
Справа №592/10818/17
Провадження №2-а/592/564/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2017 року м.Суми
Ковпаківський районний суд міста Суми у складі:
головуючого – судді Косолап М.М.,
за участю секретаря – Павлович Ю.С.,
позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що йому з 01.11.2008 р., згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», призначена пенсія за вислугу років в розмірі 5 464, 83 грн. з урахуванням щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 170,82 грн. 11.11.2015 р. Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно якої збільшено грошове забезпечення поліцейських, у зв'язку з цим, у нього з 01.01.2016 р. виникло право на перерахунок пенсії. Вказує, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому Постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, Головним управлінням МВС України в Сумський області для здійснення перерахунку його пенсії, Головному управлінню ПФУ в Сумській області у травні 2017 року була надана Довідка № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р. за встановленою формою, згідно якої розмір його пенсії з 01.01.2016 р. має складати 7544,47 грн. з урахуванням щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 170,82 грн. Отже, ГУ ПФУ в Сумській області в безумовному порядку, без подання будь-яких документів чи заяв, зобов'язане було 01.06.2017 р. провести перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. З метою відновлення своїх порушених прав на перерахунок раніше призначеної пенсії, 31.10.2017 р. відповідачу був наданий лист з вимогою негайно провести перерахунок пенсії та сплатити недоплачені за період з січня 2016 по жовтень 2017 року кошти в сумі 45752,11 грн. 11 коп. Проте, вказані вимоги залишились без відповіді та задоволення. Вказував, що внаслідок триваючої бездіяльності відповідача, яка полягає у нездійсненні 01.06.2017 р. перерахунку пенсії з 01.01.2016 р., станом на 17.11.2017 р. йому були недоплачені кошти у загальному розмірі 47831,72 грн. (сума щомісячної недоплати пенсії складає 2079,64 грн., період за який недоплачена пенсія з січня 2016 р. по листопад 2017 р. складає 23 місяці, 2079,64 грн х 23 місяці = 47831,72 грн.). Просив суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо нездійснення 01.06.2017 р. перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р.; зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р.; стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на його користь недоплачену пенсію з січня 2016 р. по листопад 2017 р. у сумі 47831 грн. 72 коп.; допустити негайне виконання постанови в частині стягнення недоплаченої пенсії за один місяць в сумі 2079,64 грн.
У судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги підтримав і просив їх задовольнити. Зазначив, що розрахунок недоплаченої пенсії провів з урахуванням додаткової пенсії, яка виплачується на підставі ст. 51 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Після отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідач перерахунок пенсії не здійснив. Відповідачу був направлений лист з вимогою негайно провести перерахунок пенсії та сплатити недоплачені за період з січня 2016 по жовтень 2017 року кошти, однак вказані вимоги залишились без відповіді та задоволення.
У судових засіданнях представники відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у задоволенні позову просили відмовити. В обґрунтування заперечень відповідач посилається на те, що позивач перебуває на обліку у головному управлінні як отримувач пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2007 р. Повідомлення з Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсії надійшло до головного управління 29.03.2017 р. Зазначили, що перерахунок пенсії військовослужбовцям може бути проведено лише на підставі відповідної довідки щодо зміни розмірів грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом, зазначена довідка ОСОБА_1 для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у травні 2017 року. Вказували, що виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані докази дійшов наступного висновку.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області і отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На звернення ОСОБА_1, відповідач листом від 13.09.2017 р. повідомив, що позивач з 01.01.2008 р. перебуває на обліку у головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Обчислення пенсії здійснено на підставі грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення з у рахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (а.с. 12).
Згідно Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р., виданої управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області ОСОБА_1, відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС від 06.04.2016 р. № 260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 р. становить 7844 грн. 31 коп., підписана заступником голови ліквідаційної комісії ОСОБА_4 (а.с. 14).
Вказана довідка у травні 2017 р. надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області від Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, що не спростовується відповідачем.
31.10.2017 р. позивач звернувся до відповідача з заявою згідно якої просив негайно здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії на підставі Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р. та сплатити недоплачену за період з січня 2016 р. по жовтень 2017 р. пенсію в сумі 45752,11 грн., однак вказані вимоги залишились без відповіді.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також старості та в інших випадках, передбачених законом.
З приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
29.12.2015 р. набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 р. (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесені зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та № 947 від 18.11.2015 р. «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд дійшов висновку, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
Крім того, суд звертає увагу на те, що відповідачем не заперечується право позивача на перерахунок пенсії, але обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо нездійснення перерахунку пенсії, останній посилається на те, що виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, тому перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Таку бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суд вважає протиправною з наступних підстав.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 р. № 393» (далі – Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008 р.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Судовим розглядом встановлено, що у травні 2017 р. Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, було надано до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за № 11/131-103(661) від 15.05.2017 р., що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Усупереч вимог зазначеної статті Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області пенсія ОСОБА_1 з наступного місяця після надходження довідки за № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р. не перерахована, що свідчить про протиправну бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області з цього питання.
У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі «Міллер проти Австрії» від 16.12.1974 р., де Суд встановив принцип, згідно з яким обов’язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996 р., якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005 р.), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Протоколу 1 Конвенції право мирно володіти своїм майном.
Зважаючи на викладене позовні вимоги є обґрунтованими в цій частині і підлягають задоволенню - слід визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення 01.06.2017 р. перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 р. згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103(661) від 15.05.2017 р. та зобов'язати позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 р. згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103(661) від 15.05.2017 р.
Вимоги позивача про стягнення з відповідача недоплаченої за період з січня 2016 року по листопад 2017 року пенсії в сумі 47831,72 грн., негайне виконання постанови в частині стягнення недоплаченої пенсії за один місяць у сумі 2079,64 грн. суд вважає необґрунтованими і такими, що задоволенню не підлягають, оскільки суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування пенсії позивачу замість органу, якому надані такі повноваження. Крім того, відповідач отримавши Довідку Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103(661) від 15.05.2017 р. про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 не здійснив останньому перерахунок пенсії, тобто не визначив її новий розмір виходячи з розміру грошового забезпечення обрахованого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 р. «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», а тому в даному випадку відсутні підстави для стягнення недоплаченої пенсії, згідно розрахунку наданого позивачем та допускати негайне виконання постанови в частині стягнення недоплаченої пенсії за один місяць.
Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 94 КАС України оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, на користь держави слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 6 - 9, 11, 69 - 72, 160 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) щодо нездійснення 01.06.2017 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 (40011, м. Суми, вул. Леваневського, б. 16, кв. 36, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 року згідно Довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103(661) від 15.05.2017 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (40011, м. Суми, вул. Леваневського, б. 16, кв. 36, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01.01.2016 року згідно довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області № 11/131-103 (661) від 15.05.2017 р.
В іншій частині вимог – відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код 21108013) на користь держави судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено та підписано 27.11.2017 року.
Суддя М.М. Косолап