Постанова № 70473071, 20.11.2017, Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
20.11.2017
Номер справи
335/10947/17
Номер документу
70473071
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

1Справа № 335/10947/17 2-а/335/503/2017

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2017 року м. Запоріжжя

Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Рибалко Н.І., за участі секретаря судового засідання Барсукової В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому, з урахуванням збільшення позовних вимог, просив суд визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» - протиправною. Визнати бездіяльність Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги для оздоровлення в розмірі посадового окладу (3400,00 грн.), надбавки за виконання особливо важливих завдань (надбавка за специфічні умови проходження служби) у розмірі 50 % - 4 350,00 грн. та премії у розмірі 100 % -13 560,00 грн., які повинні бути враховані при перерахунку пенсії - протиправною. Зобов'язати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з відображенням повної реальної інформації про розміри грошового забезпечення згідно Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3 400 грн. оклад за військове звання 2 400,00 грн. надбавка за вислугу років 50 % - 2 900,00 грн.надбавка за таємність 15 % - 510,00 грн. матеріальна допомога на оздоровлення - 3 400,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (надбавка за специфічні умови проходження служби) 50 % - 4 350,00 грн. премія - 100 % - 13 560,00 грн. та подати зазначену довідку до Головного Управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 розмір якої обчислити з грошового забезпечення з урахуванням: посадовий оклад 3 400 грн.оклад за військове звання 2 400,00 грн. надбавка за вислугу років 50 % - 2 900,00 грн. надбавка за таємність 15 % - 510,00 грн. матеріальна допомога на оздоровлення - 3 400,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань (надбавка за специфічні умови проходження служби) 50 % - 4 350,00 грн. премія 100 % - 13 560,00 грн. відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру. Стягнути з Відповідачів на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору.

У судове засідання позивач не зявився, про час та місце слухання справи повідомлений належним чином, до суду надійшла заява про розгляд справи у відсутність позивача.

У судове засідання відповідачі не зявилися, повідомлені належним чином. До суду надійшли письмові заперечення відповідачів проти позову, в яких вони зазначають, що діяли у межах та у спосіб визначений законодавством, а тому підстав для задоволення позову немає.

Дослідивши матеріали справи, в тому числі і заперечення відповідачів, перевіривши обставини справи доказами в межах заявлених позовних вимог, суд встановив наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Відсутність хоча б однієї з наведених вище ознак є підставою для задоволення адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом, ОСОБА_1 з 2011 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області та отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Пенсію призначено відповідно до ч.3 ст. 41 та п. «а» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».

13 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ліквідаційної комісії ГУМВС України у Запорізькій області з заявою щодо видачі довідки для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських.

28 квітня 2017 року за вих. № 177-М/л.к/-2017 на адресу ОСОБА_1Д надійшла відповідь за підписом голови Ліквідаційної комісії в якій зазначено, що на запит надається довідка для перерахунку пенсії №86/17768, в якій зазначено види грошового забезпечення, що підлягають обрахунку при перерахунку пенсії,.

Оскільки до складу грошового забезпечення не було включено матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі 3400,00 грн. 24 липня 2017 року, позивач повторно звернувся до голови ліквідаційної комісії з проханням видати належним чином оформлену довідку у відповідності з поданою заявою.

11 серпня 2017 року на його адресу надійшла відповідь за вих. 270-М/л.к/29-2017, якою відмовлено у включенні матеріальної допомоги для оздоровлення, як складової грошового забезпечення, до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Крім того, 29 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Запорізькій області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі Закону України № 900 від 23.12.2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби», Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та Постанови № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09.03.2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного строку .

09 липня 2017 року на адресу ОСОБА_1 надійшла відповідь від ГУ УПФ у Запорізькій області (вих. № 597/М-9 від 07.07.2017 року) зі змісту якої вбачається, що довідка про розмір грошового забезпечення отримана управління ПФУ у Запорізькій області згідно реєстру № ЗО від 30.05.2017 року, однак перерахунок та виплата пенсії буде здійснюватися виключно після надходження додаткових коштів з бюджету України.

У відповідності до ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (із змінами) перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Постановою КМУ № 988 від 11.11.2015р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначається Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Як зазначено у ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок

перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби N військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Перерахунок пенсії проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими на час перерахунку.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402).

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою КМ України № 45 від 13.02.2008року.

Відповідно до п.1 вказаного Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі -особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзвязку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку №45).

