
копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 жовтня 2017 р. Справа № 804/5898/17
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області про визнання незаконними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
14.09.2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_2 з позовом до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, відповідача-2: Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області, в якому просить суд:
- визнати незаконними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення перерахованої, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 10.09.2008 року, доплати за роботу в зоні ЧАЕС до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки для перерахунку пенсії;
- визнати незаконною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати пенсію, з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та у зв’язку з підвищенням додаткового грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, а саме: доплати за роботу в зоні ЧАЕС;
- зобов’язати ОСОБА_3 управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки перераховану, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 10.09.2008 року, доплату за роботу в зоні ЧАЕС та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для перерахунку пенсії;
- зобов’язати ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати пенсію: з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та виплатити у повному обсязі з 11.04.2014 року; у зв’язку з підвищенням додаткового грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, а саме: доплати за роботу в зоні ЧАЕС, та виплатити у повному обсязі з 01.01.2017 року.
В обґрунтування свого позову ОСОБА_2 зазначив, що вважає неправомірною та незаконною відмову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області у видачі йому додаткових документів для перерахунку пенсії, а саме: грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки з включеною до них перерахованою, згідно з ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» № 831 від 10.09.2008 року, доплати за роботу в зоні ЧАЕС. Також позивач оскаржує відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати його пенсію, з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, та у зв’язку з підвищенням додаткового грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, а саме: доплати за роботу в зоні ЧАЕС, та виплатити її у повному обсязі. ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» № 831 від 10.09.2008 року визначено його право на підвищення розміру доплати за роботу в зоні ЧАЕС, а рішенням суду, що набрало законної сили, на врахування у складі пенсії доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
У судове засідання 31 жовтня 2017 року з’явився позивач, який підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Представники відповідачів не з’явились, хоча належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи, причини неявки суду не повідомили.
У судовому засіданні 24 жовтня 2017 року представник відповідача-1 надав суду письмові заперечення проти цього адміністративного позову, зазначивши, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Адже відповідач-1 вважає, що доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань не мають постійного характеру, тобто є тимчасовими, та не належать до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, у зв’язку з чим не входять до складу пенсії та не можуть враховуватись при визначенні її розміру, а встановлений позивачу розмір доплати за роботу в зоні ЧАЕС не був змінений відповідним рішенням Кабінету Міністрів України, тому не потребує перерахунку.
Представник відповідача-2 направив до суду письмові заперечення, в яких з посиланнями на ст. 58 Конституції України, Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 зазначив, що нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, вважаючи, що ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України від 10.09.2008 року № 831 «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження», в редакції, що діяла на момент звільнення позивача, не передбачала підвищення грошового забезпечення, тому відсутні підстави для перерахунку сум, зазначених в грошовому атестаті та довідці про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки для перерахунку пенсії.
У відповідності до положень ч. 6 ст. 128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до висновку про необхідність часткового задоволення цього адміністративного позову з огляду на наступне.
В ході судового розгляду справи було встановлено, а матеріалами справи підтверджено, що позивач з 09.10.2009 року постійно проходив службу у 2-му державному пожежно-рятувальному загоні, м. Чорнобиль, Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області. А 10.04.2014 року був звільнений у відставку за станом здоров’я з посади помічника начальника чергової зміни (з питань оперативного реагування по м. Чорнобиль) оперативно-координаційного центру Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області. У зв’язку з цим, 11.04.2014 року йому відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» було призначено пенсію за вислугу років.
З метою захисту свого права на пенсію за вислугу років позивач неодноразово звертався до суду, про що свідчать відповідні рішення судів. Так, на виконання вимог постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2017 року, справа № 804/8404/16, яка набрала законної сили, ОСОБА_3 управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включило у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки, що є документами для призначення або перерахунку пенсії відповідно до ОСОБА_4 правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 року № 3-1, такі види додаткового грошового забезпечення як доплата за службу в нічний час, надбавка за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
09.06.2017 року відповідач-2 надіслав на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області вказані документи зі внесеними змінами для перерахунку пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ОСОБА_4 правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 року № 3-1.
Враховуючи це, 03.08.2017 року та 08.08.2017 року позивач направив до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області та до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області заяви з вимогою про перерахунок пенсії відповідно. Однак, відповідач-1 відмовився перерахувати його пенсію, посилаючись на те, що згідно з постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2017 року, справа № 804/8404/16, воно не зобов’язано це робити, а відповідач-2 зазначив, що з моменту звільнення позивача не відбувалося підвищення грошового забезпечення, тому немає підстав надати грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки для перерахунку пенсії.
Не погодившись з діями відповідачів, ОСОБА_2 звернувся до суду із цим позовом. Суд зазначає, що спірні правовідносини виникли між сторонами з приводу правомірності чи протиправності відмови відповідача-1 перерахувати пенсію позивача, з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та у зв’язку з підвищенням додаткового грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, а саме доплати за роботу в зоні ЧАЕС, а також з приводу відмови відповідача-2 включити перераховану, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» № 831 від 10.09.2008 року, доплату за роботу в зоні ЧАЕС до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки для перерахунку пенсії.
Так, згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 23, п. 24 ОСОБА_4 правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 року № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
З урахуванням цього, за постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2014 року, справа № 804/15885/14, яка частково набрала законної сили 30.07.2015 року, в розрахунок пенсії позивача було включено доплату за роботу в зоні ЧАЕС.
З 01.01.2017 року розмір зазначеної доплати було змінено відповідно до ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» № 831 від 10.09.2008 року.
