
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23.10.2017 Справа №607/9403/17Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого Ромазана В.В.
з участю секретаря Буцик О.П.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації звернулося в суд з позовом до ОСОБА_2, у якому, просять стягнути з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації 33 996, 18 грн. надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
В обґрунтування заявлених вимог вказують на те, що ОСОБА_2 на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, була призначена допомога на дітей одиноким матерям із 01.11.2004 року по 31.08.2014 року. 15.02.2016 року ОСОБА_2 повторно звернулась із заявою про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Однак, позивачу стало відомо, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27.09.2005 року встановлено факт батьківства, а саме що померлий ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 являється батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, тобто відповідач втратила статус одинокої матері. Законодавство України покладає на заявників відповідальність за надані відомості, або надання інформації про зміну обставин, що впливають на виплату допомоги. ОСОБА_2 паралельно з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, оформила пенсію по втраті годувальника в Управлінні Пенсійного Фонду України, про що обов'язково мала повідомити Управління соціального захисту населення для припинення виплати допомоги, як одинокій матері. ОСОБА_2 не мала права на отримання одночасно пенсії по втраті годувальника і допомоги одинокій матері, тому що судом був встановлений факт батьківства. Таким чином, відповідач порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям згідно чинного законодавства України, внаслідок чого надмірно отримала призначену допомогу з 01.09.2005 року по 31.12.2015 року в розмірі 33 996,18 грн. Оскільки, добровільно відповідач коштів не повертає, просить стягнути з ОСОБА_2 в судовому порядку вищезазначену суму, а також судові витрати.
Представник Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації в судовому засіданні позовні вимоги підтримує повністю та просить суд їх задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги визнає повністю та проти їх задоволення не заперечує.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив
24.11.2004 року до Управління праці та соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації звернулась ОСОБА_2 із заявою про призначення соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
До заяви додано довідку Відділу реєстрації актів цивільного стану Тернопільського районного управління юстиції №215/3.70 від 27.07.2004 року, з якої вбачається, що батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 є ОСОБА_4, відомості про якого записані за вказівкою матері відповідно до ч.1 ст. 135 СК України.
Як вбачається зі змісту вказаної заяви, відповідач зобов'язалась своєчасно повідомити управління праці та соціального захисту населення про всі зміни у сім'ї (укладення шлюбу, усиновлення, тощо).
ОСОБА_2 на сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, була призначена допомога на дітей одиноким матерям із 01.11.2004 року по 31.08.2014 року.
Згідно п.49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27 грудня 2001 року, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо).
В силу вимог п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, відповідно до статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Разом з тим, пунктом 9 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.11.1992р. №9 «Про практику розгляду судами трудових спорів» визначено, що одинокою матір'ю є жінка, яка не перебуває в шлюбі і у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері; вдова; інша жінка, яка виховує і утримує дитину сама.
Згідно з пунктом 36 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 16-річного (учнями 18 річного) віку включно.
15.02.2016 року ОСОБА_2 повторно звернулась із заявою про призначення соціальної допомоги, а саме: допомоги на дітей одиноким матерям.
Однак, рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 27 вересня 2005 року встановлено факт батьківства, а саме що, померлий ІНФОРМАЦІЯ_3, ОСОБА_4 є батьком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до ч.2 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника або соціальну пенсію.
На підставі вищевказаного судового рішення, ОСОБА_2, паралельно з призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, оформила пенсію по втраті годувальника в Управлінні Пенсійного Фонду України, про що обов'язково мала повідомити позивача для припинення виплати одинокій матері.
Таким чином, ОСОБА_2 порушила взяті на себе зобов'язання повідомляти про зміну обставин, що впливають на призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям згідно чинного законодавства України, внаслідок чого надмірно отримала призначену допомогу з 01.09.2005 року по 31.12.2015 року в розмірі 33 996 грн. 18 коп. (Довідка Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації №387 від 27.07.2017 р.).
Згідно положень ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань громадянином (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом.
Сума допомоги, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого не подання громадянином документів при зміні обставин, що впливає на виплату допомоги, повертається ним за вимогою органу, що призначив допомогу. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму допомоги, питання про її стягнення органи, що призначають допомогу, вирішують у судовому порядку.
10.03.2016 року Управлінням соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації ОСОБА_2 направлено повідомлення вимогу про повернення надміру виплачених коштів в розмірі 33 996 грн. 18 коп., яка залишилася без реагування.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення шляхом стягнення з відповідача в користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації 33 996,18 грн. надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Крім того, на підставі ч.1 ст.88 ЦПК України, слід стягнути із відповідача в користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації понесені позивачем та документально підтверджені судові витрати.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 60 ЦПК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) в користь Управління соціального захисту населення Тернопільської районної державної адміністрації (46027, м. Тернопіль вул. М.Кривоноса, 14, код ЄДРПОУ: 03195518, р/р 35217070013410, МФО 820172) 33 996 (тридцять три тисячі дев'ятсот дев'яносто шість) грн. 18 коп. державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям.
Стягнути із ОСОБА_2 в дохід держави 1600 (одна тисяча шістсот) грн. 00 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий суддяВ. В. РомазанСудове рішення № 70514725, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області було прийнято 23.10.2017. Форма судочинства - Цивільне, форма рішення - Рішення. На цій сторінці ви зможете знайти ключові дані про це судове рішення. Ми забезпечуємо зручний та швидкий доступ до актуальних судових рішень, щоб ви могли бути в курсі останніх судових прецедентів. Наша база даних містить повний спектр необхідної інформації, дозволяючи вам швидко знаходити ключові дані.
Це рішення відноситься до справи № 607/9403/17. Компанії, які зазначені в тексті цього судового документа: