Постанова № 70507087, 22.11.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2017
Номер справи
812/1328/16
Номер документу
70507087
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 листопада 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1328/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Борзаниці С.В.

при секретарі судового засідання: Лященку А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області про стягнення бюджетної заборгованості у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» (далі за текстом Позивач, ТОВ «Кларіант Україна») до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (далі за текстом Відповідач 1, ДПІ у м. Сєвєродонецьку), управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганській області (далі за текстом Відповідач 2, УДКС у м. Сєвєродонецьку), в якому просив:

- зобов'язати ДПІ у м. Сєвєродонецьку нарахувати пеню за несвоєчасне відшкодування ПДВ за жовтень-листопад 2015 року та лютий-липень 2016 року у сумі 873 731,35 грн., та надати такі висновки до державної казначейської служби про суму пеню за несвоєчасне відшкодуванню ПДВ за жовтень- листопад 2015 року та лютий-липень 2016 року у сумі 873 731,35 грн.;

- зобовязати УДКСУ у м. Сєвєродонецьку стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» бюджетну заборгованість у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування у розмірі 873 731,35 грн. за жовтень-листопад 2015 року та лютий-липень 2016 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що протягом ряду звітних періодів (календарних місяців) 2013 - 2015 p.p. в порядку та формі, передбаченому п. 201.15 ст. 201 ПК України та наказу Міністерства доходів і зборів України №678 від 13.11.2013 року Позивачем до ДПІ у м. Сєвєродонецьку Головного управління Міндоходів у Луганській подавалися податкові декларації з податку на додану вартість за відповідні місяці із розрахунком та заявою бюджетного відшкодування.

Відповідно до п. 200.10, п. 200.11 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом ЗО календарних днів, що настають за граничним і терміном проведення камеральної перевірки.

Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету (п. 200.12 ст. 200 ПК України).

На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податків зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (п. 200.13 ст. 200 ПК України).

Підпунктом в) п. 200.14 ст. 200 ПК України встановлено, що якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

Згідно ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади (в т.ч. органи податкової служби), їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченні Конституцією та Законами України. Згідно ст. 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Тобто, податковий орган, здійснюючи контроль за обчисленням та сплатою податку на додану вартість, у тому числі за бюджетними відшкодуваннями, повинен діяти у спосіб, передбачений законом, а саме, за наслідками перевірок, або надати висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню с бюджету, або відмовити у наданні бюджетного відшкодування надіславши платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначити підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.

Однак усі бюджетні відшкодування Відповідачем надавалися несвоєчасно.

Таким чином, така бездіяльність Відповідача вбачається незаконною, адже несвоєчасне надання бюджетного відшкодування заподіяло шкоди нашому підприємству.

Згідно з п.200.23 ст.200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120% облікової ставки Нацбанку, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

При цьому, неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу ДКУ висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку із цим заборгованості бюджету з ПДВ не позбавляють платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Правомірність такої позиції підтверджується, зокрема, постановою Верховного суду України від 03.06.214 № 21-131а14.

Згідно доданого розрахунку розмір пені (ціна позову) складає: 129 069,12 грн. + 278 700,80 грн. +167 992,12 грн. + 159 113,25 грн. + 58 503,42 грн. + 26 675,53 грн. + 38 263,93 грн. + 15 413,18 грн. = 873 731,35 грн.

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

1) Розрахунок пені за жовтень 2015 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за жовтень 2015 року сплинув 23.11.2015 (з урахуванням, що 20-й день припадав на вихідний), а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 24.12.2015.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 29.12.2015. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку -11.01.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 12.01.2016, станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 279 календарних днів.

На момент виникнення пені, 12.01.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 22%.

Таким чином, сума пені за період з 12.01.2016 по 18.10.2016 = (639 598,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 22% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 279 днів (прострочення відшкодування) / 365 днів (639 598,00 *22%*120%*279)/365 = 129 069,12 грн.

