
Справа № 453/880/17
№ провадження 2-а/453/61/17
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
23 листопада 2017 року Сколівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого – судді Микитина В.Я.,
з участю секретаря Корнута Т.Б.
позивача ОСОБА_1,
та представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Сколе Львівської області справу за адміністративним позовом голови Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_1 до секретаря Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_3 про визнання бездіяльності неправомірною, -
в с т а н о в и в:
Позивач – голова Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_1 08.08.2017 року, у межах встановленого законом строку, звернулася у суд з адміністративним позовом, в якому просив визнати неправомірною бездіяльність відповідача – секретаря Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_3 щодо відмови брати участь 19.07.2017 року у засіданні сесії Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області VII демократичного скликання, а також щодо відмови вести протокол засідання вказаної сесії.
Позовну заяву мотивує тим, що відповідач, будучи секретарем ради, не виконує належним чином покладених на неї Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також регламентом та посадовою інструкцією обов’язків брати участь у засіданнях сесій ради та вести протокол сесій. Зокрема, у межах заявлених позовних вимог конкретно на прикладі подає сесію Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, котра відбувалась 19.07.2017 року і перед котрою відповідач зареєструвалася як депутат, почала вести протокол сесії, однак у подальшому встала та покинула залу проведення сесії, у зв’язку з чим така сесія не відбулась. З огляду на вказане, вважає, що відповідач неналежно виконує свій обов’язок як депутата та секретаря ради щодо безпосередньої участі у сесіях Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області VII демократичного скликання, а також ведення протоколів сесій, чим порушує, у тому числі, його права як сільського голови та виборця, передбачені законом. Відтак, вважаючи єдиним можливим заходом впливу на відповідача, позивач звернувся у суд із даним адміністративним позовом.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, надав пояснення, аналогічні наведеним в адміністративному позові (а. с. 1-2). Просив адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
Належним чином уповноважений представник відповідача – ОСОБА_2 у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечив повністю з тих підстав, що його довіритель належно виконує та виконувала свої обов’язки як депутата та секретаря Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, у тому числі і з’явилася 19.07.2017 року у сесійну залу для участі у засіданні сесії та ведення протоколу сесії. Однак, після того, як робота сесії при наявності кворуму депутатів у кількості вісім із загальних дванадцяти чоловік була продовжена із запропонованим заздалегідь порядком денним, позивач, як сільський голова і головуючий на сесії, поставив на обговорення питання щодо внесення змін до порядку денного, а саме у першу чергу вимагав поставити на голосування питання щодо звільнення відповідача від виконання обов’язків секретаря ради. На таку пропозицію депутат ОСОБА_4 відкликав свою реєстрацію на засідання сесії та вийшов із зали, після чого так вчинила і сама відповідач як депутат. Відтак, кворум депутатів на сесії після таких дій зазначених депутатів був відсутній, а сесія припинена. Вести протокол сесії, котра фактично не відбулася та була припиненою, не представляється можливим. За таких обставин, не вбачає у діях свого довірителя буд-яких порушень законодавства.
Дослідивши наявні у матеріалах справи документи, заслухавши пояснення позивача на підтвердження позовних вимог та пояснення представника відповідача на підтвердження заперечень проти позову, всебічно і повно з’ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, об’єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено і не заперечувалося сторонами у справі, що позивач ОСОБА_1 є головою Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області VII демократичного скликання, а відповідач однією із депутатів вказаної ради, на яку, окрім цього, з грудня 2015 року покладено обов’язки секретаря ради, котрі визначені ч. 3 ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Права та обов’язки депутата місцевої ради у виборчому окрузі регламентовані ст. ст. 10, 11 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». У свою чергу, повноваження депутата місцевої ради у раді та її органах регламентовані ст. ст. 18, 19 вищевказаного Закону, котрими, з-поміж іншого, передбачений обов’язок депутата місцевої ради брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень, як і бути присутнім на пленарних засіданнях ради, засіданнях постійної комісії та інших органів ради, до складу яких він входить. Крім того, детально обов’язок депутата місцевої ради брати участь у сесіях місцевої ради та засіданнях її органів передбачений статтею 20Закону України «Про статус депутатів місцевих рад».
Окремо правовий статус депутата ради регламентований ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Правовий статус секретаря місцевої ради, а також його права та обов’язки, регламентовані ст. 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Більш детально права та обов’язки секретаря Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області визначені також у посадовій інструкції секретаря Гребенівської сільської ради (а. с. 33-34), одним із яких є оформлення протоколів сесій ради та засідань її виконавчого комітету.
