Постанова № 70514935, 20.11.2017, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
20.11.2017
Номер справи
607/9038/17
Номер документу
70514935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20.11.2017 Справа №607/9038/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі головуючого судді: Грицака P.M. за участю секретаря: Чех Ю.Ю. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача Горба В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «РУНА-ІНКАМ», Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Тернопільської міської ради № 7/11/131 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га за адресою АДРЕСА_2 Товариству з обмеженою відповідальністю «РУНА-ІНКАМ» в оренду на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_3 звернувся в суд з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «РУНА-ІНКАМ», Тернопільської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення Тернопільської міської ради № 7/11/131 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га за адресою АДРЕСА_2 Товариству з обмеженою відповідальністю «РУНА-ІНКАМ» в оренду на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення. В обґрунтування заявлених вимог вказує на те, що відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 24725515 від 25.07.2014 р. він є власником земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, на якій він вправі проводити будівельні роботи відповідно до декларації про початок виконання будівельних робіт від 05.10.2016 р. за № ТП 083162790238. 19.08.2016р. Тернопільська міська рада винесла рішення №7/11/131 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га за адресою АДРЕСА_2 Товариству з обмеженою відповідальністю «РУНА-ІНКАМ» в оренду на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення. Про вказане рішення йому стало відомо 04.07.2017р. із листа ТОВ «РУНА-ІНКАМ» згідно якого останнє вимагало у нього зупинити проводити відповідні будівельні роботи. Вважає вказане рішення № 7/11/131 від 19.08.2016 р. протиправним та таким, що прийняте в порушення вимог ч. 2 ст. 120, ч. 2. ст. 124 ЗК України, оскільки ТОВ «РУНА-ІНКАМ» зі набуттям права власності на об'єкт незавершеного будівництва, отримало у користування земельну ділянку в розмірі користування земельною ділянкою, 0,03 га, а тому Тернопільська міська рада не вправі була надавати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в розмірі 0,1174 га. із земель комунальної власності без проведення земельних торгів, так, як при проведенні відповідного аукціону на земельну ділянку суміжну із його земельною ділянкою, він був би вправі взяти участь у вказаному аукціоні та у разі його виграшу взяти у користування спірну земельну ділянку. Крім того, зазначає, що згідно акту від лютого 1999 року складеного комісією Тернопільської міської ради за результатами обстеження стану будівництва навісу для пасажирів на зупинці громадського транспорту АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 встановлено, що під полотном забудови проходить потужний каналізаційний колектор та магістральний водопровід, що не дозволяє у вказаному місці розміщувати капітальні споруди. Тому з наведеного вбачається, що земельна ділянка на яку ТОВ «РУНА-ІНКАМ» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо її відведення розташована у місці, в якому заборонено проводити будівництво капітальних споруд. Також зазначає, що земельна ділянка про яку йде мова в оспорюваному рішенні межує з його земельною ділянкою на які він проводить будівництво готелю з закладом громадського харчування і спортивно-оздоровчими та торгівельними приміщеннями по АДРЕСА_1 вихід з якого запланований на земельну ділянку відповідача. Незважаючи на те, що згідно технічної документації виготовленої відповідачачами на земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_2, суміжними землекористувачами є Тернопільська міська рада та Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради вважає, що його земельна ділянка та земельна ділянка ТОВ «РУНА-ІНКАМ» межують оскільки відстань між ними становить 20 см. Представник позивача ОСОБА_3 - ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав і мотивів наведених у позовній заяві та поданих нею додаткових поясненнях та просить суд їх задовольнити. Представник відповідача ТОВ «РУНА-ІНКАМ» - Горба В.В. в судовому засіданні позову не визнав та просить відмовити в його задоволенні з підстав наведених у письмовому запереченні в якому зазначив, що в результаті виконання оскаржуваного рішення Тернопільської міської ради, на замовлення ТОВ «РУНА-ІНКАМ», було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, внаслідок чого сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 0,0938 га, з присвоєнням кадастрового номера НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_2, яка відноситься до земель житлового та громадської забудови, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі. Проект землеустрою погоджено Відділом Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області висновком № 34-1908-99.5-2088/0/34-16 від жовтня 2016 року, Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради висновком № 1992/14 від 29 вересня 2016 року. Будь-яких зауважень з приводу неможливості відведення в оренду даної земельної ділянки із визначеною у рішенні метою, з причин проходження під нею каналізаційних колекторів не зроблено. Згідно проекту землеустрою та Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6102839602016 від 11 листопада 2016 року, зокрема із опису меж земельної ділянки на підставі координат поворотних точок, суміжними землекористувачами є Тернопільська міська рада та Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради, а ОСОБА_3 суміжним землекористувачем не являється. Станом на дату набуття ТОВ «РУНА-ІНКАМ» права власності на об'єкт незавершеного будівництва (08 квітня 2016 року), земельна ділянка під ним не була сформованою як об'єкт цивільних прав, а тому ТОВ «РУНА-ІНКАМ» було змушене набувати права на земельну ділянку для завершення будівництва та обслуговування власної будівлі на підставі ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України за рішенням органу місцевого самоврядування, а саме - Тернопільської міської ради. Безпідставними вважає інші аргументи позивача, та вважає, що позивачем ОСОБА_3 не доведено належними та допустимими доказами факту порушення оскаржуваним рішенням його прав, свобод чи інтересів, оскільки він не являється суміжним землекористувачем і виділена ТОВ «РУНА-ІНКАМ» земельна ділянка не обмежує прав позивача на ту земельну ділянку, яка знаходиться у його власності. Вважає, що приймаючи оскаржуване рішення Тернопільська міська рада діяла у спосіб визначений законом та в межах власних повноважень. Крім того вважає, що позивачем невірно обрано спосіб захисту власних прав, свобод чи інтересів шляхом звернення до суду в порядку адміністративного судочинства, оскільки вважає, що між сторонами правових відносин публічно-правового характеру немає.

