Ухвала суду № 70492984, 21.11.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2017
Номер справи
805/171/17-а
Номер документу
70492984
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2017 року справа №805/171/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів: Гайдара А.В., Ястребової Л.В.,

при секретареві судового засідання Терзі Д.А.,

з участю представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року у справі № 805/171/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатекс» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «Мегатекс» (далі ТОВ «Мегатекс») звернувся до суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС (далі СДПІ у м.Донецьку), Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просив:

визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників Державної фіскальної служби №0000044000 від 13.02.2017 року;

визнати протиправними дії СДПІ у м. Донецьку щодо нарахування пені в розмірі 131 278,67 грн.;

визнати протиправними дії СДПІ у м. Донецьку щодо зміни призначення платежу в платіжному дорученні №2470 від 06.05.2015 року на суму 131 278,67 грн. та розподілу коштів у розмірі 131 278,67 грн. в рахунок погашення пені у розмірі 131 278,67грн.;

зобовязати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести зміни до інтегрованої картки платника ТОВ «Мегатекс» шляхом спрямування розподіленої в погашення пені суми у розмірі 131278,67 грн. за призначенням платежу, вказаному в платіжному дорученні №2470 від 06.05.2015року (т.1 а.с. 4-8, 110-112,184).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року зазначений позов ТОВ «Мегатекс» задоволений, а саме:

визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0000044000 від 13.02.2017 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 10% з податку на прибуток в сумі 128825 грн.;

визнано протиправними дії СДПІ у м. Донецьку в частині нарахування пені в розмірі 131278,67 грн. та розподілу коштів, сплачених платіжним дорученням №2470 від 06.05.2015 року у розмірі 131 278,67грн. в рахунок погашення пені;

зобовязано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести зміни до інтегрованої картки платника ТОВ «Мегатекс», шляхом спрямування розподіленої в погашення пені суми у розмірі 131278,67 грн. за призначенням платежу, вказаному в платіжному дорученні №2470 від 06.05.2015 року (т.1 а. с. 200-205).

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі через неправильне та неповне зясування фактичних обставин, що мають значення для справи, неправильне та неповне дослідження наявних у справі доказів, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права (т.2 а. с. 32-33).

Позивачем на апеляційну скаргу подані письмові заперечення, в яких просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін. Просив здійснити апеляційний розгляд без представника позивача ( т.2 а.с. 47- 50).

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити.

Колегія суддів заслухала суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, вивчила доводи апеляційної скарги за матеріалами справи, з врахуванням письмових заперечень на апеляційну скаргу і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач ТОВ «Мегатекс» (код ЄДРПОУ 20338741) зареєстрований в якості юридичної особи, є платником податку на прибуток.

Позивач перебував на податковому обліку в СДПІ у м.Донецьку, в подальшому - у Харківському управлінні Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, на даний час знаходиться на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби.

ТОВ «Мегатекс» подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток за 2014р., в якій самостійно задекларовано податок на прибуток у сумі 5 101 339 грн. (податкова декларація з податку на прибуток підприємств № НОМЕР_1 вiд 27.02.2015року) з граничним терміном сплати 11.03.2015 року (т.1 а.с.17-28).

Позивачем частково сплачено суму грошового зобовязання за податковою декларацією № НОМЕР_1 вiд 27.02.2015року платіжним дорученням №1040 від 10.03.2015року в розмірі 3765100 грн. (а.с. 64).

На залишок податкового зобовязання позивачем надано контролюючому органу лист №000279 від 03.03.2015р. (отриманий 04.03.2015року), в якому просив провести погашення зобовязань з податку на прибуток за 2014 рік у сумі 1 288 250,00грн. з суми сплати авансових платежів з податку на прибуток за 2014р. (т.1 а.с. а.с.70).

28.07.2016 СДПІ у м.Донецьку на підставі пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 розділу ІІ Податкового кодексу України, в порядку ст.76 розділу ІІ ПКУ проведено камеральну перевірку ТОВ «Мегатекс» з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов`язань з податку на прибуток за період з 11.03.2015 до 06.05.2015 року, за результатами якої складений акт перевірки від 29.07.2016 за № 431/28-03-46-20338741 (т.1 а.с. 11-14).

