пов'язує виникнення, зміну і припинення земельних відносин. Зазначене кореспондується зі статтею 11 Цивільного кодексу України.

Відповідно дост.1 Закону України «Про оренду землі», оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно зі ст.2 даного Закону, відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Вирішуючи даний спір, господарський суд приймає до уваги, що відповідно до ст.ст. 626, 638 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. При цьому, істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для даного виду договору, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Зазначені норми кореспондуються з приписами ст.180 Господарського кодексу України.

Приписами ч.1 ст. 202 Цивільного кодексу України встановлено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Згідно вимог ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має вичинятися у формі, встановленій законом; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; правочин, що вичиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

За змістом частини 1 статті 207 Господарського кодексу України господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Приписами підпункту 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. N 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.

Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15,статті 21 Закону України «Про оренду землі».

Між тим, положеннями пункту 3.10 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №11 "Про деякі питання визнаннґ правочинів (гопосдарських договорів) недійсними" визначено, що у вирішенні спорів про визнання правочинів недійсними на підставі статей 230 - 233 ЦК України господарські суди повинні мати на увазі, що відповідні вимоги можуть бути задоволені за умови доведеності позивачем фактів обману, насильства, погрози, зловмисної домовленості представника однієї сторони з другою стороною, тяжких обставин і наявності їх безпосереднього зв'язку з волевиявленням другої сторони щодо вчинення правочину.

Під обманом слід розуміти умисне введення в оману представника підприємства, установи, організації або фізичної особи, що вчинила правочин, шляхом: повідомлення відомостей, які не відповідають дійсності; заперечення наявності обставин, які можуть перешкоджати вчиненню правочину; замовчування обставин, що мали істотне значення для правочину (наприклад, у зв'язку з ненаданням технічної чи іншої документації, в якій описуються властивості речі). При цьому особа, яка діяла під впливом обману, повинна довести не лише факт обману, а й наявність умислу в діях відповідача та істотність значення обставин, щодо яких особу введено в оману. Обман щодо мотивів правочину не має істотного значення. Суб'єктом введення в оману є сторона правочину, - як безпосередньо, так і через інших осіб за домовленістю.

Відповідно до приписів статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ст. 34 ГПК України).

У відповідності до статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обовязковим.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем не наведено доказів в обґрунтування позовних вимог, в той час, як вимога про визнання недійсним пункту 9 Договору грунтуєтья на припущеннях позивача щодо введення його в оману відповідачем шляхом внесення до спірного Договору неправдивих фактів в частині зазначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тому позовні вимоги про визнання недійсними пункту 9 Договору з підстав, наведених позивачем, задоволенню не підлягають.

З приводу застосування строків позовної даності до спірних вимог, суд зазначає наступне.

За змістом частини першої ст. 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з'ясувати та зазначити в судовому рішення, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення (п 2.2 постанови Пленуму ВГСУ №10 від 29.05.2016 року "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішення господарських спорів")

Враховуючи те, що господарський суд дійшов висновку щодо відмови в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс" з огляду на необгрутованість вимог позивача, застосування наслідків спливу позовної давності не вбачається можливим.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

За зустрічним позовом суд дійшов висновку щодо задоволення зустрічного позову з наступних підстав.

20.03.2008 року між відповідачем за зустрічним позовом - Єлизаветівською сільською радою Петриківського району Дніпропетровської області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс" (орендар) укладено договір оренди землі (далі - договір), відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для житлової та громадської забудови на підставі рішення шістнадцятої сесії V скликання від 19 березня 2008 року за № 498 за рахунок земель постійного користування Дніпровського металургійного комбіната імені Дзержинського, яка знаходиться в селі Єлизаветівка вул. Котовського 47а на території Єлизаветівської сільської ради (п.1 Договору)

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 68,9 га , в тому числі 68,9 га забудовані землі (п. 2 Договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 776 670, 00 грн. (п.4 Договору).

Земельна ділянка, яка передається в оренду, має такі недоліки, що можуть перешкоджати її ефективному використанню: недоліків, які могли б перешкоджати ефективному використанню земельної ділянки за цільовим призначенням не виявлено (п.5 Договору).

Договір укладено на 49 років до 31.12.2057 р. року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.п. 7, 8 Договору).

Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати становить 4 081 704,90 грн. Річна орендна плата становить 3% від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 83 300,10 грн., з наступним урахуванням коефіцієнта інфляції до здачі об'єкту будівництва в експлуатацію (п.9 Договору).

