Постанова № 70488549, 20.11.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.11.2017
Номер справи
804/5130/17
Номер документу
70488549
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2017 р. Справа № 804/5130/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участю: представника позивача представника відповідача ОСОБА_3 ОСОБА_4 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

11.08.2017 Публічне акціонерне товариство "АрселорМіттал Кривий Ріг" (далі ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг") звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДФС (далі відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003694615 від 01.06.2017 повністю.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що висновки, які викладені в акті перевірки, на підставі яких відповідачем було винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення, є безпідставними та необґрунтованими, зроблені без урахування всіх фактичних обставин та не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства України. Відтак, оскаржуване податкове повідомлення-рішення було винесене без достатніх правових підстав, є протиправним, а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача у судове засідання зявилась, адміністративний позов підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання зявилась, проти задоволення позову заперечувала та просила відмовити в задоволенні позову

В обґрунтування заперечень зазначила, що ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" у перевіряємому періоді, не будучи зареєстроване як платник акцизного податку , який реалізує пальне у відповідності до вимог пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України, здійснив покупцю поставку бензолу, у звязку з чим, відповідачем відповідно до вимог п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення. З огляду на викладене, відповідач вважає податкове повідомлення-рішення правомірним та таким, що прийнято відповідно до норм діючого законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.

Судом встановлено, що на підставі пп. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, пп. 78.1.4 п. 78, ст.82, пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України та відповідно до Наказу № 695 від 06.04.2017 Офісу великих платників податків ДФС контролюючим органом проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" з питання дотримання вимог податкового законодавства при реалізації бензолу без реєстрації як платника акцизного податку за березень-грудень 2016 року.

За результатами зазначеної перевірки складено акт від 13.05.2017 №45/28-10-46-08/24432974, яким встановлено порушення пп. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) реалізація бензолу за період березень-грудень 2016 року у кількості 4 173 300, 00 кг на суму 41 030 297, 15 грн. проведена без обовязкової реєстрації як платника акцизного податку.

Враховуючи виявлені порушення, відповідачем на підставі акту перевірки від 13.05.2017 №45/28-10-46-08/24432974, прийнято податкове повідомлення-рішення №0003694615 від 01.06.2017, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 49 236 357, 00 грн.

Не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить із наступного

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПК України платником акцизного податку є особа, яка реалізує пальне. Такі особи підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців, до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики (п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Кодексу).

В розумінні пп. 14.1.1411 п. 14.1 ст. 14 ПК України пальне - нафтопродукти, скраплений газ, паливо моторне альтернативне, паливо моторне сумішеве, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, інші товари, зазначені у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу.

Реалізація пального для цілей розділу VI ПК України - це будь-які операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів купівлі-продажу, міни, поставки, дарування, комісії, доручення (в тому числі передача на комісійну/довірчу реалізацію), поруки, інших господарських та цивільно-правових договорів або за рішенням суду, іншого компетентного державного органу чи органу місцевого самоврядування за плату (компенсацію) або без такої, які передбачають перехід права власності або права розпорядження, а також передачу (відпуск, відвантаження) пального на підставі договорів про виробництво із сировини замовника. Не вважаються реалізацією пального операції з передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України на підставі договорів зберігання (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Відповідно до п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів. Такі особи підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу товарів не пізніше граничного терміну подання декларації акцизного податку за місяць, в якому здійснюється господарська діяльність (п.п. 212.3.11 п. 212.3 ст. 212 ПК України).

Отже, субєкт господарювання, який здійснює будь-які операції, визначені пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України, є особою, яка реалізує пальне, і відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПК України, є платником акцизного податку.

Поняття підакцизні товари (продукція) визначено п.п. 14.1.145. п. 14.1.ст. 14 ПК України, згідно з яким підакцизні товари - товари за кодами згідно з УКТЗЕД, на які Кодексом встановлено ставки акцизного податку. Ставки встановлені ст. 215 ПК України.

Відповідно до пп. 215.1 та пп. 215.3.4 ст. 215 Податкового кодексу України, до підакцизних товарів належить пальне, у т.ч. по коду продукції згідно з УКТ ЗЕД 2707 10 90 00 бензол.

З матеріалів справи видно, що між ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" (постачальник) та ТОВ «Альтер Групп» (покупець) укладено договір від 19.04.2016 №297S16 на постачання бензолу сирого камяновугільного (код УКТ ЗЕД 2707 10 90 00), який відноситься до підакцизних товарів відповідно п. 215.1 та пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України.

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон № 909), який набрав чинності з 01.01.2016 року, розширено перелік платників акцизного податку за рахунок включення осіб, які здійснюють реалізацію пального (п.п.212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ), та визначено порядок їх реєстрації контролюючими органами.

Відповідно до п. 1 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 909 п. 58 розділу І цього Закону стосовно запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, набирає чинності з 01.03.2016.

Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.

Суд зазначає, що згідно даних Реєстру платників акцизного податку в системі електронного адміністрування пального, ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" лише 20.01.2017 подано до контролюючого органу за місцем реєстрації заяву №9002391112 про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального.

З матеріалів справи видно, що ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" подавало до Офісу великих платників податків ДФС декларації акцизного податку за січень грудень 2016 року.

Суд зазначає, що відповідно до акту перевірки 13.05.2017 №45/28-10-46-08/24432974, загальний обсяг реалізації бензолу протягом березня-грудня 2016 року становить 4 173 300, 00 кг на суму 41 030 297, 15 грн.

Враховуючи викладене, суд робить висновок, що ПАТ "АрселорМіттал Кривий Ріг" на протязі березня-грудня 2016 року здійснювало реалізацію пального без обовязкової реєстрації як платника податку.

Відповідно до п. 117.3 статті 117 ПК України, здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до пп. 14.1.4 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).

Таким чином, вартість реалізованого пального та, відповідно, сума з якої відбувається накладення штрафних санкцій встановлених п. 117.3 ст. 117 Податкового кодексу України, визначаються з урахуванням податку на додану вартість

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справа про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 01.06.2017 №0003694615 є обґрунтованим та прийняте у відповідності до чинного законодавства, через що у задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення - рішення - належить відмовити.

Згідно ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати з відповідача не присуджуються.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "АрселорМіттал Кривий Ріг" до Офісу великих платників податків ДФС про скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.

Повний текст постанови складено 24 листопада 2017 року

Суддя ОСОБА_1