Постанова № 70508116, 21.11.2017, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2017
Номер справи
825/1720/17
Номер документу
70508116
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2017 року м. Чернігів Справа № 825/1720/17

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

представника позивача - Козаченка І.М.,

представників відповідача - Качана М.І., Куліша Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Чернігівській області до Ріпкинського комунального підприємства "Водоканал" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Ріпкинського комунального підприємства "Водоканал" (далі - Водоканал) та просить суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): видобування корисних копалин (питних підземних вод); виконання газонебезпечних робіт; використання сільськогосподарської техніки без електростартерного запуску двигуна, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки були виявлені порушення, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача просив відмовити в задоволенні позову зазначивши, що Водоканал перебуває в процедурі банкрутства, а положення Закону України «Про виконавче провадження» забороняють здійснювати виконавче провадження відносно боржника - банкрута протягом дії мораторію. Крім того, Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» передбачено завершення технологічного циклу та зупинення господарської діяльності підприємства в силу закону, тому додаткове судове рішення не потрібно. Пояснив, що причиною не завершення діяльності Водоканалу на сьогоднішній день є те, що підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади смт. Ріпки та визначене виконавцем послуг по водопостачанню та водовідведенню в смт. Ріпки. Оскільки у Ріпкинського комунального підприємства «Водоканал» перебувають на праві господарського відання всі мережі водопостачання та водовідведення смт. Ріпки, які ліквідатор не може залишити без нагляду до моменту передачі власнику (Ріпкинський селищній раді Чернігівської області), технологічний цикл водопостачання та водовідведення в смт. Ріпках буде завершено з моменту отримання власником даного майна. Відповідне звернення про передачу майна вже направлено в Ріпкинську селищну раду Чернігівської області.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов має бути задоволений, виходячи з таких підстав.

Судом встановлено, що відповідно до направлення на проведення перевірки від 30.11.2016 № 298 Управлінням Держпраці у Чернігівській області, згідно до наказу «Про затвердження Плану заходів державного нагляду (контролю) на 2017 рік» від 30.11.2016 № 216, у період з 10.10.2017 по 13.10.2017 проведено планову перевірку на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, а також ведення робіт, пов'язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною Водоканалом (ЄДРПОУ 32903370, вул. Святомиколаївська, 160-А, смт. Ріпки, Ріпкинський район, Чернігівська область, 15000) (а.с. 8-11).

За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 13.10.2017 № 298, отриманий посадовою особою Водоканалу (а.с. 12-17).

Під час перевірки, згідно розділу 5 вищевказаного акту, виявлено порушення Водоканалом 31 нормативно-правового акту з охорони праці, з яких порушення зазначені у рядках №№ 1, 2, 11, 12, 13, 25 та 31 створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

- не отримано дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки (газонебезпечні роботи, експлуатація та капітальний ремонт свердловин під час розробки корисних копалин) - порушено ст. 21 Закону України «Про охорону праці», Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107;

- не отриманий спеціальний дозвіл на користування надрами, а також відсутній дозвіл на спеціальне водокористування - порушено ст. 19 Кодексу України «Про надра», п. 9 ст. 44 Водного кодексу України;

- працівники, що виконують роботи підвищеної небезпеки (газонебезпечні роботи), не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці - порушено ст. 18 Закону України «Про охорону праці», п. 3.14 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстрованого в Мін'юсті України 15.02.2005 № 231/10511 (зі змінами);

- відсутній перелік газонебезпечних робіт - порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п.п. 1.7-1.9 НПАОП 0.00-5.11-85 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт» (20.02.85 Держгіртехнагляд);

- відсутній журнал обліку газонебезпечних робіт, що проводяться без оформлення наряд-допуску - порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 1.7 НПАОП 0.00-5.11-85 Типової інструкції з організації безпечного ведення газонебезпечних робіт» (20.02.85 Держгіртехнагляд);

- допускається до експлуатації трактор ЮМЗ без електростартерного запуску двигуна - порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 4.2 розділу 4 НПАОП 01.0-1.01-12 Правил охорони праці у сільськогосподарському виробництві, затвердженого наказом МНС України від 26.11.2012 № 1353, зареєстрованого в Мін'юсті України 14.12.2012 № 2075/22387 (введені в дію 04.01.2013);

- не здійснюється засобами вимірювальної техніки облік забору та використання води - порушено ст. 13 Закону України «Про охорону праці», п. 7 ст. 44 Водного кодексу України.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Відповідно до п. 7 даного Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Наказом Державної служби України з питань праці від 30.04.2015 № 9 затверджено Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області згідно п. 1 якого, Управління Держпраці у Чернігівській області (далі - Управління Держпраці) є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.

Відповідно до вимог статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Згідно підпункту 15 пункту 4 Положення про Управління Держпраці у Чернігівській області, Управління відповідно до покладених на нього завдань:

здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:

забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;

монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;

безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;

виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;

організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань.

Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.

Відповідно до пункту 5 статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.

Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.

Судом встановлено, що під час проведення планової перевірки позивачем виявлено та зафіксовано в акті перевірки порушення вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, промислової безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що стало підставою для звернення позивача до суду із даним позовом у передбачений Кодексом адміністративного судочинства України строк.

Враховуючи зазначене, у зв'язку з виникненням загрози життю та/або здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров'ю людей є підстави для негайного зупинення робіт (видобування): видобування корисних копалин (питних підземних вод); виконання газонебезпечних робіт; використання сільськогосподарської техніки без електростартерного запуску двигуна.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Чернігівській області до Водоканалу про застосування заходів реагування необхідно задовольнити, оскільки вони є законними та обґрунтованими.

Щодо доводів представника відповідача, що підприємство визнано банкрутом, тому заборонено здійснювати виконавче провадження відносно нього, суд зазначає, що заходи, застосовані судом не стосуються стягнення з відповідача грошових сум та направлені на захист життя та здоров'я робітників Водоканалу, у зв'язку із виконанням робіт (виробництвом) з порушенням вимог чинного законодавства України.

Також, суд вважає необґрунтованими посилання відповідача на положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» щодо законодавчо встановленого обов'язку зупинення господарської діяльності Водоканалу, оскільки, як визнав в судовому засіданні представник відповідача, не зважаючи на виявлені порушення та вимоги ст. 38 вказаного Закону підприємство продовжує працювати, створюючи загрозу життю та здоров'ю людей, через неотримання власником майна підприємства (Ріпкинською селищною радою Чернігівської області).

Так, ст. 3 Конституції України встановлено, що людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до п. 10 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Згідно із п. 20 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», Управління звільнено від сплати судового збору.

Керуючись статтями 158-163, 167, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Ріпкинського комунального підприємства "Водоканал" (ЄДРПОУ 32903370, вул. Святомиколаївська, 160-А, смт. Ріпки, Чернігівська область, 15000) шляхом негайного зупинення робіт (виробництва): видобування корисних копалин (питних підземних вод); виконання газонебезпечних робіт; використання сільськогосподарської техніки без електростартерного запуску двигуна, у зв'язку із загрозою життю та здоров'ю людей.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя С.В. Бородавкіна