
Провадження № 2-а/235/189/17
Справа № 235/4638/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2017 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі головуючої судді Величко О.В.,
при секретарі Долгопольської А.В.
за участю позивача ОСОБА_1
за участю представника позивача ОСОБА_2
за участю представника відповідача
Красноармійського об'єднаного управління
ПФУ Донецької області Комісарової Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Покровськ
адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об»єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про скасування рішення , зобов'язання вчинити певні дії. В обгрунтування своїх позовних вимог вказав, що 12.05.2017 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком згіднол п. 2 Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування і ч. 1 ст. 14 Закону України « Про пенсійне забезпечення». Рішенням Красноармійського ОУПФУ від 11.08.2017 року йому відмовлено у призначенні пенсії у зв»язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах - 25 років. До пільгового стажу не зараховано період роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту « Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року у зв»язку з тим, що до довідки про пільговий характер роботи № 448 від 20.06.2017 року не надано документ, підтверджуючий право підпису ліквідатора на дату видачі довідки; та період роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське», оскільки в трудовій книжці відсутня дата звільнення. Позивач вважє дії відповідача протиправними та просить скасувати рішення Красноармійського ОУПФУ від 11.08.2017 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» і ч. 1 ст. 14 Закону України « Про пенсійне забезпечення», зобов»язати відповідача зарахувати до пільгового стажу перод роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року; період роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року, зобов»язати розглянути заяву про призначення пенсії від 12.05.2017 року та прийняти відповідне рішення.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, наполягав на їх задоволенні.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та пояснив, що в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відмовлено у зв»язку з тим, що спірний період з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року у «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» при обчисленні пенсії не врахований до пільгового стажу з підстав того, що довідка про уточнюючий пільговий характер виконуваної роботи не надано документ, підвтерджуючий право підпису ліквідатора на дату видачі довідки, а спірний період на ТОВ «Краснолиманське» з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року не підтверджують записи трудової книжки. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх докзазами, приходить до наступного.
Судом встановлено, що 12.05.2017 року позивач звернувся до Красноармійського ОУПФУ із заявою про призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообов»язкове деражвне пенсійне страхування» і ч. 1 ст. 14 Закону України « Про пенсійне забезпечення». ( а.с. 47)
Рішенням Красноармійського ОУПФУ від 11.08.2017 року йому відмовлено у призначенні пенсії у зв»язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах - 25 років. До пільгового стажу не зараховано: період роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту « Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року у зв»язку з тим, що до довідки про пільговий характер роботи № 448 від 20.06.2017 року не надано документ, підтверджуючий право підпису ліквідатора на дату видачі довідки; та період роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське», оскільки в трудовій книжці відсутня дата звільнення. ( а.с. 6-8).
До заяви про призначенні пенсії були надані наступні документи: копія трудової книжки, копія диплома, копія військового квитка серії УН № 0045762, довідка про роботу надана відділом освіти покровської міської ради, архівна довідка про стаж роботи, надана Міжгалузевим регіональним архівом № 282 від 06.10.2015 року; копії наказів № 92к від 27.05.1991 року, № 121к від 19.07.1991 р., № 201к від 13.11.1991р., № 106к від 01.10.1997р., № 136 від 16.12.1996р., № 72А від 01.09.2004 р., надані Міжгалузевим регіональним архівом, довідка про стаж, надана ДВАТ «Вуглебуд», довідка про спуски, надана ДВАТ «Вуглебуд від 16.10.2015 року, копія постанови Господарського суду Донецької області від 06.04.2016 року надана ДВАТ «Вуглебуд», довідка про заробітну плату надана ДВАТ «Вуглебуд» від 16.10.2015 року, довідка про спуски, надана ДП ВП Шахта «Родинська» від 30.01.2017 року, довідка про стаж , надана ПАТ ШУ «Покровське» № 352 від 28.04.2017 року; доідка про спуски, надана ДП ВК «Краснолиманська» від 03.03.2017 року та № 217 від 12.03.2017 року, довідка про стаж, надана ДП ВК «Краснолиманська» від 12.05.2017 року, особиста заява від 12.05.2017 року, індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року по 31.01.2017 року; довідка про стаж, нгадана ДВАТ «Вуглебуд» № 448 від 20.06.2017 року, довідки про стаж, надана ДВАТ «Вуглебуд» № 448 від 20.06.2017 року; копія постанови Господарського суду Донецької області від 06.04.2016 року, довідка про спуски , надана ДП ВП «Шахта ім. Стаханова» від 12.04.2017 року.( а.с. 6-7).