Представник відповідача Тернопільської міської ради в судове засідання не з'явився, однак подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності. Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав: Відповідно до витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 24725515 від 25.07.2014 р. ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 0,09 га кадастровий номер НОМЕР_2 цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за адресою АДРЕСА_1. 05.10.2016р. Відділом Державного архітектурно-будівельного контролю Тернопільської міської ради зареєстровано Декларацію №ТП 083162790238 про початок виконання будівельних робіт з будівництва готелю з закладом громадського харчування і спортивно-оздоровчими та торгівельними приміщеннями по АДРЕСА_1, проектна документація якого розроблена ТОВ «ПРОМБУДПРОЕКТ» на замовлення ОСОБА_3 Рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради Народних депутатів № 887 від 08.11.1995 р. вирішено надати МП фірмі «Сервіс ВСВ» у тимчасове користування на умовах оренди земельну ділянку площею 0,03 га під влаштування зупинки громадського транспорту по АДРЕСА_2. Рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 28.08.2015 р. у справі № 607/13963/15-ц задоволено позов ОСОБА_6 до Приватного підприємства фірма «Сервіс ВСВ» та за ОСОБА_6 визнано право власності на незавершену будівлю торгового закладу по АДРЕСА_2. Як вбачається з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 08.04.2016 року, ТОВ «РУНА-ІНКАМ» набуло права власності на незавершену будівлю торгового закладу по АДРЕСА_2 в порядку відчуження даного об'єкту гр. ОСОБА_6 згідно акту прийому-передачі від 06.04.2016 року. 19 серпня 2016 року Тернопільська міська рада прийняла рішення № 7/11/131, яким надала ТОВ «РУНА-ІНКАМ» дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га в оренду строком на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення по АДРЕСА_2. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України. У відповідності до статті 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання. Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади міста безпосередньо або через утворювані ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності, вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Згідно статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом. Нормами ч. 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Згідно статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. За умовами ч. 2 ст. 120 Земельного кодексу України, якщо жилий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщенні, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Суд критично оцінює посилання відповідача ТОВ «РУНА-ІНКАМ» на відсутність документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою, а саме державної реєстрації права оренди попередніх власників на якій розташований придбаний ними об'єкт нерухомого майна, оскільки з матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 0,03 га на якій розміщена незавершена будівля торгового закладу по АДРЕСА_2 вперше була надана МП фірмі «Сервіс ВСВ» у тимчасове користування на умовах оренди рішенням Виконавчого комітету Тернопільської міської ради Народних депутатів № 887 від 08.11.1995 р. та чинне законодавство на зазначену дату не передбачало державної реєстрації права оренди та Державного земельного кадастру не існувало. Таким чином ТОВ «РУНА-ІНКАМ» набувши у власність об'єкт нерухомості до нього, як набувача перейшло право користування земельною ділянкою, на якій він розміщений, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Відповідно до ч. 2. ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2. ст. 134 ЗК України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Оскільки ТОВ «РУНА-ІНКАМ» набуло права користування земельною ділянкою площею 0,03 га для завершення будівництва та обслуговування придбаного об'єкту нерухомості, відтак у порядку ст. 124, 134 ЗК України, решта частини земельної ділянки мала надаватись йому на конкурентних засадах, шляхом проведення аукціону. В результаті виконання оскаржуваного рішення Тернопільської міської ради, на замовлення ТОВ «РУНА-ІНКАМ», ПП «Тернопільський край» було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (комунальна для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового-закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення) по АДРЕСА_2, що передається в оренду, внаслідок чого сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 0,0938 га, з присвоєнням кадастрового номера НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_2, яка відноситься до земель житлової та громадської забудови. Зазначений Проект землеустрою погоджено Відділом Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області за Висновком № 