ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 року справа № 823/1189/17
м. Черкаси
16 год. 50 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тимошенко В.П.,
за участю секретаря судового засідання Цаплі І.Ю.,
представника відповідача ОСОБА_1 (за довіреністю),
розглядаючи у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління ДФС у Черкаській області до публічного акціонерного товариства Азот про стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника,
встановив:
31 липня 2017 року до суду з позовною заявою звернулося Головне управління ДФС у Черкаській області, в якій просить (з врахуванням клопотання про зменшення позовних вимог) стягнути з публічного акціонерного товариства Азот з рахунків у банках обслуговуючих такого платника на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області в рахунок податковий борг в сумі 1322266,94 грн.
В обґрунтування заявлених вимог зазначено те, що відповідач має непогашений податковий борг на загальну суму 1322266,94 грн, який виник внаслідок несплати самостійно задекларованих податкових зобовязань відповідно до: податкових декларацій з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) та податкових декларацій екологічного податку.
23.11.2017 представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі, додатково в клопотанні представник позивача зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов визнав у повному обсязі.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Публічне акціонерне товариство «Азот», як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 00203826, зареєстроване 14.07.1994.
Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Пунктом 54.1 статті 54 цього Кодексу передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобовязання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до підпункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 54.3.2 пунктом 54.3 статті 53 Податкового кодексу України контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобовязань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, суми бюджетного відшкодування та/або відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Підпунктом 54.3.3 вказаної статті визначено, що згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобовязань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідно до пункту 57.3 статті 53 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно з підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобовязання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобовязання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Як свідчать матеріали справи, у відповідача обліковується податковий борг перед бюджетом:
- по земельному податку, який виник згідно: податкових декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 15.02.2017 № 902141644 (за лютий-травень 2017 року, в якій позивачем самостійно визначено розмір сплати щомісячно в сумі 142236,46 грн), № НОМЕР_1 від 15.02.2017 (за лютий-травень 2017 року, в якій позивачем самостійно визначено розмір сплати щомісячно в сумі 812,44 грн) з терміном сплати до 30.05.2017, № НОМЕР_2 від 15.02.2017 (за лютий-травень 2017 року, в якій позивачем самостійно визначено розмір сплати щомісячно в сумі 645,18 грн) та № НОМЕР_3 від 15.02.2017 (за лютий-травень 2017 року, в якій позивачем самостійно визначено розмір сплати щомісячно в сумі 14908,54 грн).
- екологічного податку, який виник відповідно до податкової декларації екологічного податку № НОМЕР_4 від 07.04.2017, відповідно до якої позивач самостійно визначив величину викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на суму 2673,14 грн (термін сплати 20.05.2017), № НОМЕР_4 від 07.04.2017, за скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні обєкти на суму 718475,76 грн (термін сплати 20.05.2017), № НОМЕР_4 від 07.04.2017, відповідно до якої позивач самостійно визначив розмір податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на обєктах на суму 24146,10 (термін сплати 20.05.2017).
Відповідно до розрахунку Головного управління ДФС у Черкаській області відповідач має залишок несплаченої суми податкового боргу, який становить 1322266,94 грн, що також підтверджується зворотнім боком облікової картки платника податків.
Пунктом 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу передбачено, що сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пункту 59.3 вказаної статті податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобовязання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобовязання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обовязок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Пунктом 59.5 зазначеної статті передбачено, що у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пункт 95.2 вказаної статті передбачає, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
У звязку з несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобовязання позивачем сформована вимога про сплату боргу форми Ю № 4431-17 від 20.03.2017, яка 24.03.2017 направлена відповідачеві засобами поштового звязку рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити.
Щодо клопотання представника відповідача про покладення на ПАТ «Азот» пропорційно витрати понесені для подання позову відповідно до платіжного доручення, суд зазначає таке.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Таким чином, клопотання представника відповідача задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих публічне акціонерне товариство Азот (18014, м. Черкаси, вул. Першотравнева, 72, ідентифікаційний код 00203826), на користь бюджету через Головне управління ДФС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, ідентифікаційний код 39392109) кошти на суму податкового боргу в розмірі 1322266 (один мільйон триста двадцять дві тисячі двісті шістдесят шість) грн 94 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку, передбаченому ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.П. Тимошенко