
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2017 р. № 820/4916/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення, -
В С Т А Н О В И В:
23 жовтня 2017 року ОСОБА_3 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 194-1303 від 06.04.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що нарахування ОСОБА_3 земельного податку на земельну ділянку, за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР (ОСОБА_4), буд. 181, не відповідає вимогам діючого законодавства України, а тому податкове повідомлення-рішення № 194/1303 від 06.04.2017 року, на думку позивача, має бути скасовано у судовому порядку.
Відповідач, Головне управління Державної фіскальної служби у Харківській області, проти позову заперечував. В обґрунтування заперечень зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
В судове засідання представник позивача прибув, позов підтримав та просив суд задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання представник відповідача прибула, проти позову заперечувала та просила відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_3 є власником нежитлового приміщення загальною площею 57,7 кв.м. в чотириповерховій нежитловій будівлі літ. «Б-4» за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд. 181.
ГУ ДФС у Харківській області було винесено податкове повідомлення-рішення №194-1303 від 06.04.2017 року, яким позивачу визначено податкове зобовязання по платежу «земельний податок з фізичних осіб» на суму 2972,13 грн. за податковийперіод 2017 рік.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 не погоджується саме з розрахунком земельного податку на земельну ділянку за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд. 181, в розмірі 2972,13 грн.
Згідно п. 286.1 ст. 286 ПК України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно у сфері будівництва, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 287.6 ст. 286 ПК України визначено, що при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку.
Відповідно до пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 ПК України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно ст. 289 ПК України встановлено, що для визначення розміру податку використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до п. 285.1 ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Положеннями ст. 286 передбачено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст. 286 ПК України).
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується з урахуванням прибудинкової території кожному з таких осіб: 1) у рівних частинах якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності кількох осіб, але не поділена в натурі, або одній з таких осіб-власників, визначеній за їх згодою, якщо інше не встановлено судом; 2) пропорційно належній частці кожної особи - якщо будівля перебуває у спільній частковій власності; 3) пропорційно належній частці кожної особи якщо будівля перебуває у спільній сумісній власності і поділена в натурі.( п.286.6 ст. 286 ПК України).
За земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території ( п. 286.6 ст. 286 ПК України).
Пунктом 287.5 ст. 287 ПК України передбачено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення - рішення.
Судом встановлено, що Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 №1209/13, вирішено затвердити Технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", визначено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 грн.
Згідно ст. 286 ПК України, податок за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у спільній власності кількох юридичних осіб або громадян, нараховується кожному з них пропорційно їх частці у власності на будівлю.
Такими чином, для визначення площі земельної ділянки, щодо якої здійснено розрахунок величини земельного податку, необхідно з'ясувати: загальну площу нежитлової будівлі літ. «Б-4» за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд. 181, загальну площу земельної ділянки, на якій розташована нежитлова будівля літ. «Б-4» за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд. 181 та здійснити розрахунок площі частки земельної ділянки, якою користується позивач, пропорційно до частки його нежитлових приміщень в загальній площі нежитлової будівлі.
З огляду на викладене, розрахункова площа земельної ділянки стосовно якої контролюючим органом визначається податкове зобов'язання з земельного податку, повинна бути розрахована пропорційно до частки нежитлових приміщень позивача в загальній площі нежитлової будівлі.
ГУ ДФС у Харківській області надано до суду розрахунок земельного податку, визначеного позивачу на земельну ділянку розташовану за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд. 181.
Розрахунок був зроблений на підставі формули Цзд = Б*Кі*Км2*КмЗ_ср.*Кф*РL, де Км2 - зональний коефіцієнт, КмЗ - коефіцієнт для зон впливу локальних факторівпр-т (1% ), Кф - коефіцієнт, що характеризує функціональне використання земельної ділянки (для вказаного платника Кф становить 2,5- землі комерційного використання). Сума земельного податку: 291,18 * 1,249 * 1,433 * 1,06) * 3,71 * 1% * 2,5 * 10000 =512436,46. Де 512436,46 грн. це ставка земельного податку за 1 га. Земельний податок 512436,46 * 0,00577=2972,13 грн.
В письмових поясненнях, наданих відповідачем до суду, зазначено, що площа земельної ділянки якою користується позивач розраховано згідно формули - 57,7 кв.м.*10000 кв.м. (1га) = 0,00577 га.
На думку суду, відповідач у своїх розрахунках помилково дійшов висновку про те, що площа земельної ділянки якою користується позивач відповідає площі нежитлового приміщення за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд. 181 переведеній в га, а саме 0,00577 га.
За таких обставин, відповідачем безпідставно розраховано суму земельного податку на земельну ділянку, яка розташована за адресою м. Харків, пр-т 50-річчя СРСР, буд. 181, без врахування вищевказаних показників.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення рішення ГУ ДФС у Харківській області № 194-1303 від 06.04.2017 року підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на те, що відповідачем, як субєктом владних повноважень, не доведено правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає стягненню відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 158, ст. 159, ст. 160, ст. 163, ст. 185, ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про скасування податкового повідомлення - рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення № 194-1303 від 06.04.2017.
Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області (код ЄДРПОУ 39599198, 61057, м. Харків,вул. Пушкінська, 46) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, 61058, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст постанови виготовлений 24.11.2017 року.