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п.10 Договору)

Орендна плата в сумі 6 941,68 грн. вноситься щомісяця до 5 числа, що настає за календарним місяцем (п.10 Договору).

Розмір орендної плати щорічно переглядається протягом трьох місяців у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів ставки земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України (п.12 Договору).

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку (п.34 Договору).

За невиконання або неналежне виконання договору оренди сторони несуть відповідальність відповідно до Договору та закону (п.39 Договору).

Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.42 Договору).

Актом прийому-передачі земельної ділянки від 26.03.2008р. Єлизаветівська сільська рада Петриківського району Дніпропетровської області передала, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс" прийняло земельну ділянку змішаного використання (код згідно УКЦВЗД-1.13.3 (житлової забудови і громадського призначення)) загальною площею 68,9 га.

Додатковою угодою від 14.10.2009 року сторонами внесено зміни до пункту 2 Договору та викладено його текст наступній редакції:

«п. 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 66, 0405 га, в тому числі 66,0405 га - забудовані землі».

Додатковою угодою від 14.02.2012 року сторонами внесено зміни до пунктів 2, 9 Договору та викладено їх в наступній редакції:

«п. 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 64, 5162 га, в тому числі 64, 5162 га - забудовані землі»;

«п.9.…Річна орендна плата становить 3% від розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки - 78 000,08 грн., з наступним урахуванням коефіцієнта інфляції до здачі об'єкта будівництва в експлуатацію»

Додатковою угодою від 20.11.2013 року сторонами внесено зміни, зокрема, в пункт 2 Договору та викладено його в наступній редакції:

«п.2. В оренду передасться земельна ділянка загальною площею 61,0665 га, в тому числі 61,0665 га - забудовані землі.»

Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, наданого ГУ Держгеокадастру у Дніпропетровській області (Петриківське відділення) нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки станом на 12.10.2017р. становить 38 112 545, 56 грн. (а.с. 43).

З огляду на викладене, позивач вважає, що пункти 4, 9, 11 Договору, зміст яких узгоджується з розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки, підлягають зміні.

Суд дійшов висновку щодо задоволення зустрічних позовних вимог з наступних підстав.

Рішенням Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області №641-35/VI від 27.12.2012р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки населеного пункту Єлизаветівка Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області", вирішено наступне:

- затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки населеного пункту: село Єлизаветівка Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області (додається) із змінами до неї;

- ввести в дію результати грошової оцінки населеного пункту: село Єлизаветівка Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області, що затверджені пунктом 1 цього рішення згідно з чинним законодавством;

- після введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки, припинити дію нормативної грошової оцінки земель населених пунктів Єлизаветівка Петриківського Дніпропетровської області, розроблену у 2004 році державним підприємством «Дніпропетровський науково-дослідний та інститут» та затверджену рішенням сесії Єлизаветівської сільської ради від 22.07.2005 року № 273-25/ІУ;

- з дати затвердження нормативної грошової оцінки провести згідно з чинним законодавством перерахування орендної плати та внести відповідні зміни до договорів оренди землі в розділ «Орендна плата» за земельні ділянки, які раніше були надані в оренду;

- надати відділу Держземагенства в Петриківському районі відомості щодо нормативної грошової оцінки населеного пункту: село Єлизаветівка Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області та рішення щодо її затвердження;

- довести до відома Петриківської районної податкової інспекції про введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель населеного пункту село Єлизаветівка.

- повідомити власників та користувачів землі про введення в дію оновленої нормативної грошової оцінки земель населеного пункту село Єлизаветівка Єлизаветівської сільської ради;

- повідомити підприємства, установи, організації, що є землекористувачами і власниками землі про застосування результатів грошової оцінки земель села Єлизаветівка;

- дане рішення опублікувати в засобах масової інформації;

- контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань земельних ресурсів, благоустрою, будівництва та охорони навколишнього природного середовища.

Рішення Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області №641-35/VI від 27.12.2012р. офіційно оприлюднене в газеті "Петриківські відомості" від 31.05.2013 року №21(1032), що є підставою вважати, що особи, які використовують земельні ділянки для здійснення підприємницької діяльності, обізнані про зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок та, відповідно до цього, і про необхідність переукласти свої договори оренди земельних ділянок.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України).

