Постанова № 70507328, 23.11.2017, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
816/1943/17
Номер документу
70507328
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/1943/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Шевякова І.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області до Комунального закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

03 листопада 2017 року Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Полтавській області звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" , в якій просило:

- застосувати до Комунального закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" (код ЄДРПОУ 38313933) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10-А, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки;

- встановити Комунальному закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" (код ЄДРПОУ 38313933) заборону на користування за призначенням будівлею сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10-А, та відключити будівлю від електропостачання;

- покласти на Кременчуцьке міськрайонне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (39611, Полтавська область, м. Кременчук, вулиця О.Древаля, 35) обов’язок контролю за дотриманням Комунальним закладом "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" заборони на користування за призначенням будівлею сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10-А, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що за результатами перевірки додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки суб’єктом господарювання Комунальним закладом "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" зафіксовані порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки у будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту Кременчуцького районного центру первинної медико-санітарної допомоги, тому подальша його експлуатація створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Відповідач 10.11.2017 року отримав копію ухвали Полтавського окружного адміністративного суду від 06.11.2017 року про відкриття скороченого провадження, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Заперечень проти позову у строк, встановлений частиною третьою статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач не надав.

Дослідивши матеріали справи, з’ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Судом встановлено, що на підставі наказу № 242 від 20.09.2017 року /а. с. 23/, відповідно до плану перевірок у 4-ому кварталі 2017 року /а.с. 24-26/, посвідчення на проведення перевірки № 247 від 09.10.2017 року /а. с. 28/, у період із 09.10.2017 року по 23.10.2017 року посадовою особою ВЗНС Кременчуцького МРУ Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області проведено планову перевірку відповідача на предмет додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

За результатами перевірки складено акт № 242 від 23.10.2017 року, яким, зокрема, зафіксовано порушення вимог нормативно-правових актів з питань пожежної безпеки, які мали місце у будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту Кременчуцького районного центру первинної медико-санітарної допомоги /а.с. 16-21/.

Описом виявлених порушень вищезазначеного Акту серед інших порушень зафіксовані наступні факти недотримання вимог пожежної безпеки, визначених нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, які мали місце у будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту Кременчуцького районного центру первинної медико-санітарної допомоги за адресою: с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10А /а.с.20/, а саме:

- не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (розділ ІV п. 1.20 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 року № 1417 - далі ППБУ);

- не обладнано системою пожежної сигналізації приміщення будівлі (розділ V п. 1.2 ППБУ, додаток А таблиця А.1 п. 14.2 ДБН В.2.5056-2014 "Системи протипожежного захисту");

- будівля не забезпечена первинними засобами пожежогасіння (розділ V п. 3.6 ППБУ);

- не піддано вогнегасному оброблянню дерев`яні будівельні конструкції горища будівлі (Розділ ІІІ п. 2.5 ППБУ);

- експлуатується світильник з лампою розжарювання без захисного суцільного скла (ковпака) (розділ розділ ІV п.1.18 ППБУ);

- електромережа відкрито прокладена по дерев`яних конструкціях стелі будівлі, не відокремлена від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра (розділ ІV п. 1.12 ППБУ);

- з`єднання, відгалуження та окінцювання жил електропроводів виконано за допомогою "скруток" (розділ ІV п. 1.6 ППБУ).

Вважаючи виявлені порушення такими, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються ОСОБА_1 України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі – ОСОБА_1 № 877-V) та Порядком проведення планових (позапланових) перевірок щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки затвердженого наказом МВС України від 02 листопада 2015 року № 1337, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 листопада 2015 року за № 1467/27912.

Відповідно до статті 1 ОСОБА_1 № 877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (стаття 1 ОСОБА_1 № 877-V).

Згідно зі статтею 5 зазначеного ОСОБА_1 № 877-V, органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу. Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

Відповідно до частини 1 статті 7 ОСОБА_1 № 877-V, для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Частиною сьомою статті 7 ОСОБА_1 України “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.

Статтею 64 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України, у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Також статтею 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Так, враховуючи вищезазначені положення нормативно-правових актів, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходів (перевірок), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

Перевіркою встановлено, що у будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту Кременчуцького РЦПМСД, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул.Новохатька, 10-А, відповідачем порушено Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ від 30.12.2014 № 1417.

Згідно пунктів 1,2 Розділу І "Загальні положення", ці Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд та є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Серед порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки мають місце недотримання вимог п. 1.6, п. 1.12, п.1.18, п. 1.20 розділу ІV , п. 1.2, п. 3.6 розділу V; п. 2.5 розділу ІІІ Правил пожежної безпеки в Україні.

Відповідно до п. 1.6. розділу ІV "Загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання" ППБУ з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів мають здійснюватися за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів.

Згідно з п. 1.12. розділу ІV "Загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання" ППБУ відстань від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито, до місць відкритого зберігання (розміщення) горючих матеріалів повинна бути не менше 1 метра.

Пунктом 1.18 розділу ІV "Загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання" ППБУ передбачено, що забороняється використання в пожежонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків).

Відповідно до 1.20 розділу ІV "Загальні вимоги пожежної безпеки до інженерного обладнання" ППБУ замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись 1 раз на 2 роки, якщо інші терміни не обумовлені ПТЕ.

Згідно з п. 1.2. розділу V "Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту" ППБУ будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

Пунктом 3.6 розділу V "Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту" ППБУ територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку.

Відповідно до п. 2.5 розділу ІІІ "Протипожежна техніка. Первинні засоби пожежогасіння" у будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують I групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків.

Встановлено, що захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки є доцільним у разі допущення порушень, які реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідач заперечень щодо позовних вимог або доказів на підтвердження усунення порушень, наведених в акті перевірки від 23.10.2017 року № 242, не надав. До того ж перевірка проводилася в присутності головного лікаря КЗ "Кременчуцький районний центр первинної-медико-санітарної допомоги "ОСОБА_2, який не мав зауважень до планової перевірки та змісту акту від 23.10.2017 року № 242, про що свідчить його підпис /а.с. 20 - зворотній бік/.

Оскільки відповідачем не усунуті порушення, подальша експлуатація будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10-А, створює загрозу життю та здоров’ю людей.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

У зв'язку із вищевикладеним суд приходить до висновку про необхідність застосувати до Комунального закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" (код ЄДРПОУ 38313933) заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10-А, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Водночас, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду цієї справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Щодо вимог позивача про покладення на Кременчуцьке міськрайонне управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області (39611, Полтавська область, м. Кременчук, вулиця О.Древаля, 35) обов’язку контролю за дотриманням Комунальним закладом "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" заборони на користування за призначенням будівлею сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, то суд звертає увагу, що позивач не потребує покладення на нього такого обов"язку судовим рішенням, оскільки позивач наділений відповідними повноваженнями вживати у порядку та спосіб, визначений чинним законодавством, заходів реагування по відношенню до підконтрольних суб'єктів.

Таким чином, позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до частини четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Полтавській області до Комунального закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду задовольнити частково.

Застосувати до Комунального закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" (код ЄДРПОУ 38313933) заходи реагування (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10-А, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

Встановити Комунальному закладу "Кременчуцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги" (код ЄДРПОУ 38313933) заборону на користування за призначенням будівлею сараю (складу зберігання твердого палива) Чикалівського фельдшерсько-акушерського пункту, розташованого за адресою: Полтавська область, Кременчуцький район, с. Чикалівка, вул. Новохатька, 10-А та відключити будівлю від електропостачання - до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.С. Шевяков