2) Розрахунок пені за листопад 2015 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за листопад 2015 року сплинув 21.12.2015 (з урахуванням, що 20-й день припадав на вихідний), а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 20.01.2016.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 25.01.2016. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 28.01.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 29.01.2016, станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 262 календарних дня.

На момент виникнення пені, 29.01.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 22%.

Таким чином, сума пені за період з 29.01.2016 по 18.10.2016 = (1 470 706,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 22% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 262 днів (прострочення відшкодування)/ 365 днів (1 470 706,00 *22%*120%*262)/365 =278 700,80 грн.

3) Розрахунок пені за лютий 2016 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за лютий 2016 року сплинув 21.03.2016 (з урахуванням, що 20-й день припадав на вихідний), а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 20.04.2016.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 25.04.2016. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 28.04.2016. Оскільки відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 29.04.2016, станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 152 календарних дня.

На момент виникнення пені, 29.04.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 19%.

Таким чином, сума пені за період з 29.04.2016 по 29.09.2016 = (1 774 155,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 19% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 152 днів (прострочення відшкодування)/ 366 днів(1 774 155,00 *19%* 120%*152)/366 =167 992,12 грн.

4) Розрахунок пені за березень 2016 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за березень 2016 року сплинув 20.04.2016, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 20.05.2016.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 25.05.2016. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 31.05.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 01.06.2016, станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 120 календарних днів.

На момент виникнення пені, 01.06.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 18%.

Таким чином, сума пені за період з 01.06.2016 по 29.09.2016 = (2 246 738,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 18% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 120 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (2 246 738,00 *18%*120%*120)/366 = 159 113,25 грн.

5) Розрахунок пені за квітень 2016 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за квітень 2016 року сплинув 20.05.2016, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 21.06.2016.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 24.06. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 29.06.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 30.06.2016, станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 91 календарних днів.

На момент виникнення пені, 30.06.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 16,5%.

Таким чином, сума пені за період з 30.06.2016 по 29.09.2016 = (1 188 381,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 16,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 91 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (1 188 381,00 *16,5%*120%*91)/366 = 58 503,42 грн.

6) Розрахунок пені за травень 2016 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за травень 2016 року сплинув 21.06.2016 (з урахуванням, що останній день цього строку припадав на вихідний), а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 21.07.2016.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 26.07.2016. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 29.07.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 30.07.2016, станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 61 календарний день.

На момент виникнення пені, 30.07.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 15,5%.

Таким чином, сума пені за період з 30.07.2016 по 29.09.2016 = (860 501,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 15,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 61 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (860 501,00 * 15,5%* 120%* 61)/366 = 26 675,53 грн.

7) Розрахунок пені за червень 2016 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за червень 2016 року сплинув 20.07.2016, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 19.08.2016.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 26.08.2016. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 31.08.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 01.09.2016, станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 47 календарних дні.

На момент виникнення пені, 01.09.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 15,5%.

Таким чином, сума пені за період з 01.09.2016 по 18.10.2016 = (1 601 990,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 15,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 47 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (1 601 990,00 * 15,5%* 120%*47)/366 = 38 263,93 грн.

8) Розрахунок пені за липень 2016 року:

Граничний термін для подачі декларації на додану вартість за липень 2016 року сплинув 22.08.2016, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 21.09.2016.

Протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки ДПІ мала надати висновок до управління Держказначейства, тобто останній день цього строку - 26.09.2016. УДКС України протягом трьох робочих днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 29.09.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 30.09.2016, станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 17 календарних днів.

На момент виникнення пені, 30.09.2016, Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 15%.

Таким чином, сума пені за період з 01.09.2016 по 18.10.2016 = (1 843 537,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 15% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 17 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (1 843 537,00 * 15%*120% * 17)/366 =15 413,18 грн.

Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник першого відповідача ДПІ у м. Сєвєродонецьку позовні вимоги не визнав, надав суду письмові заперечення (том І а.с. 204-205), в яких посилався на таке.

