
Справа № 676/4540/17
Номер провадження 2-а/676/175/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2017 року м. Кам’янець - Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі головуючого судді - Швець О.Д.,
з участю секретаря Ксьондз Р.М.
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кам’янці-Подільський адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що з 2005 року він перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Хмельницькій області як одержувач пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року та з урахуванням діючої редакції ст.. 63 зазначеного Закону, Постанови КМУ № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постанови № 947 від 18.11.2015 р «Про внесення змін до Постанови КМУ від 09.03.2006 р № 268, має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. 31.05.2017 р за вих. № 1886/03-12 на адресу ГУ УПФУ в Хмельницькій області з ліквідаційної комісії УМВСУ в Хмельницькій області надіслано довідку про розмір грошового забезпечення за посадою на день звільнення зі служби інспектор ДПС 1 взводу ДВС ДАІ роти ДПС ДАІ (м. Кам’янець – Подільський) окремого батальйону ДПС ДАІ, прирівняною посадою – інспектор патрульної поліції, відповідно до наказу МВСУ №138 від 17.02.2017 року який становить 4 941,07 грн. (посадовий оклад + надбавка за стаж служби 40% + премія). Листом від 11.07.2017 р ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовили в перерахунку пенсії посилаючись на відсутність коштів в державному бюджеті для проведення такого перерахунку. Таку бездіяльність відповідача вважає, безпідставною та такою, що суперечить нормам Закону України № 2262-ХІІ, а тому просить: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок з 01 січня 2016 року призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національої поліції» та постанови №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМ України від 09.03.2006 року №268» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просить їх задовольнити.
Представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області, в судовому засіданні позов не визнав, заперечив проти його задоволення в повному обсязі, оскільки видатки на проведення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС України виходячи із грошового забезпечення поліцейських не були передбачені Державним бюджетом України. Просить позовну заяву в частині зобов’язання ГУПФ України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2016 року по 30.08.2017 року включно залишити без розгляду у зв’язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду, відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
За слухавки сторони, вивчивши матеріали адміністративної справи в повному обсязі, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що з 2005 року позивач перебуває на обліку в ГУПФУ в Хмельницькій області як одержувач пенсії згідно з Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII, яким ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" після ч. 2 доповнено новою частиною наступного змісту: "Перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України ( міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
05.07.2017 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Листом від 11 липня 2017 року №436/Л-8 у такому перерахунку ОСОБА_1 було відмовлено у зв'язку з тим, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій та направлено до Міністерства соціальної політики України; перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Правовідносини щодо порядку та умов перерахунку призначених пенсій військослужбовцям, в тому числі особам, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII (далі - Закон №900-VIII) із змінами та доповненнями, що були чинні на день виникнення спору.
Законом №2262-XII (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також гарантовано право таких осіб на перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія.
Відповідно до ч.16 ст.43 Закону №2262-XII, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч.3 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом №900-VIII, який набрав чинності з 29.12.2015.
За змістом ч.4 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому КМУ, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, визначено складові грошового забезпечення поліцейських та схему окладів поліцейських за спеціальними званнями.
Відповідно до п.1 зазначеної Постанови грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Водночас, положеннями абз. 2 п. 15 розділу XI "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України " Про Національну поліцію"(далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-VIII) передбачено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Крім того, ст. 102 Закону №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-ХІІ.
Згідно з довідкою Ліквідаційної комісії в Хмельницької області за вих. №72/121/49-2017 від 31 травня 2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою на день звільнення зі служби інспектор ДПС 1 взводу ДВС ДАІ роти ДПС ДАІ (м. Кам’янець – Подільський) окремого батальйону ДПС ДАІ, прирівняною посадою – інспектор патрульної поліції, відповідно до наказу МВСУ №138 від 17.02.2017 року становить 4 941,07 грн. (посадовий оклад + надбавка за стаж служби 40% + премія).
Нормами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі - Порядок №45) визначено, що перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
За приписами п. 2 вказаного Порядку рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, є тією підставою, що зобов'язувало Міністерство внутрішніх справ України у п'ятиденний строк повідомити Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій вказаній категорії військовослужбовців.
В той же час, Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
В свою чергу, Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Також положеннями п. 3 Порядку № 45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-12 ). Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
31.05.2017 ГУПФУ в Хмельницькій області отримало виготовлену на ім'я позивача за формою згідно з додатком № 2 Порядку № 45 довідку за вих. № № 72/121/49-2017 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином з урахуванням положень п. 4 Порядку №45 та ч. ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ відповідач зобов'язаний був ухвалити рішення про перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії станом на 01.06.2017 і здійснити виплату перерахованого розміру пенсії.
Проте, орган Пенсійного фонду не прийняв рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії на підставі довідки № 72/121/49-2017 від 31 травня 2017 року, а відтак не здійснив перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі вказаної довідки з 01 січня 2016 року.
За таких обставин суд вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність, внаслідок чого порушив гарантоване державою право ОСОБА_1 на пенсійне забезпечення. Посилання відповідача на відсутність виділення коштів з Державного бюджету України як на обґрунтовану підставу для затримки проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу суперечать нормам Закону №2262-ХІІ та Порядку №45.
Клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду в частині вимог з 01.01.2016 по 30.08.2017, не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідач на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" здійснює повноваження щодо призначення, нарахування, встановлення, перерахунку та виплати державних пенсій громадянам, а його рішення, дії чи бездіяльність з цього приводу на підставіст.55 Конституції України та ст. 15 КАС України можуть бути оскаржені до суду.
Статтею 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки є законними та обґрунтованими, а заперечення відповідача не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки дії відповідача вчинені не у відповідності до наданих йому повноважень.
Відповідно до вимог законодавства, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України. В цілях повного захисту прав позивача суд вважає за можливе відповідно до положень ч. 2 ст.11 КАС України визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.01.2016 року та зобов’язати ГУ УПФУ в Хмельницькій області провести з 01.01.2016 року перерахунок пенсії позивачу відповідно до зазначених норм Закону України Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національої поліції» та постанови №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови КМ України від 09.03.2006 року №268» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
На підставі ст.19 Конституції України, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", керуючись ст.ст. 6, 94, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.01.2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок з 01 січня 2016 року та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії відповідно до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників ОВС України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року та з урахуванням діючої редакції ст. 63 України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а також відповідно до постанови КМ України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання сторонами її копії виготовленої в повному обсязі до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Швець О.Д.