Постанова № 70483157, 23.11.2017, Козелецький районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
23.11.2017
Номер справи
734/3368/17
Номер документу
70483157
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Провадження № 2-а/734/46/17 Справа № 734/3368/17

ПОСТАНОВА

іменем України

23 листопада 2017 року смт. Козелець

Козелецький районний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Іванюка Т.І.,

при секретарі Дідовець М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козелець Чернігівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області, третя особа Чернігівський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії,-

в с т а н о в и в:

позивач ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом у якому просить: визнати неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області щодо відмови у вчиненні відповідних дій для перерахунку його пенсії на підставі заяви про перерахунок пенсії від 23 вересня 2017 року з урахуванням індексації, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та грошової допомоги при звільненні з військової служби; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 25123, 50 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 25123, 50 грн., індексації у розмірі 6699, 90 грн., грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 162117, 45 грн. та провести виплату заборгованості по пенсії з урахуванням раніше виплачених коштів починаючи з 11 серпня 2017 року; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 25123, 50 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 25123, 50 грн., індексації у розмірі 6699, 90 грн., грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 162117, 45 грн. без обмежень кінцевої дати. Свої вимоги позивач мотивує тим, що він проходив військову службу у військовій частині А0665 на посаді заступника начальникам центру з тилу начальника тилу 169 навчального центру у військовому званні полковник. Відповідно до наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 28 квітня 2017 року № 285 він був звільнений з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоровя) та 26 ЗУ «Про військовий обовязок і військову службу». Після звільнення з військової служби він перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області та з 11 серпня 2017 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 70% грошового забезпечення. У вересні 2017 року він дізнався, що розмір його пенсійного забезпечення повинен визначатися з грошового забезпечення до складу якого повинні включатися грошова допомога для оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та грошова допомога при звільненні з військової служби. На зверненні до Відповідача із вимогою про перерахунок пенсії з урахуванням вищевказаних грошових забезпечень, він отримав відмову, що на його є безпідставним.

У судове засідання позивач не зявився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, подавши заяву про розгляд справи у його відсутності та письмові заперечення проти позову, у яких зазначає, що рішення про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було прийнято на підставі законодавства України. Позивачем у адміністративному позові не наведено законодавчо підкріпленого доводу для задоволення викладених в ньому вимог.

Представник третьої особи у судове засідання не зявився, подавши суду заяву про розгляд справи у його відсутності. З позовними вимогами позивача згоден.

Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

У судовому засіданні були встановлені такі факти і відповідні ним правовідносини:

ОСОБА_1 проходив військову службу у військовій частині А0665 на посаді заступника начальникам центру з тилу начальника тилу 169 навчального центру у військовому званні полковник;

відповідно до наказу Міністра оборони України (по особовому складу) від 28 квітня 2017 року № 285 ОСОБА_1 був звільнений з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоровя) та 26 ЗУ «Про військовий обовязок і військову службу»;

ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області та з 11 серпня 2017 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 70% грошового забезпечення: посадовий оклад 1674, 00 грн.; оклад за військове звання 135, 00 грн.; надбавка за вислугу років (40%) 723, 60 грн. Середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням згідно із довідкою про додаткові види грошового забезпечення від 11.08.2017 року № 350/ФЕС за період з серпня 2015 року по липень 2017 року, виданою військовою частиною А0665, складає 6445 грн. 24 коп., а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань 1266 грн. 30 коп.; надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці 167 грн. 40 коп.; премія 5011 грн. 54 коп. Всього 8977 грн. 54 коп. Основний розмір пенсії становить 6284 грн. 49 коп. (6284 грн. 49 коп. х 70%);;

23 вересня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області із письмовою заявою, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії з урахуванням індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової допомоги для оздоровлення та грошової допомоги при звільненні, розміри яких вказані у довідках військової частини А0665 від 11 серпня 2017 року;

листом від 29 вересня 2017 року № 1620/03/к-12 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області повідомило ОСОБА_1 про відмову у задоволені його заяви щодо перерахунку пенсії у звязку з тим, що пенсія йому виплачується згідно з чинним законодавством.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд вважає, що позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області, третя особа Чернігівський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії, задоволенню підлягає частково виходячи з наступного:

згідно ч. 1ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, з яким кореспондується обовязок держави щодо його забезпечення. Реалізація цього обовязку здійснюється органами державної влади відповідно до їх повноважень.

Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.

Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цимЗаконом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до пункту 7 Постанови №393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

За частиною другою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до Постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону №2011-ХІІ), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 (далі - Інструкція). Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції). Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 Постанови №1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).

Зазначені вище види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-XII відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

За статтею 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Зважаючи на наведене вище правове регулювання суд приходить до висновку, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України від 10 березня 2015 року, прийнятому у справі№ 21-70а15, яке відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині визнання неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області щодо відмови у вчиненні відповідних дій для перерахунку його пенсії на підставі заяви про перерахунок пенсії від 23 вересня 2017 року з урахуванням індексації, грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та зобовязання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області провести перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 25123, 50 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 25123, 50 грн., індексації у розмірі 6699, 90 грн. та провести виплату заборгованості по пенсії з урахуванням раніше виплачених коштів починаючи з 11 серпня 2017 року.

При цьому, суд звертає увагу, що за змістом частини третьої статті 43 Закону № 2262-XIIпенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановленістаттею 15 Закону № 2011-ХІІта статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.

Таким чином, хоча вказана виплата й підпадає під ознаки одноразової допомоги, але має інше правове призначення.

Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.

Зазначена правова позиція викладена, зокрема, і в рішенні Верховного Суду України від 12 вересня 2017 року, прийнятому у справі № 21-1115а16.

Враховуючи викладене, вимоги щодо перерахунку пенсії позивача з врахуванням одноразової грошової допомоги при звільненні є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Суд також не знаходить підстав для задоволення вимоги ОСОБА_1 щодо зобовязання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області в подальшому виплачувати йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 25123, 50 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 25123, 50 грн., індексації у розмірі 6699, 90 грн., грошової допомоги при звільненні з військової служби у розмірі 162 117, 45 грн. без обмежень кінцевої дати, оскільки чинним законодавством не передбачений порядок захисту порушених прав на майбутнє.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

На підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», керуючись ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 8, 9, 11, 17, 71, 160-163, 183-2, 244-2 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області, третя особа Чернігівський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії щодо перерахунку та виплати пенсії задовольнити частково.

Визнати неправомірною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області щодо відмови у вчиненні відповідних дій для перерахунку ОСОБА_1 пенсії на підставі заяви про перерахунок пенсії від 23 вересня 2017 року з урахуванням індексації, грошової допомоги для оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань..

Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 25123, 50 грн., грошової допомоги для оздоровлення у розмірі 25123, 50 грн., індексації у розмірі 6699, 90 грн. та провести виплату заборгованості по пенсії з урахуванням раніше виплачених коштів починаючи з 11 серпня 2017 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області.

Суддя: