
Дата документу 20.11.2017
Справа № 320/6086/17
2-а/320/247/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 листопада 2017 року м. Мелітополь
Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Ковальової Ю.В.,
при секретарі Левандовській О.М.,
розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання здійснити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просить: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року N 3723-ХІІ; зобов'язати відповідача провести йому перерахунок пенсії відповідно до довідки Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 09.08.2017 року № 0108/708, з врахуванням при здійсненні перерахунку в повному обсязі надбавок та премій, зазначених у довідці про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.02.2010р. по 01.06.2011р., на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які входили до розрахунку при призначені пенсії, у відповідності ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» діючої на час призначення пенсії, з розрахунку 90 відсотків заробітної плати з 01.08.2017 року, як призначеної довічно та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум та у разі подальшого підвищення заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця проводити перерахунок призначеної пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Позов обґрунтовує тим, що він перебуває на обліку в Мелітопольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ. Перебуваючи на посаді начальника Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства в 2011 році йому як державному службовцю було призначено пенсію за віком на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу». На момент призначення йому пенсії ст.37 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 року було передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Його стаж державної служби складає 35 років, тому процент від заробітку для розрахунку пенсії становить - 90 відсотків.
В Запорізькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства позивач отримав довідку від 09.08.2017 року № 0108/708 про заробітну плату встановлену на посаді, яку він обіймав та з якої вийшов на пенсію, для перерахунку пенсії станом на 01.08.2017р.
15.08.2018 року ним до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - Відповідач) було подано заяву про проведення перерахунку пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року N 3723-XII, з розрахунку 90 відсотків виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, до якої додавалася вказана довідка.
У перерахунку пенсії позивачу відмовлено, про що повідомлено листом Відповідача від 15.08.2017 року №134/П-7, який позивач отримав 16.08.2017 року.
Свою відмову Відповідач аргументував тим, що Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон № 889) не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій, а ст. 90 вказаного Закону зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Вважає дії Відповідача незаконними та таким, що суперечать Конституції України.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі по викладеним доводам та підставам, пояснили, що зміни, внесені до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсій у відсотках, стосуються порядку призначення пенсій державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала заперечення на позову заяву та пояснила, що позивач перебуває на обліку в Мелітопольському об'єднаному управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області і отримує пенсію за віком, яка була призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XI «Про державну службу». Відповідно до п. 6 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України. Відповідно до вимог Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» у 2017 році також продовжено особливий порядок виплати пенсій працюючим пенсіонерам, який діяв у 2016 році, тобто тимчасове призупинення позивачу виплати пенсії за віком відповідно до Закону № 3723 продовжено з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року. Згідно ст. 37-1 Закону № 3723 умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України в редакції Закону України № 76-VIII від 28.12.2014 року. З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону № 3723. Відтак, починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону № 3723 не призначали і не перераховували. Водночас постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» якими вилучено п. 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. З 01.05.2016 року набрав чинності Закон України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу», який не передбачає проведення перерахунків раніше призначених державним службовцям пенсій. Останній раз перерахунок пенсій державним службовцям відповідно до Закону № 3723 органами Пенсійного фонду України проводився 01.02.2008 року на підставі вимог постанови Кабінету Міністрів України від 06.02. 2008 року № 34 «Про внесення зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України». Інших перерахунків та змін в порядку розрахунку пенсій державних службовців з того часу законодавством не передбачалось. На підставі викладеного просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України, кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним та неупередженим судом.
Частиною 2 ст. 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 статті 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Мелітопольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області
та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ.
15.08.2017 року ОСОБА_2 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області було подано заяву про проведення перерахунку пенсії у відповідності до діючої на час призначення пенсії статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, з розрахунку 90 відсотків виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, до якої додавалася довідка Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства від 09.08.2017 року № 0108/708./а.с.13/
У перерахунку пенсії ОСОБА_2 Мелітопольським об'єднаним управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області відмовлено, з підстав того, що провести перерахунок йому пенсії відповідно до наданої довідки про заробітну плату, отримувану на посаді начальника Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства немає законних підстав. Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" (далі - Закон 889) не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій, а ст. 90 вказаного Закону зазначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» /а.с.15/.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Спірним у справі є правомірність дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії, призначеної позивачеві з 01.08. 2017 р. за Законом України «Про державну службу» (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії) на підставі довідки про заробітну плату від 09.08.2017 р.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Ч.1 ст.58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" визнано Закон № 3723 таким, що втратив чинність, крім статті 37, в якій містяться умови призначення пенсій вцілому державним службовцям.
