Ухвала суду № 70491628, 23.11.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
803/1059/17
Номер документу
70491628
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/10558/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

головуючого судді Большакової О.О.,

суддів Глушка І.В., Макарика В.Я. ,

з участю секретаря судового засідання Гром І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Волинь Нова» до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року,

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Волинь-Нова» (далі - ТОВ «Волинь-Нова») звернулося до Волинського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 26 червня 2017 року №0020601205, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 209840,54 грн.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 26 червня 2017 року №0020601205.

Із таким судовим рішенням не погодилося Головне управління ДФС у Волинській області та подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову та прийняти нову - про відмову у задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що камеральною перевіркою було встановлено недотримання ТОВ «Волинь-Нова» граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі ЄРПН). Отже, на підставі акта перевірки ГУ ДФС у Волинській області було правомірно прийнято податкове повідомлення-рішення від 26 червня 2017 року №0020601205, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 209840,54 грн за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 2098405,32 грн.

Представник апелянта ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просив задовольнити її з підстав, що у ній наведені.

Представник позивача ОСОБА_2 у судовому засіданні заперечив щодо доводів апеляційної скарги та просив залишити рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Волинь-Нова» зареєстроване як юридична особа та перебуває на обліку як платник податків у Горохівському відділенні Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Волинській області.

Посадовими особами Горохівського відділення Володимир-Волинської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку ТОВ «Волинь-Нова» щодо недотримання граничних строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, за результатами якої складено акт №3951/03-20-12-05/5531943 від 08.06.2017 року, в якому зафіксовано порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних від 31 грудня 2015 року за № 72/2 та №74/2 на загальну суму ПДВ 2098405,32 грн.

26 червня 2017 року ГУ ДФС у Волинській області було прийнято податкове повідомлення-рішення №0020601205, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 209840,54 грн за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 2098405,32 грн (а.с. 9).

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про незаконність цього рішення з наступних підстав.

Статтею 9 ПК України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податок на додану вартість визначено як загальнодержавний податок, а підпунктом 14.1.178 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачено, що податок на додану вартість - непрямий податок, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V цього Кодексу.

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податку накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України з 01 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування по податкових накладних незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів.

31 грудня 2015 року ТОВ «Волинь Нова» було виписано податкову накладну за № 72/2 для ТОВ «Вілія-Трейд» за сою насіннєву на суму 9254140 грн, в тому числі ПДВ 1542356,67 грн та податкову накладну за № 74/2 для ТзОВ «Волинь-Зерно-Продукт» за цукор білий кристалічний на суму 3336291,90 грн, в тому числі ПДВ 556048,65 грн.

Загальна сума ПДВ по двох податкових накладних склала 2098405,32 грн.

У відповідності до вимог абзацу одинадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України останнім днем реєстрації податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 72/2 та 74/2 в ЄРПН було 15 січня 2016 року.

Відповідно до вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України платник податку міг зареєструвати податкові накладні у ЄРПН за умови наявності достатньої суми коштів на електронному рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, яка б відповідала загальній сумі податку за податковими накладними від 31 грудня 2015 року № 72/2 та 74/2.

Відповідно до пункту 200-1.4 статті 200-1 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти, в тому числі з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 ПК України.

Згідно з абзацом тринадцятим пункту 201.10 статті 201 ПК України якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього ПК України, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків регулює Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Порядок № 569).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 569 рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти у сумі, необхідній для досягнення розміру суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку; спеціальний рахунок - рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, передбаченого статтею 209 Податкового кодексу України (далі - суб'єкт спеціального режиму оподаткування), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених/наданих ними сільськогосподарських товарів/послуг.

Пунктом 12 Порядку № 569 визначено, що якщо сума, обчислена відповідно до пункту 9 цього Порядку, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній, яку платник податку повинен зареєструвати в Реєстрі, такий платник перераховує необхідну суму коштів з поточного рахунка на електронний рахунок (в тому числі на додаткові електронні рахунки).

На електронні рахунки (в тому числі додаткові електронні рахунки) не можуть перераховуватися кошти із спеціальних рахунків.

ДФС автоматично обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі. Платник податку має право отримувати у ДФС інформацію про стан свого електронного рахунка (в тому числі додаткових електронних рахунків), а також суму податку, на яку він має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі (пункт 13 Порядку № 569).

Казначейство подає ДФС в розрізі платників податку інформацію про суми поповнення електронних рахунків (в тому числі додаткових електронних рахунків) та залишків на таких рахунках (пункт 14 Порядку № 569).