Порядку нарахування пені на суму простроченого бюджетного відшкодування та механізму її виплати платнику податку не визначено.

Механізм відшкодування сум податку на додану вартість, заявлених до відшкодування на поточний рахунок платника в обслуговуючому банку за деклараціями, поданими в умовах дії Податкового кодексу України, на момент спірних правовідносин повинен був здійснюватися відповідно до встановлених термінів проведення наступних процедур:

1 - Проведення камеральної перевірки сум ПДВ, що підлягають відшкодуванню на поточний рахунок платника - 30 календарних днів, наступних за граничним терміном подання податкової звітності (у разі, якщо граничний термін подання податкової звітності припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем).

2 - Проведення документальної перевірки сум ПДВ - 30 календарних днів, наступних за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Для посадових осіб органів ДПС під час проведення перевірок достовірності нарахування платниками сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість підставою для висновків щодо правомірності заявлених до відшкодування сум є матеріали, перелік яких наведено у статті 83 Податкового кодексу України, зокрема, це податкова інформація.

3 - Формування та передача до органів Державної казначейської служби висновку про суми відшкодування податку на додану вартість - 5 робочих днів, наступних за датою підтвердження за результатами проведених перевірок, в т.ч. з урахуванням зустрічних звірок, сум бюджетного відшкодування.

4 - Проведення відшкодування органами Державної казначейської служби протягом 5 операційних днів, наступних за датою передачі висновку до органів Державної казначейської служби.

Відлік процесу опрацювання заявленого бюджетного відшкодування розпочинається від дати, наступної за граничним терміном подання декларацій до органу ДПС.

Також додатково пояснив, що позивачем при написанні адміністративного позову, а саме: при проведенні розрахунку розміру пені зовсім, не було враховано, що:

- за жовтень 2015 року була проведена камеральна перевірка (довідка №1266/12-14-15-01 від 18.12.2015) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 639598 грн. - була підтверджена у повному обсязі. 18.10.2016 сума була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства. Крім того, по даному періоду була судова справа №812/84/16 за позовом TOB «Кларіант Україна» до ДПІ у м. Сєвєродонецьку про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати висновок;

- за листопад 2015 року була проведена камеральна перевірка (довідка № 50/15/31334612 від 20.01.2016) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 1470706 грн. - була підтверджена у повному обсязі. 18.10.2016 сума була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства. По даному періоду була судова справа №812/132/16 за позовом TOB «Кларіант Україна» до ДПІ у м. Сєвєродонецьку про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати висновок;

- за лютий 2016 року була проведена документальна позапланова перевірка (довідка №865/12-14-15-03/14-31337612 від 31.05.2016) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 1951628 грн. - була підтверджена у повному обсязі. Згідно з поданим уточнюючим розрахунком (від 26.08.2016 №9154479983) сума бюджетного відшкодування зменшена на 177473 грн. 29.09.2016 сума 1774155 грн. була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємств;

- за березень 2016 року була проведена камеральна перевірка (довідка 765/12-14-12-02/20-31337612 від 20.05.2016) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 2640822 грн. - була підтверджена у повному обсязі. Згідно з поданим уточнюючим розрахунком (від 26.08.2016 №9154480576) сума бюджетного відшкодування зменшена на 394084 грн. 29.09.2016 сума 2246738 грн. була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства;

- за квітень 2016 року була проведена камеральна перевірка (№ 958/12-14- 12-02/20-31337612 від 17.06.2016 ) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 1340102 грн. - була підтверджена у повному обсязі. Згідно з поданим уточнюючим розрахунком (від 26.08.2016 №9154480819) сума бюджетного відшкодування зменшена на 151721 грн. 29.09.2016 сума 1188381 грн. була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства, -за травень 2016 р. була проведена камеральна перевірка (довідка Ч 079/12-14-12-02/20-31337612 від 20.07.2016) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 898153 грн. - була підтверджена у повному обсязі. Згідно з поданим уточнюючим розрахунком (від 26.08.2016 №9154481128) сума бюджетного відшкодування зменшена на 37652 грн. 29.09.2016 сума 860501 грн. була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства;