Крім того, Пунктом 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; - надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "'заслужений» чи пнароднийп, службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; - щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; - інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; - щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно- технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

У формі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (додаток 2 до Порядку № 45) визначено, що у розмір грошового забезпечення (на день звільнення зі служби) входять: - посадовий оклад; - підвищення посадового окладу ( відс.); - оклад за військовим (спеціальним) званням; - надбавка за вислугу років ( відс.); - надбавка за виконання особливо важливих завдань ( відс.); - надбавка за службу в умовах режимних обмежень ( відс.); - надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови ( відс.); надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" ( відс.); - доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання (відс.); - надбавка за спортивні звання (відс.); - премія ( відс.).

У примітці до додатку 2 Порядку № 45 зазначено, що у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.

Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що для проведення перерахунку пенсії визначається розмір грошового забезпечення із врахуванням складових, що існували на день звільнення особи зі служби.

Відповідно до ч. 15 ст. 43 Закону 2262-ХІІ встановлено, що при обчислені пенсії відповідно до ч. 7, 10 цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.

Премія, як форма заохочення успіхів конкретного працівника у службі не може ставитись в залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись виходячи з усередненого показника, з повинна відповідати розміру фактично отриманої за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформлені пенсії.

Така позиція відповідає змісту п.п. 2 п. 4 Постанови КМ України № 988.

Таким чином, до розрахунку має братися розмір премій який було встановлено особі на час призначення пенсії, а не середній розмір премії за відповідною посадою у державному органі за місяць, що передував перерахунку пенсії, оскільки за таких умов, виходячи зі змісту ст. 63 пенсія підлягала б перерахунку щомісячно.

З врахуванням наведеного, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія включаються до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) для перерахунку їхніх пенсії у розмірах, визначених на день призначення пенсії.

Згідно п. 1 Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Матеріальна допомога для оздоровлення, премія, надбавка за виконання особливо важливих завдань є додатковим видом грошового забезпечення і повинна бути врахована при перерахунку пенсії, що відповідає вимогам частини 3 статті 43 Закону України № 2262-ХІІ, Закону України № 2011- XII від 20.12.1991 р., п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 р. № 393.

Вказана правова позиція узгоджується із Постанова ВС України № 21-70а15, ВАС України № К/800/16045/15.

Вказані види додаткового грошового забезпечення, визначені у вище вказаній Довідці та не скасовані Постановою КМУ № 988 мали бути відображені у Довідці № 171/12/01-2016 від 04.04.2016 року, виданої ОСОБА_2 у Запорізькій області «Про розмір нарахованого та виплаченого грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги при звільненні, матеріальної допомоги та індексації» в розмірах, зазначених на день призначення пенсії.

Що стосується правових підстав для отримання Позивачем нової довідки про грошове забезпечення, то відповідно до п. 4 Постанови ПФУ М 3-1 від 30.01.2007 року заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію заявником за місцем проживання, а при необхідності, його законним представником.

За правилами п.п. 23, 24 цього порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Вказана норма встановлює право ОСОБА_1 самостійно отримати від Відповідача довідку про складову грошового забезпечення у разі виникнення права на перерахунок пенсії.

Вказана позиція висловлена також в Постанові ВСУ від 22.04.2014р. справа №21- 484а13, ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.12.2016 року справа №К/800/21994/16.

Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007 року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що згідно ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією та чинними законами прав і свобод.

Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в т.ч. ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» є таким, що не підлягають звуженню та обмеженню.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно- правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема колишніх співробітників міліції, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства (Правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005, від 29.06.2010 р. № 17-рп- 2010, від 22.12.2010р. № 26-рп/2010, від 11.10.2011 р. № 10-рп/2011).

Звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення може стосуватись порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13. Тому зменшення розміру пенсії позивачу шляхом не включення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були встановлені позивачу та зменшення у відсотковому відношенні цих складових, слід розцінювати як звуження його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.

Відтак, у новій Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, повинно бути зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення.

Що стосується позовних вимог про зобовязання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з урахуванням конкретно визначених складових розміру грошового забезпечення та вимог про зобовязання зазначення у довідці конкретних сум, то суд вважає їх передчасними, а відповідно такими що не підлягають задоволенню, оскільки з письмових доказів, не вбачається, що позивачу було відмовлено у включенні до загального розміру грошового забезпечення будь-яких складових про які йде мова у його позові, у звязку з чим у суду відсутні підстави для висновку, що при перерахунку пенсії на підставі Довідки про новий розмір грошового забезпечення позивача можуть бути порушені права позивача, які підлягають захисту у судовому порядку відповідно до ст. 2 КАС України.