Отже, з наведених норм законодавства слідує, що для реєстрації податкової накладної в ЄРПН платник податків зобов'язаний перерахувати зі свого поточного рахунку на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ суму коштів, достатню для реєстрації таких податкових накладних.

Судом встановлено, що ТОВ «Волинь-Нова» 14 січня 2016 року для реєстрації податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 72/2 та 74/2 з поточного рахунку на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ було перераховано кошти у розмірі 3000000 грн, на підтвердження чого надано копію платіжного доручення №3582 від 14 січня 2016 року та банківську виписку АТ «ОТП Банк» у м. Луцьку з 14 січня 2016 року по 15 січня 2016 року про переказ коштів, з яких вбачається, що кошти у сумі 3000000 грн були перераховані банком 14.01.2016 року (а.с. 37-39, 43-44).

Довідкою ВАТ «ОТП Банк» у м. Луцьку від 3.09.2017 підтверджено, що списання коштів з рахунку №26005001326218, що належить ТОВ «Волинь Нова» відбулося о 11:12 год. 14.01.2016, згідно платіжного доручення №3582 від 14.01.2016 на суму 3000000 грн (а.с. 45).

Відповідно до пункту 200-1.5 статті 200-1 ПК України кошти, що надійшли на рахунки, визначені у підпунктах «а» - «в» пункту 200-1.2 цієї статті, автоматично перераховуються органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на рахунок такого платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість та на спеціальний рахунок такого платника протягом наступного операційного дня.

У той же час, як свідчить витяг з системи електронного адміністрування ПДВ на запит №15300893 від 15.01.2016, незважаючи на поповнення електронного рахунку ПДВ, станом на 15.01.2016 на електронному рахунку ТОВ «Волинь-Нова» в системі електронного адміністрування ПДВ рахувався залишок 82,12 грн (а.с. 17).

Згідно реєстру операцій системи електронного адміністрування ПДВ електронного кабінету платника ТОВ «Волинь-Нова», поповнення електронного рахунку у розмірі 3000000 грн відображено лише 16.01.2016 о 11 год. 07 хв. (а.с. 18).

Отже, відсутність коштів на рахунку фактично позбавило можливості позивача здійснити 15.01.2016 в ЄРПН реєстрацію податкових накладних від 31 грудня 2015 року №72/2 та №74/2.

Саме тому реєстрація податкових накладних здійснилася саме 16 січня 2016 року.

Листом Державної казначейської служби України №12-08/801-15564 від 18.09.2017 на письмовий запит ТОВ «Волинь-Нова» №423 від 12.09.2017 позивача повідомлено, що 14 січня 2016 року о 11 год. 48 хв. на рахунок № 37520100004552 ТОВ «Волинь Нова», відкритий у Державній казначейській службі України, було зараховано кошти в сумі 3000000 грн з призначенням платежу «сплата ПДВ за грудень 2015 року», що були перераховані АТ «ОТП Банк» згідно платіжного доручення №3582 від 14.01.2016 (а.с. 50).

Таким чином, станом на 15 січня 2016 року у ТОВ «Волинь-Нова» на електронному рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ була достатня сума коштів, а саме: 3000000 грн, які перевищують суму по податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 72/2 та 74/2 на загальну сума ПДВ 2098405,32 грн, що підлягали реєстрації.

Крім того, як вбачається з листа Державної казначейської служби України №12-08/801-15564 від 18.09.2017, кошти з електронного рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ, який був фактично поповнений 14 січня 2016 року в той же операційний день автоматично перераховані державною казначейською службою на спеціальний рахунок позивача (а.с. 50). При цьому повторно ні 15 січня, ні 16 січня 2016 року товариство не перераховувало кошти зі свого поточного рахунку на рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.

Таким чином, саме відсутність необхідних коштів на електронному рахунку платника податків не з вини товариства та не забезпечення приймання податкових документів в електронному вигляді контролюючим органом, не дало можливості позивачу вчасно провести реєстрацію податкових накладних від 31 грудня 2015 року № 72/2 та 74/2 в ЄРПН 15 січня 2016 року, тобто в строки, визначені пунктом 201.10 статті 201 ПК України.

А відтак, вини позивача у вказаному порушенні немає.

Тому, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що відповідачем неправомірно застосовано до ТОВ «Волинь-Нова» штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції дійшов переконання, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ч. 3 ст. 160, ст. ст. 195, 196, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, суд,

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2017 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя О.О. Большакова

Судді І.В. Глушко

ОСОБА_3

Повний текст виготовлено 23 листопада 2017 року.