Перевіркою встановлені наступні обставини:

податкове зобовязання з податку на прибуток підприємств за 2014 рік у сумі 5 101 339 грн. (згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємств ТОВ «Мегатекс» за 2014 рік № НОМЕР_1 вiд 27.02.2015року) з граничним терміном сплати 11.03.2015 року було погашено підприємством п/п N 1513 вiд 30.03.2015року у сумі 404 796,00 грн. із затримкою 19 днів, перерахуванням коштів з одного бюджетного рахунку на інший п/п N 11 вiд 31.03.2015року у сумі 3 765 100,00 грн. із затримкою 20 днів, п/п N 2229 вiд 24.04.2015року у сумі 374,00 грн. із затримкою 44 дні, перерахуванням коштів з одного бюджетного рахунку на інший п/п N 17 вiд 29.04.2015року у сумі 883 054,12 грн. із затримкою 49 днів.

податкове зобовязання з податку на прибуток підприємств за 2014 рік у сумі 393 006 грн. (згідно уточненої податкової декларації з податку на прибуток підприємств ТОВ «Мегатекс» за 2014 рік № НОМЕР_2 вiд 31.03.2015року) з граничним терміном сплати 31.03.2015 року було погашено перерахуванням коштів з одного бюджетного рахунку на інший п/п N 17 вiд 29.04.2015року у сумі 327 452,42 грн. із затримкою 29 днів, п/п N 2470 вiд 06.05.2015року у сумі 65 553,58 грн. із затримкою 36 днів;

податкове зобовязання з податку на прибуток підприємств за 2013 рік у сумі 374 грн. (згідно уточнюючого розрахунку з податку на прибуток підприємств за 2013 рік до заяви про податковий компроміс ТОВ «Мегатекс» для застосування процедури досягнення податкового компромісу № НОМЕР_3 вiд 15.04.2015року) з граничним терміном сплати 03.05.2015 року було погашено ТОВ «Мегатекс» п/п N 2470 вiд 06.05.2015року у сумі 374 грн. із затримкою 3 дні (т.1 а.с. 13).

Висновками акту перевірки щодо своєчасності сплати до бюджету узгоджених податкових зобовязань з податку на прибуток підприємств за період з 11.03.2015 року до 06.05.2015 року виявлені наступні порушення: пп.16.1.4 п. 16.1 ст.16, п.57.1 ст.57, п.5 підрозділу 92 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати суми узгоджених податкових зобовязань з податку на прибуток підприємств по наступних деклараціях: згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємств ТОВ «Мегатекс» за 2014 рік № НОМЕР_1 від 27.02.2015 у загальній сумі 5 053 324,12 грн. з затримкою до 30 календарних днів та більше, згідно уточненої податкової декларації з податку на прибуток підприємств ТОВ «Мегатекс» за 2014 рік № НОМЕР_2 від 31.03.2015 у загальній сумі 393 006,00 грн. з затримкою до 30 календарних днів та більше, згідно уточнюючого розрахунку з податку на прибуток підприємств за 2013 рік до заяви про податковий компроміс ТОВ «Мегатекс» для застосування процедури досягнення податкового компромісу № НОМЕР_3 від 15.04.2015 у загальній сумі 374,00 грн. з затримкою до 30 календарних днів (т.1 а.с. 14).

На підставі висновків акту перевірки СДПІ у м.Донецьку прийняті податкові повідомлення рішення від 19.08.2016:

- №0000264300, яким за порушення строку сплати суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств на 49, 44, 36 календарних днів до позивача застосовано штраф у розмірі 20% в сумі 189796,34 грн. (т.1 а.с.15);

- №0000274300, яким за порушення строку сплати суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств на 29, 20, 19, 3 календарних днів до позивача застосовано штраф у розмірі 10% в сумі 449772,24 грн. (т.1 а.с. 16).

Позивачем подано скаргу на вищезазначені податкові повідомлення рішення до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України, яку рішенням від 11.11.2016 залишено без задоволення (т.1 а.с. 98-101).

Також ТОВ «Мегатекс» подано скаргу на податкові повідомлення рішення від 19.08.2016 до Державної фіскальної служби України, яку рішенням від 25.01.2017 за №1433/6/99-99-11-03-01-25 задоволено частково, внаслідок чого скасовані: податкове повідомлення рішення від 19.08.2016 № НОМЕР_4 на суму застосованих штрафних санкцій з податку на прибуток 189796,34 грн. та податкове повідомлення-рішення від 19.08.2016 № НОМЕР_5 в частині 320947, 24 грн. та в зазначеній частині рішення, прийняте за розглядом первинної скарги (т.1 а.с. 93-97).

Враховуючи вищезазначене рішення, Харківським управлінням Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби прийнято податкове повідомлення-рішення №0000044000 від 13.02.2017 про застосування штрафних санкцій в розмірі 10% в сумі 128825,0 грн. за порушення строку сплати суми грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств на 29, 20 календарних днів (т.1 а.с 114).

Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.

Спірним у справі є наявність (відсутність) правових підстав для прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення №0000044000 від 13.02.2017 та як наслідок зобовязання податкового органу до вчинення певних дій, спрямованих на відновлення порушених прав та інтересів позивача.

Відповідно до п. 5 розділу ІІ Порядку надіслання адміністративного або судового оскарження грошове зобов'язання, зменшення (контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 28 грудня 2015 року №1204, якщо за результатами збільшення) суми податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафна (фінансова) санкція (штраф) та пеня за порушення норм іншого законодавства, зазначені у податковому повідомленні-рішенні, зменшуються, то шляхом опрацювання інформації підрозділів правової роботи щодо прийнятих рішень за результатами розгляду скарг в адміністративному та/або судовому порядку складається податкове повідомлення-рішення, яке містить зменшену суму грошового зобов'язання, зменшену суму зменшення (збільшення) податкових зобов'язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, штрафної (фінансової) санкції (штрафу) та пені за порушення норм іншого законодавства.

Відповідно до п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України (далі ПК України) податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

За приписами п.126.1 ст.126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

В акті перевірки та в запереченнях Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби визначено, що позивачем несвоєчасно сплачено податкове зобовязання з податку на прибуток підприємств за 2014 рік у сумі 5 053 324,12 грн. згідно податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2014р., а тому до ТОВ «Мегатекс» були застосовані штрафні санкції за затримку на 19 днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 404 796,00 грн. (платіжне доручення №1513 від 30.03.2015р), за затримку на 20 днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 3 765 100,00 грн. (платіжне доручення №11 від 31.03.2015р), за затримку на 49 днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 883 054,12 грн. (платіжне доручення №17 від 29.04.2015р), за затримку на 44 дні сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 374,00грн. (платіжне доручення №2229 від 24.04.2015р) (т.1 а.с. 103-104).

Разом з тим, з вищенаведених платіжних доручень лише платіжне доручення №11 від 31.03.2015року на суму 3 765 100,00 грн. та платіжне доручення за №17 від 29.04.2015року на суму 883 054,12 грн. є такими, що свідчать про перерахування коштів з одного бюджетного рахунку на іншій, тобто контролюючим органом було здійснено переказ коштів з рахунку «авансові внески з податку на прибуток підприємств» код бюджетної класифікації 11023301 на «податок на прибуток підприємств» код бюджетної класифікації 11020300.

Також, з рішення Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 25.01.2017 року за №1433/6/99-99-11-03-01-25., прийнятого за наслідками розгляду скарги ТОВ «Мегатекс» вбачається, що 4 березня 2015р. ТОВ «Мегатекс» дійсно звернулось із вищевказаною заявою до відповідача 1 здійснити переказ коштів з рахунку «Авансові внески з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів, що сплачується до 1 січня» (код бюджетної класифікації 11023301) на «податок на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів» (код бюджетної класифікації 11020300) в сумі 1 288 250,00грн. (т.1 а.с. 95).

Також зазначеним рішенням встановлено, що контролюючим органом при розгляді вищевказаної заяви було порушено вимоги п.43.4, 43.5. ст.43 Податкового кодексу щодо здійснення повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобовязань платникам податків у порядку та строки, встановлені діючим законодавством - перерахування коштів із одного бюджетного рахунку на інший здійснено СДПІ у м.Донецьку 29.04.2015р. (т.1 а.с. 96).

Отже, матеріалами справи підтверджується, що станом на 11.03.2015року у позивача обліковувався залишок надмірно сплачених авансових внесків з податку на прибуток за 2014рік у розмірі 1 288 250,00грн.

Таким чином, позивач на момент звернення з листом про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань мав законне право на отримання помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання, що також не заперечується податковим органом.

Зі спірного податкового повідомлення-рішення встановлено, що позивачу було нараховано штраф у розмірі 10% за затримку на 29 та 20 календарних днів сплати грошового зобовязання в сумі 1 288 250грн., проте, акт перевірки датою фактичної сплати (погашення недоїмки) зазначає 31.03.2015року та 29.04.2015року (платіжні доручення №11 від 31.03.2015року на суму 3 765 100,00 грн. та за №17 від 29.04.2015року на суму 883 054,12 грн.).

Таким чином, акт перевірки містить розбіжності з податковим повідомленням-рішення, що винесено за його висновками, стосовно кількості днів затримки сплати грошового зобовязання, а саме, граничним терміном сплати податкової звітності від 27.02.2015року зазначено 11.03.2015року, а фактичною сплатою визначено 31.03.2015року та 29.04.2015року, тобто 20 та 49 днів, що свідчить про притягнення платника податків до відповідальності у вигляді штрафу в розмірі, що суперечить приписам п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України.

