
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9218/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Макарика В.Я.
суддів Большакової О.О., Глушка І.В.
за участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Тячівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області на ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року про відмову в заміні сторони у виконавчого провадження у справі №807/2517/13-а за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 3030,72 грн.,-
В С Т А Н О В И В:
20 липня 2017 року Тячівське обєднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області звернулося в суд із заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просило замінити стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 09.08.2013 року у справі №807/2517/13-а з управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області на Головне управління ДФС у Закарпатській області (88000, м. Ужгород, вул. Волошина, 52, р/р ДПІ в Тячівському районі № 37194204010713, МФО 812016, код ЄДРПОУ 39594069).
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року у задоволенні заяви Тячівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про заміну сторони виконавчого провадження - відмовлено.
Ухвалу в апеляційному порядку оскаржило Тячівське обєднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області, вважає її незаконною та необґрунтованою, просить ухвалу скасувати та постановити нову ухвалу, якою замінити сторону виконавчого провадження (стягувача) з примусового виконання постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року по справі № 807/2517/13-а щодо стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 3030,72 грн. з управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області на Головне управління ДФС у Закарпатській області. На обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що функції, обовязки і завдання щодо адміністрування єдиного внеску покладено на Міністерство доходів і зборів України, а боржника платника єдиного соціального внеску фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 передано на облік до Головного управління ДФС у Закарпатській області.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст. 41, ч.4 ст. 196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року в адміністративній справі № 807/2517/13-а задоволено позов управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості в сумі 3030,72 грн. Постановою державного виконавця Тячівського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області від 28 лютого 2017 року відкрито виконавче провадження № 53473116 з примусового виконання постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 серпня 2013 року в адміністративній справі № 807/2517/13-а. Сума заборгованості по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за даним виконавчим листом складає 3030,72 грн.
Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції прийшов до висновку про відсутність правових підстав для заміни сторони виконавчого провадження.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року № 988 Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України управління Пенсійного фонду України в Тячівському районі Закарпатської області реорганізовано в Тячівське обєднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області.
Колегія суддів зазначає, що Закон України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи внесено зміни до Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно із ч. 4 ст. 8 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 3-1 ч. 1 ст. 1 того ж Закону органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.
В силу ч. 3 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи, заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України у звязку з проведенням адміністративної реформи". Органи Пенсійного фонду України продовжують адмініструвати єдиний внесок у частині завершення процедур такого адміністрування.
Колегія суддів зазначає, що Закон України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи набрав чинності 11 серпня 2013 року.
Відповідно до пп. 14.1.1-1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та обєктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом".
Частиною 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи передбачено, що суми єдиного внеску, які надійшли на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду України, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах для зарахування таких сум, підлягають перерахуванню на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах.
Беручи до уваги вищевикладене колегія суддів приходить до висновку, що органи Пенсійного фонду закінчують усі наявні на день набрання чинності вищевказаним Законом процедури: перевірки, узгодження їх результатів та вимог про сплату боргу, оскарження рішень про застосування пені та фінансових санкцій, стягнення недоїмки.
Тобто, Тячівське обєднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області є органом, який відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи закінчує процедуру по стягненню заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1.
Відповідно до ч. 1 ст. 264 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що підстав для заміни сторони виконавчого провадження немає, оскільки у Тячівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області зберігаються повноваження із адміністрування єдиного внеску в частині завершення розпочатих процедур згідно з Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи, тому воно не втратило статусу стягувача у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа № 807/2517/13-а, виданого Закарпатським окружним адміністративним судом.
За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції постановив ухвалу з додержанням норм процесуального права, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану ухвалу слід залишити без змін.
Керуючись ст. 41, 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Тячівського обєднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області залишити без задоволення, а ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 липня 2017 року про відмову в заміні сторони у виконавчого провадження у справі №807/2517/13-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В.Я. Макарик
Судді: О.О. Большакова
ОСОБА_2
Повний текст ухвали складений 23 листопада 2017 року.