Відповідно до ст. 37-1 Закону № 3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Але, відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України N 865 від 31.05.2000 року (яка діяла на момент призначення мені пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Отже, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії", перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
На виконання Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 та інших положень законів, якими фактично скасовується призначення спеціальних пенсій державним службовцям, постановою КМУ від 09.12.2015р. № 1013 було виключено п. 4 постанови КМУ» № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії", яким було установлено порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Вказане свідчить про неврегульованість порядку перерахунку пенсій державних службовців, що передбачено ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723 для тих осіб, які вийшли на пенсію за цим Законом.
Більш того, у листі Відповідача зазначено, що починаючи з 01.06.2015 року органи Пенсійного фонду України пенсії державних службовців відповідно до Закону № 3723 не перераховували.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі "Будченко проти України" (заява № 38677/06) зазначив про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес цього державного службовця за ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Як зазначено вище пенсія позивачу призначена та виплачується з 2011 року за Законом України "Про державну службу" № 3723 і з цього часу він набув обсяг прав щодо пенсійного забезпечення, визначений цим Законом.
Норми ст. 37-1 Закону № 3723 (із змінами та доповненнями) на підставі підпункту 1 пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889, який набрав чинності з 01.05.2016 року, є чинним на даний час, вони не змінені та не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи. Будь які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватись до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на призначення пенсії розмірі.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частина 1 ст. 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до пункту 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України № 9 від 01.11.1996 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституція України, як зазначено в статті 8 має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акту, з точки зору його відповідності Конституції та у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію, як акт прямої дії.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу).
Крім того, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670", затверджено форму довідок про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію; про заробітну плату державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на посадах з яких призначено (перераховано пенсію).
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011р. до ст. 37 Закону України «Про державну службу» було внесено зміни, зокрема змінено у відсотках розмір пенсії державним службовцям, яка призначається державним службовцям у разі реалізації ними такого права: «На одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.».
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року N 3723-XII щодо призначення державним службовцям пенсії у розмірі не більше 80 відсотків від суми їх заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-УІ.
При перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, що діяла на момент призначення пенсії. Таким чином, зміни, внесені до ст. 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсій у відсотках, стосуються порядку призначення пенсій державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Згідно із статтею 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії позивачу) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Отже, надбавка за ранг (позивачу встановлено 7 ранг), надбавка за вислугу років (стаж державної служби 35 років), надбавка за почесне звання «Заслужений», надбавка за роботу з таємними документами, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії входять до складових виплачуваної позивачеві заробітної плати, з якої обчислюється пенсія (згідно довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи поспіль перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.02.2010р. по 01.06.2011р.).
Враховуючи вищевикладене, посилання Відповідача на норми Закону № 889 не є правомірними та призначена пенсія позивачу підлягає перерахунку з 01.08.2017 року за нормами законодавства, чинними на момент призначення йому пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч.2 ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, в той час як позивач довів обґрунтованість позову.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 до Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Мелітопольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року N 3723-ХІІ.
Зобов'язати Мелітопольське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії відповідно до довідки Запорізького обласного управління лісового та мисливського господарства про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 09.08.2017 року № 0108/708, з врахуванням при здійсненні перерахунку в повному обсязі надбавок та премій, зазначених у довідці про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за період з 01.02.2010р. по 01.06.2011р., на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які входили до розрахунку при призначені пенсії, у відповідності ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» діючої на час призначення пенсії, з розрахунку 90 відсотків заробітної плати з 01.08.2017 року, як призначеної довічно та виплатити недоплачену суму пенсії з урахуванням раніше виплачених сум та у разі подальшого підвищення заробітної плати працюючого на відповідній посаді державного службовця проводити перерахунок призначеної пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Мелітопольський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Ю.В. Ковальова