Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2017 р. № 820/4276/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді: Заічко О.В.,
при секретареві судового засідання: Мараєвій О.В.,
за участі: представника позивача - ОСОБА_1,
представник відповідача - Камишанової М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа - Міністерство соціальної політики України про визнання незаконної відмови та бездіяльності ,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського міського центру зайнятості, третя особа - Міністерство соціальної політики України, в якому просить суд:
1. Визнати відмову Харківського міського центру зайнятості направити його на професійне навчання за професією «Кравець», яке почалося 11 вересня 2017 року незаконною.
2. Визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості, яка полягає у незарахуванні позивача у групу на професійне навчання за професією «Кравець», яке почалося 11 вересня 2017 року.
3. Визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості, яка полягає у ненаданні ОСОБА_3 направлення на професійне навчання за професією «Кравець», яке почалося 11 вересня 2017 року.
4. Визнати незаконною бездіяльність Харківського міського центру зайнятості, яка полягає у неукладанні зі ОСОБА_3 договору про професійне навчання безробітного на проходження його професійного навчання за професією «Кравець», яке почалося 11 вересня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльністю відповідача у сприянні його зайнятості в частині позбавлення права на професійне навчання, було порушено Конституцію України та приписи Закону України "Про зайнятість населення".
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовну заяву, просив її задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позові.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив у задоволенні позовних вимог відмовити, з огляду на доводи наданих суду письмових заперечень, в контексті того, що позивачем у граничний строк для подання медичної довідки для подальшого укладання договору на професійне навчання "Кравець", вказаний документ надано не було, що зумовлює відсутність підстав для укладання відповідного договору, включення до навчальної групи та отримання направлення на профнавчання.
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи.
Суд, на підставі ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути дану справу без участі представник третьої особи.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, маючи диплом спеціаліста ХНУ ім. В.Н. Каразіна зі спеціальності "Соціологія" та здобувши кваліфікацію соціолога, викладача соціологічних дисциплін, а також диплом бакалавра ХНУВС за напрямом підготовки "Право" (а.с. 57), неодноразово перебував на обліку в службі зайнятості як безробітний, в період якої отримував соціальні послуги, а саме: консультаційні послуги з питань працевлаштування та реєстрації в службі зайнятості.
Так, позивач 27.09.2016 року вкотре звернувся до відповідача з заявою ( а.с.62), наслідками розгляду якої стало видання наказу від 27.09.216 р. про надання ОСОБА_3 статусу безробітного та призначена виплата допомоги по безробіттю з 04.10.2016 р. по 28.09.2017 р.
При цьому, згідно копій медичної документації від 30.01.2015 р. встановлено, що по роду хвороби ОСОБА_3, останньому не рекомендується праця, пов'язана з підійманням вантажу більш ніж 5 кг, тривалим прибуванням на ногах, переохолодженням, психоемоційним навантаженням ( а.с.58-59 зворот).
З матеріалів справи вбачається, що позивач надав згоду на професійне навчання на професією "Кравець" та під час прийому у ХМЦЗ 23.06.2017 року видане направлення № 1543 на проходження попереднього медичного догляду та отримання медичної довідки за формою 86/о (а.с.34).
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що під час прийому 11.08.2017 р. позивач повідомив уповноважену особу відповідача про проходження медичного догляду.
28.08.2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив внести зміни до типового договору про професійне навчання безробітного в частині додержання гарантій , передбачених чинним законодавством щодо визначення роботодавця у якого він буде проходити виробничу практику та суми грошової винагороди за виконувану працю ( а.с.8).
Під час прийому 30.08.2017 р. уповноваженою особою відповідача повідомлено позивача про початок формування групи на навчання за професією "Кравець" та запропоновано позивачеві надати медичну довідку 086/о до 08.09.2017 року. ( а.с.42 зворот).
У судовому засіданні представник позивача пояснив, що, на прийомі, що відбувся 01.09.2017 року, позивач повідомив відповідача про проходження медичного огляду та 08.09.2017 року ним було надано відповідну медичну довідку № 86/о від 25.08.2017 року як додаток до заяви від 08.09.2017 р. з проханням укладання договору про професійне навчання та надання направлення на профнавчання( а.с.9-10), проте, на черговому прийомі 11.09.2017 року позивачеві було відмовлено в укладанні відповідного договору, включення до навчальної групи та отримання направлення на профнавчання за професією "Кравець", внаслідок того, що група вже сформована.
