
Справа № 296/8192/17
2-а/296/528/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2017 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира в складі:
головуючого судді - Сингаївського О.П.,
за участі секретаря Галіцької А.М.,
розглянувши в відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 01.08.2017, з урахуванням сум винагороди за участь в АТО. разової премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за відпустку, з яких справлявся єдиний соціальний внесок, відповідно до довідки УМВС України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії від 13.05.2016 № 865/29/02/2017, довідки ГУНП в Житомирській області від 13.05.2017 №864/29/02-2017, без обмеження максимального розміру;
- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Вказав, що відповідачем при обчисленні розміру пенсії в розрахунок не включено всіх видів грошового забезпечення з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку із чим звернувся із заявою до відповідача про включення в розрахунок пенсії всіх видів грошового забезпечення, зокрема: винагороди за участь в АТО в розмірі 20567,7 грн., разової премії у розмірі 1000 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 10563,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8916,08 грн., компенсації за відпустку у розмірі 4672,2 грн. До вказаної заяви позивачем було додано довідки УМВС України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії від 13.05.2016 №865/29/02/2017 про розміри грошового забезпечення у період з 01.04.2014 по 06.11.2015 тадовідки ГУНП в Житомирській області від 13.05.2017 №864/29/02-2017 про розміри його грошового забезпечення у період з 07.11.2015 по 31.03.2016 за який йому нарахована пенсія, згідно якої на вказані виплати нарахований єдиний соціальний внесок.
Проте листом ГУ ПФУ в Житомирській області від 09.08.2017 року №1425/М-11 йому було відмовлено у зарахуванні вказаних видів грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, оскільки вони не зазначені у ст. 43 Закону 2262-ХІІ та п.7 постанови КМУ №393. Вважає, що рішення відповідача є незаконним і таким, що порушує його законні права
Позивач в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заперечення проти позову, вказавши про безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог. Письмові заперечення додані до матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд прийшов до наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач з 30.04.2015 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
18.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача, в якій просив здійснити перерахунок та виплату їй пенсії, шляхом включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія - винагороду за участь в АТО в розмірі 20567,7 грн., разової премії у розмірі 1000 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 10563,75 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 8916,08 грн., компенсації за відпустку у розмірі 4672,2 грн.
Листом заступника начальника Головного УПФУ в Житомирській області Антонюк С.М. №1425/М-11 від 09.08.2017 року позивачу роз'яснено, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова премія та винагорода за участь в АТО не є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, а тому підстави для їх врахування до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія відсутні.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови КМУ "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" №393 від 17.07.1992 року (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Частиною першою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 від 07.11.2007 року та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 р. № 158 зі змінами від 31 січня 2015 р. № 24 встановлено грошову винагороду за участь в антитерористичних операціях та бойових діях (далі за текстом - винагорода за участь в АТО).
Зазначена грошова винагорода виплачується військовослужбовцям, які приймають безпосередню участь в антитерористичних операціях з 1 травня 2014 року.
Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я у зв'язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених/ операціях і заходах.
Тобто названа грошова винагорода відноситься до складу грошового забезпечення осіб, приймаючих участь в АТО постійно з часу її запровадження і має щомісячний характер.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Аналізуючи вище згадані норми, Верховний Суд України в постанові від 10 березня 2015 року (справа № 21-70а15) вказав, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія лише у разі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з обумовлених виплат.
В матеріалах справи містяться копії довідок відділу фінансового забезпечення бухгалтерського обліку Управління МВС України в Житомирській області, які свідчать, що в період із 01.04.2014 року по 06.11.2015 року та в період із 07.11.2015 року по 31.05.2016 року ОСОБА_1 була нарахована матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія, індексація, винагорода за участь в АТО, та надбавка за виконання особливо важливих завдань, за оперативно розшукову роботу. Із зазначених сум, окрім індексації, сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у здійсненні перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, премії, винагороди за участь в АТО, компенсації за відпустку, з яких сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно довідки є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо часу, з якого необхідно провести перерахунок та виплату пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно ст.ст. 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст.43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі.
Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами. Перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене, та беручи до уваги, що заяву про перерахунок пенсії подано ОСОБА_1 18.07.2017 року, перерахунок пенсії позивачу має бути проведений з 01 серпня 2017 року.
Також, у позовній заяві міститься вимога позивача зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили надати звіт про виконання рішення суду.
Ст. 267 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Цій нормі кореспондують положення абзацу сьомого пункту 4 частини першої статті 163, абзацу п'ятого пункту 4 частини першої статті 207 названого Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду першої чи апеляційної зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень є правом, а не обов'язком суду. В даному випадку суд не вбачає наявність підстав для зобов'язання відповідача подати звіт за наслідками набрання рішенням законної сили, адже судом не встановлено наявності обставин, за яких відповідач не виконуватиме рішення суду.
Керуючись ст. ст. 2, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов"язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, з урахуванням сум винагороди за участь в АТО, разової премії, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, компенсації за відпустку, з яких справлявся єдиний соціальний внесок, відповідно до довідки УМВС України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії від 13.05.2016 № 865/29/02/2017, довідки ГУНП в Житомирській області від 13.05.2017 №864/29/02-2017, без обмеження максимального розміру, починаючи з 01.08.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О. П. Сингаївський