Відповідно до вищевказаної ОСОБА_4, особам, які постійно працюють, а також поліцейським, особам рядового та начальницького складу органів і підрозділів служби цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державного агентства з управління зоною відчуження, військовослужбовцям Національної гвардії, Служби безпеки, Державної прикордонної служби та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, які постійно виконують службові обов'язки у зоні відчуження, встановлюється доплата у розмірі 150 відсотків прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 1 січня календарного року.
Станом на 01.01.2017 року, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб на одну особу в розрахунку на місяць складає 1600 грн. Відтак, як зазначив позивач, наразі доплата за роботу в зоні ЧАЕС становить 150 % від 1600 грн., а саме: 2400 грн., а на момент нарахування пенсії ця доплата становила – 1827 грн., що підтверджується довідкою, виданою позивачу зі встановленими розмірами додаткових видів грошового забезпечення та премії, та така наявна в матеріалах справи.
З цього приводу суд зазначає, що відбулося підвищення розміру доплати за роботу в зоні ЧАЕС, а така доплата враховується при визначенні розміру пенсії, що отримує позивач. Тому він має право на її перерахунок у цій частині відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Отже, відмова Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити підвищені суми доплати за роботу в зоні ЧАЕС до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки для перерахунку є протиправною.
Крім того, відповідач-1 протиправно не провів перерахунок раніше призначеної ним пенсії позивачу з урахуванням визначених постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2017 року, справа № 804/8404/16, що набрала законної сили, доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань як таких, що мають бути включені у грошовий атестат та довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки, та мають враховуватися при визначенні розміру пенсії позивача.
При цьому суд не приймає до уваги твердження відповідача-1 про те, що неможливо провести перерахунок суми пенсії позивача, бо ці виплати не мають постійного характеру та рішення суду не передбачає такий обов’язок управління. Адже відповідні обставини були встановлені постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01.03.2017 року, справа № 804/8404/16, що набрала законної сили, та з урахуванням ч. 1 ст. 72 КАС України приймаються судом до уваги. А перерахунок пенсії мав бути проведений на підставі документів, направлених ОСОБА_3 управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області для перерахунку пенсії ОСОБА_3 управлінням Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, а саме: грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки. Тим більше, що відповідні документи із включенням вказаних виплат направлялись ОСОБА_3 управлінням Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області, про що свідчить копія супровідного листа від 09.06.2017 року № 66/5/4546 з додатками, наявна в матеріалах справи.
У той же час позовні вимоги ОСОБА_2 щодо визнання незаконною відмови Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати позивачу пенсію, у зв’язку з підвищенням додаткового грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, а саме доплати за роботу в зоні ЧАЕС, а також щодо зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати пенсію з урахуванням підвищеного розміру такої доплати з 01.01.2017 року, наразі не підлягають задоволенню, бо є передчасними.
ОСОБА_3 управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області повинно спочатку включити відповідні перераховані суми до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки, а потім направити їх до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії та її виплати, відповідно до визначеного порядку у п. 23, п. 24 ОСОБА_4 правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 30.01.2007 року № 3-1. Тому суд не бере до уваги доводи позивача з цього приводу.
Згідно з ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, суд приймає до уваги встановлені вищевказаними рішеннями судів, що набрали законної сили, обставини, та приходить до висновку про необхідність часткового задоволення цього адміністративного позову, а саме: в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення перерахованої, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10.09.2008 року № 831, доплати за роботу в зоні ЧАЕС до грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки для проведення перерахунку пенсії; визнання протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати пенсію, з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; зобов’язання Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки перераховану, згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 831 від 10.09.2008 року, доплату за роботу в зоні ЧАЕС та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для перерахунку пенсії; зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати пенсію: з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 11.04.2014 року, та виплатити її у повному обсязі, а у задоволенні решти позовних вимог необхідно відмовити.
Також на підставі ст. ст. 87, 94 КАС України, положень Закону України «Про судовий збір» суд вважає за необхідне визначити розмір судового збору, який підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, а саме, враховуючи частину задоволених позовних вимог, присудженню йому підлягає сума у загальному розмірі – 480, 00 грн., з її розподілом пропорційно між відповідачем-1 та відповідачем-2 по 240, 00 грн. відповідно.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області щодо не включення ОСОБА_2 перерахованої, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10.09.2008 року № 831, доплати за роботу в зоні ЧАЕС до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки для проведення перерахунку пенсії.
Зобов’язати ОСОБА_3 управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області включити ОСОБА_2 до грошового атестату та довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії за 2012 – 2014 роки перераховану, згідно з постановою Кабінету Міністрів України «Про доплати особам, які працюють у зоні відчуження» від 10.09.2008 року № 831, доплату за роботу в зоні ЧАЕС та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області для проведення перерахунку пенсії.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_2 пенсію, з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Зобов’язати ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області перерахувати ОСОБА_2 пенсію, з урахуванням доплати за службу в нічний час, надбавки за роботу в захисних ізольованих дихальних апаратах, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань з 11.04.2014 року, та виплатити її у повному обсязі.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Присудити на користь ОСОБА_2 сплачену ним суму судового збору у загальному розмірі 480, 00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області у розмірі 240, 00 грн. та Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Київській області у розмірі 240, 00 грн. відповідно.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Суддя (підпис) ОСОБА_4 не набрала законної сили 31 жовтня 2017 року. Суддя З оригіналом згідно. Суддя ОСОБА_1 ОСОБА_1 ОСОБА_1