- за червень 2016 року була проведена камеральна перевірка ( довідка №1272/12-14-12-02/20-31337612 від 19.08.2016) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 1663643 грн. - була підтверджена у повному обсязі. Згідно з поданим уточнюючим розрахунком (від 17.09.2016 №9171189185) сума бюджетного відшкодування зменшена на 61653 грн. 18.10.2016 сума 1601990 грн. була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства;

- за липень 2016 року була проведена камеральна перевірка (довідка № 1443/12-14-12-02/20-31337612 від 21.09.2016) Сума, заявлена до бюджетного відшкодування - 1903920 грн. - була підтверджена у повному обсязі. Згідно з поданим уточнюючим розрахунком (від 21.09.2016 № НОМЕР_1) сума бюджетного відшкодування зменшена на 60383 грн. 18.10.2016 сума 1843537 грн. була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства.

В позовній заяві TOB «Кларіант Україна» просить зобов'язати ДПІ у м. Сєвєродонецьку нарахувати пеню. В свою чергу наголошує, що жодною нормою Податкового кодексу не передбачено, що саме на податковий орган покладається обов'язок нарахування пені за несвоєчасне відшкодування ПДВ, зауважує, що на даний час взагалі відсутній порядок нарахування пені на суму простроченого бюджетного відшкодування та механізму її виплати платнику податку.

ДПІ у м. Сєвєродонецьку також пояснила таке:

- за листопад 2015 року. листом від 06.01.2016 вих.. № 100/12-14-15-01/21 позивача було повідомлено про відмову у праві на автоматичне відшкодування у зв'язку з можливими порушеннями п. .201.10 ст. 201 Податкового кодексу України.

- за періоди з лютого 2016 року по липень 2016 року проінформували, що Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» були внесені зміни до Податкового кодексу України, а саме: було виключено п. 200.18 ст. 200 ПКУ, згідно якого передбачалося право платника податків на автоматичне бюджетне відшкодування.

Враховуючи зазначене, вважають, що посилання позивача на його право на автоматичне бюджетне відшкодування по податковим деклараціям за листопад 2015 року, лютий-липень 2016 року є необґрунтованим та безпідставним.

Представник другого відповідача - УДКСУ у м. Сєвєродонецьку Луганської області не визнав позовні вимоги, надав письмові заперечення (том І а.с.180-182), у яких зазначив, що ч. 2 пункту 200.15 статті 200 Податкового кодексу України зазначено: Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державної казначейської служби України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Це означає, що з часу набрання чинності Податкового кодексу України органи казначейства повинні відшкодовувати податок на додану вартість виключно на підставі відповідних висновків податкових органів. Дане твердження підтримується також постановою Верховного суду України від 16.09.2015. ДПІ у м. Сєвєродонецьку по ТОВ „Кларіант Україна" висновок до казначейства про стягнення бюджетного відшкодування податку на додану вартість на заявлену суму не надавала, тому відшкодування податку на додану вартість не проводилось.

Просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог, справу розглянути без його участі.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов такого.

Встановлено, що ТОВ "Кларіант Україна" (ідентифікаційний код 31337612) зареєстроване в якості юридичної особи та перебуває на податковому обліку у ДПІ в м. Сєвєродонецьку, є платником податку на додану вартість (том 1 а.с. 20-34).

Згідно з п. 200.1, п.п. б п. 200.4 ст. 200 ПК України, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Пунктом 200.7 ст. 200 ПК України передбачено, що Платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. У такій заяві платник податку зазначає про його відповідність або невідповідність критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті.