Період роботи у «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року підтверджено відповідним записом трудової книжки серії БТ-11 № 3787509, із зазначенням повного робочого дня в шахті ( а.с. 26).
До заяви про призначення пенсії надано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній б/н , підписана ліквідатором ДВАТ «Вуглебуд» ОСОБА_4 ( а.с. 12).
Як вбачається з матералів справи, згідно постанови господарського суду Донецької області від 06.04.2016 року ДВАТ «Вуглебуд» визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, та призначено ліквідатором ДВАТ « Вуглебуд» ОСОБА_4 ( а.с. 23-25).
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 21.11.2017 року право підпису від імені юридичної особи має ОСОБА_4- голова комісії з припинення або ліквідатор ( а.с. 55 ).
До заяви про призначення пенсії також був наданий наказ про проведення атестації робочих місць від 16.12.1996 року за № 136 ( а.с. 18-19).
Період роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року підтверджено відповідним записом трудової книжки серії БТ-11 № 3787509, із зазначенням про прийняття на роботу в якості гірничого підземного з повним робочим днем в шахті ( а.с. 26).
Тобто, з копії трудової книжки позивача вбачається, що при зверненні до відповідача з заявою про призначення пенсії, у останнього в трудовій книжці був відсутній запис про звільнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманська".( а. с. 26).
Судом встановлено, що позивач не може отримати довідку про підтвердження трудового стажу в ТОВ «Краснолиманське», , оскільки на даний час діяльність підприємства до теперішнього часу заблоковано.
Вказана обставина підтверджена поясненнями сторін в судовому засіданні.
Згідно наданої позивачем довідки Держреєстру ПФУ «Індивідуальні відомості про страхову особу» форми ОК-5 від ТОВ «Краснолиманське» вносило страхові внески за позивача як за найманого робітника в період з 11.06.2011 року по серпень 2014 року включно.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам регулює Закон України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування ».
Відповідно до ст. 26 Закону « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
У відповідності до ст.. 14 Закону України « Про пенсійне забезпечення» працівники безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) пр. видобутку шахт і рудників та в металургії - за списком робіт і професій, затверджуваним КМУ, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах : робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Питання подання документів для призначення (перерахунку) пенсій регулюються Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування , затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року , яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за N 1566/11846.
Органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а в необхідних випадках перевіряти обгрунтованість їх видачі.
Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 р., у тих випадках, коли в трудовій книжці немає відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій. У довідці має бути вказано:
період роботи, що зараховується до спеціального стажу;
професія або посада; характер виконуваної роботи;
підрозділ, пункт, найменування або номер списку, до якого включається цей період роботи;
первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано зазначену довідку.
Із метою забезпечення соціального захисту працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, Міністерством праці та соціальної політики України розроблено Порядок застосування Списків № 1 і № 2, затверджений наказом від 18.11.2005 р. № 383.
Згідно із статтею 101 Закону №1788-ХІІ органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Відповідно до вимог пункту 20 Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993року №637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком та розробленими на виконання постанови №442 Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі Методичні рекомендації).
Згідно із зазначеними нормативними актами основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.
Відповідно до положень Порядку відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: картка умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.
Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду України від 10 вересня 2013 року №21-183а13 та від 10 березня 2015 року №21-51а15.
