Постанова № 70505805, 10.11.2017, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
10.11.2017
Номер справи
758/10595/17
Номер документу
70505805
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 758/10595/17

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопада 2017 року місто Київ

Подільський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді Ларіонової Н.М.,

при секретарі Мишак І.Ю.,

за участю: представника відповідача - Глазунова А.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (надалі ГУ ПФУ в Київській області), третя особа: Головне управління Національної поліції України в Київській області (надалі ГУ НП в Київській області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати йому пенсії без врахування довідки про грошове забезпечення від 16.05.2017 р. та зобов'язати відповідача перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням даної довідки з 01.01.2016 р.

Свої вимоги мотивує тим, що згідно наказу він звільнений за власним бажанням з посади старшого слідчого відділення Броварського міського відділу ГУ МВС України в Київській області з 21 квітня 2011 року . З 22 квітня 2011 року перебуває на обліку ГУ ПФ в Київській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначив, що 16 березня 2017 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте йому було відмовлено у зв'язку з ти, що після набрання чинності Закону України від 23.12.2015 № 900 рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських КМ України не приймалось. 18 липня 2017 року звернувся із заявою до Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області Стаховського І.Ф. про надання довідки про склад та розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивачу була надана відповідь, що у ліквідаційній комісії ГУ МВС України в Київській області була створена робоча група, якою у період з 27.04.2017 року по 16 червня 2017 року проводилась підготовка та передача до органів Пенсійного фонду довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у тому числі і позивача. 03 серпня 2017 року отримав в ГУ ПФ України в Київській області копію довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить всього 5 930,73 грн. Позивач вказав, що вказана довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії надійшла до відповідача у травні 2017 року, проте по теперішній час ГУ ПФ України в Київській області не перерахувало пенсію.

Посилаючи на вищевикладені обставини, позивач просив визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати ГУ ПФ України в Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням довідки про грошове забезпечення від 16 травня 2017 року, видану Головою ліквідаційної комісії Стаховським І.Ф. з 01 січня 2016 року.

У судове засідання позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Від позивача надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позов підтримує у повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову. Пояснив, що державним бюджетом України, відповідно, і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) не були передбачені.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

Судом встановлено, що згідно наказу ГУ МВС України в Київській області № 488 о/с від 18.04.2011 ОСОБА_2 звільнений за власним бажанням з посади старшого слідчого відділення Броварського міського відділу ГУ МВС України в Київській області з 21 квітня 2011 року. (а.с. 8)

Позивач перебуває на обліку ГУ ПФ в Київській області та отримує пенсію за вислугу років. (а.с. 17)

З матеріалів справи вбачається, що 16 березня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, проте йому було відмовлено у зв'язку з ти, що після набрання чинності Закону України від 23.12.2015 № 900 рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для поліцейських КМ України не приймалось. (а.с. 12)

18 липня 2017 року позивач звернувся із заявою до Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області Стаховського І.Ф. про надання довідки про склад та розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивачу була надана відповідь, що у ліквідаційній комісії ГУ МВС України в Київській області була створена робоча група, якою у період з 27.04.2017 року по 16 червня 2017 року проводилась підготовка та передача до органів Пенсійного фонду довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у тому числі і позивача № 29/127 від 19.05.2017 року. (а.с.14)

03 серпня 2017 року отримав в ГУ ПФ України в Київській області копію довідки від 16.05.2017 р. за вих.№ П-1988 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить всього 5 930,73 грн. (а.с. 16)

Вказана довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії надійшла до відповідача у травні 2017 року, проте по теперішній час ГУ ПФ України в Київській області не перерахувало пенсію.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

На день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставіпостанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту пенсіонерів органів внутрішніх справ України, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані.

Конституційним Судом України у рішенні від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції Українипро зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30.01.2007 року №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Абзацом 1 пункту 24 цього Порядку передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Зазначене не суперечить вимогам пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. № 45, згідно з яким Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. В свою чергу, ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Як визначено в п.3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 25 жовтня 2017 року по справі № 800/34337/17.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, що узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі №21-484/а13 від 22.04.2014 року.

Судом встановлено, що в травні 2017 р. відповідачем отримана довідка від 16.05.2017 р. про грошового забезпечення позивача, розмір якого встановлений з 01.01.2016 р., виданої Головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київської області. А тому порядок для перерахунку пенсії позивача дотриманий.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на відсутність коштів у Державному бюджеті України на проведення такого перерахунку. Оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави (ч. 1 ст. 8 КАС України).

Суд бере до уваги правову позицію, яка висвітлена в п. 9 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 30.01.2003 р. N 3-рп/2003, а саме: «Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом (стаття 8). Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права (стаття 2) і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (стаття 13)».

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Проте, в даному випадку пенсійним органом, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності своїх дій,а відтак, вимоги позивача про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії щодо перерахунку пенсії з урахуванням вищевказаної довідки про грошове забезпечення є обґрунтованими та заснованими на законі, в зв'язку з чим підлягають задоволенню.

Вирішуючи вимоги щодо строку, з якого підлягає перерахунку пенсія, суд виходить з такого.

Позивач просить зобов'язати відповідача до перерахування йому пенсії з 01.01.2016 р.

Відповідно ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду, що пов'язане зі специфікою правовідносин, а також має сприяти наданню доказів, підвищує їхню достовірність і тим самим сприяє встановленню істини у конкретній адміністративній справі. Дана правова норма закону означає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Необхідно зазначити, що процесуальним строком є проміжок часу, встановлений законом або судом, у який суд та особи, що беруть участь у справі, та інші учасники процесу вчиняють певні процесуальні дії, передбачені Кодексом адміністративного судочинства України, в результаті вчинення яких настають певні правові наслідки.

Отже, позивач звернулась до суду з даним позовом 20.08.2017 р., подавши цей позов більш ніж через шість місяців з моменту порушення, на її думку, прав, свобод та законних інтересів, не подала обґрунтованого клопотання про його поновлення, або належних доказів поважності причин пропуску строку, а тому позов підлягає задоволенню в межах шестимісячного строку, який передбачено адміністративним судочинством.

Відповідно до ч. 1 ст. 84 Закону України «Про пенсійне забезпечення» перерахунок призначеної пенсії провадиться з таких строків: при виникненні права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.

Оскільки ОСОБА_2 звернувся до відповідача із заявою 16.03.2017, тобто після 15-го числа місяця, пенсія останньому має бути перерахована, починаючи з 01.04.2017 року.

Таким чином, позовні вимоги позивача, з урахуванням періоду, з якого підлягає перерахунок пенсії, підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, ст.ст. 3, 17, 21, 22, 24, 46, 48, 55 Конституції України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», керуючись ст. ст. 7, 71, 86, 94, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області, третя особа: Головне управління Національної поліції України в Київській області, про визнання дії протиправними, зобов'язання перерахувати пенсію задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області шодо нарахування та виплати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, пенсії без врахування довідки про грошове забезпечення від 16.05.2017 р. за вих.№ П-1988, видану Головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області провести ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення від 16.05.2017 р. за вих.№ П-1988, видану Головою ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Київській області, починаючи з 01.04.2017 р.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Подільський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня отримання копії постанови в повному тексті.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано протягом встановленого законом строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Н. М. Ларіонова