34-1908-99.5-2088/0/34-16 від 12 жовтня 2016 року та Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради Висновком № 1992/14 від 29 вересня 2016 року. Згідно вказаних Висновків в межах земельної ділянки прокладено: побутову каналізацію, газопровід низького тиску, електрокабель 10кв., лінію телефонного зв'язку. Крім того наявні обмеження на використання земельної ділянки та сервітути: 01.04 - охоронна зона вздовж об'єкта зв'язку, 01.05 - охоронна зона вздовж об'єкта енергетичної системи, 01.08 - охоронна зона навколо інженерних комунікацій, 07.02 - право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху. Як вбачається із проекту землеустрою та Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6102839602016 від 11 листопада 2016 року, зокрема із опису меж земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2, на підставі координат поворотних точок, суміжними землекористувачами є Тернопільська міська рада та Відділ технічного нагляду Тернопільської міської ради. Однак відповідно до витягу з публічної кадастрової карти та експлікації будинків і споруд, вбачається, що спірна земельна ділянка площею 0,0938 га кадастровий номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_2, межує із належною позивачу ОСОБА_3 земельною ділянкою площею 0,09 га кадастровий номер НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_1. Із витягу з проекту забудови земельної ділянки ОСОБА_3, вбачається, що один з виходів готелю запроектовано, зокрема на сторону земельної ділянки стосовно якої винесено оспорюване рішення, також з вказаного проекту вбачається, що позивачу для приєднання будівлі до водопровідної мережі, прокладення необхідно проводити через спірну земельну ділянку, що також підтверджується Технічними умовами №184/16 від 18.08.2016 року виданими КП «ТЕРНОПІЛЬ ВОДОКАНАЛ».

Таким чином матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_3 є суміжним землекористувачем із земельною ділянкою стосовно якої винесено оспорюване рішення та недотримання Тернопільською міською радою порядку передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, а саме оголошення проведення земельних торгів позбавило позивача ОСОБА_3 на отримання даної земельної ділянки у користування у разі здобуття перемоги на аукціоні. Згідно акту від лютого 1999 року складеного комісією Тернопільської міської ради за результатами обстеження стану будівництва навісу для пасажирів на зупинці громадського транспорту АДРЕСА_1 по АДРЕСА_2 та встановлено, що під полотном забудови проходить потужний каналізаційний колектор та магістральний водопровід, що не дозволяє у вказаному місці розміщувати капітальні споруди. Відповідно до ч. 3 ст. 123 ЗК України, передбачено, що підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою може бути невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів. Суд критично оцінює твердження відповідача ТОВ «РУНА-ІНКАМ» про те, що органами влади будь-яких зауважень з приводу неможливості відведення в оренду земельної ділянки із визначеною у рішенні метою, з причин проходження під нею каналізаційних колекторів - не зроблено, оскільки про наявність інженерних комунікацій (електроенергії, газопроводу, каналізації) на земельній ділянці на яку оспорюваним рішенням надано дозвіл ТОВ «РУНА-ІНКАМ» на виготовлення проекту землеустрою, щодо її відведення, зазначено у Висновку №34-1908-99.5-2088/0/34-16 від 12 жовтня 2016 року складеним Відділом Держгеокадастру у м. Тернополі Тернопільської області та Висновку № 1992/14 від 29 вересня 2016 року Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради. З наведеного вбачається, що земельна ділянка на яку ТОВ «РУНА-ІНКАМ» надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою, щодо її відведення розташована у місці, в якому заборонено проводити будівництво капітальних споруд. Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що рішення Тернопільської міської ради № 7/11/131 від19.08.2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га за адресою АДРЕСА_2 Товариству з обмеженою відповідальністю «РУНА-ІНКАМ» в оренду на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення прийняте з порушенням вимог чинного законодавства та порушенням права позивача ОСОБА_3 на отримання в користування земельної ділянку у встановленому законом порядку.

Керуючись ст.ст. 2, 5-11, 69-72, 158-163, 185 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Тернопільської міської ради № 7/11/131 від19.08.2016 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки площею 0,1174 га за адресою АДРЕСА_2 Товариству з обмеженою відповідальністю «РУНА-ІНКАМ» в оренду на десять років для будівництва та обслуговування незавершеної будівлі торгового закладу з реконструкцією під торгово-побутові приміщення.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддяР. М. Грицак