На виконання вимог зазначених положень Податкового кодексу України позивачем подано до ДПІ у м. Сєвєродонецьку податкові декларації з ПДВ та заявлено ПДВ до бюджетного відшкодування, а саме: за жовтень 2015 року 639598,00 грн., за листопад 2015 року 1470706 грн.

Як зазначено представником податкового органу, що визнається сторонами та не оспорюється, щодо заявленої до відшкодування сплаченої суми ПДВ за жовтень 2015 року в розмірі 639598 грн. була проведена камеральна перевірка (довідка №1266/12-14-15-01 від 18.12.2015 (том 2, а.с. 3-5)), сума була підтверджена у повному обсязі. 18.10.2016 сума була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства. Крім того, по даному періоду була судова справа №812/84/16 за позовом TOB «Кларіант Україна» до ДПІ у м. Сєвєродонецьку про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати висновок.

Також щодо заявленої до відшкодування сплаченої суми ПДВ за листопад 2015 року в розмірі 1470706 грн була проведена камеральна перевірка (довідка № 50/15/31334612 від 20.01.2016 (том 2, а.с.6-9)), сума була підтверджена у повному обсязі. 18.10.2016 сума була відшкодована на розрахунковий рахунок підприємства. По даному періоду була судова справа №812/132/16 за позовом TOB «Кларіант Україна» до ДПІ у м. Сєвєродонецьку про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання надати висновок.

Таким чином, наявними чинними судовими рішеннями про визнання бездіяльності податкового органу протиправною та зобов'язання надати висновок, підтверджується протиправна поведінка відповідача 1 відносно позивача, що потягло за собою несвоєчасне здійснення виплати сум бюджетного відшкодування позивачу за жовтень та листопад 2015 року через протиправну бездіяльність саме Відповідача 1.

Натомість, позивачем не надано, а судом не виявлено протиправної поведінки (діяльності чи бездіяльності) Відповідача 2, що свідчить про необґрунтованість вимог, заявлених до цього відповідача за вказаний період.

Крім того, дійсно порядку нарахування пені на суму простроченого бюджетного відшкодування та механізму її виплати платнику податку не визначено. У звязку з чим заявлені вимоги за період жовтень - листопад 2015 року підлягають задоволенню шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь позивача суми пені, розрахованої виходячи із суми заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період жовтень - листопад 2015 року

Щодо спірного періоду лютий липень 2016 року суд зазначає таке.

Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» дійсно були внесені зміни до Податкового кодексу України, а саме: був виключений п. 200.18 ст. 200 ПКУ, згідно якого передбачалося право платника податків на автоматичне бюджетне відшкодування.

Також були внесені зміни й до інших пунктів ст. 200 ПКУ.

Норми, які впливають на вирішення заявленого спору, мали наступний зміст.

Пункт 200.10. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування у разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, а у випадках, визначених пунктом 200.11 цієї статті, - за результатами перевірки, зазначеної у такому пункті, що проводяться відповідно до цього Кодексу (абз. 2 п. 200.10. ст. 200 ПКУ).

200.12. Контролюючий орган зобовязаний протягом пяти робочих днів після закінчення перевірки:

або подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету;

або за заявою платника податку до відповідного контролюючого органу зарахувати таку суму в рахунок сплати грошових зобовязань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України.

На період виникнення спірних правовідносин пункт 200.13. ст. 200 ПКУ передбачав, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом пяти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

200.17. Джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок

Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

200.23. Суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Таким чином, сам факт виключення п. 200.18 статті 200 ПКУ не звільняв податковий орган від виконання визначеного пунктами 200.10. та 200.12. ст. 200 ПКУ обовязку в разі узгодження заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки.

Як встановлено матеріалами справи та не оспорюється відповідачами, Відповідачем 1 за періоди лютий-липень 2016 року були проведені документальна позапланова перевірка (довідка №865/12-14-15-03/14-31337612 від 31.05.2016) та камеральні перевірки. Усі суми, заявлені до бюджетного відшкодування, були підтверджені у повному обсязі. Однак Відповідачем 1 не були направлені відповідні висновки до органу казначейства у визначені Податковим кодексом України строки.

