
Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/3167/17
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із позовною заявою і просить зобов'язати відповідача призначити їй пенсію зі зниженням пенсійного віку на 5 років як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 27 вересня 2017 року, мотивуючи тим, що 11.09.2017 вона звернулася до Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення пенсії за віком зі знижкою пенсійного віку як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС згідно абз.5 п.2 ч.4 ст. 55 Закону України " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " на 5 років, але їй було відмовлено по причині, що посвідчення потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 4 категорії видане райдержадміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.
Представник відповідача надіслав заперечення проти позову. Щодо задоволення позову заперечують.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Позивач 11.09.2017 звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку. На час звернення вона досягла 53-річного віку. Вказані обставини підтверджуються розпискою-повідомленням Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №1783 від 11.09.2017 та копією паспорта серії НОМЕР_1.
З листа Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №5506/03 від 18.09.2017 вбачається, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи 4 категорії видане райдержадміністрацією, а не обласною державною адміністрацією.
Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до абзацу 1 ч.1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Згідно абзацу 5 пункту 2 ч.4 статті 55 зазначеного Закону особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зниження пенсійного віку на 2 роки та додатково на 1 рік за 3 роки проживання або роботи, але не більше 5 років.
При цьому, початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зазначеній зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
З довідки виконавчого комітету Підрудянської сільської ради Овруцького району №1010 від 21.09.2017 вбачається, що позивач дійсно проживала з 26.04.1986 по 26.09.1991 та з 13.09.1993 по 23.12.1994 в с. Колосівка Овруцького району Житомирської області, яке віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.
Крім того, до матеріалів справи долучено копію посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4-ї категорії на ім'я позивача серії НОМЕР_2.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005.
Відповідно до п. 2.1 п. 5 вищезазначеного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додаються: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
При цьому, згідно з п. 4.2 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, тобто позивач, отримала посвідчення громадянина (громадянки), який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4-ї категорії серії НОМЕР_2, яке видано 27.05.1993 районною державною адміністрацією.
У відповідності до ст.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться, зокрема, іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. Спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
З наданих доказів вбачається, що належність позивача до особи постраждалої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і вказує на те, що позивач згідно п.4 ч.1 ст.14 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51, станом на 01.01.1993 проживала або відпрацювала у зоні посиленого радіоекологічного контролю не менше чотирьох років.
Вказаний факт підтверджується і довідкою виконавчого комітету Підрудянської сільської ради №1010 від 21.09.2017.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою і відповідно позивач має право на зниження пенсійного віку на 2 роки.
Стосовно додаткового строку зменшення пенсійного віку, а саме 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але в загальному з урахуванням першопочаткової величини, не більше 5 років, то позивач отримала право на зменшення пенсійного віку, оскільки, з 26.04.1986 року по 26.09.1991 та з 13.09.1993 по 23.12.1994, що складає 6 років 8 місяців і 10 днів, проживала в с. Колосівка Овруцького району Житомирської області, яке згідно Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у призначенні пенсії позивачеві зі зниженням пенсійного віку не ґрунтується на вимогах закону, та відповідно до висновку про часткове задоволення позову.
Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.
Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
ОСОБА_1 звернулася за призначенням пенсії 11.09.2017, що підтверджується розпискою-повідомленням.
Таким чином, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку, пенсія за віком має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 28.09.2017.
Позивачем сплачено судовий збір у сумі 640 грн. 00 коп. в доход держави. Відповідач звільнений від сплати судового збору на підставі п.18 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ст. 94 КАС України судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп., слід стягнути за рахунок Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 163, 183-2 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію як потерпілій від аварії на Чорнобильській АЕС 4-ї категорії із зниженням пенсійного віку у відповідності із п.2 ст.55 Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 28.09.2017.
Стягнути за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп..
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: А. Л. Гришковець