Судом у межах заявлених адміністративних позовних вимог встановлено, що на 19.07.2017 року об 17.00 год. у визначеному законом порядку скликано сесію Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області, із заздалегідь запропонованим порядком денним. На засідання сесії з’явилися сільський голова та депутати, однак зареєструвалося з них лише вісім, у тому числі і відповідач, котра, власне, і займалася реєстрацією депутатів. У зв’язку із сформуванням депутатського кворуму, засідання сесії розпочалось, а позивачем, як, сільським головою та головуючим на сесії, у межах наданих повноважень запропоновано змінити заздалегідь визначений порядок денний та поставити у першу чергу на обговорення питання щодо дострокового припинення відповідачем повноважень секретаря ради. На такі дії позивача спершу свою реєстрацію на засідання сесії відкликав один із зареєстрованих депутатів – ОСОБА_4 (із занесенням причин свого відкликання до листа реєстрації) та покинув залу засідань, а згодом такі дії вчинила і відповідач (без занесення причин свого відкликання до листа реєстрації) та покинула залу засідань. Відповідно, у зв’язку із фактичним відкликанням своєї реєстрації двома депутатами (один з яких відповідач), депутатський кворум був відсутній, до розгляду питань порядку денного так і не дійшло, а засідання сесії було припинене. Наведені вище обставини підтверджуються наявними у матеріалах справи листом реєстрації депутатів (а. с. 19), відеофіксацією засідання сесії 19.07.2017 року (CD-диск у конверті, а. с. 32), а також допитаними у судовому засіданні в якості свідків депутатами сільської ради ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7.
Оскільки робота сесії Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області 19.07.2017 року була припинена так і не дійшовши до розгляду запропонованих питань порядку денного, в силу відсутності депутатського кворуму після відкликання своєї реєстрації двома присутніми депутатами, то й не міг оформлятись протокол такої сесії, так як жодних рішень на ній не приймалось, а питань не розглядалось.
З огляду на вказане, суд вважає безпідставними посилання позивача на неналежність виконання відповідачем як секретарем ради, свого функціонального обов’язку щодо оформлення протоколу засідання сесії від 19.07.2017 року, котра, по суті, не відбулася, а сама відповідач, після відкликання своєї реєстрації, на ній була відсутня.
Разом з тим, суд дійшов висновку про несумлінне ставлення та неналежне виконання відповідачем свого обов’язку як депутата Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області VII демократичного скликання бути присутньою та брати участь у роботі сесії, котра була скликана на 19.07.2017 року об 17.00 год., так як встановлено, що відповідач мала можливість брати участь у роботі такої сесії, однак покинула залу засідання без об’єктивних на те причин, фактично відкликавши свою реєстрацію на участь у цій сесії, очевидно з метою свого захисту в силу наміру позивача як головуючого на сесії поставити на обговорення питання щодо дострокового припинення відповідачем повноважень секретаря ради і, як наслідок, уникнення розгляду такого питання.
Незважаючи на встановлення вищевказаної обставини, суд бере до уваги, що в силу ч. 1 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження у результаті обрання його до ради відповідно до Закону України «Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Відтак, статус депутата місцевої ради, у тому числі і відповідача, ґрунтується на засадах обрання виборцями – мешканцями відповідної територіальної громади.
Відповідно до ч. 5 ст. 49 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку. Відтак, рада наділена дієвими засобами щодо припинення повноважень депутата достроково в силу невиконання ним тих чи інших обов’язків.
Позивач у позові посилається на те, що викладена вище обставина щодо бездіяльності відповідача як депутата місцевої ради, котра полягає у відмові брати участь у сесіях такої ради, носить систематичний характер, однак не подано жодного доказу на підтвердження того, що Гребенівською сільською радою Сколівського району Львівської області вирішувалося у встановленому законом порядку питання щодо можливого відкликання відповідача як депутата.
Враховуючи усе вищевикладене, а також передбачену чинним законодавством можливість врегулювання існуючого у Гребенівській сільській раді Сколівського району Львівської області питання щодо участі депутатів у роботі сесій, у тому числі і у роботі сесії 19.07.2017 року, поза судом, яким позивач як голова ради, не скористався і відповідного питання не ініціював, а також виходячи з принципу виборності депутата, суд вважає поданий адміністративний позов у цілому безпідставним та таким, що до задоволення не підлягає.
У зв’язку з відмовою в адміністративному позові повністю, з відповідача на користь позивача не підлягають також до стягнення і понесені нею судові витрати у справі.
Керуючись ст. ст. 9, 70-71, 86, 159, 160-163, 167 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
У задоволенні адміністративного позову голови Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_1 до секретаря Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області ОСОБА_3 про визнання неправомірною бездіяльності щодо відмови брати участь 19.07.2017 року у засіданні сесії Гребенівської сільської ради Сколівського району Львівської області VII демократичного скликання, а також щодо відмови вести протокол засідання вказаної сесії, - відмовити.
Постанова суду у відповідності до вимог ч. 1, 3 ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено законом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, визначеного ч. 2 ст. 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду у відповідності до вимог ч. 2 ст. 186 КАС України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сколівський районний суд Львівської області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, що є у даному випадку, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.
Суддя В.Я. Микитин
Постанова суду у повному обсязі складена 24.11.2017 року.