Як наслідок, за цей період (лютий-липень 2016 року) вимоги про несвоєчасне бюджетне відшкодування з податку на додану вартість знайшли своє підтвердження та підлягають задоволенню. При цьому матеріалами справи також не підтверджено, що Відповідач 2 порушив визначені податковим законодавством строки перерахування коштів позивачу.

Таким чином, суд приходить до висновку про те, що саме Відповідачем 1 прострочені строки винесення висновків, які мають за собою наслідок перерахування на банківський рахунок Позивача бюджетного відшкодування з податку на додану вартість щодо суми заборгованості за жовтень-листопад 2015 року, лютий-липень 2016 року

Перевіряючи розрахунок позивача, суд враховує кількість днів прострочення, облікову ставку Національного банку України в зазначені періоди та виходить з наступного.

1) Розрахунок пені за жовтень 2015 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за жовтень 2015 року сплинув 23.11.2015 (з урахуванням, що 20-й день припадав на вихідний), а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 24.12.2015.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто, останній день цього строку - 29.12.2015. УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку -11.01.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на користь підприємства відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 12.01.2016, і станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 279 календарних днів.

На момент виникнення пені (12.01.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 22%.

Таким чином, сума пені за період з 12.01.2016 по 18.10.2016 = (639 598,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 22% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 279 днів (прострочення відшкодування) / 365 днів

(639 598,00 *22%*120%*279)/365 = 129 069,12 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 129 069,12 грн.

2) Розрахунок пені за листопад 2015 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за листопад 2015 року сплинув 21.12.2015 (з урахуванням, що 20-й день припадав на вихідний), а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 20.01.2016.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто, останній день цього строку - 25.01.2016 УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 01.02.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 02.02.2016, і станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 262 календарних дня.

На момент виникнення пені (02.02.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 22%.

Таким чином, сума пені за період з 02.02.2016 по 18.10.2016 = (1 470 706,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 22% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 259 днів (прострочення відшкодування)/ 365 днів (1 470 706,00 *22%*120%*259)/365 = 275 509 грн. 57 коп.

Таким чином, сума пені дорівнює: 275 509,57 грн.

3) Розрахунок пені за лютий 2016 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за лютий 2016 року сплинув 21.03.2016 (з урахуванням, що 20-й день припадав на вихідний), а, відтак, контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 21.04.2016.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто останній день цього строку - 26.04.2016. УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 05.05.2016. Оскільки відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 06.05.2016 року, і станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 152 календарних дня.

На момент виникнення пені (06.05.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 19%.

Таким чином, сума пені за період з 06.05.2016 по 29.09.2016 = (1 774 155,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 19% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 145 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів(1 774 155,00 *19%* 120%*145)/366 =160 255,64 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 160 255,64 грн.

4) Розрахунок пені за березень 2016 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за березень 2016 року сплинув 20.04.2016, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 20.05.2016.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто останній день цього строку - 25.05.2016. УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 01.06.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув на нашу користь відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 02.06.2016, і станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 119 календарних днів.

На момент виникнення пені (02.06.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 18%.

Таким чином, чином сума пені за період з 02.06.2016 по 29.09.2016 = (2 246 738,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 18% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 119 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (2 246 738,00 *18%*120%*119)/366 = 157 787,30 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 157 787,30 грн.

5) Розрахунок пені за квітень 2016 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за квітень 2016 року сплинув 20.05.2016, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 20.06.2016.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто останній день цього строку - 27.06.2016. УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 04.07.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 05.07.2016, і станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 86 календарних днів.

На момент виникнення пені (05.07.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 16,5%.

Таким чином, сума пені за період з 05.07.2016 по 29.09.2016 = (1 188 381,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 16,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 86 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (1 188 381,00 *16,5%*120%*86)/366 = 55 288,94 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 55 288,94 грн.