З огляду на зазначене, бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1Д, додаткових видів грошового забезпечення, які повинні бути враховані при перерахунку пенсії та не видачі нової довідки є протиправною, а вимоги позивача у цій частині є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності, постанови Кабінету Міністрів України № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», ГУПФУ і Запорізькій області зобов'язано здійснити перерахунок раніше нарахованої позивачу пенсії.

В добровільному порядку на час звернення позивача із позовом відповідач відмовляється здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи тим, що на час звернення із заявою про перерахунок пенсії не було виділено додаткових коштів з Державного бюджету України, що підтверджується листом ГУ ПФУ в Запорізькій області та обставинами, які викладені у запереченнях на позов.

Вказані обставини свідчать про те, що ГУПФУ в Запорізькій області не заперечується право позивача на перерахунок пенсії у звязку з підвищенням розміру грошового забезпечення поліцейських відповідно до чинного законодавства, разом із тим, свою відмову у перерахунку пенсії, в тому числі, мотивують тим, що не виділено додаткових коштів з Державного бюджету, а тому і відсутня можливість здійснити перерахунок пенсії позивача.

Положеннями ч. 1 ст. 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги та заперечення.

За нормою ч. 2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд вважає безпідставними доводи ГУПФУ в Запорізькій області, що перерахунок та виплата пенсії позивачу може бути здійснена лише після виділення грошових коштів з Державного бюджету України, оскільки чинними нормативними актами такої умови для перерахунку пенсії, а відповідно і підстави для відмови у задоволенні заяви позивача, не передбачено.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

З огляду на викладені обставини, суддя приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобовязання здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню частково.

Суд також зазначає, що відповідно до висновку Верховного Суду України у постанові № 21-484а13 від 22.04.2014 р. Верховний Суд зазначив, що відповідно до ст.49,63 ЗУ від 09.04.1992 р. № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, оже бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, про що повідомляється орган ПФУ.

Відповідно до ч. ч. 2, 3ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у звязку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у звязку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

З огляду на встановлені судом обставини щодо виникнення права у позивача на перерахунок пенсії саме з 01.01.2016 року та факту його не проведення передусім з вини ГУ МВС України в Запорізькій області, яке в даному випадку повинно було підготувати довідку для перерахунку пенсії позивача та направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для здійснення такого перерахунку, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту саме з 01.01.2016 року.

На підставістатті 94 КАС Українита враховуючи немайновий характер позовних вимог, на користь позивача підлягають судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень.

Керуючись ст. ст. 71,158-163,183-2 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позовОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ: 20490012, юридична адреса: 69057 м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 158 Б) щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса : 69121 м. Запоріжжя вул. Товариська, б. 66 «А» кв. 52) пенсії з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», - протиправною.

Визнати бездіяльність Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії (ЄДРПОУ: 08592187, юридична адреса : 69057 м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29) щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса : 69121 м. Запоріжжя вул. Товариська, б. 66 «А» кв. 52) додаткових видів грошового забезпечення, а саме матеріальної допомоги для оздоровлення, надбавки за виконання особливо важливих завдань (надбавка за специфічні умови проходження служби) та премії, які повинні бути враховані при перерахунку пенсії, - протиправною.

Зобов'язати Головне Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії (ЄДРПОУ: 08592187, юридична адреса : 69057 м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29) скласти нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса : 69121 м. Запоріжжя вул. Товариська, б. 66«А» кв. 52) з відображенням повної інформації про розміри грошового забезпечення згідно Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за таємність, матеріальна допомога на оздоровлення, надбавка за виконання особливо важливих завдань (надбавка за специфічні умови проходження служби), премія та подати зазначену довідку до Головного Управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (ЄДРПОУ: 20490012, юридична адреса: 69057 м. Запоріжжя, пр. Соборний, б. 158 Б) провести перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса : 69121 м. Запоріжжя вул. Товариська, б. 66 «А» кв. 52) розмір якої обчислити з грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, надбавки за виконання особливо важливих завдань (надбавка за специфічні умови проходження служби), премії, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268», починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

Стягнути за рахунок бюджетних коштів з Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області та за рахунок бюджетних коштів з Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, номер за ДРФО: НОМЕР_1, адреса : 69121 м. Запоріжжя вул. Товариська, б. 66 «А» кв. 52) витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 гривень в рівних частинах з кожного.

В задоволенні іншої частини вимог, - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Десятиденний строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя:Н.І. Рибалко