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч.ч.1,2,5 ст.762 Цивільного кодексу України).

Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. (ст. 286 Господарського кодексу України).

Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону України "Про оренду землі").

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі (ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі")

Об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності (ст. 3 Закону України "Про оренду землі").

Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України (ст. 14 Закону України "Про оренду землі").

Істотними умовами договору оренди землі є: обєкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови (ст. 15 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до п. 5, 9 Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року №220 (далі Типовий договір), договір оренди землі повинен містити відомості про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки; форми та розміру орендної плати, при цьому розмір орендної плати: грошової у гривнях із зазначенням способів внесення, а за земельні ділянки комунальної власності також із зазначенням відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі (ст. 24 Закону України "Про оренду землі").

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII, глави 2 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ст. 14.1.125. Податкового кодексу України).

Базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом (ст.271.1.1. Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів проводиться незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років.

Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 3 ст. 23 Закону України "Про оцінку земель").

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі: визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель").

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Згідно приписів статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради віднесені питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.

Положеннями пункту 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі не досягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у випадках встановлених договором або законом.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Згідно з ч.2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ст. 188 Господарського кодексу України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити договір повинна надіслати пропозицію про це другій стороні. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у 20-денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

Приписами статті 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

З огляду на те, що відповідні зміни щодо зміни нормативної грошової оцінки землі та відповідно зміни розміру орендної плати до договору оренди не внесені, спірний договір в частині умов щодо розміру орендної плати не відповідає положенням чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення прийняті органом місцевого самоуправління є обов'язковими до виконання на певній території.

Згідно з ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тобто вказані зміни в договір набирають чинності з моменту набрання цим рішенням законної сили.

Враховуючи наведенні обставини, суд, з огляду на зміну розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, дійшов висновку щодо правомірності вимог орендодавця в частині приведення договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін з метою усунення порушень приписів законодавства сторонами договору, обов'язкового для позивача та відповідача.

Викладене є підставою для задоволення позову.

З приводу заявленого ТОВ «Екомаркет плюс» клопотання про призначення експертизи по справі, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 41 Господарського процесуального кодексу України, для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу. Учасники судового процесу мають право пропонувати господарському суду питання, які мають бути роз'яснені судовим експертом. Остаточне коло цих питань встановлюється господарським судом в ухвалі.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду.

Як зазначається в п. 2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 23 березня 2012 року N 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи.

Наразі, здійснення правової оцінки щодо відповідності вимогам нормативно-правовим актам нормативної грошової оцінки земель належить до компетенції суду та не потребує спеціальних знань, а матеріали справи містять достатньо доказів для вирішення спору по суті, що виключає доцільність проведення експертних досліджень у справі, тому клопотання ТОВ «Екомаркет плюс» про призначення експертизи задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по справі за зустрічним позовом слід покласти на Товариство з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс".

Керуючись ст.ст. 4, 32-33, 36, 43, 44, 49, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні первісного позову відмовити.

Зустрічний позов задовольнити.

Внести зміни, з дня набрання рішенням законної сили, до пунктів 4, 9 та 11 Договору оренди землі від 20 березня 2008 року, укладеного між Єлизаветівською сільською радою Петриківського району Дніпропетровської області (51831, Дніпропетровська область, Петриківський район, с.Єлизаветівка, вул. Кірова, 18 Б; код ЄДРПОУ 05393043) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс" (51831, Дніпропетровська область, вул. Котовського, буд. 47А-1-1; код ЄДРПОУ 34512594) та викласти їх в наступній редакції:

« п.4. «Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 38 112 545, 56 грн.»;

п.9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Річна орендна плата становить 3% від розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що в грошовій формі становить 1 143 376,37 грн.

п.11. Орендна плата в розмірі 1/12 від Річної орендної плати що в грошовій формі становить 95 281, 36 грн. вноситься щомісячно до 05 числа, що настає за звітнім місяцем на рахунок Орендодавця».

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Екомаркет плюс" (51831, Дніпропетровська область, вул. Котовського, буд. 47А-1-1; код ЄДРПОУ 34512594) на користь Єлизаветівської сільської ради Петриківського району Дніпропетровської області (51831, Дніпропетровська область, Петриківський район, с.Єлизаветівка, вул. Кірова, 18 Б; код ЄДРПОУ 05393043) суму 1 600, 00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 22.11.2017

Суддя А.В. Суховаров