6) Розрахунок пені за травень 2016 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за травень 2016 року сплинув 21.06.2016 (з урахуванням, що останній день цього строку припадав на вихідний), а, відтак, контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 21.07.2016.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто, останній день цього строку - 26.07.2016. УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 02.08.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 03.08.2016, і станом на 29.09.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 57 календарних днів.

На момент виникнення пені (03.08.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 15,5%.

Таким чином, сума пені за період з 03.08.2016 по 29.09.2016 = (860 501,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 15,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 57 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (860 501,00 * 15,5%* 120%* 57)/366 = 24 926,32 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 24 926,32 грн.

7) Розрахунок пені за червень 2016 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подає протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за червень 2016 року сплинув 20.07.2016, а відтак контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 19.08.2016.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто останній день цього строку - 25.08.2016. УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 01.09.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 02.09.2016, і станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 46 календарних днів.

На момент виникнення пені (02.09.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 15,5%.

Таким чином, сума пені за період з 02.09.2016 по 18.10.2016 = (1 601 990,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 15,5% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 46 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (1 601 990,00 * 15,5%* 120%*46)/366 = 37 449,80 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 37 449,80 грн.

9) Розрахунок пені за липень 2016 року:

Підпунктом 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 розділу II Кодексу визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Аналогічна норма для податку на додану вартість передбачена п. 203.1 ст. 203 ПК України, де зазначено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, і подається протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Отже, граничний термін для подачі декларації на додану вартість за липень 2016 року сплинув 22.08.2016, а, відтак, контролюючий орган мав провести камеральну перевірку до 21.09.2016.

У п'ятиденний строк після закінчення перевірки ДПІ мала надати до управління Держказначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Тобто, останній день цього строку - 26.09.2016. УДКС України протягом п'яти операційних днів мало здійснити перерахування коштів. Останній день цього строку - 03.10.2016. Оскільки у відведений законодавством строк контролюючий орган не повернув відшкодування сум ПДВ, період прострочення (нарахування пені) розпочався 04.10.2016, і станом на 18.10.2016 (момент повернення заборгованості з відшкодування ПДВ) складає 15 календарних днів.

На момент виникнення пені (04.10.2016) Національний банк України встановив облікову ставку в розмірі 15%.

Таким чином, сума пені за період з 04.10.2016 по 18.10.2016 = (1 843 537,00 грн. (сума несвоєчасно відшкодованого ПДВ) х 15% (облікова ставка НБУ) х 120% річних х 15 днів (прострочення відшкодування) / 366 днів (1 843 537,00 * 15%*120% * 15)/366 =13 599,86 грн.

Таким чином, сума пені дорівнює: 13 599,86 грн.

Отже загальна сума пені складає 853 886,55 грн. (24926,32 грн. + 55288,94 грн. + 157787,30 грн. + 160255,64 грн. + 275 509,57 грн. + 129069,12 грн. + 37449,80 грн. + 13599,86 грн.), що не відповідає зазначеному розрахунку позивача.

У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 ПК вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування контролюючим органом за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.

На суми податку, не відшкодовані протягом визначених статтею 200 ПК строків, які вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування ПДВ, нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення. Неподання контролюючим органом після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

Наведена правова позиція викладена в постанові Верховного суду України від 03.06.2014 року по справі № 21-131а14.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку про те, що позивачем суми бюджетного відшкодування за спірний період були отримані з порушенням строку, тому з дня виникнення у позивача права на отримання бюджетного відшкодування до моменту його фактичного отримання - ця сума є заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.

В силу п. 200.17 ст. 200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.

За встановлених судом обставин доведеним є факт несвоєчасного здійснення виплати сум бюджетного відшкодування позивачу за спірний період через протиправну бездіяльність одного Відповідача податкового органу, допущену в порушення вимог Податкового кодексу України.

