
Справа № 234/15287/17
Провадження № 2-а/234/518/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді -Демидової В.К.
при секретарі - Містюкевич І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Краматорську
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
11 жовтня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої вимоги мотивує тим, що З 01.01.2006 року він отримував пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України згідно Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
12 липня 2017 року йому виповнилося 60 років та він прийняв рішення оформити пенсію за віком, відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ.
Згідно атестату про зняття з обліку від 11.09.2017 року № 2251/03-02-08/2 з 01.10.2017 року в головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області йому було припинено виплату пенсії по лінії МО у зв'язку з переводом на пенсію за іншим законом.
З 22.09.2017 року на підставі його особистої заяви та додатково наданих документів Управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську було призначено пенсію за віком згідно Закону України від 09.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), виходячи із:
• стажу, ст. 24 Закону № 1058 - 38 р. 10 м. 15 дн., зарахований по 26.08.2014 року;
• коефіцієнта стажу, з урахуванням кратності 1,35, ст. 25 Закону № 1058-0,52425;
• коефіцієнта заробітку за період роботи з 01.07.2000 року по 29.02.2004 року та з 01.11.2004 року по 26.08.2014 року, ст. 40 Закону № 1058 - 5,29602;
• середньої заробітної плати в України за 2007 рік, з якої сплачені страхові внески - 1 197,91 гри.;
• середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії - 6344,16 грн. (5,29602*1 197,91 грн.).
29 вересня 2017 року, відповідно до діючого законодавства, він звернувся до Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську з заявою про перерахунок йому пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в цілому по України за 2014 - 2016 роки, який становить 3764,40 грн.
Однак, він отримав від відповідача відповідь, листом № 194/Б- 01- 01-03 від 06.10.17 року де вказано, що згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Оскільки, позивач одержував пенсію за вислугу років згідно Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України, та використав право на призначення одного із видів довічної пенсії.
Для обчислення пенсії за віком був застосований показник середньої заробітної плати в України за 2007 рік, відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону № 1058.
Застосувати для розрахунку пенсії за віком показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, немає законних підстав.
Вважає, що рішення відповідача про відмову у перерахунку мені пенсії грубо порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, передбачене ст. 46 Конституції України з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1058-ІУ за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-ІУ заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз п); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІУ встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІУ регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІУ.
Водночас, йому було призначено пенсію відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року№ 2262-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ він звернувся вперше. З цього приводу існує практика Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду (Постанова від 29.11.2016 № 21-6331а15, 133/476/15-а).
Крім того, після призначення пенсії за вислугу років він, продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
На підставі викладеного, просить суд визнати дії Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську противоправними, зобов'язати відповідача - Управління Пенсійного фонду України у місті Краматорську, провести розрахунок його пенсії з 01.10.2017 року у відповідності до частини 4 статі 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу і заробітку з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) на одну особу в цілому по Україні за 2014 - 2016 р.р., який становить 3764,40 грн.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, вказавши, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить їх задовольнити.
Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області - Хлудєєва А.О. в судовому засіданні позов не визнала та надала письмові заперечення, згідно яких зазначила, що З 01.01.2006 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років по лінії Міністерства оборони України згідно Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно атестату про зняття з обліку від 11.09.2017 року № 2251/03-02-08/2 з 01.10.2017 року в головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_1 було припинено виплату пенсії по лінії МО у зв'язку з переводом на пенсію за іншим законом.
З 22.09.2017 року в управлінні ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком згідно Закону України від 09.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058).
Відповідно ч. З ст. 45 Закону № 1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 10 Закону № 1058 особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один із видів довічної пенсії за її вибором.
Так як ОСОБА_1 одержував пенсію за вислугу років згідно Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України, він використав право на призначення одного із видів довічної пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 327 "Про підвищення рівня соціального захисту населення " пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005 - 2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) перераховуються із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007 рік.
Оскільки позивачу пенсія за вислугу років призначена до 2008 року, а саме: 01.01.2006 року, то при переведенні його на пенсію за віком застосовується відповідний показник за 2007 рік. А тому, управління правомірна застосувало при обчисленні пенсії за віком показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, відповідно до ч. З ст. 45 Закону.
З 01.10.2017 року згідно Закону України від 03.10.2017 № 2148-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсія за віком ОСОБА_1 була перерахована із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015 та 2016 роки, який становить 3764,40 грн.
На підставі вищевикладеного, управління Пенсійного фонду України у м.Краматорську вважає, що не порушувало прав позивача, діяло в межах повноважень та й у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тому просить відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст. 26 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
22.09.2017 року у зв'язку з досягненням пенсійного віку позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком, відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ. Відповідач письмово повідомив позивача, що згідно ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Так як ОСОБА_1 одержував пенсію за вислугу років згідно Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перебував на обліку в органах Пенсійного фонду України, він використав право на призначення одного із видів довічної пенсії. З 01.10.2017 року згідно Закону України від 03.10.2017 № 2148-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» пенсія за віком ОСОБА_1 була перерахована із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014, 2015 та 2016 роки, який становить 3764,40 грн.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону №1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-ІУ заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз п); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-ІУ встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40цього Закону , із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, особам, які звернулися за призначенням пенсій в 2017 році, пенсії повинні призначатися із застосуванням усередненого показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в Україні за 2014-2016 роки.
Крім того, в ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсії, які передбачені статтею 9 зазначеного Закону (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), в той час як у спірних правовідносинах має місце перехід на інший вид пенсії за іншим Законом (призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким пенсія за вислугу років не передбачена), тому не підлягають застосуванню положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині переведення з одного виду пенсії на інший до спірних правовідносин, а показник «середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії» застосовується виключно при призначенні пенсії та залишається незмінним під час здійснення перерахунку пенсії на підставі ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У цьому випадку пенсія призначається із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачеві було здійснено не перерахунок, не перехід з одного виду пенсії на інший за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а перше призначення нового виду пенсії.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
При зверненні з позовом до суду позивачем ОСОБА_1 сплачено судовий збір в розмірі 640 грн.
Відповідно до ст.94 ч.1 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Законом України №1491-VІІІ від 07.09.2016 року були внесені зміни до Закону України «Про судовий збір», що набрали чинності з 01.01.2017 року, якими Пенсійний фонд України та його органи звільнені від сплати судового збору під час розгляду справ в усіх судових інстанціях.
Приймаючи рішення відповідно до ст.94 КАС України суд вважає необхідним присудити позивачу ОСОБА_1 понесені ним документально підтверджені судові витрати в сумі 640 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - УПФУ у м. Краматорську, що виступає відповідачем у даній справі, розуміючи це не покладанням обов'язку сплатити судовий збір, а рішенням про відшкодування понесених позивачкою судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2,3,7,17,19,70,71,94,159-163 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про перерахунок пенсії - задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області протиправними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у місті Краматорську Донецької області провести розрахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року у відповідності до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» по стажу і заробітку з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) на одну особу в цілому по Україні за 2014-2016 роки, який становить 3764,40 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати в розмірі 640 грн. (шістсот сорок гривень 00 коп.).
На постанову суду може бути подана апеляція до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя В. К. Демидова