ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м.Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
22 листопада 2017 року м. Київ № 826/13416/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді - Добрівської Н.А.
за участю секретаря судового засідання - Шаповалової К.В.,
позивачів - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
представника відповідача - Божка В.Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні заяву позивачів про звільнення від сплати судового збору у адміністративній справі
за позовомОСОБА_1, ОСОБА_2доКабінету Міністрів Українипровизнання протиправною та скасування постанови №300 від 26.04.2017 року,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та скасування постанови №300 від 26.04.2017.
Одночасно з позовною заявою позивачами заявлено клопотання про витребування доказів від позивача та інших осіб, а також, клопотання про звільнення від сплати судового збору. Клопотання мотивоване скрутним матеріальним становищем позивачів, що і зумовило необхідність їх звернення до суду із вимогою про визнання протиправною і скасування постанови КМУ №300 від 26.04.2017 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» (у Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995р. №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива»; у постанову Кабінету Міністрів України від 06.08.2014р. №409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування»).
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.10.2017 відкрито провадження у справі та призначено наведене клопотання позивачів до розгляду в попередньому судовому засіданні. Даною ухвалою зобов'язано позивачів на підтвердження наведених у клопотанні доводів надати довідку з Державної податкової інспекції за місцем реєстрації про доходи отримані за три квартали 2017 року.
В попередньому судовому засіданні позивачами надані витребувані судом документи - відомості з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків, датовані 13.11.2017, які засвідчують: ОСОБА_1 отримано за І квартал 2017 заробітну плату у сумі 4800,00 грн, а в ІІ - 4820,80 грн; ОСОБА_2 отримано у ІІ кварталі 2017 державну та соціальну матеріальну допомогу у розмірі 130 грн. Інших доходів, окрім пенсії по інвалідності (ОСОБА_1.) і на загальних підставах (ОСОБА_2.) не мають. Також до позовної заяви позивачами була додана довідка про склад сім'ї, повідомлень про надання йому субсидій на ЖКП у зв'язку з низьким рівнем доходу
При вирішенні заявленого позивачами клопотання про звільнення їх від сплати судового збору за подання адміністративного позову, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 55 Конституції України передбачено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Згідно з ч.1 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України у чинній редакції) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України, до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
У п.5 ч.1 ст.106 КАС України визначено, що у позовній заяві зазначається в разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Згідно з ч.1 ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналогічне положення закріплено і в ст.8 Закону України «Про судовий збір».
Отже, з викладених правових норм вбачається, що при зверненні до суду з адміністративним позовом має бути сплачено судовий збір.
Водночас, зазначена вимога не є абсолютною і має застосуватися з урахуванням принципу гарантування права особи на доступ до правосуддя, який регламентований ч.1 ст.55 Конституції України та ч.1 ст.6 КАС України.
При цьому, для забезпечення реалізації зазначеного права особи адміністративні суди наділені повноваженнями, зокрема щодо звільнення від сплати судового збору і єдиною визначальною правовою підставою для правильного вирішення цього питання є майновий стан сторони, а саме обставини, що підтверджують факт перебування її у важкому фінансовому становищі або те, що сплата судового збору для неї є вкрай обтяжливою. Саме такі обставини є поважними причинами несплати судового збору та мають бути враховані судом.
Зважаючи на мотиви, наведені позивачами в обґрунтування заявленого клопотання про звільнення від сплати судового збору та оцінивши надані на їх підтвердження документи, суд приходить до висновку, що в даному випадку, наявні достатні та необхідні правові підстави вважати, що сплата судового збору для позивачів є вкрай обтяжливою, а доводи їх клопотання про звільнення від сплати судового збору - обґрунтованими і такими, що підтверджуються відповідними доказами.
При цьому, суд враховує правову позицію, викладену в рішенні Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 у справі «Креуз проти Польщі», в якому Суд зазначив, що сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.
Крім того, у рішенні Європейського суду з прав людини по справі «Беллет проти Франції», Суд зазначив, що стаття 6 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
З огляду на наведене, суд, вживаючи всіх можливих і необхідних регламентованих чинним законодавством заходів для забезпечення реалізації конституційного права позивачів на доступ до правосуддя вважає за необхідне задовольнити клопотання позивачів та звільнити позивачів від оплати судових витрат у даній справі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.88, 98, 165 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
У Х В А Л И В:
Клопотання позивачів задовольнити.
Звільнити ОСОБА_1 і ОСОБА_2 від оплати судових витрат у адміністративній справі №826/13416/17.
Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок та строки, визначені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Н.А. Добрівська