Позивач не погодився з зазначеним та звернувся за захистом своїх прав у судовому порядку, оскільки ним було надано всі необхідні документи, а тому, відповідач не мав права відмовляти йому в укладанні договору, включенні до навчальної групи та наданні направлення на профнавчання за професією "Кравець", що є фактично позбавленням його прав, гарантованих Державою та закріплених Законом України "Про зайнятість населення".
Представник відповідача пояснив, що згідно актів уповноважених працівників ХОЦЗ чітко вбачається, що напередодні дати, коли позивач повинен був надати медичну довідку, та безпосередньо 08.09.2017 р. йому було повідомлено по телефону про необхідність прибуття та надання довідки до 08.09.2017 р. до 16:00 год. ( акт від 07.09.2017 р., акт від 08.09.2017 р.), проте останній до відділу активної підтримки безробітних 08.09.2017 року не з'явився та до кінця робочого дня 17:00 медичну довідку не надав ( а.с.95-97).
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Згідно ст.43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Положеннями ч. 1 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» визначено, що безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи; вакансія - вільна посада (робоче місце), на яку може бути працевлаштована особа; працевлаштування - комплекс правових, економічних та організаційних заходів, спрямованих на забезпечення реалізації права особи на працю.
Згідно ч.2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", зареєстровані безробітні зобов'язані: самостійно або за сприяння територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснювати активний пошук роботи, який полягає у вжитті цілеспрямованих заходів до працевлаштування, зокрема взяття участі у конкурсних доборах роботодавців; відвідувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, в якому він зареєстрований як безробітний у визначений і погоджений з ним час, але не рідше ніж один раз на тридцять календарних днів; дотримуватися письмових індивідуальних рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню, зокрема брати участь у заходах, пов'язаних із сприянням забезпеченню зайнятості населення; інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 5 Закону України "Про зайнятість населення" ( надалі - Закон), Держава гарантує у сфері зайнятості: професійне навчання відповідно до здібностей та з урахуванням потреб ринку праці.
Кожен має право на професійне навчання, яке реалізується шляхом первинної професійної підготовки, перепідготовки, спеціалізації і підвищення кваліфікації, стажування у професійно-технічних, вищих навчальних закладах та закладах післядипломної освіти, безпосередньо на робочих місцях на виробництві чи у сфері послуг з метою здобуття особою відповідної кваліфікації або приведення її рівня у відповідність із вимогами сучасного виробництва та сфери послуг ( ст.8 Закону).
Професійне навчання - набуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок особою відповідно до її покликання і здібностей, що забезпечує відповідний рівень професійної кваліфікації для професійної діяльності та конкурентоспроможності на ринку праці ( ч.1 ст. 34 Закону).
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 35 Закону, професійне навчання зареєстрованих безробітних - професійна підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації, спрямовані на здобуття та удосконалення професійних знань, умінь та навичок, підвищення конкурентоспроможності на ринку праці, що здійснюються за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Порядок професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, разом з центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, молоді та спорту та за погодженням з репрезентативними всеукраїнськими об'єднаннями організацій роботодавців відповідно до законодавства про соціальний діалог.
Професійне навчання зареєстрованих безробітних організовується територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання.
Для підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці, сприяння їх самозайнятості територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, організовують професійне навчання за укрупненими (інтегрованими) робітничими професіями та іншими професіями, що користуються попитом на ринку праці.
Порядок відбору навчальних закладів для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та їх проживання в період навчання за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття затверджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.
Відповідно до п. 2.1-2.3 розділу ІІ Порядку професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації зареєстрованих безробітних, затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України 31.05.2013 № 318/655 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 червня 2013 р. за № 1029/23561, надалі - Порядок), для організації професійного навчання безробітних та (або) їх проживання в період такого навчання центр зайнятості здійснює відбір навчальних закладів відповідно до Порядку відбору навчальних закладів для організації професійного навчання зареєстрованих безробітних та їх проживання в період навчання, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 16 травня 2013 року № 269, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 травня 2013 року за № 843/23375.