Таким чином, оскільки платник податку позивач не отримав бюджетне відшкодування в установленому порядку та визначені строки, у нього згідно з пунктом 200.23 ст.200 Податкового кодексу України виникло право на нарахування пені на суму такої заборгованості, і ця пеня підлягає стягненню.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов до висновку, що належним способом захисту порушених прав, зазначених в позовній заяві, є стягнення з Державного бюджету України на користь TOB Кларіант Україна пені за заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за жовтень-листопад 2015 року, лютий-липень 2016 року

Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем при зверненні до Луганського окружного адміністративного суду з даним позовом сплачено судовий збір у загальному розмірі 17243,96 грн. відповідно до платіжних доручень № 599 від 31.10.2016 (том 1 а.с.1а), № 598 від 28.10.2016 (том 1 а.с.2), № 596 від 28.10.2016 (том 1 а.с.3), № 597 від 28.10.2016 (том 1 а.с.4).

Суд вважає за необхідне стягнути з Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь позивача понесені ним судові витрати у сумі 17243,96 грн.

Керуючись статтями 2, 17, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю Кларіант Україна до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області, управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області про зобовязання вчинити певні дії, стягнення бюджетної заборгованості у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування задовольнити частково.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" (ідентифікаційний код 31337612, місцезнаходження: 93403, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Пивоварова, будинок 5-И3/1) пеню за заборгованість з відшкодування податку на додану вартість у загальному розмірі 853 886,55 грн. (вісімсот пятдесят три тисячі вісімсот вісімдесят шість гривень 55 коп.) за період жовтень-листопад 2015 року, лютий-липень 2016 року, у тому числі:

у сумі 24926,32 грн. (двадцять чотири тисячі девятсот двадцять шість гривень 32 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за жовтень 2015 року;

у сумі 55288,94 грн. (пятдесят пять тисяч двісті вісімдесят вісім гривень 94 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за листопад 2015 року;

у сумі 157787,30 грн. (сто пятдесят сім тисяч сімсот вісімдесят сім гривень 30 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за лютий 2016 року;

у сумі 160255,64 грн. (сто шістдесят тисяч двісті пятдесят пять гривень 64 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за березень 2016 року;

у сумі 275509,57 грн. (двісті сімдесят пять тисяч пятсот девять гривень 57 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за квітень 2016 року;

у сумі 129069,12 грн. (сто двадцять девять тисяч шістдесят девять гривень 12 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за травень 2016 року;

у сумі 37449,80 грн. (тридцять сім тисяч чотириста сорок девять гривень 80 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за червень 2016 року;

у сумі 13599,86 грн. (тринадцять тисяч пятсот девяносто девять гривень 86 коп.) згідно податкової декларації з ПДВ за липень 2016 року.

В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області нарахувати пеню за несвоєчасне відшкодування ПДВ за жовтень-листопад 2015 року та лютий-липень 2016 року у сумі 873 731,35 грн., та надати такі висновки до державної казначейської служби про суму пеню за несвоєчасне відшкодуванню ПДВ за жовтень- листопад 2015 року та лютий-липень 2016 року у сумі 873 731,35 грн. відмовити.

В задоволенні позовних вимог про зобовязання управління Державної казначейської служби України у м. Сєвєродонецьку Луганської області стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кларіант Україна» бюджетну заборгованість у формі пені за несвоєчасне повернення бюджетного відшкодування у розмірі 873 731,35 грн. за жовтень-листопад 2015 року та лютий-липень 2016 року відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (ідентифікаційний код 39890583, місцезнаходження: 93400, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Енергетиків, будинок 72) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Кларіант Україна" (ідентифікаційний код 31337612, місцезнаходження: 93403, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вулиця Пивоварова, будинок 5-И3/1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 17243,96 грн. (сімнадцять тисяч двісті сорок три гривень 96 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 24 листопада 2017 року.

Суддя ОСОБА_1