Постанова № 70498644, 27.11.2017, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
27.11.2017
Номер справи
592/12771/17
Номер документу
70498644
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №592/12771/17

Провадження №2-а/592/678/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 року м.Суми

Суддя Ковпаківського районного суду м. Суми Хитров Б.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії, -

Встановив:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області та просить визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, щодо не здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліції, зобов’язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок розміру пенсії за наданою довідкою про розмір грошового забезпечення поліції з 01.01.2016 р.

Представник Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області в письмовому запереченні (вх..№43862 від 24.11.2017 р.) вимоги позивача не визнав та зазначив, що на обліку в головному управлінні позивач перебуває з 22.04.2010 як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ст.63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою ст.51 цього Закону.

Нормативним актом, що регулює питання проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262 є Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.08 №45.

Порядком передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262 пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України відповідні державні органи (органи Міністерства оборони) повідомляють у п’ятиденний строк ОСОБА_2 фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ОСОБА_2 фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (головні управління ОСОБА_2 фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

ОСОБА_2 фонду України від 28.03.2017 р. за №9493/02-23 повідомлено головне управління про те, що листом Міністерства внутрішніх справ від 22.03.2017 р. №4019/02/22-2017 повідомлено щодо перерахунку пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), призначених відповідно до Закону №2262 з 01.01.2016 р.

Головне управління листом від 31.03.2017 р. №3293/03.2-05 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» надіслало списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Довідка про грошове забезпечення позивача для проведення перерахунку пенсії надійшла від ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області у травні 2017 року.

У жовтні 2017 р. позивач звернувся до головного управління з питання проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Відповідь заявнику було надано листом головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області від 13.10.2017 р. №760/К-11.

Оскільки відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Виходячи з вищевикладеного Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області просить у задоволенні позову відмовити.

В письмовому клопотанні Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області просить призначити справу до розгляду за загальними правилами КАС України за участю представника Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області. Суд вважає вказане клопотання не обґрунтованим та таким, що задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до вимог ч.4 ст. 183-2 КАС України лише в разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу. Відомості, які б свідчили про наявність вказаних обставин суд вважає відсутніми.

Суд, дослідивши зібрані по справі докази прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2010 року. Пенсія призначена йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та отримує пенсію в Головному управлінні ОСОБА_2 фонду України в Сумській області.

В жовтні 2017 року позивач звернувся до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області з питання проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Відповідь заявнику було надано листом головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області від 13.10.2017 р. №760/К-11, в якому зазначено, що оскільки відповідно до ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України, то перерахунок та виплату перерахованої пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. У разі незгоди з відповіддю, вона може бути оскаржена до вищого органу у порядку підлеглості або суду.

Позивач вважає таку відмову відповідача в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії неправомірною, тому звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.

Суд вважає, що права позивача є порушеними та такими, що підлягають судовому захисту, а позовні вимоги задоволенню.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч.3 ст.63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року.

Цим Законом внесені доповнення в ст.63 Закону № 2262-ХІІ, а саме статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Відповідно до абзацу 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановами Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Таким чином, враховуючи вищенаведені приписи нормативно-правових актів, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв’язку із зміною розміру грошового забезпечення поліцейських, відповідно вважає обґрунтованими позовні вимоги в цій частині.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п’ятиденний строк ОСОБА_2 фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

ОСОБА_2 фонд України повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління ОСОБА_2 фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління ОСОБА_2 фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ОСОБА_2 фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком

Судом встановлено, що Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області було надано до Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача ще в травні 2017, що свідчить про дотримання останнім Порядку № 45 в частині надання довідок до органу ОСОБА_2 фонду.

Однак до цього часу пенсія позивачеві відповідно до наданої довідки Головним управління ОСОБА_2 фону України в Сумській області не перерахована.

Відповідно до ст.51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

В порушення вимог вказаної статті відповідачем - органом ОСОБА_2 фонду пенсія позивачу з наступного місяця після надходження довідки не перерахована, що підтверджує бездіяльність Головного управління ОСОБА_2 фону України в Сумській області з цього питання.

Тому суд вважає обґрунтованими позовні вимоги, які заявлені до Головного управління ОСОБА_2 фону України в Сумській області визнати протиправними його дії, щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача.

Щодо зобов’язання Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області виплатити компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії, про яку просить позивач, суд зауважує на таке.

Відповідно до статей 1, 2 Закону № 2050-ІІІ підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.

Із наведеного вбачається, що дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).

Основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону № 1058-IV, статтею 2 Закону № 2050-ІІІ та Порядком компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі пенсії). При цьому компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі – органом ПФУ) добровільно чи на виконання судового рішення.

Аналогічного правового висновку дійшла колегія суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України у постанові від 7 листопада 2012 року № 6-131цс12.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 94 КАС України на користь позивача слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області витрати на оплату судового збору у розмірі 640 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 19, 94, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд, -

Постановив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області, щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням грошового забезпечення поліції.

Зобов’язати Головне управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268», починаючи з 01 січня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень - Головного управління ОСОБА_2 фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору у розмірі 640 грн.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Б.В. Хитров