Зареєстрованим безробітним, які відповідно до статті 46 Закону України „Про зайнятість населення" потребують професійного навчання, з метою виявлення їхніх здібностей, можливостей та інших чинників, що впливають на вибір або зміну професії та виду трудової діяльності, надаються послуги з професійної орієнтації.
Якщо зареєстрований безробітний виявляє бажання пройти професійне навчання відповідно до результатів наданих послуг з професійної орієнтації, центр зайнятості за місцем реєстрації особи як безробітної укладає з ним договір та видає йому направлення на професійне навчання до навчального закладу за формою, наведеною в додатку 1 до цього Порядку.
Безробітний зараховується до навчального закладу на підставі направлення на професійне навчання.
Центр зайнятості для проходження професійного навчання направляє безробітного до закладів охорони здоров'я для проходження попереднього медичного, психіатричного та наркологічного оглядів, якщо правила прийому до професійно-технічних і вищих навчальних закладів вимагають надання відповідної довідки.
Професійне навчання безробітних організовується на замовлення роботодавця або для самозайнятості, провадження підприємницької діяльності, поточної та перспективної потреби ринку праці з урахуванням побажань безробітних і здійснюється у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання (далі - навчальні заклади) або безпосередньо у роботодавців - замовників кадрів за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд)( п. 1.2. Порядку).
Розглядаючи вказану справу суд зазначає, що передумовою виникнення обставин, які, в подальшому, стали підставою виникнення спірних правовідносин, є ненадання позивачем у строк, встановлений відповідачем, медичної довідки за формою 86/о до відділу активної підтримки безробітних, попри неодноразові нагадування, про що уповноваженими особами ХОЦЗ складено відповідні акти.
У судовому засіданні про зазначене також надали відповідні пояснення свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, які підписувались про складання названих актів.
У свою чергу, досліджуючи заяву позивача від 08.09.2017 р. з проханням укладання договору про професійне навчання та надання направлення на профнавчання судом встановлено, що у додаток до неї ОСОБА_3 було надано, серед іншого, медичну довідку № 86/о від 25.08.2017 року та вказана заява містить відбиток штампу ХМЦЗ про її надходження 08.09.2017 р. ( вхідний номер С-41).
Таким чином, медичну довідку ОСОБА_3 було надано вчасно, а той факт, що останню було подано не безпосередньо до відділу активної підтримки безробітних, не свідчить про її неподання, оскільки зазначений відділ безпосередньо є у складі ХМЦЗ.
Відповідно до ч.1 та 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивачем належними доказами було обґрунтовано заявлені позовні вимоги, водночас відповідач не довів правомірності своїх дій у спірних правовідносинах.
Зважаючи на викладене, позовні вимоги є законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірними відмови Харківського міського центру зайнятості у направленні ОСОБА_3 на професійне навчання за професією «Кравець» та бездіяльності Харківського міського центру зайнятості, яка полягає у незарахуванні ОСОБА_3 у групу на професійне навчання за професією «Кравець», у ненаданні ОСОБА_3 направлення на професійне навчання за професією «Кравець» та у неукладанні зі ОСОБА_3 договору про професійне навчання безробітного на проходження його професійного навчання за професією «Кравець».
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Харківського міського центру зайнятості, третя особа - Міністерство соціальної політики України про визнання незаконної відмови та бездіяльності - задовольнити.
Визнати неправомірними відмову Харківського міського центру зайнятості у направленні ОСОБА_3 на професійне навчання за професією «Кравець» та бездіяльність Харківського міського центру зайнятості, яка полягає у незарахуванні ОСОБА_3 у групу на професійне навчання за професією «Кравець», у ненаданні ОСОБА_3 направлення на професійне навчання за професією «Кравець» та у неукладанні зі ОСОБА_3 договору про професійне навчання безробітного на проходження його професійного навчання за професією «Кравець».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 27 листопада 2017 року.
Суддя Заічко О.В.