Згідно з абз.1 п.1 ст. 24 Закону № 1058-ІУ страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Пунктом 2 тієї ж статті визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пункту 16 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-ІУ до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Таким чином, норми статті 62 Закону № 1788-ХІІ щодо визначення періоду роботи за даними трудової книжки як основного документа можливо застосовувати лише до впровадження системи персоніфікованого обліку, а після цього період (стаж) роботи (в тому числі на пільгових умовах) слід визначати за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За приписами Закону № 2464-VI, Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до статті 2 Закону № 2464-VI, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування визначаються виключно цим Законом.
За вимогами статті 12-1 Закону №2464-VI, пенсійний фонд відповідно до покладених на нього завдань формує та веде реєстр застрахованих осіб Державного реєстру, здійснює заходи щодо надання інформації з Державного реєстру відповідно до цього Закону.
За приписами статті 20 Закону №2464-VI, передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
В матеріалах справи містяться індивідуальні відомості про застраховану особу, позивача, за формою ОК-5, які засвідчені відповідачем, які підтверджують, що дійсно в період, в тому числі з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року Товариство проводило сплату страхових внесків до Управління за позивача, як за робітника. При цьому з даної довідки вбачається сума заробітної плати для нарахування пенсії, кількість днів стажу в місяці, сплата страхових внесків, і що саме ці внески проводилися підприємством.
Оскільки вказаний період роботи позивача у «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року підтверджено відповідним записом трудової книжки серії БТ-11 № 3787509,довідкою про підтвердження наявного трудового стажу ( а.с. 12), наказом про атестацію робочих місць від 16.12.1996 року за № 136 ( а.с. 18-19),документами про те, що ДВАТ «Вуглебуд» перебуває у стані припинення, проте запис про державну реєстрацію припинення юридичної особи не внесено, документами, підтверджуючих підпис ліквідатора ОСОБА_4 ( а.с. 53-58), а період роботи в ТОВ «Краснолиманське» з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року підтверджено записом в трудовій книжці, та індивідуальними відомостями про застраховану особу» та, враховуючи той факт, що відповідач, відповідно до ст. 101 Закону № 1788 не був позбавлений можливості отримати витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо ДВАТ «Вуглебуд» стосовно права підпису арбітражного керуючого від імені юридичної особи, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог про визнання рішення Красноармійського ОУПФУ від року протиправним та його скасування та зобов»язання відповідача розглянути заяву про призначення пенсії від 12.05.2017 року , прийняти відповідне рішення із зобов»язанням зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи з з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року у «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійськвуглебуд» та період роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року на ТОВ «Краснолиманське».
Оскільки у даному випадку судом встановлена протиправність оскаржуваного рішення, і як наслідок - його скасування, суд, з урахуванням вимог ст. 11 КАС України, з метою повного захисту порушенного права, вважає за необхідним вийти за межі позовних вимог, а саме визнати рішення Красноармійського ОУПФУ від 11.08.2017 року протиправним.
На підставі викладеного, керуючись Законом України « Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 5, 11,17-20, 69-72, 86, 94, 158-163,167, 181, 185,186,254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати протиправним і скасувати рішення Красноармійського об»єднаного управління Пенсійного Фонду України Донецької області від 11.08.2017 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» і ч. 1 ст. 14 Закону України « Про пенсійне забезпечення».
Зобов»язати Красноармійське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні тресту «Красноармійськвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року.
Зобов»язати Красноармійське об»єднане управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_5 період роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське».
Зобов»язати Красноармійське об»єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 12 травня 2017 року відповідно до законодавства та за результатами розгляду прийняти рішення з урахуванням до пільгового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в «Шахтоспецмонтажному управлінні» тресту «Красноармійсьвуглебуд» з 27.05.1991 року по 01.10.1997 року, а також пероду роботи з 06.11.2007 року по 31.08.2014 року в ТОВ «Краснолиманське».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги на постанову суду, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч. 4 ст. 167 КАС України було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя: