
20.11.2017
Справа № 638/16001/17
Провадження № 2-а/638/810/17
ПОСТАНОВА
іменем України
20.11.2017 суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Руднєва О.О. розглянувши в скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання незаконними рішень суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії, -
в с т а н о в и в :
24.10.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду в порядку адміністративного судочинства з позовом до відповідача ОСОБА_1 василівни до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання незаконними рішень суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії, посилаючись на те, що їй, як особі, яка належить до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та інваліду ІІ групи стало відомо, що Пенсійним фондом України порушені її права, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до вимог ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що вона має право на отримання державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами ІІ групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог ч. 4 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що державна пенсія особам, віднесеним до категорії 1, та у зв’язку з втратою годувальника, в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижче 8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно вимог ст. 63 Закону передбачено, що фінансування витрат, пов’язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок державного бюджету.
Згідно ст. 64 Закону передбачено, що особи, винні в порушенні вимог цього Закону, утаюванні або навмисно перекрученні відомостей про стан радіаційної обстановки або про захворюваність людей, у видачі документів, посвідчень, вчиненні будь-яких інших діянь, що призводять до незаконного одержання громадянами прав і пільг, передбачених цим Законом, несуть матеріальну, адміністративну або кримінальну відповідальність, встановлену законодавством України.
Згідно ст. 67 Закону передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.
Згідно ст. 71 Закону передбачено, що дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно вимог ст. 19 Закону України «Про пенсійне забезпечення», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі мінімального споживчого бюджету. В умовах кризового стану економіки та спаду виробництва мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі не нижче межі малозабезпеченості. Мінімальний розмір пенсії за віком підвищується у зв’язку із збільшенням величини вартості мінімального споживчого бюджету чи межі малозабезпеченості.
Відповідно до вимог ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, у розмірах: інвалідам І групи 100 процентів мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІ групи 75 процентів мінімальної пенсії за віком, інвалідам ІІІ групи 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до вимог ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по І групі інвалідності 10 мінімальних пенсій за віком, по ІІ групі інвалідності 8 мінімальних пенсій за віком, по ІІІ групі інвалідності 6 мінімальних пенсій за віком.
Враховуючи вищевикладене ОСОБА_1 просила суд, визнати неправомірними дії Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова щодо відмови у нарахуванні та виплати пенсії
Відповідач подав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що ОСОБА_2 29.08.2017 року звернулась до управління із заявою щодо нарахування та виплати пенсії на підставі рішення суду.
Управління розглянувши заяву позивача листом № 239/М-11 від 08.09.2017 року надало відповідь.
Управління зазначає, що призначення (перерахунок) пенсій здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади.
Виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Згідно статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 63 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що фінансування витрат пов’язаних з реалізацією цього закону здійснюється за рахунок коштів державного бюджету .
19.06.2011 року набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік». Частиною 7 цього Закону доповнено прикінцеві положення пунктом 4 такого змісту: «4 Установити, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», статей 14. 22. 37 та частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік».
На виконання вимог вищезазначеного Закону. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 06.07.2011р. № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011 року.
У зв'язку з викладеним, у 2011 році пенсійні виплати, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі й ті. розмір яких встановлено на виконання судових рішень, здійснювались у розмірах, визначених вищезазначеною постановою.
Аналогічна ситуація склалась і у 2011 році у зв'язку з прийняттям Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» № 4282 від 22.12.201 1 року.
Пунктом 3 прикінцевих положень цього Закону визначено, що у 2012 році норми і положення статей 20, 21,22, 23, 30. 31. 37. 39. 48. 50, 51. 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного б і г-кету 5 країни та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.
На виконання вищезазначеного Закону прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» також у становлено, що у 2013 році норми і положення статей 20. 21.22. 23. 30. 31, 37, 39, 48, 50. 51. 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.
З 03.08.2014 року набрав чинності Закон України про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет України на 2014 рік", яким було встановлено, що норми і положення статей 20. 21. 22, 23. 30. 31. 37. 39. 48. 50. 51. 52. та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14. 22, 37, -та 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року N 80-УІ1І. встановлено, що норми і положення статей 20. 21. 22. 23. 30. 31. 37. 39. 48. 50. 51. 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Крім того, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року внесено зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської Катастрофи», зокрема, згідно з ст. 54 Закону умої порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслід каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються акта Кабінету Міністрів України з відповідних питань
З огляду на вищевказане, з 01.01.2012р. і по теперішній час пенсія обчислюються розмірі, визначеному відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.20 року № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Бюджетні призначення на виплату пенсії в інших розмірах, ніж ті, що встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210. відсутні.
Також управління зазначає, що в серпні 2011 року на підставі постанови Жовтневе районного суду м.Харкова від 25.11.2010 року по справі № 2-а-1785/2010. постанови про відкриття виконавчого провадження Жовтневого відділу державної виконавчої служби Харківського міського управління юстиції від 09.06.2011р, яка надійшла до управління 13.07.2011р. та якою було зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2 відповідно до вимог ст. 50 ч. 4. ст. 54 Закону України "Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, визначених ч. 1 ст. 28 Закону України "11 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.01.2007 року та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю ОСОБА_2, як постраждалому. внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 2 групи інвалідності відповідно до вимог ст. 50 ч. 4. ст. 54 Закону України ”11 статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастроф у розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України ”Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 01.01.2007 року, позивачу було проведено перерахунок пенсії згідно вищезазначеної постанови.
Також в серпні 2011р. на підставі постанови Жовтневого районного суду м.Харкова від 24.11.2010 року по справі № 2-а-1787/2010 постанови про відкриття виконавче провадження Жовтневого відділу державної виконавчої служби Харківського міське управління юстиції від 08.06.201 1р., яка надійшла до управління 11.07.2011р. та якою бу зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкові здійснити ОСОБА_2 з 11.10.2010р. - моменту звернення до ПФУ Жовтневому районі м. Харкова з вимогою про призначення пенсії перерахунок та провести відповідні виплати по інвалідності у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткої пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у розміри 75% мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 50, ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за вік визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсів страхування", позивачу було проведено перерахунок пенсії.
У зв’язку з чим, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1
Суддя, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, подані пояснення осіб, які беруть участь в розгляді справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку в Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
29.08.2017 року позивач звернулася до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова з вимогою розрахувати та виплатити не сплачену пенсію за весь час порушення.
Листом № 239/М-11 від 08.09.2017 їй було відмовило у здійсненні відповідного перерахунку.
Згідно ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
У відповідності до ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» позивача віднесено до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який одержує пенсію по інвалідності на підставі ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст. 50 цього Закону.
Згідно зі ст. 50 зазначеного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам II групи - у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до частини четвертої статті 54 цього Закону, якою визначено підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 та у зв'язку з втратою годувальника, в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів II групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Положення ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» містять пряму вказівку, що під час визначення розміру таких пенсій за основу її обчислення як розрахункова величина береться мінімальна пенсія за віком.
Розмір мінімальної пенсії за віком визначений у абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність.
Так, Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має вищу юридичну силу у порівняні з постановою КМ України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210, та є пріоритетним у застосуванні.
Будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, у зв'язку з чим відсутні підстави не застосовувати для розрахунку пенсії га додаткової пенсії, розмір мінімальної пенсії за віком, встановлений абзацом 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Водночас, Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» було доповнено ст. 67, згідно якого виплата коштів, передбачених ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 2014 року проводиться у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік лише 31 липня 2014 року. Редакція набрала законної сили 16.08.14р.
Особам, віднесеним до категорій 2, 3, 4 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України (ст.51вказаного Закону).
Відповідно до частини третьої статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"(у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII, який набув чинності з 01 січня 2015 року), умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(зі змінами, внесеними Постановою КМУ № 112 від 25.03.2014 року) затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, яким визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ст.ст.54,57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі - Порядок).
Зокрема, підпунктом 1 пункту 13 Порядку встановлено розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, які належать до категорії 1 з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - інвалідам 2 групи в сумі 379,60 грн., а підпунктом 2 пункту 13 Порядку - розмір щомісячної додаткової пенсії особам, що належать до категорії 2 - в сумі 170,82 грн.
Окрім того, суд звертає увагу, що у рішенні №3-рп від 25.01.2012 року Конституційний суд України зазначив, що надання Верховною Радою України права Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов’язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України. Отже, Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Суд вважає за необхідне звернути увагу, що Конституційний Суд України визнав конституційним регулювання Кабінетом Міністрів України розмір соціальний виплат та допомог, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Отже, суди загальної юрисдикції України під час вирішення справ щодо соціального захисту прав громадян повинні застосовувати нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті на підставі і на виконання Бюджетного кодексу України, інших законів України, в тому числі закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Суд зазначає, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України. Порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, регулюється Кабінетом Міністрів України відповідно до Конституції та законів України.
Так, згідно п.п. 11 13 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011 року, мінімальний розмір пенсії становить: для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: I групи інвалідності - 180 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; II групи інвалідності - 160 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; III групи інвалідності - 145 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У разі зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, проводиться перерахунок зазначеної допомоги виходячи з розміру встановленого прожиткового мінімуму. Щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах: особам, що належать до категорії 1: з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС: інвалідам I групи - 474,5 гривні; інвалідам II групи - 379,6 гривні; інвалідам III групи - 284,7 гривні.
Враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню, а тому відмовляє у позові.
Керуючись ст. 117 Конституції України, ст. 48, 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", постановою Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 12 липня 2005 р. N562, ст. ст. 8, 9, 11, 17, 18, 71, 99, 100, 122, 128, 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України,
СУД ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Шевченківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України м. Харкова про визнання незаконними рішень суб’єкта владних повноважень та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена сторонами, а також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова шляхом подачі апеляційної скарги стороною, або іншою особою, яка брала участь у справі, у десятиденний строк з моменту отримання копії повного тексту постанови.
Суддя Руднєва О.О.