Крім того, рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 25.01.2017 року за №1433/6/99-99-11-03-01-25, яке також було підставою для винесення спірного податкового повідомлення-рішення та інтегрованої картки платника податків, встановлено, що перерахування коштів в розмірі 1 288 250грн. з одного бюджетного рахунку на інший здійснено 29.04.2015р., тобто жодного посилання про погашення податкового зобовязання з податку на прибуток за 2014 рік платіжним дорученням №11 від 31.03.2015 року на суму 3 765 100,00 грн., воно не містить.

Відповідно до п.43.1 ст.43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п.43.3 ст. 43 ПК України).

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку (п.43.4 ст.43 ПК України).

Згідно з п.43.5 ст.43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування ( п.102.5 ст.102 ПК України).

Надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату (пп. 14.1.115 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Згідно з п.17.1.10 ст.17 ПК України платник податків має право на залік чи повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

За приписами п.57.1 ст.57 ПК України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобовязаний сплатити суму податкового зобовязання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Суму податкового зобовязання, визначену у митній декларації, платник податків зобовязаний сплатити до/або на день подання митної декларації.

Платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій), у тому числі визначених пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні обєкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують двадцяти мільйонів гривень) щомісяця, протягом дванадцятимісячного періоду, сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобовязання з цього податку, без подання податкової декларації.

При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається з червня поточного звітного (податкового) року по травень наступного звітного (податкового) року включно.

Платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році та не сплачують авансового внеску.

Платники податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні обєкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 20 мільйонів гривень, та неприбуткові установи (організації), крім неприбуткових організацій, визначених пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків.

Платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобовязання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, має подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобовязань.

Платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобовязання визначаються на підставі поданих податкових декларацій.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступний дванадцятимісячний період. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобовязань.

Податкова декларація, в тому числі розрахунок щомісячних авансових внесків, за базовий звітний (податковий) рік подаються до 1 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.

Згідно з нормою п.87.1 ст.87 ПК України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Джерелом самостійної сплати грошових зобовязань з податку на додану вартість є суми коштів, що обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, та джерела, зазначені в абзаці першому цього пункту.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

З аналізу наведених норм встановлено що обовязковою умовою для повернення надміру сплачених сум податків, зокрема, є наявність згідно даних податкової звітності позивача суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Податковим органом було проведено залік надміру сплаченої суми авансових внесків по податку на прибуток (код платежу 11023301) згідно листа позивача від 03.03.2015року, на податок на прибуток (код платежу 11020300) в сумі 1 288 250грн. лише 29.04.2015року платіжним дорученням №17, що підтверджується рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 25.01.2017 року за №1433/6/99-99-11-03-01-25 та інтегрованою карткою платника податків.

З урахуванням положень Податкового кодексу України відповідачем в передбачені кодексом строки не було надано висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та передано на виконання органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, який в свою чергу протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платників податків.

Встановлено, що позивач на момент звернення до відповідача з листом про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань мав законне право на отримання помилково та/або надміру сплачених сум грошового зобов'язання, що не заперечується податковим органом.

Податкове законодавство України ґрунтується на принципі - презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу ( п.4.1.4 ст.4 ПК України).

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про протиправність застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань з податку на прибуток за 2014рік.

Щодо правомірності нарахування позивачу пені в розмірі 131 278,67грн. за несвоєчасну сплату грошового зобовязання по податковій декларації з податку на прибуток за 2014рік від 27.02.2015року за №9081215837 колегія суддів зазначає наступне.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обовязку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п. 36.5 ст. 36 ПК України).

Згідно з п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобовязання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобовязання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобовязання, визначеного контролюючим органом у випадках, не повязаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); при нарахуванні суми податкового зобовязання, визначеного платником податків або податковим агентом, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання (п.п.129.1.1, п.п.129.1.2, п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 ПК України).

За приписами п.п.129.3.1, п.п.129.3.2, п.п.129.3.3, п.п.129.3.4 п.129.3 ст.129 ПК України нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

Відповідно до п.129.4. ст.129 ПК України на суми грошового зобовязання, визначеного підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобовязання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобовязання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення у його сплаті, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

За приписами п.129.5 ст.129 ПК України зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

За порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції (п.129.6 ст.129 ПК України).

Відповідно до п.129.7 ст.129 ПК України не вважається порушенням строку перерахування податків, зборів, платежів з вини банку порушення, вчинене внаслідок регулювання Національним банком України економічних нормативів такого банку, що призводить до нестачі вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку.

Пеня в розмірі 131 278,67грн. була нарахована контролюючим органом за період з 12.03.2015року по 05.05.2015року за несвоєчасну сплату грошового зобовязання по податковій декларації з податку на прибуток за 2014рік від 27.02.2015року за №9081215837 у розмірі 5053324,121грн.

Разом з тим, рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 25.01.2017 року за №1433/6/99-99-11-03-01-25 були скасовані податкове повідомлення рішення від 19.08.2016року за № НОМЕР_4 на суму застосованих штрафних санкцій з податку на прибуток 189796,34 грн. та податкове повідомлення рішення від 19.08.2016року за № НОМЕР_5 в частині 320947,24 грн., прийняті в тому числі з підстав несвоєчасності сплати платником податків грошового зобовязання з податку на прибуток за 2014рік за податковою декларацією від 27.02.2015року.

Контролюючий орган, посилаючись на позицію Верховного суду України, що викладена в постанові від 16.06.2015року по справі №21-377а18, зазначив, що для підтвердження факту несплати узгодженої суми грошового зобовязання необхідно встановити, що у строк, передбачений п.57.1 ст.57 ПК України платник податків не вчиняв дії, спрямовані на перерахування коштів. Водночас, позивачем платіжним дорученням від 10.03.2015року за №1040 перераховано кошти в сумі 3 765 100грн. (код бюджетної класифікації 11021000), з призначенням платежу перерахування податку на прибуток за 2014рік. Отже, контролюючий орган встановив відсутність несвоєчасної сплати узгодженої суми грошового зобовязання по податковій декларації з податку на прибуток за 2014рік від 27.02.2015року за №9081215837 на суму 3 765 100грн.

Таким чином, враховуючи висновки Державної фіскальної служби України, викладені в рішенні про результати розгляду скарги від 25.01.2017 року за №1433/6/99-99-11-03-01-25, дані інтегрованої картки платника та вищевикладені висновки суду щодо відсутності з боку позивача умисних дій направлених на несвоєчасну сплати грошового зобовязання з податку на прибуток в розмірі 1 288 250грн., оскільки позивачем у передбачені ст.57 ПК України строки було надано контролюючому органу лист від 03.03.2015року про здійснення заліку коштів, колегія суддів дійшла висновку про безпідставність нарахування пені в розмірі 131 278,67грн. за несвоєчасну сплату грошового зобовязання по податковій декларації з податку на прибуток за 2014рік від 27.02.2015року за №9081215837.

Відповідно до п.87.9 ст.87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, погашення контролюючим органом вищезазначеної пені платіжним дорученням від 06.05.2015року за №2470 на суму 135 000грн., яким платник сплачував податок на прибуток за 2015рік є неправомірним, та таким, що не ґрунтується на вимогах Податкового кодексу України.

З огляду на наведене, з урахуванням наявності в інтегрованій картці платника податків суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату, податковим органом неправомірно були застосовані приписи п.126.1 ст.126 та ст.129 ПК України в частині нарахування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми узгодженого грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств за лютий 2014 року та пені.

На підставі встановлених обставин справи та наведених вище норм матеріального закону, якими регулюються спірні відносини, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби №0000044000 від 13.02.2017 року про застосування штрафних санкцій в розмірі 10% з податку на прибуток в сумі 128825 грн.; визнання протиправними дій СДПІ у м. Донецьку в частині нарахування пені в розмірі 131278,67 грн. та розподілу коштів, сплачених платіжним дорученням №2470 від 06.05.2015 року у розмірі 131 278,67 грн. в рахунок погашення пені; зобовязання Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести зміни до інтегрованої картки платника ТОВ «Мегатекс», шляхом спрямування розподіленої в погашення пені суми у розмірі 131278,67 грн. за призначенням платежу, вказаному в платіжному дорученні №2470 від 06.05.2015 року.

Спір за суттю вимог судом першої інстанції вирішений з дотриманням норм матеріального та процесуального закону, внаслідок чого апеляційна скарга не підлягає задоволенню, підстави для скасування постанови суду відсутні.

Ухвала в повному обсязі складена 24 листопада 2017 року.

Керуючись ст.122-1, ст.195 ч.1, ст.196, ст.198 ч.1 п.1, ст.200, ст.205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 18 квітня 2017 року у справі № 805/171/17-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Мегатекс» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального Головного управління ДФС, Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Харківського управління Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити певні дії, визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі.

Головуючий Л.А. Василенко

Судді: А.В. Гайдар

ОСОБА_3